اخاذی و باج‌گیری نیروهای پاکستانی از مهاجرین افغان
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۴۲    ۱۴۰۱/۲/۲۰ کد خبر: 170276 منبع: پرینت

پس از سقوط دولت سابق افغانستان، بسیاری از اتباع کشور برای رسیدن به کشورهای اروپایی و آمریکا، افغانستان را به مقصد پاکستان ترک کرده‌اند، اما گزارش‌ها حاکی است که شماری از این افراد در حالتی نامعلوم به سر می‌برند و به بهانه‌های مختلف چون نداشتن پاسپورت، سند اقامت و روادید توسط نیروهای پاکستانی مورد اخاذی و باج‌گیری قرار می‌گیرند.
مهاجرین افغان می‌گویند که چاره‌ای جز پرداخت باج به نیروهای پاکستانی ندارند و اگر با آن‌ها بر سر پرداخت رشوه به توافق نرسند، کارشان به حوزه‌ها و مراکز پولیس کشیده شده و در خطر اخراج قرار می‌گیرند.

«فیصل» با همسر و سه فرزندش که در راولپندی پاکستان به‌سر می‌برد، به «اطلاعات روز» می‌گوید که طی 3 ماه حضور در این کشور 4 مرتبه به نیروهای پاکستانی پول پرداخت کرده است.
وی افزود که اخیراً شمار نیروهای پاکستانی در مناطق اسکان مهاجرین افغان به‌شدت افزایش یافته است و افغان‌ها در هنگام گشت‌وگذار در شهر مجبور هستند که به این نیروها پول بپردازند.
این مهاجر افغان گفت: پولیس پاکستان به بهانه‌های مختلف ما را بازرسی می‌کند و ما هم نمی‌توانیم که همیشه گذرنامه و اسناد اقامت خود را همراه داشته باشیم، پس باید به نیروهای پلیس پول بدهیم تا برای ما مشکلی ایجاد نکنند.

گفتنی است که با توقف روند خروج همکاران نظامیان خارجی و نهادهای وابسته به کشورهای غربی از فرودگاه کابل، بیشتر پروزهای تخلیه از پاکستان انجام می‌شود و در عین حال فشار و محدودیت بر مهاجرین افغان در این کشور افزایش یافته است.
«غلام حیدر» یکی دیگر از مهاجرین افغان که برای درمان کودک بیمار خود سالی چند بار به یکی از بیمارستان‌ها در اسلام‌آباد مراجعه می‌کند، گفت که بارها دیده است که تاکسی‌ها برای عبور از گذرگاه مرزی تورخم و رسیدن به اسلام‌آباد به بیشتر ایست‌های بازرسی پلیس پاکستان پول می‌دهند.
وی افزود که یک بار نیروهای پلیس پاکستان پس از بازرسی بدنی او حدود 6 هزار کلدار را از جیبش سرقت کرده و پس از آن مجبور شده تا پول بسیار کمی با خود حمل کند و پول درمان کودکش را به دست همسرش بدهد تا نگه‌داری کند.
غلام حیدر همچنین اظهار داشت که شماری از نیروهای پاکستانی علاوه بر باج‌گیری از مهاجرین افغان، آنان را آزار داده و حتا مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مهاجرین افغان
پاکستان
نظرات بینندگان:

>>>   سالها مردم داد زد که همسایه های ما برای دوست نیستند بلکه دشمن هستند کسی قبول نکرد حالا شکایت میکنند که پولیس پاکستان ما را آزار و اذیت میکند این روند از چهل سال است که تا به امروز دوام دارد

>>>   در طی چهل سال این وضعیت وجود داشته و تا آخرین روز حیات بر کره زمین هم دوام دارد.
اگر همه به بهشت بروند پولیس پاکستان حتما" به دوزخ میرود.
هر مهاجری یک یا چند خاطره تلخ از پولیس پاکستان دارد.
خدا لعنت کند گلبیدین و طالب را که عامل بد بختی های افغانستان هستند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است