آیا دوگانه طالب و داعش واقعیت دارد؟
عملکرد هماهنگ داعش و طالب دقیقا به این معنی است که داعش در افغانستان، یک بخش مهم عملیاتی در درون طالبان است و البته ممکن است که وابسته به جناح خلافت طالبان باشد نه امارت 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۰۳    ۱۴۰۱/۲/۱۸ کد خبر: 170265 منبع: پرینت

گروه طالبان و تیم های رسانه ای وابسته به این گروه تلاش دارند تا داعش و طالبان را دو جریان متفاوت و در عین حال متقابل و متعارض نشان دهند.
آنها اگر انتظار داشته باشند که این دوگانگی برای مخاطب باورپذیر باشد، باید به دو پرسش مهم پاسخ دهند:

۱. چرا تا کنون داعش هیچ عملیاتی را علیه خود طالبان انجام نداده و تمام تلاش خود را به آسیب زدن به کسانی که طالب هم آنها را غیر خودی میداند استوار کرده است؟
۲. چرا در شرایطی که در پنجشیر و تخار و اندراب و...‌ اوضاع ناآرام است و بهترین وقت ضربه زدن به طالب از سوی داعش به حساب می آید، و داعش حتی اگر علیه مردم عادی هم عملیات انجام دهد، برای طالب مضر است، این گروه هیچ عملیاتی را سازمان دهی نمیکند و برعکس، در چنین شرایطی، راکت های خود به سوی تاجیکستان پرتاب می‌کند؟

عملکرد هماهنگ داعش و طالب دقیقا به این معنی است که داعش در افغانستان، یک بخش مهم عملیاتی در درون طالبان است و البته ممکن است که وابسته به جناح خلافت طالبان باشد نه امارت.
این مطلب واضح است که داعش، ابزاری است که طالبان به صورت هوشمندانه، از آن برای تحت فشار قرار دادن همسایگان و مردم استفاده میکنند.

نکته مهم این است که این بخش اجرایی مهم، قابل تفکیک و شناسایی از سایر بخش های طالبان نیست. لذا علیرغم اینکه میشود در مفاهیم، تفاوتهایی میان طالب و داعش برشمرد، اما در تعیین مصادیق، باید به تمام طالبان مشکوک بود و با آنها با احتیاط رفتار کرد و از این منظر، هیچ طالبی، قابل اعتماد نیست و یک داعشی بالقوه است.
دقیقا به همین دلیل است که می‌گوییم هر اقدامی برای رسمیت بخشیدن به طالب یا تقویت حکومت آنها، نهایتا به تقویت داعش منجر خواهد شد.

کل اختلاف ما با کسانی که در حال القای دوگانگی طالب- داعش هستند همین است که آنها میکوشند دوگانه‌ طالب - داعش (تروریست خوب- تروریست بد) درست کنند و ما میگوییم این دوگانگی، درست و واقعی نیست.
در چنین وضعیتی، همین حرف ما را آن عزیزان به دروغ، حمل بر جنگ طلبی میکنند. حال آنکه ما هرگز خواهان رفتن به سمت جنگ نیستیم. اما معتقدیم که طالبان خود به دنبال ایجاد آشوب و حتی ایجاد درگیری با همسایگان هستند و پیش از آنکه یقه اندازی های آنها زیاد شود، باید به جای کمک به تقویت آنها و تلاش برای مشروعیت بخشی به آنها، تدبیری برای مهار شأن سنجیده شود.

سید احمد موسوی مبلغ


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالب
داعش
نظرات بینندگان:

>>>   امیر از سوئد : برای افغانستان سه راه بیشتر وجود ندارد: یا تا نفر آخر با هم بجنگند و همدیگر رو بکشند، یا امیدوار باشند یک کشور دیگری بهشان حمله کند تا بازهم افغانها همدیگر رو بکشند و راه سوم: قبول کنند که شکاف قومی، فرهنگی و مذهبیشان در حال حاظر مانع زندگی مسالمت آمیزشان زیر یک پرچم میشود. شمال و جنوب رو جدا کنند، جنوب را یک دولت نیمه خودمختار زیر حفاظت نظامی پاکستان و شمال را هم یک دولت نیمه خودمختار زیر حفاظت نظامی ایران وبا نظارت روسیه، تاجیکستان و چین اداره کنند. بعد از آن هم کشورشان رو امن کنند، بسازند و یک نسل آموزش بدهند تا بتوانند بدون تیربار و کمربند انتحاری با همدیگر حرف بزنند. بعد از آن اگر خواستند دوباره با هم متحد بشوند.این جدایی همین الان هم اتفاق افتاده ،فقط کسی مانع کشت و کشتار مردم نمیشود. الان عملا بیش از ۸۰٪ دانش آموختگان افغانستانی یا در ایران درس خوانده اند و یا از منابع درسی ایرانی استفاده کرده اند و عمدتا فارسی زبان و از شمال هستند.. یعنی نفوذ فرهنگی - علمی ایران چه خوب و چه بد در شمال افغانستان بشدت بالاست. از طرف دیگر بیش از ۸۰٪ از مذهبیون و جنگجویان افغانستان ، عمدتا پشتون های جنوب ،تعلیم دیده مکاتب پاکستان و زیر نظر ای اس آی پاکستان بوده و هستند. یعنی نفوذ نظامی و مذهبی پاکستان در جنوب بلامنازع میباشد. این دو قابل جمع نیست چون کشور برای ساخت و اقتصادش احتیاج به علم جدید و فرهنگ غیر افراطی دارد که در شمال است و برای امنیتش و اعتقاداتش احتیاج به جنگجو و مذهب دارد که در جنوب است. جنگجویی که تحت فرمان علم و مذهب و فرهنگ به طور همزمان نباشد دانسته یا ندانسته دجار افراط و تفریط شده و تحت نفوذ بیگانگان قرار میگیرد.
در نتیجه ایران یک افغانستان امن و رو به پیشرفت در شرق خود پیدا میکند که ارتباط امنش را با چین برقرار میکند.
پاکستان هم دو راه دارد: افراطی گری را بین پشتون های جنوب و مکاتبش کم کند که آنوقت پشتون ها خود به خود با شمال تعامل میکنند. و یا افراط گرایی را ادامه دهد که در این حالت پشتونهای افراطی افغانستان و پاکستان به همراه بلوچها و غیره پاکستان را از درون متلاشی میکنند.

>>>   تدبیر برای مهار طالب باید چکار کرد؟
حرف زدن بسیار راحت است ولی راه حل چیست؟
چطور باید طالب را مهار کرد؟
معلومدار است کدام پلانی ندارید فقط برای انتقاد کردن می نویسید تا خود را خوب نشان دهید
بیسوادترین و عاجزترین نویسندگان و کارشناسان دنیا را همی کشور بیچاره ما دارد
لاف و پتاق که طالب همان داعش است
مه از زمان یاد دارم همی را نوشته می کنید

>>>   اگر اهل جنگ بودید فرار نمی کردید
چای نخورده جنگ نمیشود

>>>   خود طالب میگوید که در افغانستان داعش وجود ندارد این گفته به این معنی است که نام داعش را طالبان برای عملیات انتحاری شان برای نسل کشی اسفتاده میکنند و بدستور مستقیم سی آی ای امریکا و آی اس آی پاکستان همان سلسله انتحاری های دوران غنی احمدزی را اجرا میکنند. هدف ایجاد وحشت در افغانستان و انتقال آن به آسیای میانه و ایران و چین است.

>>>   کدام عاقل با این تساوی مخالف است
شبکه حقانی= داعش

>>>   راه حل
مقاومت ملی

>>>   این خاینین کجا خواهند باشد:
سر تقرر هر والي از ٣ الی ٧ لک دالر از قوماندان امنیهاز ٢ الی٥ لک دالر میګرفت.
پول از طریق رحمت الله انډول اخذ وبه فضلي داده میشد وبعدا بین مثلث ارک تقسیم میشد
رحمت الله انډول سخن کو شورای امنیت
فضلو ریس اداره امور
محب کمپیترکار مشاور شورای امنیت
صبور قاطع بیسواد

>>>   فرق داعش و طالب مثل فرق بول و غایت است فرق میان ادارا و مرداری

>>>   مریم محبوب
مردان جهل و قبیله با خرمنی از تکه پاره بویناک بر دوش و بر شانه ، با تن چرکین و مغزسنگواره ، هدایاتی را برای زنان تنها ماده در محاصره گُرگان صادر کرده اند . مردانی با دهن های گندیده و کثیف ، زنان را گفته اند ( چادری بپوش ) و با وقاحت تمام ، خانواده ها و همسرشان را تهدید کرده اند که اگرزنی بدون چادری در جنگل وحوش ظاهر شود ، ترنیش های گُرگان ، آن ها را خواهد درید .
مردان جهل و قبیله با اشتهای سیری ناپذیراز خون و گوشت آدمی ، این بار دندان تیز کرده اند تا زنان و مردان مظلوم ایستاده در ( چهاره راه چه کنم ؟ )را که هیچگونه راه نجاتی ندارند راه ، روح و روان شان را زنده زنده بخشکانند و با پوست و استخوان شان ، بقای حکومت شان را پی ریزی نمایند .
مردان جهل و قبیله از آن جایی که زبون تر از آنند که پول های بلوکه شده را از گرُگان درنده تر از خود بستانند ، با چنین فرمان کثیف و تهوع آوری که ریشه در عقایذ همان اسلام دوران محمدی دارد ، زنان را و در مجموع همه بیگناهان سرزمین افغانستان را زیر شکنجه گرفته اند تا پول ها را به دستآورند .
مردان جهل و قبیله در بی حیایی تمام می روند تا خود را اینگونه به جهان امروزین که تماشاگران چنین هنگامه های خونینی بیش نیستند ، بقبلولانند . لازم است که مردم به گروگان گرفته شده افغانستان ، اندکی بیشتر اسلام ( عزیز!!! ) را که پاسدارانش جز از هزار پیچ تاریخ سنگواره گی سخن نمی گویند ، بیشتر بشناسند ! مطمئنم که تاوان ( سنگ اسلام به سینه زدن ) چه بسا بیشتر از این خواهد بود .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است