خداوندا! اين عيد را مبارك گردان
 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۴۲    ۱۴۰۱/۲/۱۰ کد خبر: 170203 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، در سایه تحجر و واپسگرایی طالبانی هرچند دلگیریم و در تنگنا، اما با فرارسیدن عید سعید فطر، عطر دل انگیز ایمان در دل ها به مشام می رسد. گلبوته های صبر و مبارزه با نفس در جان ها شکفته می شود.
روز عید فطر همه چیز رنگ و بوی خدایی دارد. هر چه اعمال نیک، تقوا و پرهیزکاری انسان بیشتر باشد، در روز عید به خدا نزدیک تر و عطر و بوی عید برای او دلپذیرتر است.

عید فطر زمان شکفتن گل های ایمان در دل و جان انسان است. تحفه خداوند به مومنانی است که با سلاخ روزه به غبارروبی خانه دل پرداخته اند. آنان که پلیدی را از جان خود بیرون رانده اند و به جای آن اخلاص و ایمان را جایگزین کرده اند. آری عید سعید فطر روز تولد دوباره انسان است.

انسان مومن در طول ماه پربرکت رمضان فرمان خداوند را اطاعت می کند، آنچه خداوند واجب کرده است مو به مو انجام می دهد، رنج گرسنگی و تشنگی و تربیت نفس و عبادت حق را تحمل می کند و لذت ترک گناه را درک می کند. هر کس که در این ماه در رسیدن به حق و کسب رضای معبودگری سبقت را برده باشد، سهم بیشتری از برکات خوان گسترده عید سعید فطر خواهد داشت.

در روز عید سعید فطر، انسان با خواندن نماز پرشکوه عید، چه معبود و ولی نعمت واقعی خویش نزدیک تر می شود. بندگان مومن و پرهیزکار خداوند با برآمدنِ اولین اشعه های زیبای خورشید، مهیّای برگزاری نماز پرشکوه عید می شوند. شکوه و عظمت نماز عید دل های مومنان را جلا می بخشد و دشمنان اسلام را خوار و ذلیل می سازد.

عید فطر روزی است که روزه داران پاداش یک ماه عبادت و کوشش خود را دریافت می کنند و عیدی می گیرند. پاداش روزه داران بخشش گناهان و خشنودی حضرت رحمان است. پس باید به هوش باشیم که پس از پایان این ماه مبارک در کارنامه اعمال خود جز نیکی نیاریم و در زمین مصفّای دل جز بذر خوبی نکاریم. حضرت امیر(ع) می فرمایند: «کمترین پاداش روزه داران آن است که در آخرین روز ماه مبارک رمضان فرشته ای آنان را ندا می دهد و می گوید: مژده باد بر شما ای بندگان خدا، که خداوند گناهان گذشته شما را بخشود. پس مواظب باشید که از این پس چه می کنید»

رمضان به پایان رسید و اینک روزی است که باید نتیجه یک ماه روزه و عبادت را جشن گرفت و چه نتیجه ای زیباتر از این که غنچه های فطرت انسان در سپیده عید فطر، شکوفا شود و جان انسان در فضای معطرش به پرواز درآید. عید فطر، عید فطرت است. روزی است که انسان به فطرت پاک خود باز می گردد و به شکرانه این بازگشت، به ستایش باری تعالی به جشن و سرور می پردازد.

عید فطر، روز جشن است، جشن نزدیکی و قرب به بارگاه الهی، جشنی که به مناسبت پایان یک ماه عبادت مخلصانه برگزار می شود. به راستی که عید فطر، روز بازگشت به فطرت، بازگشت به خدا، اتصال به آسمان و مروج به عرش اعلی است. عید فطر نمادی از پرواز انسان به ملکوت معنویت است.

نماز پرشکوه و دشمن شکن عید فطر، سرچشمه ای از انوار پربرکت الهی است. انسان، جان و روح خود را در زلال آن می شوید و به فطرت پاک خود باز می گردد. صفوف به هم پیوسته در نماز عید، نشانی از وحدت امت اسلامی است که مؤمنان در آن دوشادوش یکدیگر به ستایش حق تعالی می ایستند و نعمت های بیکرانش را سپاس می گویند.

عید فطر فرصتی است برای آنکه انسان بتواند برای خود زندگی پاک و سالمی به وجود آورد. ماه رمضان و عید فطر هنگامی مبارک خواهد بود که مسلمانان بتوانند از این فرصت برای خودسازی و به وجود آوردن حیات طَیّبه در نفس خویش استفاده کنند و اصلاً از دیدگاه اسلام، همه فرایض، احکام، تکالیف، واجبات، مستحبات و احکام اجتماعی و فردی، مقدمه ای برایِ تسلط بر نفس و زنده شدن روح انسانی در آحاد بشر است..

در قنوت نماز عيد مى‏ خوانيم:
«... اسئلك بحق هذا اليوم الذي جعلته للمسلمين عيدا و لمحمد صلى الله عليه و آله ذخرا و شرفا و كرامة و مزيدا ان تصلى على محمد و آل محمد و ان تدخلنى في كل خير ادخلت فيه محمدا و آل محمد و ان تخرجنى من كل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتك عليه و عليهم اللهم انى اسالك خير ما سئلك عبادك الصالحون و اعوذ بك مما استعاذ منه عبادك المخلصون‏».

بارالها! به حق اين روز كه آن را براى مسلمانان عيد و براى محمد(ص) ذخيره و شرافت و كرامت و فضيلت قرار داد، از تو مى‏ خواهم كه بر محمد و آل محمد درود بفرستى و مرا در هر خيرى وارد كنى كه محمد و آل محمد را در آن وارد كردى! و از هر سوء و بدى كه محمد و آل محمد را از آن خارج ساختى خارج كن! درود و صلوات تو بر او و آنها! خداوندا، از تو مى‏ طلبم آنچه بندگان شايسته‏ ات از تو خواستند و به تو پناه مى‏ برم از آنچه بندگان خالصت‏ به تو پناه بردند.

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصيبت ما را در اين ماه جبران كن و روز فطر را بر ما عيدى مبارك و خجسته بگردان و آن را از بهترين روزهايى قرار ده كه بر ما گذشته است: كه در اين روز بيشتر ما را مورد عفو قرار دهى و گناهانمان را بشويى و بر ما ببخشايى گناهانى را كه در پنهان و آشكارا انجام داديم...

بارالها! اين عيد را بر تمام مومنان مبارك گردان و در اين روز، ما را توفيق بازگشت‏ به سوى خود و توبه از گناهان عطا فرما.

کد (10)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عید فطر
روزه
نظرات بینندگان:

>>>   مبارک باد. من نتونستم روزه بگیرم یک مثقال چربی ذخیره ندارم 😁 خوش به حال انها که سالم هستند و تونستن روزه بگیرن . امیدوارم ملت افغان و ایران فارس زبان به جای ضدیت و نفاق بجای پیروی از انگلیس بجای خرابی و خونریزی سر عقل بیان و همدیگر کمک کنند کشور را بسازن بازیچه سیاست نشن

>>>   مردم افغانستان در فقر و گرسنگی قرار دارند.
به مجردی که یک لقمه نان بدست بیاورند و از گرسنگی رهایی یابند، مثل آن است که رمضان خلاص شده باشد و برایشان عید است.

>>>   سلام هموطنان عزیز
عیدسعیدفطر را به عموم مسلمانان جهان تبریگ می گویم
آرزومی کنیم همه هموطنان عزیز زندگی خوب با مهر محبت داشته باشد
وسلام ...
محمدجاوید بوستانی از جاغوری علم پرور

>>>   حلول عید سعید فطر را تمامی مسلمانان جهان بویژه مسلمانان افغان درهر گوشه وکنار جهان که به سر میبرند ازعمق قلب تبریک وتهنیت عرض میدارم وازخداوند میخواهم روز هایعید خوش وخوش با جمله دوستان واقارب شان داشته باشنتد وبرکت این روز ها کینه وکدورت که دردلهای دوستان جادارد ازبین برود و با قلب پرمهر یک دیگر را دراغوش بیگیرند و گذشته هارا رفراموش کنند
مرغلی تنـــــــــــــــــــــــــــــها

>>>   عید سعید فطر را به برادران عزیزی پشتون خود به برادران عزیزی تاجیک خود به برادران عزیزی هزاره خود به برادران عزیزی ازبیک خود و سائیر اقوام افغانستان تبریک عرض میکنم.
زنده و سربلند باد مردم عزیزی افغانستان.
سید میلاد . واشنگتن دی سی.

>>>   عید سعید فطر به همه مردم افغانستان مبارکباد! از خداوند صلح، امنیت و هم پذیری برای ملت افغانستان خواهانم!
عظیم ازآسترالیا

>>>   سلام
عید سعید فطر را برای تمام مردم افغانستان درهر گوشه وکنار جهان از صمیم قلب تبریک عرض میدارم. هر روز شما عید باد.
مهر پرور نیا زی

>>>   استشمام عطر خوش بوی عید فطر از پنجره ملکوتی رمضان گوارای وجود پاکتان باد.
*صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت*

>>>   عید سعید فطر برهمه ی هموطنان عزیز مبارکباد. به امید آرامی و سرور همه ی مردم درد دیده ای افغانستان عزیز.
حسین همدم بنگلور هندوستان

>>>   سلام وبعد از سلام عید سید فطر را به تمام مسلمانان جهان بخصوص به مردم شریف افغانستان تبریک میگویم و از خداوند در این روز عزیز میخواهم که یک آرامش کامل به افغانستان و سراسر مملکتهای اسلامی بر قرار بفرماید.
تشکر غوث الدین "برهانی " از روسیه

>>>   سلام هم وطنان خوبم من هم عيدسعيدفطرراازديارغربت ازصميم قلب تبريك ميكوييم دعاميكنم طاعت وعبادت همه مسلمان قبول دركاهي حق تعال كرددالبته روزجمعه روزاول عيدمبارك ميباشد
تنهادرغروب ازعربستان سعودي جده

>>>   عید سعید فطر را به تمامی ملت افغانستان تبریک عرض میدارم. امیدوارم عید را در آرامی کامل سپری نماییم
طارق مقیم کشور ترکیه

>>>   عید سعید فطر یکی از اعیاد بزرگ مسلمین است و چه خوب است که این عید در افغانستان بسیار با شکوه برگزار میشود.
امید وارم افرادی که توانایی مالی فراهم کردن تدارکات عید برای اعضای خانواده خود را دارند خانواده دیگری در کنار خود را که ممکن است توانایی مالی مناسبی نداشته باشد را دریابند.
با تشکر

>>>   عيدسعيد فطر را به تمام مسلمانان جهان تبريك عرض ميدارم خصوصا به ملت افغانستان اميدوارم عيد را به خوشي تجليل نمايد.
محمدعيسي زرگر از ولسوالي اندخوي ولايت فارياب

>>>   عید فطر بر همه مسلمانان مبارک باد انشالله همه سال در افغانستان و سایر بلاد مسلمان عید باشد
هاتف از قندهار

>>>   عیدسعیدفطر برتمامی مسلمانان افغانستان وجهانمبارک باد

>>>   خديا! خروج از ماه مبارک را براي ما مقارن با خروج از تمامي گناهان قرار بده.. آميــــــــــــن با رب العلمين
اميره

>>>   عید سعید رمضان بر همگان مبارک اما ......
میلاد از تهران

>>>   فرمانهای رب العالمین در مورد اطاعت ما از او چنان نیست که کمر ما را بشکند بلکه تا انجا ست که کمر مارا برای اطاعتش خم نماید عیدتان مبارک
عباس سبزوار خراسان

>>>   عیدسعید فطررابه تمام مردم غیورافغانستان ومسلمانان جهان تقدیم میدارم
(محمدرفیع بارکزی)

>>>   من هم عید سعید فطر رو به همه مسلمانان جهان و هموطنان گلم تبریک میگم
Bila - مشهد

>>>   بنده از زاه بسیار دور این عید سعید فطر را به تمام مردوم شریف افغانستان تبریک و تهنیت عرض مینمایم

>>>   عيدسعيد فطر را كافه مسلمانان جهان وخصوصا برادران وخواهران رنج ديده افغانستان ازصميم قلب تبريك وتهنيت عرض ميدارم .
ن ع ازسعودي عربيه

>>>   عید سعید فطر بتمام مسلمانان وهمو طنان عزیزم مبارک انشاه الله عید ی خوشی با فامیل های تان داشته باشید .
بااحترام
گل رحمن احمدزی از کابل

>>>   عيد سعيد فطر را به تمام هـموطنان عزيز و فاميل گرامي شان از صميم قلب تبريك و تهـنيت عرض مي گويم، و آرزو دارم خداوند پاك (ج) طاعات و عبادات شما را در ماه مبارك رمضان قبول درگاه خويش قرار داده و ايام خوش عيد را براي هـمه ي شما عزيزان و بخصوص دوستاي عزيز ما در افغانستان نيك و مبارك و سر شار از شادي.
مهـدي جعفري

>>>   عید فطر را بر مردم افغانستان و به تمام مسلمانان جهان مبارک باد......
بدخشانی...

>>>   سلام هموطنان عزيز !!!!!
عيد سعيد فطر به همگي مباركباد. اميد وارم كه عيد را بدون مشكل و در فضاي امنيت وآرامي با خوانواده هاي عزيز خود سپري نمائيد. ودر اخير عيد سعيد فطر را به تمام مسلمانان جهان باالخصوص همزبانان و برادران تاجيكي و ايراني تبريك عرض ميكنم.
نذير احمد "نوريار" مسكو

با احترام فراوان و قبولی طاعات و عبادات تمامی بندگان مخلص خداوند جله و اعلی خصوصا کافه مسلمانان در سراسر گیتی
عبدالحمید مفتون - کابل

>>>   برادران وخواهران هم وطن سلام!
ايــام عید سعید فطر را به تمام امــت مـحمـد (ص)بـــه خــــصــــوص بـــه طـــــبــــقه هـــردم شـــهـــيد از صمیم قلبم تبریک عرض می نمایم.
عبدالله از هواده

>>>   آیا چنین عیدی را می‌توان به یکدیگر تبریک گفت؟ در کشور که هر روز ش عزا ماتم است .نه نه فقط به هم دیگه بگیم روزه نمازت قبول
نبی جاغوری

>>>   خیلی دشوار است که یک مادر از ترس انفجار مانع نماز عید فرزندانش در جماعت شود
فرزانه نعمت

>>>   نصف مردم در کابل عید ندارند، همه در سوگوار عزیزان شان ماتم دارند .خدایا تو خود رحم بحال ملت رنجیده بدار. امین
غوث الدین میر

>>>   عید در سایه جهل طالبانی و فرار عید نیست
شیما کابل
>>>   برای تمام ماتم داران تسلیت عرض میکنم:
عید خونین قابل تکریم نیست
جشن طالب قابل تفهیم نست
طالب و داعش آدم میکشند
نقل خونین قابل تقدیم نیست

>>>   واقعاً که روز عید بوی خدایی دارد.
مه که از دهن دکان کبابی میگذرم،پیش خود میگویم:کاشکی یک چند روپیه میداشتم که یک خوراک خدا میخوردم.

>>>   محمود منجم زاده
رئیس جمهور آلمان: عید فطر بخشی از همزیستی جامعه ماست
رئیس جمهور آلمان عید فطر را به مسلمان جهان تبریک گفت و این مراسم را بخشی از همزیستی در کشورش عنوان نمود. او از مسلمانان به دلیل رعایت قوانین کرونایی نیز تشکر کرد. تقریبا چهار میلیون مسلمان در آلمان زندگی می کنند.
فرانک والتر اشتاین مایر، درپیامی به مناسبت عید فطر نوشت: «مسلمانان این عید را با هم جشن می گیرند. این جشن بخشی از همزیستی جامعه ما درآلمان است . رئیس جمهور آلمان فدرال از مسلمانان به دلیل حمایت و رعایت "قوانین سختگیرانه" که برای "کنترول ویروس همه گیر کرونا" ضروری بودند، نیز تشکر کرد. وی در این زمینه گفت: «این محدودیت ها هنوز هم ختم نشده اند؛ اما من بسیار خوشحالم که امسال می توانید با اعضای خانواده، دوستان و همسایگان بیشتری عید فطر را جشن بگیرید .
وی برای تجلیل کنندگان از عید فطر آرزو کرد که "ایمان شان در این روزگار تاریک، باعث آرامش و قدرت شود". ماه رمضان با عید فطر به پایان می رسد. عید فطر در بسیاری از جوامع اسلامی سه روزطول می کشد .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است