نمایندگی های افغانستان و افشای اطلاعات شهروندان
 
تاریخ انتشار:   ۱۴:۱۴    ۱۴۰۱/۲/۱۹ کد خبر: 170269 منبع: پرینت

قابل توجه هموطنان عزیز در المان به خصوص جنرال قونسلگری افغانستان در منشن!
بعضی از سفارت های افغانستان اسناد محرمانه پناهجویان را همگانی نموده اند.
با آمدن طالبان در اگست سال ۱۴۰۰ اگر این اسناد محرمانه به دست طالبان بیفتد؟
(گزارشات محرمانه افشاا می کند، که دست کم نیمی از سفارت خانه ها و دفاتر کنسولی افغانستان در اروپا به نحوی اطلاعات شخصی شهروندان افغانستان را که در این دفاتر مراجعه کرده اند در دسترس عموم قرار داده اند. (با آمدن طالبان به احتمال قوی این اطلاعات به دست طالبان خواهد افتاد)

این یک رسوایی کلان برای نمایندگی های سیاسی افغانستان در خارج از کشور، که چنین اسنادی را عمومی ساخته اند، که در حقیقت وزارت خانه های خارجه و داخله مسوول اصلی چنین رسوایی می باشند.
گفته میشود کنسولگری افغانستان در برلین و بن محتاط می باشند، ولی در جنرال قونسگری افغانستان در منشن بیشتر چنین اسنادی همگانی شده است.
افشا نمودن هویت ملی شهروندان افغانستان جرم است جرمی که اکر این افرادی هویت شان افشا شود، میتوانند از وزارت های خارجه و داخله شکایت کنند، که این وزارت خانه ها به مشکلات حقوق گرفتار خواهند شد، شاید چنین شکایتی در افغانستان، نتیجه مطلوب ندهد ولی بدون شک اگر افرادی در اروپا به خصوص المان شکایت کنند به آن حتمآ رسیدگی می شود.

دولت افغانستان اطلاعات شخصی صدها هزار شهروند را عمومی کرده است (جنرال قونسگری افغانستان در منشن درصدر آنها است.)
کنسولگری افغانستان در شهر مونیخ آلمان از نمایندگی‌های افغانستان است که به احتمال قوی در آن تاریخ آقای صفت رحیمی جنرال قونسل بوده، که جزییات شخصی هزاران شهروند افغانستان را در صفحه فیس‌بوک همگانی شده و این اطلاعات جزییات حساسی مثل شهرت، شماره پاسپورت و تاریخ صدور پاسپورت، محل زندگی و در چند مورد شماره‌های تلفن افراد را دربر می‌گیرد.

گفته میشود این اطلاعات شامل صفحات پاسپورت، امضا و اثر انگشت شهروندان، گواهی تجاری، گواهی ازدواج، گواهی سند تولد و انبوهی از مدارک کنسولی، که در حقیقت باید مخفی بماند، افشا شده است.
بی بی سی دریافته است که این اطلاعات نه تنها رمزگذاری و محافظت نشده بلکه در معرض دید و دسترسی عموم قرار گرفته و در وبسایت های نا امن ذخیره شده است.

مرکز روان سنجی دانشگاه کمبریج اعلام کرد که با اطلاعات پیش پا افتاده ای مثل لایک و یا حتی پست فیس بوکی می توان به لایه های پنهان شخصیت افراد دست یافت. به طور مثال از روی ۷۵ پست فیس بوکی می توان در مورد یک فرد همان قدر دانست که همکارش می داند.
از روی ۳۰۰ لایک همان قدر اطلاعات در مورد او به دست می آید که شریک زندگی او می داند، حالا فرض کنید در کنار این اطلاعات، جزییات خصوصی مثل تاریخ تولد، نام و نام خانوادگی و مهمتر از همه شماره گذرنامه یا پاسپورت شما در اختیار همه قرار گیرد. این دقیقا کاری است که سفارت ها و کنسولگری های افغانستان با اطلاعات هزاران شهروند افغانستان کرده اند.

درحال حاضر اطلاعات شخصی صدها هزار افغانستانی در دسترس عموم و معرض خطر قرار دارد، براساس مقررات اتحادیه اروپا، عمومی‌سازی اطلاعات شخصی شهروندان و ساکنان کشورهای اروپایی جرم شناخته می‌شود و برای همین مراحل پیچیده و سفت و سختی برای حفظ و کد گذاری داده‌های شخصی افراد پیش بینی شده است.

دفاترکنسولی افغانستان در آلمان از شلوغ‌ ترین نمایندگی‌های سیاسی افغانستان در اروپا می باشد که در سال‌های اخیر به طور میانگین در هر سه ماه ۳۵۰۰ گذرنامه برای شهروندان افغان صادر کرده است با وجود آنکه هر فرد برای گرفتن گذرنامه تا دوسال باید منتظر بماند. احتملا بیشتر افشاگری ها در سال ۱۳۹۹ رخ داده است.

محمود منجم زاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
افشای اطلاعات
نمایندگیهای افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   درجهان غرب برایشان مهم نیست که عیسی یاموسی یاپسرکاکایشان دوهزارسال قبل چه چتیات فرموده اند،درعوض همیشه درفکرانندکه اولویت های زندگی شان درعصر موجودکدام اند وبه چه شکلی میتوانندبدان برسند.همواره درفکرانند که نیک باشندونیکی کنند،نه مضرباشندونه ضرررسان.خداوراستی هم دنیارابردندوهم اخرت را.زنده بادعقل ولعنت به بیعقلی.
بشیربشارت

>>>   بلی وطن دار
دولت غنی فاسیدتر از طالبان
طالبان فاسید تر از دولت غنی
.....

>>>   اگر هموطنان بدانند چه خطراتی متوجه افرادی خواهد شد که اسناد و تمام خصوصیت های از قبیل نام نام فامیلی ، شماره تلفون ادرس . اندازه قد ورنگ چشم همه در اخیار طالبان قرار گیرد به چه مشکلاتی مواجع خواهند شد . این همه همگانی کردن اسناد هویتی در اروپا جرم محصوب می شود .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است