پرسش‌هایی از هیأت مذاکره‌کننده صلح
آیا طرح جایگزین برای تیم مذاکره‌کننده وجود داشت. اگر چنین نبود چرا شما خود را مذاکره‌کننده می‌نامیدید. بهتر بود شما خود را مبلغین ارگ و سپیدار می‌دانستید و مذاکره را به یک تیم متخصصین واگذار می‌کردید؟ 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۵۹    ۱۴۰۱/۲/۱۳ کد خبر: 170228 منبع: پرینت

شما ماه ها در قطر مذاکره کردید. بازیگران مهم اروپایی، امریکایی و منطقه‌ای با شما گفتگو کردند. شرایط دشوار سیاسی افغانستان پیش چشمان شما شکل گرفت. بازی، معامله و مفاهمه در ته و بالای میز های شما جاری بود. شما با کم‌تر از سفیر و هیأت‌های رسمی کسی دیگری را تحویل نمی‌گرفتید. فکر تان از ارگ و زبان تان از سپیدار تغذیه می‌شد. کاروان های موتر ها و محافظین تان جاده های کابل را بند می‌انداختند. هوتل‌های پنج‌ستاره و امکانات وافر ترانسپورتی و تامیناتی در اختیار تان بود.

حالا چه شده که پس از هشت‌ماه مهر سکوت بر لبان تان کوبیده اید؟
چرا مردم نمی‌دانند که با تغییر نظام سیاسی شما در کجای مساله قرار داشتید؟
چرا از شما یک مقاله، تحلیل و یک پژوهش بدست نداریم؟
این‌که غنی چه‌کرد و عبدالله چه شد در هزارتوی این معامله پنهان است. اما این‌را بگذارید کنار، شما چه کردید، چه نکردید؟ چه باید می‌کردید که نکردید؟ چه نمی‌کردید که ‌کردید؟ چه چیزی سبب شکست شما شد؟

این‌را می‌دانیم که هریک در کشور های مورد پسند تان، در شرایط امن و بر وفق مراد تشریف دارید که خود را سزاوار آن بیش‌تر از همه می‌دانید. اما شما باید بدانید که رسالت بزرگی بر دوش شما بود و هست. شما یک ماموریت تاریخی را به عهده داشتید. در این ماموریت ناکام سرنوشت یک ملت رقم خورد. این شکست دردناک آینده کشور را -حد اقل آینده‌ی نزدیک آن‌را- تاریک ساخت. آیا شما مسوولیت تان‌را درک کرده بودید و یا درک کرده اید؟ چرا خاموش هستید؟

بیایید به این پرسش‌ها پاسخ دهید:
- آیا شما صلاحیت مذاکره و یا مدیریت اجندای آن را داشتید؟ اگر داشتید چرا شکست خوردید و اگر نداشتید، چرا ادامه دادید؟
- آیا شما با پارتنر های کارا و سازگار بین‌المللی مواجه بودید و یا عکس آن؟
- آیا شما قربانی معامله های داخلی شدید. اگر چنین است چرا شهامت گفتن آن‌را ندارید؟
- آیا خلیل‌زاد فکر و استراتژی مذاکره را وارونه کرد. اگر چنین است، جایگزین شما چه بود؟
- آیا شما در میان خود هم‌گرایی داشتید. اگر چنین نبود پس شما یک تیم نبودید. دلایل آن‌را چرا و تا به‌کی پنهان می‌کنید؟
- آیا حوادث کابل با دوحه سازگار بود. چیزی‌که در رهبری ارگ اتفاق افتاد با شما هماهنگ شده بود؟ اگر چنین نبود چرا استعفا نکردید؟
- آیا طرح جایگزین برای تیم مذاکره‌کننده وجود داشت. اگر چنین نبود چرا شما خود را مذاکره‌کننده می‌نامیدید. بهتر بود شما خود را مبلغین ارگ و سپیدار می‌دانستید و مذاکره را به یک تیم متخصصین واگذار می‌کردید؟
- آیا شما با متخصصین پویای کشور در عرصه های سیاست، اقتصاد، جامعه‌شناسی و انسان‌شناسی مشوره می‌کردید؟ اگر پاسخ درست است، لطفا از آن‌ها نام ببرید تا بدانیم کی‌ها به شما مشوره های واهی سپرده اند؟

این را بدانید که ما این پرسش‌ها را از شما خواهیم پرسید. ماموریت شما تمام نشده و به شدت می‌لنگد. شما پاسخگوی عمل‌کرد های تان در یک دوره حساس هستید. وقتی شما این مسوولیت را با امتیازات آن قبول کردید، باید پیامد های آن‌را نیز می‌سنجیدید. حالا شما در برابر یک سرزمین پردرد و مردمان فقیرش پاسخگو هستید.

دکتر ملک ستیز


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
هیات مذاکره
طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   به‌نظر من در گفت‌وگوی مستقیم طالبان با آمریکا، نیروهای داخلی نقشی نداشتند. طالبان نه هیئت جمهوریت را پذیرفتند و نه شورای مصالحه (مولی) را تحویل گرفتند. نیروهای داخلی می‌فهمیدند که گفت‌وگوهای آنان با طالبان فایده‌یی ندارد، اما رفت و آمد در قطر و یک مقدار جیب‌خرجی آمریکا را غنیمت شمردند. مذاکرات مستقیم طالبان در سطوح بازیگران دست اول مطرح می‌شد. کرزی، غنی، خلیل‌زاد، مثلث سیاسی بیست‌سال دمکراسی، از پیش تعهد کرده بودند که مزاحمتی در مسیر طالبان ایجاد نخواهند کرد. حتی اشرف‌غنی در انتخابات چالش‌زا، تعهد کرده بود که زندانیان را آزاد و خود را قربانی صلح می‌کند. این اواخر هم نزاع‌های سلیقه‌ای بین کرزی، غنی و خلیل‌زاد به میان آمده بود، اما از آنجایی که تصمیم آمریکایی‌ها برای بلاک‌کردن کمونیسم در نقطه‌ی حایل مهم بود، پیش از حل سلیقه‌ها عمل کردند و صلح را قربانی حاکمیت متمرکز تروریستی ساختند. به‌نظر من شکست مذاکرات، شکست سیاست‌گذاری‌ها بود، لیبرالیسم این نقطه را قصداً در آشوب نگاه می‌دارد تا وضعیت جنگ اکراین روشن شود. کشورهای اتحاد شرقی نیز، اعتماد کامل به طالب ندارند، سطح بازی بزرگ‌تر از آن بود که حتی مستخدمین وزارت خارجه آمریکا (کرزی، غنی، خلیل‌زاد) یا نیمه‌مستخدم (عبدالله) را نشانه بگیریم.
نجیب بارور

>>>   هیات مذاکره کننده، که همه نماینده های ارگ و سپیدار بودند و یا هم بخاطر خویش خوری و همان سهم و حق شان در دولت شرکت کرده بودند و حتی یک تریننگ برای فرزندان رهبران ِ که، فرزندان شانرا صاحبان آینده مردم می دیدند و درکی از درد مردم، معنای واقعی جنگ و صلح نداشتند نتیجه اش بهتر از وضعیت امروز بوده نمی تواند، که تاوان آنرا متاسفانه امروز مردم افغانستان میپردازند.
زکیه فکرت

>>>   Ishäq Quräishi
درجن از بیسواد ها دزان معامله گران آمدند خوردند دزدیدند معامله کردند رفتند و حالا هم سکوت .

>>>   عبدالمنان فطانت
حضرت استاد را درود
احتمالا به این فکر و اندیشه بودند که باز هم جنگ ادامه داشته باشد و پروسه مذاکره طولانی تر شود تا جنابعالی ها بیشتر سفر داشته باشند و از امتیازات باد آورده نهایت لذت و استفاده را ببرند.

>>>   Hamid Katozyan Nawabi
کادر های رهبری جمهوریت بیست ساله صادرشده از غرب مردم را در جریان بیست سال در توهم و حکومت خیالی غرق ساخته بودند و خودشان در فساد و چپاول گرم بودند تا رییس یک اداره فامیل و سرمایه ی خویش را به خارج انتقال داده بود و خودشان مصروف عیاشی بودند . تا شب های سقوط کابل تلویزیون ها با برنامه های پلان شده مردم را از سرنوشت تلخ و آینده تاریک دور نگهداشتنه بود . حتا تا حالا امرالله خان صالح در آرزوی قدرت دوباره و از سرگیری جلسات هشت صبح یا گوگل کابل است

>>>   آنها سواد سیاسی نداشتند تا مقاله راجع به اوضاع سیاسی. نبشته. کنند. آنها فقط یک. دزد بودند به فکر جیب خود بودند. اگر آنها دانش شعور سیاسی میداشتند ما به این حال روز نمی رسیدیم. مشکل اساسی. کشورما این است سیاستمداران شعور سیاسی ندارند و دوم. باور به راه سیاسی ندارند. کسانیکه عقیده به مرام اهداف منش خود ندارند چطور می توانند به دیگران خدمت کنند واز همه جیز خود بگذرند تا به اهداف شان برسند. از یک دزد. وطنفروش. بی مایه چی توقع است دوم بحث مهم این است. که سیاستمداران ‌حتا مردم افغانستان وطن خود را دوست ندارند مشکل اساسی اینجا این است که هیچ احساس در مقابل وطن نیست. از خورد ترین فرد افغانستان تا رییس جمهور ها اکر هر کس به اندازه خود احساس. وطن دوستی و خدمت به این وطن داشته باشد. من مطمین هستم که وضعیت به شکل. دیگر رقم میخورد
احمد شهیر

>>>   Hameed Rasa
امیدوار هستیم آنهایکه با سرنوشت یک ملت معامله کردن خداوند هم در دنیا هم در آخرت عزاب عظیم را نصیب شان گرداند آنچنان عزاب که چیغ و فریادش به هفت آسمان بلند شود. وقتی به کوچه و بازار میرویم و حالت بد اقتصادی مردم را میبینیم بی اختیار اشک از چشمان ما پائین میشود تمامش نتیجه معامله همین خائنین است.
امیدوار هستیم روی خواب راحت را در اروپا و امریکا نبینید. و هر لحظه تان درد و عزاب الهی باشد.

>>>   Khalelullah Khaleel
استاد عزیز.درد این ملت بیچاره وفقیر است که تاوان همه عمل کرد های بیشرمانه سیاست مداران دزد وتیم مذاکره کننده (تیم فریب دهنده ) ارگ وسپیدار هرروز به قیمتی جانش پرداخت می‌کند آنها در کشور های مدرن بازنده گی مفشن باخیال راحت خودش را ن را قهر مان میدانند.اما افسوس به حال ما که درچی گونه شرایط ناامید کننده قرارگرفتیم

>>>   عبدالواسع تاجيك
درود آقای ستیز
این هادزدان درجه اول ممالکت بودند که سالها از خون ملت تغذیه نموده اند و اکنون باخوانواده های شان در کشورهای خارج عیش وخوشگذرانی دارند و وجدانشان را حتا کیک هم نمی گزد
این بی شرفان به فکر آن پدر ومادری نیستند که دیروز از ترس گرسنه گی فرزندخودرا به بازار فروش برد تا بقیه فرزندان خود زنده بمانند ویا آن پدری که خود را درمحضر عام زنده به آتش کشید.
تازه این مردم طلبکارشان هستند، خدایا این بی شرفان را به مرض لاعلاج گرفتارکن تاباردگر با سرنوشت فرزندان این مرزو بوم بازی نکنند.

>>>   ایمل بابر
استاد عزیز و گرامی را درود
به شما بهتر معلوم است که در این ویرانی وطن به تیم مذاکره کننده و فامیل های شان کدام آسیبی نرسیده است کسانیکه آسیب دیده اند آواره شدند بی نان،بی خانه، بی وظیفه قشر پایین جامعه بودند آنها قبلا هم خود و خانواده شان با بهترین امکانات آسوده زندگی میکردند حالا هم از برکت همان معاشات آمریکا و تعهد که برای شان بخاطر سکوت داده است بهترین زندگی را در کشور های دلخواه شان دارند ماند بحث ملت و مردم کسانیکه رفته بودند و خود را نماینده مردم جا زده بودند در طول ۲۰ سال دولت دروغین دمکراسی خون ملت را خورده بودند و از خون ملت به سرمایه های ملیون ها دالری به بیرون از کشور شده بودند آه به جان ملت گرسنه آواره و در بدر کی در طول همین مدت در پشت این مفسدین و دجالان رهبر و نماینده گفته استاده بودند

>>>   AbdulWahed Mohamadi
ما مردم قبل از اینکه این سوال ها را کنیم باید سوال کنیم که اعضائی هئیت گفتگو کننده کی ها بودند؟ بجز رهبرای پوشالی، وپسران شان کسی دیگه نبود. نه تحصیل درست داشتند ،نه عقل ومنطق، نه هوش بالای که در برابر رقیب بتواند گفتگو کند وآنهارا قناعت بدهد. حتی هدف از رفتن شان به دوحه را نمیفهمیدند بعضی از آنها. تا چندین بار خبرنگار سوال را تکرار نمیکرد حتی نمفهمید که چی سوالی کرده است. آنها در طول چند سال فقط در هوتل های لوکس آرام زنده گی کردند، وبا هم دیگر در خارج بر سر اندوختن سرمایه ودر داخل بر سر قدرت طلبی رقابت میکردند، به جای اینکه به فکر ملت هر دم شهید وبیچاره باشند.افسوس هزار افسوس. واین را نیز نباید فراموش کرد که یک قسمت این ملامتی بر میگردد بر عموم ملت عزیز ما، چون مردم خودما آنقدر رهبر پرست شده بودند که در هر کاری ودر هر تصمیم گیری باید یا رهبر های بی کفایت ویا هم فرزندان آن رهبرهای خو خواه شامل میبودند، در غیر آن صورت تظاهرات وراه پیمای ها آغا میشد. ونتیجه آن همه رهبر پرستی این است که امروز در زیر سلطه چهارتا..... خار وزار بودن است،هر روز را با هزار درد ورنج تحمل کردن است وبس.

>>>   Abdulkarim Zargar
جناب استاد را درود
به نظر من این سوالهای شما خیلی بالاتر از سطح فهم هیات محترم بوده است . جواب این سوال‌ها را کسانی می‌دهند که درک وشعور شان در سطح بالا و وجدان شان پر از احساس مسئولیت باشد .
فکر کنم آقای بارور پاسخ داده باشند. درحقیقت آمریکا بازی خوبی را با مزدورانش براه انداخته بود وبه نتیجه هم رساند .

>>>   حبیب الله جسور
درودبه استادمحترم ستیزصاحب ولایگانه کسی که جرئت مطرح کردن چنین سوالات را ازاین خاینین ملی داردشماهستین عمرتان درازای کاش دیگربزرگواران نیز درافشا حقایق پشت پرده مثل شما سهم بگیرند ونگذارند که خیانت همچو خاک فروشان وظالمان که باسرنوشت یک ملت بازی کردندفراموش تاریخ ومردم فقیروبیچاره افغانستان گردد.

>>>   Sayed Faridullah Farid
جناب ستیز صاحب، پاسخ به سوالات موجه شما از ظرفیت مخاطبین شما بسیار بالا است.
نصب آنها در مقامات از نقطه نظر فلسفی تصادفی بوده نه ضروری ، لذا چانس موفقیت آنها در سطح هیچ بوده. از توافقات بن تا سقوط جمهوریت نام نهاد تمام روند آغشته با بدبختی های ملت زحمتکش افعانستان بوده. مردم قربانی بازی ها و تجارب خارجی ها بود.

>>>   Yaqub Noor Amiri
آقای ستیز سلام بر شما
وقت که هیأت مذاکره‌کننده صلح پسر دوستم و عطا باشد ما از آنها چه توقع میتوانیم داشته باشیم . البته شما گپ زدن شان را دیده باشید.

>>>   محمدلطیف شریفی
درود سلام به شما استاد سخن و سیاست، خداوند دیگر آنها را به سرنوشت این مردم چیره نسازد خود و فرزندان شان نماد از بد اخلاقی بودند همه جرائم به آنها ختم میشد

>>>   Nik Mohammad Nek Kho
جناب استاد کسانیکه در معامله ی قطر بودند کسایی هستند که بییشتر از چندین بار مردم وملت خود را فروختند. آنها کسانی بودند که همیشه تغذیه ی شان از خون ملت بوده آنها نه دوکترین سیاست بودند ونه هم اقتصاد ....آنها یک گله معامله گر بی وجدان وکسایی بودند که هیچ وقت خودشان را به ملت حساب ده فکر نمی کردند....آنها فعلا از ما شما شاید چندین سوال داشته باشد که چرا دارایی های آنها یعنی اموال غیر منقول شان را در افغانستان ازش محافظت نکردیم وچندین سوال دیگر.....

>>>   Sultan Ahmadi
استاد گرامی
این ها روز گذرانی، جمع اوری پول، معیشت، فریب دادن مردم خود، آب را به آسیاب دشمن ریختند ورفتند به شرق وغرب پناهنده شدند.
از این ها چیزی ساخته نیست خداوند متعال در روز قیامت از تک تک شان پرسان کند و سزای اعمال شانرا ببینند.
مثل مردم فقیر و غریب بااولادهای شان گدا و شرمسار دنیا وآخرت باشند.

>>>   ماهمنیر عباسی
با درود خدمت شما استاد گرامی اولا اینها به گفته دوستان وجدان ندارند که از خواب غفلت چهل ساله بیدارش کند اگر میداشتند خود را از رسوایی آتش میزدند اینها کجا تحصیلات ابتدایی دارند چه رسد به سیاسی که مطلب را درک کنند اینان دزدان چهل ساله رفاه و آسایش مردم بیچاره و رنج کشیده کشور اند و صد افسوس که یک رستمی پیدا نشد که با این دیوان جامعه انسانی جنگیده طلسم شانرا بشکند ما بهترین و با استعداد ترین و لایق ترین جوانان و افرادی داشتیم و داریم چرا نتوانستند آنها را متقاعد کنند پیش من این سوال جدی است همیشه دو مشت از گروه های غارتگر در کشور حکومت کردند که فرد استفاده جوی سومی از دست شان قاپیده مثل همان ضربالمثل همیشگر : دونفر دزد خری دزدیدند سر تقسیم به هم جنگیدند اندو بودند چو گرم زد و خورد دزد سوم خر شانرا زد و برد
چرا ما مردمی باشیم که هر که بیاید سر ما حکومت کند ببینین که خود ما هم مقصر هستیم چرا رای دادیم به این افراد چرا فرهنگ سازی و جامعه سازی نکردیم باید برای آینده هوشیار باید بود

>>>   Mohammad Safi Kohistani
تیم مذاکره کننده نبودند بلکه یک گروپ از وطن فروشانی بودند که همیشه جز از منافع شخصی و در آمد نقدی و در آینده زندگی در خارج از کشور جز اجندای شان بود که به کامیابی شان انجامید و انها از آن دسته اشخاص بی وجدانی بودند که هرگز به وطن و مردم خود فکری نداشتند. پس نیاز نمیدانند راجع به وطنی که خودشان همراه با ۳۵ میلیون نفوس آن فروخته اند سر کاری داشته باشند..

>>>   Massoud Sangar
استاد بزرگوار ! اگر کمی شرم ووجدان این همه میداشتند اصلن با چنین حکومت غرق در فساد شامل چنین معامله ی نمی شدند وخود را سفیران اوردن صلح قلمداد نمیکردند جز منفعت شخصی وعاقبت اندیشانه ی که امروزه ثمرش را میبینند هیچ گونه برنامه در طرح وامدن صلح اصلن نداشتن فقط عیش ونوش وگرفتن امتیازات ، ان شاالله همه ی اینها پاسخ گوی مردم بیچاره ودرمانده امروزی خواهند بود

>>>   Nazir Noori
خیلی عالی و بجا فرمودید جناب ستیز
کجا‌ وجدان داشتند و دارند
غرق در عیش نوش ودر مبارزات تیمی خویش قرار داشتند ملت را فراموش کرده بودند در فگر امتیاز گیری برای تیم خود بودند هر یک از جزایر قدرت خواست و نماینده خویش را در مذاکرات داشتند نمایندی از ملت نبود اگر بود چرا تاحال حقایق مذاکرات را برای ملت چیزی بیان نکردند....
همه آنها سهمی در تباهی این کشور داشتند تاریخ هیچ گاه فراموش نخواهد کرد که چه کردند با این ملت

>>>   Ab Hakeemi
استاد بزرگوار سلامت باشید دقیقا" که هر فرد کشور خواهان پاسخ سوالاتی که شما لطف نموده ارائه کردید از این جنابان که به نماینده گی از یک ملت عظیم آستین بر زده امتیازات بزرگی مادی و معنوی را دریافت میکردند تا پروسه مذاکرات را موفقانه انجام دهند که نتوانستند و بالاخره نتیجه آن چنین شد ، که همه چیز یکسره به خاکستر مبدل گردید هستند.
اما طوریکه شما اشاره نمودید آنها با خانواده های خویش در کشور های حسب دلخواه موقعیت گرفته حاضر نیستند تا توضیح دهند اما اینرا بدانند که مردم افغانستان آنها را نه بخشیده و رها هم نکرده .

>>>   أسد الله أسد
محترم ملک ستیزهموطن عزیزودانشمندسلام
شماحق بجانب هستیدکه پرسش های راازهیات مزاکره صلح جانب دولت قبل دردوحه مطرح کنیدمگرمتوجه هستیدبازهم مزاکره باکدام جانب طرف معامله یعنی طالب ،حالاکه دیگرطالب باتکیه براریکه قدرت دیگردریک دولت فراگیرحاضرنیستندکه سابقه داران جهاد تنظیمی رابه دولت امارات اسلامی مدغم سازندوباورداشته باشندکه انان باطالب برای رفاع ملت کارکنندحتی به تقاضای ملل متحدوهمه دول دنیانیزباانکه تاکنون به رسمیت شناخته نشده اندحاضربه پزیریش نیستند
بفکرمن هرانچه خواسته طالبان است به آن اقدام میکنندمطابق میل خودشان حتی دیگرموجودیت دفترنماینده گی طالبان در دوحه نیزکدام ضرورت نیست
خطاب شمابه فراریان رهبران جهادی درسایرکشورهاانان راگردهم بخاطرمقاومت ویامزاکره باطالب جمع میکند هرگزنه سرمایه های بزرگ دراختیاردارندکه حتی برای مصارف نواده هایشان نیزکفایت میکندودیگربه وطن برنمیگردند
بازهم دیدگاه شماراقابل ارج واحترام میدانم ولی دیگرهمه چیزازهم پاشیدسربلندوصحتمندباشید

>>>   امام جان عالمی
داکتر عزیز. این ها صلاحیت تصمیم گیری نداشتد. برای شان گفته شده بود در مسایل مهم به کابل بر گر دید واز مقامات هدایت بگیرید. این را میدانند که دولت به صلح باور نداشت.این پروسه جز مصروف ساختن افکار عامه دیگر چیزی نبود. اعضای هیئت فقط روز را حساب میکردند.و از امتیازات دست داشته استفاده میکردند. اصلا در فکر سر نوشت وطن نبودند. و در قبال مشکلاتی که دامن گیر مردم بود قطعا احساس مسولیت نمی کردند.

>>>   Hossain Rajaey
استاد عزیز درک تان قابل ملاحظه است
این های که مخاطب قرار دادین و سوالات که پر از درد و احساس است
پرسیدین؟
فقط اشخاص درک کرده میتواند که احساس مسئولیت داشته باشند
این ها فقط برای مدت محدود قرار داد داشتن که بیایند یک بار دیگر چراغ های روشن، خانه های مردم افغانستان را برای مدتی خاموش بسازند، برای خودشان خانه های چراغان و امن در بستر ننگین، بسازند، که ساختند
هر اجیری برای اربابش، دم تکان میدهد استاد گرامی،
این وطن از شروع تاریخش تا به حال، به سلیقه های، قومی و نژادی، سوق داده شدند و این بزرگ ترین نقطه ضعف بوده است،

>>>   Rafiq Feroz
سوال های بسیار دقیق
گرچه آقای غنی یکی از این مهره ها بود
اما معاونین ریاست جمهوری پارلمان رهبران جهادی و بالخصوص هیت مزاکره کننده صلح که همه از منسوبین همین رهبران به استیلا قومی و جادی استند باید همه جواب ملت را بگویند
همه این شرف باخته ها تمام مسولیت را بدوش غنی می اندازند

>>>   Ahmad Javid Farhat
جناب استاد محترم ستراتیژی کرزی و غنی از روز های اول به قدرت رسیدن طالب ها بود که به این ارمان خود رسیدند ثانیا محو جبهات و تفکرات ضد طالبی بواسطه خریدن و منسوب نمودن ایجاد کشمکش و تفرقه بین اقوام و هدف سوم چورچپاول تمام کمک های بین المللی و ملی فعلا به همه ارمان های خود رسیدند
ابعاد خارجی و پروژه یی افغانستان نسبت به همه برای شما معلوم است

>>>   Abdul Hafiz Nooryar
درود بر شما جناب ستیز صاحب عزیز واقعآ که چرا های زیادی است که باید پاسخ بدهند اما اما انهایکه در این نشست ها شرکت میورزیدن شعور و افکار سیاسی به آن سطح نداشتن که موضوع یک مملکت را حل و فصل نمایند قسمی که دیده شد عالی جنابان اولاد های خودرا به صفت نماینده روان کردن که گپ زدن خودرا یاد نداشتن و سر نوشت ملت مظلوم گره خورده بود بدست چنین اشخاص نا بکار و فرسوده .

>>>   Adela Mubasher
جناب ستیز صاحب، آنها معامله گرانی بیش نبودند و صرف به این میاندیشیدند که چه مقدار پول بدست میاورند. اگر زره ای درک و شعور سیاسی میداشتند این ماموریت را نمیپذیرفتند و یا هم اگر پذیرفتند ، ادامه نمیدادند. آنها صرف به فکر خود و جیب خود بودند.اگر زره ای وجدان میداشتند تا حال صدایشان از جای شنیده می‌شد.

>>>   عبدالقادر حسنی اسرار
دکتر عزیز به این پرسش‌ها تنها یک وجدان بیدار و انسانی می‌تواند پاسخ بگوید؛ وجدانی که ما در این روند شاهد آن نبودیم. ارگ فاسد غنی کار را به‌جایی رسانده بود که چهره‌های مذاکره‌کننده رفتن و برگشتن به دوحه را افتخار بزرگ و آسمانی می‌دانست. از این‌رو ذوق‌زده بود، نه می‌توانست پیامدها و مسئولیت‌های سنگین آن را درک کنند و نه هم برای شان اهمیت داشتند. با تاسف که بسیاری از نخبگان جامعه‌ی ما را دام غنی مستولی شده بود

>>>   Enayatullah Azimi
من چى بگويم جناب استاد ، اينها ناخلف هاى صلح و خاك شان بودن . به اين سوال هاي شما ضمير و وجدان بيدار جواب خواهد دادند نه آنهايكه خاك و ملت شان به اين وضعيت رها كردن .به هرصورت مردم ما دل بزرگ دارند ، روزي خواهد رسيد با دسته هاى گُل از اينها پذيراي خواهند كرد . خداوند شعور سياسي بدهد به مردم ما .

>>>   ایرج عادل
جناب استادبعضي از افراد هيت مذاكره كننده اولا انها از لحاظ شخصيتي و دانش و اهليت بجايگاهي نبودند كه بتوانند جنگ چهل ساله افغانستان را ختم كنند دوما انها بجاي اينكه به صلح فكر كنند و خود را پاسخ گو از نتيجه كار شان به ملت بدانند به فكر امتياز اتي بودند كه ميگرفتند از پول ملت ماه يازده و نيم هزار دالر گرفتن البته بعضي از انها از جاهاي ديگر هم علاوه به اين پول ميگرفتند به لحاظ خدا كشور جنگ زده ما كه هميشه دست گدايي به دنيا دراز ميكرد ايا اينها وجدان داشتند كه اين چنين پولهاي را حيف و ميل كنند . اين هيت مذاكره كننده هم نمونه اي از بقيه كار هاي جمهوريت دورغين سه نفره بود كه مثل داير كردن لوي جرگه ها فقط پول مصرف ميكردند ، خداوند در اين شب هاي مبارك هر كس به اين ملت دردمند خيانت كرد جزايش را به زودترين فرصت ببيند .

>>>   Dawood Qataghani
بازی خیلی بزرگ بود از چیزی که معلوم می‌شد از صلاحیت و استعداد این ها بالا بود این ها فقط به نام و رفت امدش خوش بودند اما به عقب پرده تمام معاملات مستقیم صورت گرفت
اما به نظر بنده تمام این ها به خاطر جلو گیری از بزرگ شدن اقتصاد چین است که دنیای غرب تحمل دیدن این را ندارند کشور ما همیشه قربانی جنگ های ظالمان می‌شود چرا هیچ وقت مسئولین به مردم و جامعه خود فکر نمیکنند

>>>   Mirghiyasudin Mirzada
استاد گرامی ودانشمند اگر این ها فساد وخیانت نمیکردند ووجدان پاک میداشتند سر میز مذاکره زبان دراز میداشتند شاید که دهان باز میکردند از طرف طالبان کیبل وشلاق فساد به دهن شان زده میشد وهمین بود که بی زبان میشدند . اما همه کار وپلان غرب وامریکا توسط خلیل زاد در داخل افغانستان تطبیق شده میرفت .

>>>   Reshad Omar
وقتی سرنوشت یک کشور به دست طفل های مانند پسر عطا محمد نور و دیگر رهبر در مذاکرات صلح افتید فهمیده شد که نتیجه ندارد این مذاکره و گفته شما یک متخصص سیاسی و مذاکره کننده با تجربه نبود که واقعا درد این مردم را درک میکرد و دفاع .
واقعا که پاسخگو استند در مقابل چنین شرایط که آورده اند خداوند از تک تک اولاد هایش و خودشان پرسان کند.

>>>   Behruz Bijanpoor
دكتر گرامى اينقد هـوش و درايت سياسى اگر داشتند شرايط أفغانستان ديگرگون بود . يك مشت معيشت انديش بودند . با سرنوشت خود و ملت بازى كردند . الفباى سياست را نمى دانستند . خيلى راز و نياز هـاى در اين شرمندگان نهـفته كه با گذشت زمان هـويدا خواهـد شد .

>>>   Mohdarif Sherzay
استاد گرامی صدسال عمر با قد و قامت رسا و استوار داشته باشید. در نظام دست نشانده فاسد ، که فساد آن غوغا می‌کرد، کجا شخصیت خوب و وطن دوست و ملی وجود داشت . یک مشت آدم های دزد ، وطن فروش ، خائنین و بی شرم بخاطر چور چپاول کرسی ها را اشغال نموده و در حال جمع نمودن ثروت بودند . از کدام آنها می‌توان توقع داشت . یک انسان با شخصیت را به زره بین هم نمیتوانستی پیدا میکردی . هژده سال قبل بوی شکست نظام به مشام می آمد و بالاخره همان شد ، که باید توقع میرفت . چون بار کج به منزل نمی‌رسد. کامیاب و سر بلند باشید . حال حاکمان نظام فعلی را مشوره نیک بدهید که بطرف کامیابی حرکت کنند و سبب بهبود زندگی ما مردم بیچاره و ملت رنجدیده شود .

>>>   Hossein Paghmani
درو خدمت شما استاد محترم این افرادیکه شما مخاطب قرار دادید مترسک و عروسک بیش نبودند این آدمها حتی از اجندای مذاکره خبر نبودند، چون همه کاره مذاکره جز خلیل زاد کسی دیگر نبود.
اینها حرفی برای گفتن ندارن چون بی خبر از همه چیز، غرق در خوردن و آشامیدن و گشت و گذار در بازارهای رنگارنگ برای خرید سوغاتی برای خانواده های خود بودن.

>>>   Ssajia Sajia
همه میدانند که هیات مذاکرات صلح افغانستان فاقد صلاحیت بودند و آنچه فیصله می شد و شد بین نماینده آمریکا خلیلزاد و طالبان پشت در های بسته صورت گرفت.
اما هیأت مذاکره کننده افغانستان بخاطر گرفتن امیتازات فوق‌العاده که همه روزه به آنها پرداخت می شد درین معامله زن و مرد نماینده در برابر دالر خود را فروختند و دهن و چشم خود را بستند و تا امروز در برابر این معامله ننگین و شرم آور از سنگ صدا بلند شد اما ازین بی وجدان های معامله‌گر نشد.

>>>   M Aslam Naib
استاد گرامی را درود!
من بدین باور هستم که یک تعداد آنها حتی بدرد خودشان نمی خوردن چه رسد به ملت، اما تعداد دگر که کمی از بینش و خرد سیاسی برخور دار بودن، باتاسف که آنها هم غرق در عیش و نوش شده‌اند و وظیفه بسا بزرگ ایمانی و وجدانی‌شان را پشت گذاشتند.
حالا من از شما به پهنایی هستی خورسندم که ایشان را در معرض سوالات اساسی و گزنده‌ی روز قراردادید.
آری باید پاسخ بگویند که اگر صلاحیت و یا هم توانمندی دیپماسی را نداشتن، چرا یک مدت طولانی سرنوشت یک ملت را به گروگان گرفتن و ضمنآ اینها که در این مدت از جیب خود تغذیه نمی‌کردند بلکه از جیب ملت مصرف می‌کردند که من باورمند که در هما شرایط بالای ۸۵٪ شان غذای بخور و نمر برای خوردن نداشتن. امید است که روزی هر یک از آنها پاسخگو به این سوالات اساسی شما باشند.

>>>   Arsalan Asadi
ستیز صاحب بزرگ درود بر شما
فکر می‌کنم که تا حال معاش خود را به همین ارتباط میگیرند و هر کدام با فامیل ها خود به شکل منظم در یکی از کشور های غربی انتقال داده شدند و شاید هم در بهترین هوتل و یا آپارتمان لوکس با پول مفت با در حال زندگی باشند وشاید هم اولاد های شان در مکاتب این کشور ها شروع به درس کرده باشند. بنا هنوز هم فكر ميكنند كه پاداش كار هاى خود را میگیرند. و یک چیز را متوجه باشید که اینها هم داخل این پروژه وسیع بودند

>>>   Jalani Darwish
محترم ستیز گرامی، هیات مذاکره از استاد ربانی گرفته تا آخرین فرد این هیات، هیچ کاری نکردند ،فقط جوانان اش عیاشی ، میانه هایش در زد وبند ، ودیگران اش فقط جیب های خود را پر کردند وتمام ، اگر متوجه شوید در تمام سال های مذاکره چند عکس نمایشی وعکس گرفتن بود وبس ، طالبان هم نیم در قطر ونیم درپاکستان در عیش ونوش خانه های و هوتل های لوکس، خانم های شان در مسافرت خرید طلا و زیورات، پول مستعمره مانند اسلاف خود از آمریکا و اعراب می گرفتند ،در وطن فروشی سهم عمده داشتند تا کلیم افعانستان را جمع کردند ، ملیون ها نفر بیکار شد ، ملت ۵۰ فصید گدایی می کند ، واین بود پلان های شوم غرب ،جمع طالب، جمع اعراب ، وبس و فروش اولاد های خورد و شیر خوار وطن ما دست آورد شان ،

>>>   Abdul Wasi Asha
جناب سنیز صاحب فکر میشود طرح مداکرات صلح قبلن از طرف خلیلراد تهیه ودر پیشگاه غنی وطالبان گذاشته شده و تمام موادات بالای انها قبولانده شده بود و جتی بانهدید، مذاکرات هیات صلح با طالبان یک ترفند سیاسی بود تا واقعی، اهداف نامکشوف بین طالبان وخلیلزاد در ابهام است ومرور زمان به ان پاسخ خواهدداد

>>>   Ahmad Farid Omary
جناب ستیز صاحب، بسیار خوب است اگر اینها بیایند و جواب این سوالات را بدهند که ما هم منتظر این جواب ها هستیم. ولی متاسفانه که جز کذب چیزی دیگر بدست نخواهید آورد. با تآسف بگویم که این ها همه امور کشور را به خارجی ها سپرده بودند و خود متوجه قرار داد ها، سفر های وی ای پی، نصب کردن افراد شان در بست های مهم و معاملات سیاسی بودند. حالا چیزی خواهید شنید که مایوس تان کند.

>>>   Mirwais Kuhestani
این تیم مذاکره کننده جمهوریت یک مشت آدم های تصادفی بودند که بر حسب تصادف و یا به علت خاین بودن شان در این تیم جا برای شان داده شده بود.سه نهاد و یا ارگان مقصر اصلی در مورد پنهان کاری در تحولات اخیر است،پارلمان افغانستان،هیت مذاکره کننده صلح همراه با رهبران احزاب سیاسی و وزرای سکتور های امنیتی همراه با شورای امنیت.

>>>   Ahmad Shah Rasikh
انتخاب هیئات به گونه سنجیده شده، ازمیان ضعیف ترین ، معامله گرترین ،بی وجدان ترین ها انتخاب شده بود، بنا براین اینها درسطح تحلیل و نبشته مقاله نیستند،حتی یک عده آن رو خوانی را بلد نبودند، لذاتوقع پاسخ هم ازاین دزدان بیت المال نمی رود.

>>>   Malalai Alavi
خیلی عالی
این مذاکره چی ها از کودتا چی های امارت هزار مرتبه مجرم تر هستند ، اگر یکطرف مسئله ارگ و سپیدار بود ولی جانب دیگر قضیه همین هیآت مذاکره کننده بودند
وقتی در یک جلسه کسی اشتراک کند از طرز صحبت های جانب مقابل اندکی درک میشود که خواست یا اهداف طرف چیست؟
آیا این افراد در این مدت زمان طولانی درک ننمودند که آینده به کدام جهت روان است؟
اگر میدانستند و سکوت نمودند هم مجرم اند و اگر نمیدانستند و نتایج گنگ و مبهم بوده هم مجرم، باید اعضای تیم مذاکره در هر دو صورت به ترک میز گفتگو مبادرت می ورزیدند
لذا، باید این افراد برای ملت پاسخ دهند

>>>   حاجی محمد ظاهر راسخ
ستیزصاحب گرامی
ازابلیس نبایدانتظارعمل نیکوراداشت
اینهامانندجنازه های متحرک باردوش ملت بیچاره بوده وهمواره بخاطربه دست آوردن مقام وموقف برای خودوحواریون شان وبخاطرکسب ثروت ولوازهرراهی که باشد تلاش شباروزی وخستگی ناپذیرداشتندعطش خواهشات نفسانی شان هرگزفروکش نمیکرد حال که باثروت های حرام وباد آورده درهرکشورخارجی بیشرمانه لمیده ومصروف عیش ونوش هستند
اماهرلحظه منتظرفرصت دوباره استند
که بازازکدام طریق راهی برای شان پیداشود تاخود واولادواحفادشان دوباره به گرده ملت سوارشوند

>>>   Sharbat Khan Nikmal
آقای ستیز شما هم به نوشته های تان به سر زخم های مردم نمک پاش میدهید، آن وقت شما به همین هیئت از نزدبک دید بازدید میکردید و مشوره میکردید، حال هرچه از دست رفت.
تمام ملت میفهمید که از این هیئت انتصابی، طفلی و طفیلی ملت رنجدیده کدام چیزی بدست نمی اید؟ متاسفانه هر که در افغانستان قدرت بیگیرد ملت را گروگان میگرد و هر چه دلش بخواهد همان را با باداران شان انجام میدهد. بعد از حکومت سردار محمد داوودخان هیچ حکومت در این کشور مستقل نبوده وبرای بیگانه گان این ملت خواب برده، بیچاره، گروگان مذهبی، دینی، فکری، قومی و حزبی گرفته و تکه تکه کرده اند، در وقت تغیر اوضاع خودشان به کشورهای اروپایی، اسیایی، امریکایی و همسایه میرود با فامیل شان زندگی مرفع داشته و خودشان و اولادشان با فکر این بوده که اگر فرصت پیدا کند یکبار دیگر به یک فریب تازه بیاید و خون ملت را بجوشند وبس.

>>>   Mohammad Akram Atal
با کدام شعور و‌منطق شما از باتور دوستم و پسر عطا مقاله و مصالحه توقع دارید و داشتید!؟؟ و خود را هنوز هم در خط و جریانی میدانید که این چنین ها نماینده و کفیل شان بودند، در این چهل سال در افغانستان نه سیاستی وجود داشت و نه سیاسیت مدار همه شان معامله و معامله گران پا برهنه و لندغر بودند، بخاطر اغراض شخصی آمدند و رفتند.

>>>   Hewad Kakar
جناب محترم.
پروسه خوب بود ولي تقاضا ها بيش از حد بود. يك والي كه در فارياب مورد قبول احزاب نبود. ايا پروسه صلح چه گونه موفق ميشد. دنبال پشك رفتن كار درست نيست. بهتر ااست بيني را اولأ ديد بعدا دنبال
پشك رفت.
خود كجا يك پارچه و يك صدا شديم كه غرب و كي و كي …. ملامت كنيم.

>>>   محمد عارف واصل
آیا شما از رهبر چه های که حتا خودرا معرفی کرده نمی‌توانستند انتظار بیشتر دارید /داشتید ؟
به باور شما چند نفر از اعضایی هییت، اصول مذاکرات سیاسی و بین المللی را میدانند/ می‌دانستند ؟
آیا این وجدان فروش های بیسواد ، نفهم و کودن براساس تفاهم های حزبی ، سمتی ، قومی و رهبر چه بازی هاتعیین نشدند ؟
به تمام بدبختی های که بسر مردم ما و کشور ما آمد همه این پست فطرت ها شریک هستند.

>>>   Ahmad Salim
اصلا وجدان نه در تیم جمهوریت و نه هم در تیم طالبان وجود داشته و نه هم دارد. اگر این بی وجدان ها واقعا برای منافع افغان ها و صلح در کشور شان کار می‌کردند اکنون به یک یک این سوال ها باید کتاب می نوشتند، و این همه بد بختی ها درافغانستان نمی بود.

>>>   Abdul Hadi Rahnamoon
استاد محترم ! موضوع بسیار مهم و اساسی را تذکر داده اید، مسولیت این هیاءت بیشتر از غنی و عبدالله است. این ها یک ملت را زنده آتش زده اند. باید پاسخ های واضح ارایه کنند. همه مردم در انتظارند که باید حادثه مهم رخ دهد و از این بی سرنوشتی خلاص شوند. شما که امروز این موضوع بسیار مهم به اطلاع مردم شریف افغانستان رسانده اید، حالا فساد این هیاءت باید برملا گردد، تا مردم بدانند که این ها چی کرده و چگونه این خیانت بزرگ انجام شده است

>>>   Babur Bek Nazhat
مذاکره کننده ها فوزیه کوفی ملکه مواد مخدر، باتور دوستم پسر بی سواد و هیچی فهم، بچه عطا مامد چور که گب زدنش هم نمیدانست، و دیگر اعضای تیم مذاکره کننده که ولا برایشان خر بندی هم اضافه بود، خا گله نکنیم کسی با غنی هم کاسه بود از جمع انسان نبود

>>>   Obaidullah Saice
محترم داکتر ستیز گرامی
خاینین به مردم و ملت خود جرات بیان حقیقت را ندارند همیشه بفکر سرمایه اندونزی و کسب قدرت آند بهر قیمت که برای شان تمام شود تلاش نا بخردانه شان جهت استقرار صلح و یک دولت مستقل و استوار با موازین بین المللی مانند کف روی آب بود که با جرکه های آمریکا تو سط خلیل زاد نقش بر آب گردید .

>>>   کو هستانی
دقیق ستیز صیب افسوس به تیکه دار های فساد پیشه همه عمر در مامله گشتندن ولی یکماه یکروز به آینده عزت خود وطن غرور ملت بگذار فکر نکردن خجالت محیث یک کروزین سوار بکشند همی فقر بستن کشتن از مجبوری تراجیج به دیدن تشنه گان پول موقت دادن باور کنید قلب هر فقیر وطن بیاد وطن گریه ناله میکند اولاد اقارب خوده گرفته پاه به فرار گشتند غنی هم پلان شوم خوده بالای شان تطبیق کرد

>>>   Jan Nisan
تاریخ گواه است که درین سرزمین نه چپ کاراست و نه راست . و نه مرکز گرایی !
عوامل داخلی : بیکاره گی غنی احمدزی و معاونان بلی گو ، رهبران فاسد و دولت فاسد ، قواه امنیتی و قضات سراسر فاسد و بی انسجام میباشد !
علاج : خردگرایی و انسجام نسل نوگرا میباشد !

>>>   Suliman Khan
جناب استاد محترم تنها شما هستید در باره افغانستان و افغانها فکر می کنید آنها اگر متخصصین می بودند و کمی آگاهی می داشتند افغانستان در حالت فعلی قرار نه می گرفت آنها به بازی طفلان خود با سرنوشت ملت افغانستان بازی کردن ترس ازین است همین جاهلان دوباره در صحنه سیاسی افغانستان حضور پیدا نه کنند و این تاریخ درد ناک تکرار نه شود

>>>   En Zahid Nisar
جناب ستیز صیب گرامی:
از طرف رهبری افغانستان اشخاصی چون خالد و باتور وغیره البته جبرا قبولانده شده بود واز طرف گروه مخالف کار کشته ترین اشخاص چون شیرمحمد شهاب الدین ومتقی .
این تا آن زمین تا آسمان فرق داشتند ،آنها را یک مرکزیت قوی رهبری می کرد اما اینها را منافع شان.
از روز اول که اعضای مذاکره کننده توسط رهبران تقسیم شد من به شکست و معامله یقیین داشتم.
احترامات

>>>   Salim Hashimi
جناب ستیز بنظرمن در افغانستان اکثرا به منافع شخصی فکر میکنند وکردند آنهای که در مذاکرات دوحه بودند معاش دالری سفرهای کشور های شیخ نشین در کابل با همان امتیازات به خود وفامیل خود را غنیمت دانستند اندکترین سهم در مذاکره نداشتند جالبان در تبانی با خلیل زاد وقت کشی کردند یک کشور وملت آ نرا تسلیم تروریستان وسرنوشت آنرا سیاه نمودند اما آنچه هویدااست اینکه امریکا وخلیل زاد افغانستان را درموافقت نامه دوحه به طالبان سپردند

>>>   Farid Zahidi
در اینکه تمام جریانات از طرف آمریکا از پیش برنامه ریزی شده و تصمیمات گرفته شده بود، شکی نیست، ولی این طائفه ای را که شما نام‌برده اید در هیچ مرحله ای وجیبه انسانی، ملی و تاریخی خود را ادا ننموده اند و جز فکر پر کردن جیب و آینده مرفه برای خود و خانواده ای شان چیزی دیگری در سر نداشتند.
اینها اگر زره ای شهامت و مردانگی میداشتند، این روز بالای مردم نمی آمد

>>>   آقای ستیز ملت را همیشه در برابر جنایات شان خاموش دیدن و ارزش ندادن چه کسی از آنها میپرسد که شما چه کردید همه در تفاهم خواست آمریکا و تروریست ها را پذیرفتن تا در کشوری پناهنده در عیش و نوش باشند بالای افغانستان هر چه می‌شود فقط پاکستان آمریکا و تروریست های جهانی که خود را حامی اسلام می‌دانند تصمیم بگیرند خلاص و هیچ صدای از مردم شنیده نشود فقط ظلم وحشت در جامعه افزایش پیدا کند و عالی جنابان تقبیح کنند پاسخگو نباشند اگر چنین نیست حقیقت جامعه را از نزدیک تماشا کنید
باحرمت
احمد افغان

>>>   Mansoor Salangi
جناب استاد را درود!
من وقتی که ترکیب همان تیم مذاکره کننده را دیدیم. پیش خود گفتم همین ها میرن به مذاکره؟
کسانی که حتی ادبیات سیاست هم نمی دانند چه برسد به مذاکره وتصمیم عاقلانه برای یک ملت
یک روز جالب بود وقتی که دیدیم که حمدالله محب سخن میگفت آنجا نوشته شد مشاور شورای امنیت با خود گفتم ای کی است. مشاور شورای امنیت همین
من هیچ انتظار برای صلح وپیشرفت کشور نداشتم
چون همیشه همان متل یاد میامد
این ها سر زاغ بودنه می گیرن
در دیگر کشور ها اساس یک سمت ره درجه تحصیلی، صداقت وتجربه کاری بسیار و خوب تشکیل میدهد. اما در اینجا این قسم نیست. از کوچکترین سمت ها گرفته تا بزرگترین همه انسان ها بی سواد ونافهم در راس هر کار هستند
از وکیل گذر گرفته تا والی ها، وزیر ها ... همه انسان ای بی خرد
توقع ساختن ازآنها نبود.
حالی شما از ایشان پرسیدنید بیایند توضیح بدهند حد اقل در حد یک مقاله
چی بگویند همی ره که همه موضوعات خود ما مثل شما از طریق رسانه ها و صفحات اجتماعی خبر می شودیم
زمانی که حکومت در شب میگفت انتخابات خط سرخ ما است. صبح که میشد آنها(اعضا مذاکره کننده) که یکدیگر خود میدیدند میگفتن فکر تان باشد که همه ما باهم میگم که انتخابات خط سرخ ما است
از کله خالی چی طرح جور کنی. مثلا وقتی که در امتحان میری درس نخوانده باشی تو خو نمیفهمی هرهم صنفی ات که هر چیز ره گفت تو همان را نوشته میکنی صحیح یا غلط فرق نمیکند مقصد ورق امتحان ره پر کنی وبس

>>>   Abdul Wahab
اینها اگر کمی ترحم هم به مردم می‌داشتند حد اقل واقعیت وضعیت خود را میگفتند که مردم میدانستند. دل خوش بودند که عضو هیت اند و چند روز در قطر سپری میکنند و با مقامات بلند پایه دیدار ميکنند بس.

>>>   Mahmudi M. Massoud
عدهٔ نورچشمی های تکه داران ، عدهٔ نمایندگان زور مندان ، عدهٔ بلند گوی ارگی ها ، عدهٔ مزد بگیر خارجیان و عدهٔ هم ستون پنجمی های دشمنان بوده اند ، که در این میان جایگاه مردم و نمایندگان آنها همچون گذشته ها خالی بود

>>>   Roohullah Atef
جناب ستیز عزیز
دلشان میخواهند که در این رابطه مقاله های و تحلیل های گوناگون بنویسند و در رسانه‌های ببین المللی مصاحبه داشته باشند
اما حیف خواندن و نوشتن یاد ندارن باید منتظر ماند تا کورس های سواد آموزی را با موفقیت طی کنند این حالی جنابان
و زشت ترین کار سیاست هم همین است که آدم های لوده و کودن را بزرگ نشان میدهد

>>>   Asadullah Noori
هیئت جانب دولت ۳۰هزاردالرمعاش ماهوارراغنیمت دانسته سعی شان برین بود تاوقت بیشترصرف این مزاکره شوذ .نتیجه مزاکره برای شان مهم نبود .

>>>   Ghafar Rasooli
جناب استاد اي کاش اين چرا ها ازاشخاص ميشود که صاحب وجدان ميبودن خاينين وجدان ندارد تا به سوال هاي شماجواب دهد غرق عيش ونوش هستند بااقارب شان

>>>   Haji Dawood Suliman Khail
دو چیز در امکان گروه صلح دولت بود . که اینها را کور ساخته بود.
یک .. در مدت چند ماه معاشات دالری با سفرها و مصارفات ابراتیفی.
دو.. اتکاء سیاسی و نظامی به بشکل دایمی بالای امریکاییها که فکر میکردند امریکا هرگز خارج نمیشود و مذاکرات مصالحه را سطحی گرفته بودند.

>>>   Hossain Asghari
ماهی را گفتند چرا گپ نمیزنی؟
گفت دهانم پُر آب است! " دانم پُر اَو است"
دان پُر اَوی، ضرب المثل خوبی است!
و این جماعت به شمول کوفی بیشتر برای تغییر تالبان لابی میکردند تا نجات و راه حل

>>>   Asef Murad
ستیز صاحب گرامی همه ای تیم مذاکره کننده در گرو لنگ استانکزی بود حتی عبدالله لشمک اگر زبان باز میکردند با عصاچوبش به دهن شان میکوبید یک گله یابوی بی خاصیت را به مذاکره روان کرده بودند .

>>>   بدخشان ابن التراب
جناب استاد من فکرمیکنم زمانی طرح بر اندازی حکومت از بساط سیاست های غلط سیاسی اقتصادی طراحی شد که طرف های جهانی کوچکترین صداقت را نه در گفتار ونه هم در کردار سیاسیون دور ازسیاست کشور مشاهده کردند که بد بختانه چوبش فرق ملت رنج کشیدهُ را شکافت که نظیرش را حتی در فلسطین هم سراغ نداریم حتی انسان های معمول جامعه کشور بار شرمندگی آنها را حمل و نقل میکند

>>>   جناب استاد بزرگوار حرف های تان کاملا دقیق و بجا اما من این سوال ها را زمان کردم که تیم مذاکره کنند در حالت مذاکره بود سوال کرده بودم که اگر شما صلاحیت مذاکره را دارید در آن صلح به وجود می‌آید ادامه بدهید اگر صلاحیت ندارید ناحق وقت خوده و مردم افغانستان را سپری نکنید

>>>   Shir Zad Sh
آقای ستیز! آیا بهتر نبود این اشارات رهنمود در آن هنگام که مذاکرات آغاز و جریان داشت به تیم مذاکره کنند ه گفته میشد،حال نوشدارو بعد از مرگ سهراب چی سودی را برای مردم تحت ظلم واستبداده که در چاه قهقرا فرو رفته اند و برای بیرون آمدن شان روزنه ای حد اقل در چنیدن سال به نظر نمیرسد، دارد.
لطفا وقت گرانبهاب تان را صرف چنین تحریرات نکرده اگر ،می‌توانید برای بیرون رفت طرح عملی ارائه فرماید.

>>>   Hameeda Nasir
فقط میخواهم گریه کنم بحال خود ومردم بیچاره وبی امکانات خود وبه خدای خود رجوع کنم که ازقهر خودبالای مردم افغانستان بگذرد ومارا فقط اوست که اگر بخواهد میتواندازین تنگنا نجات دهد.به امیدتو خدای من

>>>   Farid Madadi
ستیز عزیز
یک سوال که باید مینمودید این است.
مسؤلیت مردم چی است و چرا مردم سرنوشت خودرا به دست چهار شخص که نوکر آمریکا بودن سپردن ؟

>>>   MA Mirwais Shujayee
آقای منصور که همیشه مشکلات چالش ها ،زوایای تاریک و پنهان کاری ها ، را گفتند و حتی واضح کردند. که راه حل سیاسی وجود ندارد جز راه جنگ و از طالبان ارگ هم مشکوک بودند به مردم این را در جریان قرار دادند

>>>   Shahpoor Farazmand
من همان وقت گفته بودم که امتیازات هنگفت مالی که برای عالی جنابان در نظر گرفته شده بود حیف شان می آمد که به آن زودی مذاکرات به نتیجه برسد به همین خاطر مذاکرات شکست خورد.

>>>   ستیز صاحب گرامی درود برشما کسی شاید دیگر به جزخداوند از این دلقک ها نپرسد؟؟ اگر خداوند مرا در اریکه قدرت شاند وزمام امور در دست من افتاد تمام اینهارا توسط پولیس انترپول منحیث دزدان ومجریمین سیاسی زیر یک سقف جمع نموده پطرول خواهم زد؟ تا دیگر هیچ افغانستانی جراعت خیانت را که اگر آمریکا و انگلیس هم پشتش باشد نکند.و خاکستر اینها دریک تپه بلند کابل برده بر سنگ خاکستر شان با ذکر بیوگرافی شان خواهم نوشت خائنین ملی که دیگر حتی فرزندان شان از اینها انکار کند.

>>>   Mohammad Amin Arman
همه شان فراری اند،انقدر بی باور به صلح وطالب اند که سرمایه های یک عمر شان جا گذاشتند وفقط خودرا نجات دادند، آنها فقط به امتیاز از پروژه صلح باور داشتند

>>>   Mustafa Haris
مطبوعات بیرون مرزی باید جواب این سولات سیخکی را از جنابان گریزی میخکی حتمن بپرسند تا باشد ملت در انتخاب سران اینده دقیق فکر کنند

>>>   نوراحمد سالنگی
متاسفانه زمانه مردم را چنان تغیر داده‌بود که هیچ دوست ودشمن شناخته‌ نشد وبگونه مکر شیطانی ره راه انداختن که در دقایق آخر هم کسی نفهمید ونه کاری از دست شان برامد

>>>   ازیتا عصمت
این گروه اصلا در فکر صلح و اجندای آن نبود فقط خوشحال به امکانات مادی که در اختیار شان بود بودند و حالا و حالا هم خود شان مسول و پاسخگو نمیدانند

>>>   Toorialai Rahil
شورای همه شمول بود، به اساس قوم، قدرت فرعونی و قلدری در آن به زور خود اشتراک میکردند نه به اساس لیاقت و سواد سیاسی، اکثریت افراد بی شعور بودند که تا هنوز هم خود را واجب الاحترام میدانند

>>>   محمدرفیع حسن زاده
سوال های بسیار عالی !!!
فکر من چنین است که سرنوشت انها از ما هم تاریک تر است و همه در شرف ضمیر خویش زندانی هستند اگر داشته باشند..
مطمئنا همه شان شامل بازی و معامله هستند که بعد از نه ماه هنوز هم لب به سخن نگشوده اند…..

>>>   Saleem Sikander
خلاصه ستیز صاحب ای سوال های شما از مردمان وطندوست، با وجدان با افکار ملی و فدا کار باید شود، که ما نداشتیم
، هر چی دزد و بی غیرت و بزدل و دلباخته سروت بود سرنوشت ملت را در دست داشتند.
که مفت فروختند.

>>>   Rus Tam
ستيز صاحب؛هيأت مذاكره كننده صلح آرى گوهاى ارگ وسپيدار بودند نه نماينده واقعى مردم ،وحال در كشورهاى دلخواه شان در قبال كسب القاب زن ويا مردشجاع ويا نخبگان فعاليت دارند.

>>>   Bellal Karemi
آنها به یگ خط شما پاسخ گفته نمیتواند. ستیز محترم.
آنها سر تا پا ضعف وخطا های تاریخی داشتن ولی مردم تخصص از آنها نداشت با تاسف

>>>   Mshk Kargar
اگر يقيناً از درد وطن اين پرسش ها را ميكنيد از اينها نكنيد چون هرگز از اينها جوابي نخواهي گرفت
وگر از پيشرفت روسها در اورپا تشويش داريد يقين كنيد كه تا ديوار برلين ميرسند هههههه

>>>   Karine Chafizadeh
این ها فکر می‌کردند که وظیفه شان فقط دذدی و دروغگوی و فریب دادن ملت بوده

>>>   عزت الله غفوری
استاد گرانقدر احسن بر شما بااین سوالات جامع و همه جانبه ودقیق ولی این بی وجدان ها از خجالت سربلند کرده نمیتوانند ونمیدانند چی پاسخی به ملت بدهند

>>>   Ahmad Jawid Sultani
واقعا جای خجالت هست که از رهبرا گرفته تا حرامیان شان از الف تا یا در پارلمان و مذاکرات و خلاصه مگس هر دوغ بودند و ملت ره دوشیدن حالی چنان مهر بر دهان شان زده که گویی بخاب اصحاب کهف رفتن

>>>   MrBashir Bashart
عضویت هیات مذاکره کننده خالد نور وباتور دوستم بود. وامسال آن که هيج توقع وجود نداشت به جز نفع شخصی شان کرایه وسفریه را خوب دبل گرفتن ورفتن

>>>   Abdul Ghani Farahi
در همان زمان هم انتخاب تیم مذاکره کننده بیشتر تشریفاتی و امتیاز دهی و طلبی بود تا مذاکره کننده. خیلی از اعضا حتی نمیدانستند اصول اولیه مذاکره چی هست؟ چه رسد به پیشبرد و روش های پیچیده مذاکره

>>>   Salam Baraki
آنها غلامان حلقه بگوش بیش نبودند فقط رفت و آمد میکردند و از امتیاز مالی که داشتند استفاده میکردند هیچ صلاحیت اجرایی نداشتند. سخن آخر را مثلث غنی میگفت. و تیم که در عقب مثلث بود در تاراج دارایی های مالی این سرزمین میتاختند.

>>>   محمد اسماعیل نوری
اینها همیشه بفکرهمی بودند که چطور معامله کنند وغامل اینکه اینروز بالای شأن میآید که در بین ملت افغانستان دیگه یک جای دارد این معادله گران تاریخ زده جای ندارند

>>>   M Sharify
دقیقا محترم افغانستان یک تیم سه نفری فروخت مردم بیچاره به حال بد قرار دادن که مردم نان خشک ندارند چی مانده غذا کافی انسان ها بی وجدان

>>>   Manizha Ahmadzai
متاسفانه ملت که دانش و مطالعه از تاریخ خود ندارد و کورکورانه به اساس منفعت های شخصی، قومی،زبانی،سمتی و مذهبی از این جانوران، دزدان، قاتلین،و خاینین حمایت کردند فکر نمیکنم این سوالات پرسیده شود و فردی خود را مسول و جواب ده بداند.

>>>   AbdulRauf Nickmanish Karokhi
این گروه امتیاز طلب فقط بفکر خود وخانواده خود بودند خوردند اندوختند بردند ومصروف عیش ونوش در خارج اند ..

>>>   Amir Aria
بلی اینها باید جواب گوباشن تمام مردم عزیزما از حق خود گزشت نکنند با پول‌های که عشق و حال می‌کنند پول همین مردم پیچاره است که اسیر یک لقمه نان استند

>>>   Eisa Khan Nimati
شما وملت افغانستان در هیچ زمانی پاسخ این همه پرسشها از بچه ای و بچه عطا و از خانم کفتی و سایرین نمیتوانید بدست بیارید آنها هیچ مشت قاچاقچی و زور گو بودند نه هییت و نه نماینده مردم!

>>>   Watan Dost
آنها طی پنج سال اخیر گور های خود را بدست خود کندند، ریس جمهور ، عبدالله ، پارلمان، سنا و رهبران احزاب و تنظیم ها.
همه دلایل شما تذکر دادید.
و حال اینکه در هئیت مذاکره کننده پسر عطا محمد نور ، پر دوستم وووو که آنها الفبای مذاکره را نمی دانستند. نمی دانستند که چه را بدست بیاورند و چه را از دست دهند.
حتی در بین تیم کسانی توظیف شده بودند که در ضدیت با صلح و مذاکره بودند ، و هم تعدادی مصروف آرایش و بدست اوردن پول سفر یه های خود.

>>>   Mohammad Mustafa
قلم تان رسا باد جناب استاد!
حقیقت های که باید مردم مظلوم بدانند و این که کشور مان را در حالت کنونی رساندند مجبور و مکلف هستند تا سببیت و علت هایش را آشکار نمایند.

>>>   Mohamad Rasouli
درد اش همه به ملت و مردم بیچاره میرسد هر تغیر و تحول عقب گرد فوقالعاده اجتماعی اقتصادی فرهنگی سیاسی روحی و روانی دارد مقصر همه اینها در حکام و مسولئن بی کفایت و بی دریایت خائین است که در بیش از چهل سال بر حکومت ها و نظام کشور حاکم بودن

>>>   Mau Lawi Zada
این هیت ها هم روزخوده گم میکردن تامذاکره چندسال طول بکشد تابیشتردالرجمع کنند ازروزگزرانی شان امریکایی خبرشدن پشت مذاکره رارهاکردن وخوده کشیدن

>>>   Sam Fur
از همو اول سرنوشت مذاکرات با تعیین هیات دالرخور و کله پوچ با ریاست یک مدلِ کشته-مُرده ای تشریفات معلوم و مشخص بود که به ناکجا آباد میرود.
غنی عمدا انگل های همه چیز فروش را در قالب یک هیات با معاش چندین هزار دالری برای سردرگمی ملت و جهان به دوحه فرستاد تا با خیال راحت برنامه 200 ساله را یکبار برای همیش پیاده کند.

>>>   Qa Aimaq
اینها از اول تا اخر به فکر وطن نبودن همیش به فکر جیب های خود بودن و گرنه امروز این سر زمین در این حالت قرار نمیداشت ومردم ایقدر بد بخت و بیچاره نبودیم.

>>>   S Abdul Baset Basree
همه شان فرار کردند و نام هایشان را ذلیلانه در صفحه های تاریخ نوشتند
حال مثل مرده های صد سال از بالایشان سپری شده واری در خارج زندگی می کنند که گویا در دنیای هستی نیستند و هیچ بدبختی مردم را نمی بینند چون وجدان ندارند

>>>   سید جواد نقوی
معاش چند ده هزار دلاری پر کردن جیب ها و هتل های قوق لوکس پنج ستاره دوحه قطر ، میلیون ها بار از سرنوشت ملت مظلوم افغانستان مهیم تر بود.

>>>   می‌خواستم به وزارتِ داخله امارتِ اسلامی بروم. همین‌طور که می‌رفتم؛ ناگهان چشمم به جمعی زیادی از کراچی‌وان‌ها افتاد. از موتر پیاده شدم، رفتم پیش‌ِ آنها. پرسیدم که اینجا چه خبر است؟ گفتند اینجا موادِ ارتزاقی کمک می‌شود. گفتم از جانبِ چه‌کسانی. گفتند نمی‌دانیم. گفتم آیا تاهنوز شما از جانبِ کسی کمک دریافت کرده‌اید. گفتند هشت ماه است که ما روی کمک را ندیده‌ایم. گفتم امارتِ اسلامی در رسانه‌ها می‌گویند که ما به فقیران و مستحقان هم پول نقد داده‌ایم و هم مواد ارتزاقی. گفتند آنها دروغ می‌گویند. طالبان تمام کمک‌های اروپا و آمریکا و دیگر کشورهای خارجی را بین خودشان و دوستان‌شان تقسیم کرده‌اند. اگر کم‌و‌بیش کمکی هم صورت گرفته است، آن را وکیل‌های کوچه و مولوی‌های مسجد خورده‌اند. به ما غریب‌ها اصلن هیچی نرسیده است.
این تصویر گویای چند نکته است:
۱ ـ فقر در اوجِ خود رسیده است
۲ ـ تبعیض و بی‌عدالتی بی‌داد می‌کند
۳ ـ جامعه جهانی این مردم را فراموش کرده است
وقتی پدر با دستِ خالی راهی خانه می‌شود، عرقِ شرم بر جبینِ پاکش فرومی‌لغزد. جانش کرخت می‌شود که امروز جوابِ زن و فرزندِ گرسنه‌‌اش را چه بدهد. چه بگوید به فرزندی که نان می‌‌طلبد. پول برق و آب و خانه را از کجا کند. هیچ حامی‌ای هم نیست که دست‌و‌بالِ آنها را بگیرد. اگر داد و بی‌داد هم بکنند، برایش گفته می‌شود که خدا روزی‌دهنده است. نگران نباش. شما در این تصویر، اوجِ فلاکت و بدبختی را می‌بینید. می‌بینید که غبارهای فقر و گرسنگی چگونه سروصورتِ کارگرانِ گرسنه را درهم‌پیچیده است. چگونه آبرو و حیثیت‌شان را خدشه‌دار کرده است. چگونه عزتِ نفس‌شان را خرد کرده است. اینجا، افغانستان است. ۹۸درصدشان مسلمانند. تمام‌شان هم می‌گویند مسلمان برادرِ مسلمان است اما امروز نشانی از برادری و خواهری دیده نمی‌شود. همه در حالِ چورکردن و خوردنند. فقیران به باد فراموش سپرده شده‌اند. قیمت‌ها از جانب همین مسلمانانِ روزه‌دار تا عرشِ خدا رسیده است. کسی جرات نمی‌کند که یک کیلو چای سبز بخرد. از میوه و گوشت و سبزی و نوشابه که اصلن خبری نیست. آنها را حتا در خواب هم دیده نمی‌توانند. یکی از سیری می‌ترکد و دیگری از گرسنگی جان می‌دهد. همین امروزها شاهد انقلابِ گارگرها و پرولتاریاها خواهیم بود.
کریستوفر لیدر(رادمهر)

>>>   پامیر هندوکش
درود بی پایان نثارتان باد، پرسشهای خوبی را ارایه نمودید اما افغانستان از نگاه سیاست جهانی، بین المللی، و ملی، به یک شخص که قابل اعتماد ملت باشد تحویل داده نشد و نتوانستند که تحمیل کنند. به جز احمد شاه مسعود و رهروانش، اینهای که در راس دولت و کرسی های طلای قرار داشتن خود را به گونه های مختلیف فروختن و هیچ چیزی برای خود و ملت نگزاشتن واز حد مرزی که دفاع و استقامت بود فرار کردند و یا هم در انزوا قرار گرفتن بناا ای قضیه و عامل ای قضیه آمریکایی ها و غربی ها بودن به نحوی با پاکیستان همکاری های دو جانبه خود را آغاز نمودن تا خود را داعی موفق درین میدان بدانند در نتیجه تا حد توان داشتن افراد ملکی و مهره های طلایی ملت را به زیر بم و انتحار آتش... گرفتن تا صدای این ملت را خاموش سازند و خود را پیروز بدانند و کشور عزیز مان به پرت گاهی غیر انسانی و غیر طبیعی حرکت دادند تا حال علاجی هم کار سازی نشده است

>>>   Hamid Mobariz
از یک مشت بی‌سواد، دزد، بی‌شرف، دون‌مایه، گوساله و... نوشتن مقاله و تحلیل و... بسیار بعید است.
این گوساله‌گک‌ها به‌خاطری آنجا حضور داشتند که در حقیقت امتیازات دوحه را از آدرس‌های [جهاد، قوم، سمت و...] قاپیده بودند. شما در ترکیب آن‌ تیم به اصطلاح مذا‌کره کننده‌ی به‌اصطلاح جمهوریت اگر باسوادی دیدید؛ سلام مرا هم وسیله شوید!!!

>>>   پژمان پارسیان
جناب ستیز گرامی استاد توانا و با رسالت ما را درود! نوشتن همچون داستان که در بطن خود هزار داستان نا گفته دارد سواد میخواهد که متاسفانه ترکیب هیئت افغانی مطلقا رهبر زاده های بیسواد بودند که توان گپ زدن درست را نداشتند چه برسد به نوشته و از جانب دیگر، در کل پروسهٔ گفتگوهای صلح ( تسلیم دهی دو بارهٔ قدرت به ط ا لبان) اصلا مثل که ملت افغانستان در جریان نبود و روزانه فروخته میشد همین چند رهبرزاده و شریکان خان دستگاه قدرت فاسد جمچوریت هم خبر نبودند و فقط ذلخوش به دلارهای قطر بودند که برایشان جیپ خرچ داده میشد.

>>>   Fazil Sediqi
سلام درود و مهر نثار تان استاد بزرگوار
این ها همه باید در یک محکمه عالی و با صلاحیت محاکمه گردند و اگر جواب پرسش های پر محتوای شما را دارند پستی و بی غیرتی را کنار بگذارند بیایند مردانه وار واقعیت ها برای مردم افغانستان بیان نمایند؟

>>>   صدای خاموش همنوا
همیه این مذاکرات و انتخابات و ووو یک پلان گمراه کننده بود برای افکار عام مردمان غافل و این مردمان معروف به نماینده گان مردم و رهبران سیاسی و وزیران و وکیلان هم تنفیذ کننده گان این پروژه امپریالیسم و زمینه سازان تغیر نظام بودند...این یک حقیقت است وازحتر و روشنتر از نور آفتاب..

>>>   Haroon Bahawee
درود جناب ستیز،
با تحلیل تان موفق نیستیم چون خودد بهتر میفهمی هیات مذاکره کننده صلاحیت نداشت چندین بار هیات مذاکره کننده شکایت کردن به رسانه ها گفتن غنی به تصامیم هیات احترام نمی‌گذارد غنی خود اش با طالبان در یک معامله پنهانی است عطا غنی ۵۰۰۰ پنج هزار طالب بدون قید شرد آزاد کرد ،

>>>   Baran Ali
ستیز صاحب تحلیل نوشته های شما برای من خیلی دشوار است چون با ادبیات سیاسی خیلی بالا حرف می‌زنید ، ولی این را میدانم که خیلی عالی نوشته اید و چنان برسر خائنین با مشت پولادین کوبیده آید که دیگر توان پاسخگویی را ندارند

>>>   Ahmad Fahim Azizi
جناب ستیز همیته میگین بیایین به سوال های ملت پاسخ بدین و یا برای ملت توضیح بدین که چی شد در قطر و چرو مذاکرات با شکست مواجه شد که کسی نفهمه فکر میکنه این حرامزاده های مفت خور سواد نوشتن و تحلیل را بلدند.

>>>   Aryana Yafta Yaftali
پرسش های بنیادین که تیم مذاکره کننده باید به ملت جواب گو باشند!
دورد بر شما جناب ستیز صاحب.

>>>   Abdulhamid Mashhoon
جناب استاد هیچ کدام شان استعداد درک حساسیت اوضاع و سنگینی مسوولیت ایمانی و رسالت تاریخی خویش را ندارند این ها به گودال تاریخ ننگین که خود شان رقم‌زده اند دفن شدند...

>>>   Mohebullah Haidary
دقیقا جناب استاد محترم در ذهن تک تک مردم مظلوم این مملکت همین پرسش ها است که باید همین ها جواب گو باشند که چه معامله ای در پشت پرده وجود داشت و ۳۵ میلیون انسان این کشور در تارکی مطلق قرار دادند

>>>   بازهم طالبان در "نقطه کور" مردم!
مسأله در همان وقت بسیار واضح بود. طالبان با امریکا، قرار داد مربوط خودشان را عقد کرده بودند، و هیچ‌گاهی به صلح اهمیت نداده بودند. تقریباً هر روز اخبار مربوط به مذاکرات صلح از طریق رسانه ها نشر می‌شد، که مبنی بر تکبر و بهانه جویی های طالبان بود. طالبان چه در گذشته و حال هیچ وقتی به صلح اهمیت نداده اند، بعوض اینکه متوجه این خصوصیت طالبان شویم و برای دیگران در رابطه آگاهی دهی کنیم، برعکس طالبان را در "نقطه‌کور" قرار داده و بار ملامتی را به گردن دولت، حکومت و بلاخره هیأت صلح می‌اندازیم.
جناب!
چون طالبان صاحب قدرت و قوت اند، از طرف دیگر کدام مقاومت مؤثر علیه خود ندیده و نمی‌بینند، بناً هیچ‌گاهی به صلح اهمیت نداده و نمی‌دهند. فقط چیزی که آنها را به صلح مجبور میسازد، تنها و تنها، مقاومت است.

>>>   Mansoor Badry
بزرگوار ستیز ، از مزدور چیزی نخواهید ، بادار گفت بگو ، گفتند ، بادار گفت بشنو ، شنیدند و بادار گفت بکن ، کردند . به این پرسش های منطقی و انسانی شماکه عامل همه بدبختی سرزمین ما است باید آنگلوساکسون ها پاسخگو باشند نه چند مزدور تکبیر گوی .

>>>   Faisal Yaqoobi
دقیقا استاد یک مسله مهمتر این است منشا انتخابات 2014 که اقای عبدالله انتخابات رابرده بود و ترسید که که کشته نشود توسط نظامیان امریکایی و این لکه ننگ تاریخ را پذیرفت گویا شکست واقعی خورده باشد نتیجه را به ضرر ملت رقم زد از انجا سر چشمه گرفت و تا روزی رسید که مولی بی کیفیت واری کسی صحنه اش را نخواند و خود به خود زانو زد در مقابل غنی و خلیل زاد اگر نه سر نوشت سیاسی رقم دیگر میخورد تا فعلا

>>>   Hamed Ahmadi
جناب استاد! بیایید حداقل با خود روراست باشیم. مردم افغانستان (همه) طوری آموخته شده‌ایم که یا داریم تنها ماهی بخوریم، اما ماهی گرفتن یاد نگرفتیم. همه بار مسئولیت این وقایع به‌دوش خود ماست. از رییس‌جمهور شروع تا منِ شهروند عادی (به مه چه‌گوی) هستیم. هیاتی که برای مذاکرات صلح با طالبان تعیین شده بود، چهره‌هایی بودند که طی بیست سال مصروف کار در همین حکومت‌ها بودند، با معامله صاحب موقف شده بودند و با معامله هم مأموریت‌شان پایان یافت. تصمیم‌گیرنده‌ی چنین مسایل بزرگ دست دیگران بود؛ ما عملاً هیچ‌کاره بودیم. چه بسا بار دیگر براساس همان معامله گماشته شدند و به‌قول شما از امتیازات فراوانی برخوردار بودند و سرنوشت مردم نیز هیچ اهمیتی برای‌شان نداشت و مأموریتی که توسط دیگران برای‌شان درنظر گرفته شده بود (چکر بزن و هیچ‌کاری‌ نکن) را به نحو احسن انجام دادند. مردم افغانستان در هیچ‌کجای اجندای‌شان نبود. طالبان تکلیف‌شان از اول روشن بود؛ «ما با حکومتی تحت نام جمهوری اسلامی افغانستان مذاکره نخواهیم کرد». وقتی چنین است چرا باید سرمایه‌های ملی صرف کاری شود که بی‌نتیجه بودنش ماه‌ها قبل مشخص شده بود؟ از بتدا یک جای کار می‌لنگید.

>>>   Nasir Razawi
اصل قصه همین بود که غربی ها هیئت مذاکره کننده صلح و سایر سیاسیون را گفته بود که تنها غنی می‌رود و دیگران می‌مانند ازو خاطر اینها بخاطر رفتن غنی از قدرت و ماندن خود شان در یک حکومت تقسیمک با طالبان نه تنها آن روز ها سکوت نمودند که حالا و در آینده نیز هم بخاطر خیانت ملی و هم از ترس انتقام گیری افشا سازی برنامه های غربی ها سکوت خواهند نمود.

>>>   Janbaz Popal
جناب ستيز، جواب اين همه سوال هايتان را بهتر از ديگران ميدانيد ، با نوشتن آن رسالت وجداني و انساني خودرا در قبال مردم و وطن ادا مي كنيد اما اين رهبران ، سياسيون و مذاكره كننده گان تا زنده هستند جرئت و جسارت نخواهند كرد تا حقايق را بيان نمايند .

>>>   RoMal Qasmi
جناب ستیز ، شما با این همه دانش و درایت هنوز به این سطح معامله قدرت ها با این مهره های ناکام داخلی شان نرسیدین ، چیزیکه عیان است چی حاجت به بیان دارد .. نسل جدید بیشتر ازین درگیر مسایل واضح و ثابت نسازین .و این پرسش های سطحی چی دردی را دوا می‌کند .

>>>   AF Amal Khosti
دقیقأ استاد ګرامی پرسشهای شما درذهن اکثریت افغانها هست ولی جرات ندارد که مثلی شما ازیشان مطرح کند واقعین هیت بنام مذکره کننده ګان صلح درپیش مردم افغانستان وخداوندمسول اند باید به مردم وضاحت بدهد

>>>   Naser Dostdar
شما از فوزیه کوفی این همه سوالات را میپرسید؟ حیف وقت تان نکرده؟! کسی که فکرش از پاین نافش هرگز بالا نشد بالای چی مذاکره خواهد کرد

>>>   Rahmatullah Azimi
جناب ستیز محترم
پیام های مستند ، منطقی، مستدل و واقع بینانه تان برای تمام مردم و جوانان ما ، آگاهی بخش است ، و شناسایی مهره ها و چهره های منفور و مشکوک سیاسی ؛ قابل تشخیص.
>>>   یکی از اعضای تیم مذاکره کننده فوزیه کوفی بود که گفته بود که طالبان به او وعده داده است که زن نمیتواند تنها امیر المومنین باشد،باقی تمام پوست ها را میتواند اشغال کند.بشمول پوست صدارت.
حالا که طالبان بر سر قدرت شدند، مثل حبیب الله بچه سقاو که گفته بود مرتب(مکتب) موقوف،بودنه باز ها بودنه بازی کنند،مرغ جنگ ها مرغ جنگی کنند و سگ باز ها سگ جنگی کنند. حالا طالب ها میگویند که:شونزی د نجونو لپاره یوازی تر شپژم تولگی باندی اجازه ده. پس له شپژم تولگی نه واده وکری او کوچنیان وروزی او په کورکی خپل کارونه سرته ورسوی.

>>>   ایجاد انگیزه پرسش در ذهن جامعه وظیفه چیز فهم های جامعه است.

>>>   سلام با کامنت نویسان این صفحه!
من درین جا، با عرض پوزش، بسیاری از کامنت نویسان را میبینم که گوسپندوارانه، در جهت تعمیل برنامه های خلیلزاد بد ذات( پروژه طالبانیزه ساختن انگلیس) روان اند، و آقای ستیز از شرکت کنندگان مذاکرات دوحه شاکی اند که پیامد مذاکرات آنان چه بوده و آنان بایست پاسخ دهند.
خوب بخاطر دارم که دو سال پیش آقای ستیز پیشنهاد نموده بودند که باید متخصصین امور( در. عرصه سیاست، دپلوماسی، اقتصاد، نظامی، فرهنکی،...، اساتید دانشکاهی و شخصیت های ملی) بایست در مذاکرات دوحه اشتراک می‌نمودند.
این خطاب من به آقای ستیز و تمامی کامنت نویسان است.
عمق و پهنای سیاست، بسیار پیچیده است.
آمریکا و انگلیس تروریست آن را از زندان های گوانتانامو، بگرام، کراچی پاکستان آزاد کرد و آنان را به دوحه انتقال داد.
پس، الان مدام منطق می‌پذیرد که مذاکرات با تروریست آن بین المللی را موجه تلقی کرده برای جانب مذاکره برای آنان نسخه بدهیم، و یا هم اکنون جانب مقابل آنان را مورد بازپرس و استفسار قرار دهیم.
تروریست آن دوحه که عاملان آن آی سکس سیا و آی ایس آی اند، باید بمثابه تروریستان بین المللی تعریف شوند و هرگونه تأمین ارتباط با ایشان از هر جانبی که باشد، محکوم گردد
من نمیدانم که ما چه وقت هوشیار می‌شویم تا از رفتن به کژراهه ها خود را نجات دهیم.
با احترام
گلا جان از لغمان شریف

>>>   حالي خو همين قسم متاسفانه سرنوشت مردم ما رقم خورد بعد از اين نه كدام باسوادي دگه در اين كشور سربلند ميكند بخاطريكه زن ها نصف پيكر جامعه از ميان برداشته شد مكاتب بروي شان بسته شد استادان مجرب از وطن رفتند يا خانه نشين شدند زن هاي كه كار ميكردند خانه نشين شدند معاش نيست پول در بانك ها نيست همه كشور ها از ما خسته شدند همين خود ما خسته هستيم از بيكاري بي ناني اولاد ما مكتب رفته نميتواند حالي إنتحاري ها را به مكاتب روان ميكند مردم را ميكشند اگر مكاتب دختر را باز كنند متيقن باشيد انتحاري ها دنبال شان روان ميكنند همه شانرا از بين ميبرد همين گروه طالب باز ميگن داعش بود كو پرسان كجا بازخواست اين گروه جهل بيسواد را غمش را بخوريد در زمان گذشته مكاتب بود دانشگاه ها بود همين طالب انتحار و انفجار ميكرد رسانه ها تلويزيون ها بود همه چيز بود كبر كرديم حالا بيايد چاره اين را پيدا كنيد با نادان گروه جهل چه ميكنيد ؟

>>>   من توانستم همه ی این کامنت ها را بخوانم. فقط چند مأمنی معدودی را دریافتم که ککنه سیاست انگلیس را درک و حلاجی کرده اند، متلاقی فقط چک چم، برای هیچ.
دلم برای مردمم کریست. این با سواد های ما اند که چنین مینویسند و از مذاکره با تروریست ها استقبال می‌کنند. وای بر اکثریت بی‌سواد و کم‌سواد مان.
با احترام
گلا جان از لغمان شریف.

>>>   ملک ستیز عزیز !
در حفظ خداوند باشید.
این ګروپ فروخته شده قسم بخدا که خبر هم نمودند که در مزاکرات چه میګذرد به سه هدف در قطر حضور داشتند:
١ معاش کزاف دالری.
٢نان فوق العاده و زندګي در هوتل ٥ ستاره.
٣ دور از جنک وکاږل.
شما قسم بدهید که کدام از اینها از جریان مذاکرات خبر بودند.تمام روز در مغازه ها ، حوض ابازی ومهمانی های قشنک حضور داشت.
از الف تا آخر توان استدلال وطن پرستي را با طالب نداشتند.فقط عذر زاری و شب وروز عقب شماره های تیلفون طالبان مصروف بودند.

>>>   برای افغانستان سه راه بیشتر وجود نداره: یا تا نفر آخر با هم بجنگن و همدیگه رو بکشن، یا امیدوار باشن یک کشور دیگه ای مغزش پنچر بشه و بهشون حمله کنه تا بازهم افغانها همدیگه رو بکشن و راه سوم: قبول کنن که شکاف قومی، فرهنگی و مذهبیشون در حال حاظر مانع زندگی مسالمت آمیزشون زیر یک پرچم میشه. قشنگ شمال و جنوب رو جدا کنن، جنوب رو بکنن یک دولت نیمه خودمختار زیر حفاظت نظامی پاکستان و شمال رو هم یک دولت نیمه خودمختار زیر حفاظت نظامی ایران. بعدش هم کشورشون رو امن کنن، بسازن و یک نسل آموزش بدن تا بتونن بدون تیربار و کمربند انتحاری با همدیگه حرف بزنن. بعدش اگه خواستن دوباره با هم متحد بشن.

>>>   امیر از سوئد : برای افغانستان سه راه بیشتر وجود ندارد: یا تا نفر آخر با هم بجنگند و همدیگر رو بکشند، یا امیدوار باشند یک کشور دیگری بهشان حمله کند تا بازهم افغانها همدیگر رو بکشند و راه سوم: قبول کنند که شکاف قومی، فرهنگی و مذهبیشان در حال حاظر مانع زندگی مسالمت آمیزشان زیر یک پرچم میشود. شمال و جنوب رو جدا کنند، جنوب را یک دولت نیمه خودمختار زیر حفاظت نظامی پاکستان و شمال را هم یک دولت نیمه خودمختار زیر حفاظت نظامی ایران وبا نظارت روسیه، تاجیکستان و چین اداره کنند. بعد از آن هم کشورشان رو امن کنند، بسازند و یک نسل آموزش بدهند تا بتوانند بدون تیربار و کمربند انتحاری با همدیگر حرف بزنند. بعد از آن اگر خواستند دوباره با هم متحد بشوند.این جدایی همین الان هم اتفاق افتاده ،فقط کسی مانع کشت و کشتار مردم نمیشود. الان عملا بیش از ۸۰٪ دانش آموختگان افغانستانی یا در ایران درس خوانده اند و یا از منابع درسی ایرانی استفاده کرده اند و عمدتا فارسی زبان و از شمال هستند.. یعنی نفوذ فرهنگی - علمی ایران چه خوب و چه بد در شمال افغانستان بشدت بالاست. از طرف دیگر بیش از ۸۰٪ از مذهبیون و جنگجویان افغانستان ، عمدتا پشتون های جنوب ،تعلیم دیده مکاتب پاکستان و زیر نظر ای اس آی پاکستان بوده و هستند. یعنی نفوذ نظامی و مذهبی پاکستان در جنوب بلامنازع میباشد. این دو قابل جمع نیست چون کشور برای ساخت و اقتصادش احتیاج به علم جدید و فرهنگ غیر افراطی دارد که در شمال است و برای امنیتش و اعتقاداتش احتیاج به جنگجو و مذهب دارد که در جنوب است. جنگجویی که تحت فرمان علم و مذهب و فرهنگ به طور همزمان نباشد دانسته یا ندانسته دجار افراط و تفریط شده و تحت نفوذ بیگانگان قرار میگیرد.
در نتیجه ایران یک افغانستان امن و رو به پیشرفت در شرق خود پیدا میکند که ارتباط امنش را با چین برقرار میکند.
پاکستان هم دو راه دارد: افراطی گری را بین پشتون های جنوب و مکاتبش کم کند که آنوقت پشتون ها خود به خود با شمال تعامل میکنند. و یا افراط گرایی را ادامه دهد که در این حالت پشتونهای افراطی افغانستان و پاکستان به همراه بلوچها و غیره پاکستان را از درون متلاشی میکنند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است