طالبان: ما نیاز به قاچاق گندم از ایران نداریم
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۰۸    ۱۴۰۱/۲/۱۷ کد خبر: 170249 منبع: پرینت

وزارت زراعت طالبان اظهارات وزیر جهاد کشاورزی ایران که گفته یکی از کشورهای همسایه سه میلیون تن کمبود گندم دارد را تایید کرده اما این را رد کرده که افغانستان این کمبود را از طریق قاچاق گندم از ایران تامین خواهد کرد. دیروز رسانه‌های ایران گزارش دادند که جواد ساداتی‌نژاد گفته است یکی از کشورهای همسایه ما که سه ملیون تن کمبود گندم دارد، قصد دارد این کمبود را از کشور ما به صورت قاچاق تامین کند.
آقای ساداتی‌نژاد نامی از افغانستان نگرفته است اما اشاره او تلویحا به افغانستان تعبیر شده است.
این اظهارات آقای ساداتی‌نژاد ظاهرا بعد از افزایش قیمت گندم و آرد در ایران مطرح شده ‌است.

مصباح‌الدین مستعین، سخنگوی وزارت زراعت طالبان در همین مورد به بی‌بی‌سی گفت افغانستان کمبود گندم خود را از راه خرید آن از کشورهای قزاقستان، ازبکستان و ترکمنستان تامین می‌کند.
خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا به نقل از جواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی ایران گزارش داد که جنگ روسیه و اوکراین دنیا را با یک بحران امنیت غذایی مواجه کرده، زیرا این دو کشور ۷۰ درصد روغن و ۳۰ درصد غله جهان را تولید می‌کنند.
آقای ساداتی‌نژاد افزوده‌ است: "ما نیز در ایران به دلیل این‌که به گندم یارانه می‌دهیم طبیعتا با افزایش قیمت جهانی و چالش‌های بحران امنیت غذایی این فاصله زیاد شده و همین موضوع قاچاق را افزایش داده‌است."
به گفته او گزارش‌ها نشان می‌دهد که حجم فزاینده قاچاق انجام می‌شود که جلوگیری فیزیکی از آن امکان ندارد.

وزیر جهاد کشاورزی ایران گفته ‌است برای مثال وقتی یک کیسه آرد ۵۰ کیلویی ۳۸ هزار تومان به فروش می‌رسد، آن طرف مرزها قیمتش به ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان هم می‌رسد.
او مشخص نکرده که از کدام مرز صحبت کرده اما به نظر می‌رسد منظور این مقام دولت ایران افغانستان باشد. چنانچه اشاره کرده ‌است "البته که کل منطقه درگیر خشک‌سالی است و یکی از کشورهای همسایه ما که سه میلیون تن کمبود گندم دارد، قصد دارد این کمبود را از کشور ما به صورت قاچاق تامین کند که این موضوع نیاز به صیانت دارد."

مصباح‌الدین مستعین، سخنگوی وزارت زراعت طالبان در همین مورد به بی‌بی‌سی تایید کرد افغانستان به دو تا سه میلیون تن گندم نیاز دارد که از کشورهای خارجی وارد می‌کند اما او برنامه‌ای برای قاچاق این گندم از ایران را رد کرد.
آقای مستعنی گفت: "به این معنا نیست که این کمبود را از یک ملک یا یک همسایه به شکل قاچاق بیاوریم. ما برای وارد کردن گندم قراردادها و طرح‌های مشخص خودمان را داریم و از راه قانونی وارد می‌کنیم."
این مقام طالبان گفت این گندم را قرار است از کشورهایی همچون قزاقستان، ازبکستان، ترکمنستان و دیگر کشورها وارد کنند.

اگرچه او قاچاق گندم را هم به صورت کلی رد نکرد و گفت: "ممکن {است} تا حدی قاچاق هم صورت بگیرد، اما همیشه برای جلوگیری از قاچاق تلاش می‌کنیم. ما ضرورت نداریم از راه قاچاق گندم وارد کنیم. از راه قانونی گندم وارد می‌کنیم و نیاز هموطنان‌مان را برآورده می‌کنیم."
این در حالی است که افغانستان که در سال‌های گذشته به کمک‌های بیرونی متکی بود حالا نیازش به این کمک‌ها چند برابر شده است.
سال گذشته وزارت زراعت و مالداری وقت افغانستان گفت خشک‌سالی سبب خواهد شد که تولید گندم در این کشور یک میلیون تن نسبت به سال پیش کاهش یابد.
تولید میزان گندم در افغانستان سال گذشته چهار میلیون تن گندم پیش‌بینی شده بود. دو میلیون هکتار زمین هم گفته شد در این کشور زیر کشت قرار دارد.
از سویی، طالبان پنج ماه پیش اعلام کرد که معاش کارمندان دولتی را از گندم اهدایی کشورها به افغانستان بپردازد.
در حال حاضر مردم افغانستان از نبود مصونیت غذایی شدید رنج می‌برند و نیازشان به گندم هم هر روز در حال افزایش است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
قاچاق گندم
ایران طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   میگن حرف را بنداز زمین صاحبش بر میدارد

>>>   چوب را برداری دزد خودش فرار می کند

>>>   این افزایش قیمتها برای مهاجرین سخت است

>>>   مفت آوغان بی عقل
اکر شما عقل میداشتید شب جمعه سید نمیشدید
اکر عقل داشتید با پسر عروسی نمکردید
این کار یک میراث فرهنگ در بین قوم آوغان است
وحالا میگوید ما نیاز به گندوم ایران نداریم دورغ
نه گو آوغو بی عقل

>>>   قیمت گندم روسیه هر تن ۳۹۰ دلار، قیمت گندم جهانی هر تن ۴۵۰ دلار و قیمت گندم یارانه‌ای در ایران هر تن ۱۰۰ دلار است و بدیهی است که گندم ایران ارزان‌تر است و ممکن است حتی به صادرکنندگان تراز اول جهان قاچاق شود.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است