پاکستان افغان‌های تازه وارد را نمی‌پذیرد
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۰۹    ۱۴۰۱/۲/۱۸ کد خبر: 170256 منبع: پرینت

مقامات پاکستانی می‌گویند که خواهان افزایش پناهندگان در آن کشور نیستند و آنعده افغان‌های را که پس تسلط طالبان بر افغانستان به پاکستان آمده‌اند به عنوان پناهنده نمی‌پذیرند.
این مقامات می‌گویند که تعداد این افغان‌ها به بیش از ۱۰۰ هزار می‌رسد که بیشترشان اهالی شهرها و افراد تحصیل کرده و مسلکی اند.

به گفته مقامات پاکستانی این افغان‌ها می‌خواهند به ایالات متحده یا سایر کشورهای غربی پناهنده شوند، اما به دلیل تأخیر در رسیدگی به مدارک شان توسط سفارت‌های خارجی، در اسلام‌آباد در هوتل‌ها و مهمان‌خانه‌ها گیر مانده اند.
پاکستان که در حال حاضر میزبان حداقل سه میلیون افغان- مهاجرین قانونی و غیرقانونی – است، سال گذشته اعلام کرد که پناهجویان جدید از افغانستان را نمی پذیرد و کنترول مرزی را برای جلوگیری از ورود غیرقانونی افغان‌ها پس از تسلط طالبان تشدید کرد.

منصور احمد خان، سفیر اسلام آباد در کابل، به صدای امریکا گفت که هر روز حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ ویزه برای افغان‌های که قصد سفر به اسلام آباد را به خاطر تجارت، تداوی و گرفتن ویزهٔ امریکا، کانادا و یا سایر کشورهای غربی دارند، صادر می کند.
آقای خان گفت: “ما آزادانه‌تر از هر کشور همسایه یا هر کشور دیگری در جهان برای افغان ها ویزه صادر می‌کنیم. ما این کار را برای رسیدگی به نگرانی‌های بشردوستانه افغان‌ها انجام می‌دهیم.”
او تاکید کرد: “اما اگر آنها (افغان ها) بخواهند وضعیت آنها به پناهندگی تبدیل شود، این اتفاق نمی‌افتد و ما اجازه نمی دهیم. ما خواهان افزایش پناهندگان نیستیم. ”

اما از سوی دیگر قیصر خان افریدی، سخنگوی کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان در اسلام آباد، به صدای امریکا گفت که آنان با مقامات پاکستانی یکجا کارمی‌کنند تا راه حلی برای مشکلات افغان‌های تازه وارد پیدا کنند.
افریدی افزود که آنان در مورد ثبت نام و توزیع اسناد به این پناهجویان با مقامات پاکستان در گفتگو استند.

باوجودیکه ایتلاف به رهبری ایالات متحده از آخر جولای ۲۰۲۱ تا آخر اگست ۲۰۲۱ کم و بیش ۱۲۴ هزار نفر را که اکثر آن‌ها شهروندان افغان بودند از طریق میدان هوایی کابل به خارج از آن کشور انتقال داده است، اما هزاران افغان که با قوای ایتلاف بین المللی به رهبری امریکا همکاری داشتند هنوز هم در افغانستان باقی مانده اند و از اقدام انتقاجویانهٔ طالبان در ترس به سر می برند و تلاش می‌کنند به گونه‌ای کشورشان را ترک کنند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
پاکستان
افغان
نظرات بینندگان:

>>>   بالای خط دیورند باید به جای سیم خاردار دیوار سنگی به ارتفاع شش متر و عرض یک متر و طول تمام سرحد احداث شود و اصلا" هیچ مراوده و داد و ستدی با پاکستان صورت نگیرد و هر افغانستانی که در پاکستان است تا پیش از تکمیل دیوار بر گردد به افغانستان.
برای یکصد سال هیچ تماس سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی و هر نوع دیگر آن نباید با پاکستان صورت گیرد و بعد یکصد سال اگر حاکمیت در پاکستان انسانی شده بود و از چنگال شیطان های آرمی و آی اس آی خلاص شده بود باز نسل آن زمان خود تصمیم بگیرند در غیر آن ما به خیر باشیم و پاکستان به سلامت.

>>>   فعلا کہ لطفا ھیچ کس را بہ پاکستان نفرستید تا احداث دیوار خیالی

>>>   از هر 10 تن طالب 9 تن اهل چرکستان است نه افغانستان ، چرکستان مهربانی کرده اتباع خود را واپس بگیرد که ما از شرشان راحت شویم و کار افغانستان از این اشرار پاک شود


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است