هفت میلیارد دلار تجهیزات نظامی آمریکا برای طالبان
 
تاریخ انتشار:   ۱۶:۵۳    ۱۴۰۱/۲/۸ کد خبر: 170194 منبع: پرینت

کنگره آمریکا گزارشی را در دست بررسی دارد که در آن آمده بعد از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، تجهیزات نظامی به ارزش حدود هفت میلیارد دلار در این کشور جا مانده است. این تجهیزات را آمریکا در طول ۱۶ سال به دولت‌های پیشین افغانستان منتقل کرده بود.

آمریکا در ۳۰ اوت ۲۰۲۱، بعد از نزدیک به ۲۰ سال حضور نظامی و درگیری مداوم با گروه طالبان و دیگر گروه‌هایی که "تروریستی" می‌خواند جنگیده بود، از افغانستان خارج شد و کشور با سرعت به دست طالبان افتاد. برنامه‌ریزی آمریکا برای خروج و شیوه اجرای آن انتقادهای زیادی را در داخل و خارج آمریکا به همراه داشت.

این برآورد از کجا آمده است؟
به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، کنگره آمریکا از وزارت دفاع این کشور خواسته بود تا گزارشی را از آنچه در افغانستان رها کرده‌اند برای کنگره تهیه کند. تا قبل از تهیه این گزارش آمار دقیقی در این زمینه وجود نداشت.
سی‌ان‌ان حالا می‌گوید این گزارش را دیده است. به گزارش این شبکه وزارت دفاع آمریکا گفته است که "آنها هیچ برنامه‌ای برای بازگشت به افغانستان به منظور پیدا کردن و از میان‌بردن تجهیزات به جا مانده ندارد. "

بر اساس این گزارش، ایالات متحده از سال ۲۰۰۵ تا اوت ۲۰۲۱ به نیروهای دفاعی و امنیتی ملی افغانستان (ANDSF) مجموعاً ۱۸.۶ میلیارد دلار تجهیزات داده بود و بعد از خروج برآورد می‌شود که تجهیزاتی به ارزش هفت میلیارد دلار در افغانستان جا مانده باشد.

چه تجهیزانی در افغانستان به جا مانده است؟
در این گزارش ارزش هواپیماهای به جا مانده حدود یک میلیارد دلار برآورد شده است. گزارش شده است که هنگام خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان ۷۸ فروند هواپیمای ساخت این کشور در افغانستان وجود داشته است. پنتاگون در این گزارش گفته است که هواپیماهای به جا مانده را غیرفعال کرده است.

نظر به گزارش پنتاگون که سی‌ان‌ان آن را دیده است، در پایان خروج نظامی ایالات متحده، مجموعا بیش از ۹ هزار مهمات هوا به زمین به ارزش بیش از شش و نیم میلیون دلار در افغانستان باقی مانده است. در این گزارش آمده است که "اکثریت قابل توجهی" از "ذخیره مهمات باقیمانده هواپیما از مهمات غیردقیق" است.

در این گزارش همچنین آمده است که از مجموع ۹۶ هزار موتر نظامی بیش از چهل هزار دستگاه به دست طالبان افتاده است از جمله۱۲ هزار هاموی (موتر زرهی) . همچنین از مجموع بیش از ۴۰۰ هزار قبضه سلاحی که ایالات متحده به نیروهای افغانستان داده بود، حدود ۳۰۰ هزار قبضه در این کشور به جا مانده است.

"تقریبا تمام" تجهیزات ارتباطی از جمله ایستگاه‌های پایه، سیار، سیستم‌های رادیویی تجاری و نظامی قابل حمل و دستی، و فرستنده ها و دستگاه‌های رمزگذاری مرتبط نیز در افغانستان باقی مانده است. این گزارش افزوده است که "تقریباً تمام" تجهیزات دید در شب، نظارت، "تجهیزات بیومتریک و موقعیت‌یابی" در مجموع نزدیک به ۴۲ هزار قطعه تجهیزات تخصصی در افغانستان باقی مانده است.

آیا تجهیزات به جا مانده قابل استفاده است؟
تعمیر و نگهداری انواع سلاح‌ها و تجهیزات مانند هلیکوپترها و هواپیماهایی که به ارتش پیشین افغانستان داده شده بود به پیمانکاران خصوصی آمریکایی واگذار شده بود که پیش‌تر از ماه آگوست ۲۰۲۱ از افغانستان خارج شدند.
شماری زیادی یکی از عوامل عمده فروپاشی ارتش پیشین افغانستان را همین خروج پیمانکاران تخصصی آمریکا از افغانستان می‌دانند.
قبلا نهادهای بین‌المللی از احتمال اینکه "طالبان برای تعمیر و راه‌اندازی هواپیماهایی که بدست آورده به کمک فنی خارجی مثلا از چین و روسیه روی آورده باشند"، منتشر شده بود.

در سال ۲۰۱۴ که نیروهای ناتور مأموریت‌شان را درافغانستان خاتمه دادند و ارتش ملی این کشور مسوول حفظ امنیت افغانستان شد، آمریکا تجهیزات بیشتری به آن داد و دستگاه‌های قدیمی را جایگزین کرد.
به گزارش وزارت دفاع ایالات متحده، مجموع هزینه‌های نظامی در افغانستان (از اکتبر ۲۰۰۱ تا دسامبر ۲۰۲۰) ۸۲۵ میلیارد دلار بوده است که حدود ۱۳۰ میلیارد دلار دیگر برای پروژه‌های بازسازی هزینه شده است.
حساب هزینه مجموعی جنگ در افغانستان پیچیده‌ است. در تحقیقی که دانشگاه براون در آمریکا در این زمینه داشته است، هزینه جنگ بیشتر از دو تریلیون دلار گفته است که شامل سود بدیهی‌های دولتی و مراقبت از سربازانی است که دوره فعالیت‌شان تمام شده است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
تجهیزات آمریکا
طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   ما خوش بودیم که امارت اسلامی بیاید و قانون اسلامی را حاکم کنیم خبر نی که هم کاری نکرده اند شما وطالبان باید تلویزون طلوع را تماشا کنید که زنان و دختران به چه رقم بی حیای وبی شرمی ناطقی می کنند ما از این رقم طالب که قانون شریعت اسلامی را رعایت نکند بی زاریم و خداوند هر چه زودتر آنها را گم کند

>>>   ترامپ ملعون میگفت 85 میلیارد دالر سلاح به افغانستان داده حالی گزارش کنگره امریکا رقم دقیق را 7.5 میلیارد اعلام کرده یعنی با احتساب 10 میلیارد دالر دارایی مصادره شده افغانستان در امریکا امریکایی ها دو و نیم میلیارد دالر سود هم برده اند بگذریم که همه این سلاح ها فرسوده بوده و سود حاصله تا 5 میلیارد دالر برای امریکا میرسد (امریکا با پول افغان سلاح های کهنه و اسقاطی خوداش را به ارزش سلاح نو فروخت )

>>>   امریکا دو تریلیون دلار خرج کرد تا اسامه بن لادن را از بین ببرد.
نام ملا نصرالدین را بد کرد.
ملا نصرالدین تخم ها را دانه دو افغانی میخرید و بعد از آن که آنها را جوش میداد و رنگ میکرد،دانه سه قیران میفروخت.
یک روز خانم اش برایش گفت که این چه کار است که تو میکنی؟
ما درین تجارت نقص میکنیم.
ملا نصرالدین جواب داد:
خیر است خانم که نقص کردیم. مهم آن است که مردم من را تاجر و ترا خانم تاجر خطاب کنند.
حالا امریکا دو تریلیون دلار برای کشتن بن لادن خرچ کرد.در عوض دو تریلیون دلار به یک نفر درصد دلار میداد،بن لادن را میکشتند.
پاکستان همراه طالبان برای کشتن احمد شاه مسعود چقدر مصرف کردند؟
دو نفر عرب را منحیث ژورنالست نزد احمد شاه مسعود فرستادند و حمله انتحاری کردند و احمد شاه مسعود را کشتند.
من فکر نمی کنم که برای خانواده این دو نفر عرب،دو تریلیون دلار داده باشند.
گذشته از آن بعد از بیست سال دوباره طالبان بر سرقدرت شدند و حالا امریکا به طالبان میگوید که شما نباید دیگر القاعده را در افغانستان جای دهید.
القاعده خو از بین نرفت،در ظرف بیست سال مبارزه شما علیه تروریزم،چندین گردپ دیگر مانند داعش و بوکوحرام،الشباب،حوسی ها و ابوسیاف و گروپ های ایغور و تاجک و ازبک نیز به آنها اضافه شده است.
پس این دو تریلیون دلار برای چی مصرف شده است؟
آیا مردم امریکا گاهی مسؤلین دولتی سابق خود را به مجلس نمایندگان و مجلس سنا خواستند که کی ها چنین تصمیم جمله به افغانستان را گرفت و مصرف و نتیجه آن چقدر بود؟

>>>   7 بیلیون تجهیزات مستعمل و پوسیده ارتش امریکا را دادند در بدل 10 بیلیون دالر پول و دارایی ملت افغان را دزدیدند عاشقان امریکا کجایند که میگفتند امریکا به افغانستان برگردد
علی از جرمنی

>>>   درود بر شما!
این گزارش بر واقعیت های رویکرد های مهاجمین غربی همخوانی ندارد.
ارزش اصلی این سلاح ها قبلا بیشتر از ۷۵ میلیارد دالر اعلام شده بود، از جانب دیگر، علت اصلی فروپاشی ارتش را را ترک پیمانکاران مسلکی گزارش داده اند، درحالیکه ارتش به تروریزم تالیبانی تسلیم داده شد.
این جنایات تاریخی ایمپریال در افغانستان را به نمایش می‌گذارد.
گلا جان از لغمان

>>>   همین 7 میلیارد دالر هم دروغ است امریکا تا انجا که توانست سلاح ها را خارج کرد

>>>   طالبان در حال سقوط اند و امریکا در نهایت پروژه طالب سازی اش ناکام میشود.

>>>   این رقم 7 میلیارد صورت حساب برای دزدی های عساکر امریکا و کمپانی های ان است و همین مقدار سلاح هم تحویل ارتش سابق افغانستان نشده هرچه را که توانستند بردند تا به بازار های سیاه بفروشند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است