ازدیاد تلفات حمله انفجاری در خانقاه صوفیان کابل
 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۰۶    ۱۴۰۱/۲/۱۰ کد خبر: 170199 منبع: پرینت

تعداد کشته‌های انفجار در خانقاه خلیفه صاحب در کابل افغانستان به ۶۶ نفر افزایش یافت.
این انفجار که روز جمعه ۲۹ آوریل روی باعث گرفتن جان دست‌کم ۶۶ نفر شد که برای عبادت در این مسجد جمع شده بودند. مسلمانان سنی افراطی همچون داعش این سنت‌ها را نوعی بدعت نادرست می‌دانند و با شیوه‌ای خشونت آمیز با آن مبارزه می‌کنند.

به گزارش یورونیوز، سید فاضل آغا، رییس مسجد گفت که برخی معتقدند که یک فرد انتحاری به جمع عبادت‌کنندگان پیوسته و با انفجار مواد منفجره همراه با خود باعث کشته آنها شده است. او همچنین به خبرگزاری رویترز گفت: «ناگهان دود سیاهی همه جا را فراگرفت و شاهد دیدن جسدها در کل مسجد بودیم؛ من خودم زنده ماندم اما عزیزانم را از دست دادم.»
یک منبع در مراکز بهداشتی افغانستان به خبرگزاری رویترز گفته که تاکنون طبق آمار بیمارستان‌ها، ۶۶ نفر کشته و ۷۸ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

ایالات متحده و نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان این حمله را محکوم کردند . مت نادسن، معاون نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل برای افغانستان با تراژدی خواندن این حمله گفت: «هیچ کلمه‌ای به اندازه کافی قوی نیست که این اقدام نفرت انگیز را محکوم کند.»

شفاخانه اورژانس در مرکز شهر کابل گفته است که ۲۱ نفر از زخمیان این حادثه در این مرکز حضور دارند و پزشکان مشغول درمان این افراد هستند. همچنین یک فرد دیگر که در یک مرکز درمانی در کابل مشغول به کار است به رویترز گفته که حدود ۴۹ زخمی به این مرکز آورده شده که وضعیت ۱۰ نفر آنها وخیم گزارش شده است و ۲۰ نفر هم در بخش سوختگی بستری هستند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان با انتشار بیانیه‌ای این انفجار را محکوم کرده و گفته است که عاملان آن پیدا و مجازات خواهند شد. هنوز هیچ گروهی به صورت مشخص مسوولیت این حمله انتحاری را برعهده نگرفته است.

در هفته‌های اخیر ده‌ها غیرنظامی در انفجارهایی در سراسر افغانستان کشته شده‌اند که داعش مسئولیت برخی از آنها را برعهده گرفته است.
شفاخانه اورژانس کابل می‌گوید تنها در ماه آوریل بیش از ۱۰۰ زخمی را که در حملات کابل آسیب دیده بودند، مداوا کرده است.

طالبان می گویند که از زمان به دست گرفتن قدرت در ماه اوت، امنیت کشور را تامین کرده و شاخه های محلی داعش را تا حد زیادی از بین برده است، اما مقامات بین المللی و تحلیلگران می گویند خطر تجدید حیات ستیزه جویان همچنان وجود دارد. بسیاری از این حملات اقلیت شیعه را هدف قرار داده، اما موارد اندکی از حمله به مساجد سنی‌ها هم گزارش شده است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
خانفاه صوفیان
انفجار
نظرات بینندگان:

>>>   طالب وداعش سگ زرد و شغال

>>>   این مکاری برای همه مانند آفتاب روشن است
کاری خود این نکبت های طالیب بچه باز است
داعیش تکفری طالیبی جنگهوی این چهار شیا طین
نوکری وها بی شطان است
این چهار از چهار حیوان حرام گوشت فرق ندارد
مانند سگ گرگ خوگ وموش این چهار نجیس است
وبعد این چهار آدم خوار از چه فرق دارد

>>>   دشمنی با صوفیان و کافر و مشرک خواندنشان از تعالیم مسلک وهابیت است ریختن خون مسلمان برایشان واجب است اما هرگز هیچ کافر یا صلیبی یا یهود را نمیکشند

>>>   روی دیگر سکه داعش شبکه حقانی هست، ایندو ترویج گران آدم کشی اند و مانند اینست که خر سفید کره سیاه دارد

>>>   در زمان کمونیستها اکثرا در خانقاه واقع سیاه سنگ میرفتم. در این خانقاه شخص جوان و نورانی بنام سید بهادر جان اغا پیر خانقاه بود و مورد احترام و دستبوسی مریدانش قرار میگرفت. در خانقاه ذکر خداوند به شکل حلقه صورت میگرفت. سه وقت نماز چاشت عصر و شام به امامت پیر خانقاه ادا میشد. هنگام ادای نماز بعضی از نماز گزاران از خود بیخود میشدند ...
امنیت خانقاه ها توسط کمونیستها تامین میشد. تا جاییکه شواهد تاریخی نشان میدهد پرچمی ها با دین و عقاید مردم علایق خوب و برخورد محترمانه داشتند. همه ای اماکن مقدسه از امنیت کامل برخوردار بودند. چنین شیوه ای برخورد اراکین دولت نسبت به معتقدات مردم بینظیر بوده است.
خانقاه سید بهادر جان اغا بعد از سقوط حکومت داکتر نجیب الله و استقرار اولین حکومت اسلامی تاراج گردید. لین تلفون خانقاه را قوماندان مربوطه جهادی بنام خود کرد زیرا در سالهای نود موبایل رایج نبود.شخص اغا صاحب شدیدا لت و کوب شده بود .مریدان موصوف او را به پشاور انتقال دادند تا تداوی شود. با ازبین رفتن امارت طالبان در سال ۲۰۰۲ در زمان حکومت های کرزی و شورای نظار اغا صاحب از پشاور به کشور امد و دوباره بازار خانقاه را گرم نگهداشت. اینبار اغا صاحب توسط اشخاص نا معلوم
به قتل رسید و خانقاه باز هم تاراج شد.
سوال مهم و جدی در برابر هر هموطن قرار دارد و امید از روی شرافت
ووجدان جواب بدهند که چرا پیروان تمام ادیان در افغانستان با کمونیستها روابط حسنه داشتند چرا امنیت کامل داشتند؟ چگونه در ماه محرم اهل تشیع در کابل توسط لود سپیکر های شان نعت شریف میخواندند به تکیه خانه ها میرفتند؟ یک ماه مکمل یا علی و یا حسین و حسن میگفتند...چرا در زمان
احزاب اسلامی در زمان کرزی و کاکا غنی و اکنون در شرایط طالبی
نه تنها نماز گذاران اهل تشیع مصوون نیستند بلکه اهل تسنن نیز در خطر اند.
نه تنها مساجد مورد هجوم تروریزم است بلکه مکاتب نیز مصوون نیست...
در زمان کمونیستها هشت تنظیم جهادی شیعه هفت تنظیم اهل تسنن و چهل و چهار کشور جهان برهبری امریکا مصروف تخریب نظام بودند و از هر طریق ممکن سعی میکردند تا حکومت و حزب را بد نام بسازند ولی حالا از بیست سال به این طرف همین کشور ها در پههلوی حکومت گذشته و امارتی ها قرار دارند چرا جلو چهار تا دزد و تروریست گرفته نمیشود؟؟
امید دوستان پاسخ به سوالات را بدون تعصب ارایه نمایند.
ذبیح الله یزدان پرست

>>>   سلام علیکم و رحمت الله و برکاته!
اولتر از همه تشکری میکنم از رسانه بسیار خوب افغان پیپر. من خودم از سال 2012 بیننده این رسانه هستم. که هر روز اخبار را از طریق این رسانه میخوانم. چند کلمات است که در وقت ها در رسانه میبینم. مثلا شفاخانه اورزانس ، ماه اوت ، پزشک ، که این کلمات در ادبیات ما مردم افغانستان بیگانه است. لطفا از این کلمات بپرهیزید.
تشکر محمد امان از کابل


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است