در ایران، نخبه = پولدار
ایران برای افغانهای مجهول الهویه، فقط بخاطر مشتی پول اقامت و حتی تابعیت میدهد اما برای کسانیکه جان و خون و عمر و جوانی و استعداد و خلاقیت شان را نثار اعتلای فرهنگ ایرانی کردند، اقامت موقت سال بسال شان را با اکراه تمدید و گاها برای شان حکم اخراج صادر می کند؟ 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۲۱    ۱۴۰۱/۲/۲۲ کد خبر: 170288 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان(afghanpaper) جمهوری «اسلامی» ایران به بیست نفر از سرمایه‌گذاران افغانستانی در این کشور تابعیت ایرانی داد.
طی مراسمی اسناد تحصیل تابعیت ایران با حضور مسوولین ذیربط امور تابعیت، پناهندگان و مهاجرین به بیست نفر از سرمایه‌گذاران افغانستانی که واجد شرایط تحصیل تابعیت ایران بوده و مراحل قانونی آن را طی کرده بودند، اعطا گردید.

علیرضا بیگدلی معاون کنسولی، ایرانیان و امور مجلس وزارت امور خارجه ایران در این مراسم وجود مشترکات دینی، فرهنگی و تاریخی ایران و همسایگان را زمینه ساز تقویت پیوندهای مردمی در ایران دانست که در نتیجه آن فرصت هایی برای همگرایی بیشتر فراهم شده است.
اما در عمل تمامی این مشترکات و پیوندها و همگرایی ها به پول ختم شد و از آنجا که وزارتخارجه ایران افراد پول دار را در همه زمینه ها نخبه می داند، معاونت این وزارتخانه با صراحت گفت: صدور روادید تجاری و روادید سرمایه گذاری، ارایه تسهیلات مجوز اقامت، اعطای تابعیت و حمایت همه جانبه از سرمایه گذاری و کارآفرینی در دستور کار این وزارت قرار دارد و پیش بینی می شود حضور و فعالیت نخبگان افغانستان مورد حمایت بیشتر دولت قرار خواهد گرفت.

در این مورد، دیدگاه وزارتخارجه ایران و برخی مسوولان اقتصاد محور ایرانی از دو منظر جای بررسی دارد.
1-چه کسانی به چه بهایی جهت سرمایه گذاری وارد ایران می شوند؟
تمامی نمایندگی های سیاسی کشورها روادید یا صدور ویزا را مشروط کرده اند. یعنی هرکسی با هر عنوانی و هدفی نمی تواند از کشور دیگری روادید ورود بگیرد و باید شرایط خاص آن کشور را برای ورود داشته باشد.
در اینجا ما به دیگر کشورها کاری نداریم، اما شرایط اعطای ویزای ایران برای مردم افغانستان همواره در حال تغییر بوده حتی برای مدت زمان کوتاهی این شرایط ثابت نبوده و فقط همیشه بیشترین تسهیلات در این مورد به افراد پولدار و تاجر و سرمایه دار داده شده است.
اینکه ایران به اقتصاد خودش بیشتر از دیگر زمینه ها اهمیت می دهد سیاست خودشان است و به ما ارتباط پیدا نمی کند، هرچند با شعارهای اسلامی و تاریخی و مشترکات فرهنگی و علمی شان مغایرت دارد. اما آنچه که در اینجا مورد بررسی قرار می گیرد، چندگانگی سیاست چندپهلوی ایران در رابطه با روادید یا ویزای ورود به این کشور در نمایندگی های سیاسی شان در افغانستان است.
تقریبا نیمی از مردم افغانستان در جریان این قضیه هستند که گاهی سفارت و یا کنسولگری های ایران به افراد خاصی ویزا می دهند و گاهی برای همه! حتی به کسانیکه ما شهروندان افغانستان حضور آنان را در شهرهای کشور خود خطرناک قلمداد می کنیم، ایران برای آنها ویزا می دهد. اینها نه سرمایه گذار هستند و نه افرادی که با شعارهای نظام حمهوری اسلامی ایران همخوانی داشته باشند. اینکه چرا این افراد شهر ندیده می توانند ویزای ایران را بگیرند و اکثرا باعث سرشکستگی مهاجران افغانستانی در ایران می شوند، بر هیچ کسی روشن نیست اما آنچه که واضح است این افراد اکثرا در ایران باعث رشد معضلات اجتماعی و شهروندی می شوند که در آخر با نام "افغانی بی فرهنگ" باعث تحقیر جامعه مهاجر افغانستانی در دید مردم ایران می گردد.
از جانب دیگر کسانیکه با نام تاجر و یا سرمایه گذار مقداری پول را رسما از مرز و بصورت نقدی وارد ایران می کنند تا بتوانند در این کشور اقامت و یا تابعیت بگیرند، از لحاظ فرهنگی چه سنخیتی با جامعه ایرانی دارند و چه تضمینی وجود دارد که این افراد در آینده باعث ایجاد شکاف میان جامعه مهاجر و مردم ایران در جهات مختلف نگردند؟ زیرا در ایران اکثرا هرخطایی در هر زمینه رخ بدهد اول به پای شکسته مهاجرین بند می شود....!
بگذریم!

2-افراد حاضر افغانستانی در ایران چه کسانی هستند؟
شما وارد هرکشوری بشوید، بعد از شناسایی و طی مراحل اداری، اقامت می گیرید و پس از پنج سال بطور رسمی می توانید تابعیت آن کشور را دریافت کنید. اما در ایران حتی اگر دو نسل شما هم زندگی کند بازهم شما همان فرد موقت آواره افغانستانی هستید و از بسیاری امتیازات شهروندی محروم...!
بسیار هموطنانی هستند که در ایران به دنیا می آیند و در ایران از دنیا می روند و هنوز همان آواره یا مهاجر نامیده شده و هر روز با مشکلات عدیده با عنوان تبعه بیگانه سر کرده اند. بسیاری از این اتباع (به اصطلاح) بیگانه، در کنار مردم ایران جنگیده اند و خون داده اند اما هنوز "اتباع بیگانه" هستند.
بسیاری در اعتلای فرهنگ ایرانی حتی بیشتر از برخی ایرانی ها صادقانه تلاش کردند اما هنوز "اتباع بیگانه" هستند.
تقریبا همه مهاجرین در طول چهار دهه مهاجرت در ایران در کنار شادی های مردم ایران شاد بودند و در غصه های شان غمگین اما هنوز "اتباع بیگانه" هستند.
مهاجرین افغانستانی، خوبی ایرانی ها را خوبی خود دانستند و مشکلات شان را مشکل خود اما هیچ گاهی دولت های سرکار ایران آنان را از خود ندانسته و همیشه با نام "اتباع بیگانه" از آنان یاد کردند.
در طول این سال ها تمامی اقشار ساکن در ایران از خود در مجلس و دولت نماینده داشتند اما مهاجرین آنچنان خود را به این مرز و بوم همراه می دانستند که هرگز ادعای نماینده داشتن در مجلس و یا دولت را حتی در ذهن شان مرور نکردند.
اما اگر همین "اتباع بیگانه" مقداری پول وارد ایران کنند، دیگر "اتباع بیگانه" نیستند، بل شهروند رسمی ایران می شوند و از تمامی مزایای شهروندی یک ایرانی که تابعیت ایران دارد برخوردار می گردند. بدون اینکه کسی از آیین و مذهب و قوم و ملیت شان سوال کند.

چگونه است که ایران برای افغانهای مجهول الهویه ای که هیچ سنخیتی با فرهنگی ایرانی ندارند، فقط بخاطر مشتی پول اقامت و حتی تابعیت میدهد اما برای کسانیکه جان و خون و عمر و جوانی و استعداد و خلاقیت شان را نثار اعتلای فرهنگ ایرانی کردند، اقامت موقت سال بسال شان را با اکراه تمدید و گاها برای شان حکم اخراج صادر می کند؟

اینجا است که شعارهای دینی و مذهبی و اشتراکات فرهنگی و تاریخی و زبانی و همگرایی ماهیت شان را از دست داده و در حد شعار، شعور ما را به سخره می گیرند.
بگذریم!
امید می رود دولت آقای رییسی در ایران که تا کنون تعامل خوبی با مهاجرین از خود نشان داده موارد مذکور را جدی گرفته عملا ارزش ها را بیشتر از شعارها در قسمت مهاجرین مورد توجه قرار دهد.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
نخبه
پولدار
ایران
نظرات بینندگان:

>>>   بهترین کار قطع ارتباط کامل رابطه فی مابین افغانستان و ایران است چون از نظر افغان ها ایران خبیث و بد است و مردم افغانستان فرشته و خوب. مردم افغانستان از ایران طلبکارند ولی از امریکا و پاکستان و رژیم سعودی و امارات و قوات ناتو که افغانستان ره ویران کردند و خون میلیونها افغان را ریختاندند کدام طلبی ندارند. خوبترین کار اینست که ایران 8 میلیون مهاجر افغان به ایران را رد مرز کند و عودت دهد. افغان های نجیب هم همچنان آب دریای هلمند را بر ایران بسته کنند. ایران به کار خود برسد و افغانستان به کار خود. از جماعت نمک نشناس و ناسپاس باید دوری کرد.دوری و دوستی.

>>>   خیلی هم خوب شد، ایران پرستان و نوکران ایران برای شما ها ازین جواب بهتر داده شده نمیتواند.
هراتی

>>>   سلام حداقل در این زمینه حق با شماست برادر حرف حق جواب نداره

>>>   ((بسیاری از این اتباع (به اصطلاح) بیگانه، در کنار مردم ایران جنگیده اند و خون داده اند اما هنوز "اتباع بیگانه" هستند.)) همان بازماندگان اتباع بیگانه شناسنامه ایرانی دارند و حقوق ثابت و سایر مزایا ،بنیاد شهید ((بسیار هموطنانی هستند که در ایران به دنیا می آیند و در ایران از دنیا می روند و هنوز همان آواره یا مهاجر نامیده شده و هر روز با مشکلات عدیده با عنوان تبعه بیگانه سر کرده اند.)) قانون تابعیت ایران از پدر منتقل میشود اگرچه به فرزندان مادران ایرانی و پدر خارجی ۱۴۵۰ نفر تابعیت داده اند ( خبرگذاری فارس)البته قانون تابعیت ایران هنوز همان ۸۰ سال اقامت در ایران است که تابعیت ایرانی تعلق میگیرند ،هرچند این قانون از زمان رضاخان بوده و هست ،((اما در عمل تمامی این مشترکات و پیوندها و همگرایی ها به پول ختم شد و از آنجا که وزارتخارجه ایران افراد پول دار را در همه زمینه ها نخبه می داند، معاونت این وزارتخانه با صراحت گفت: صدور روادید تجاری و روادید سرمایه گذاری، ارایه تسهیلات مجوز اقامت، اعطای تابعیت و حمایت همه جانبه از سرمایه گذاری و کارآفرینی در دستور کار این وزارت قرار دارد و پیش بینی می شود حضور و فعالیت نخبگان افغانستان مورد حمایت بیشتر دولت قرار خواهد گرفت.)) سرمایه گذاران و نخبگان بوسیله وزارت صنعت و معدن و تجارت و اقتصاد و نخبگان علمی بوسیله وزارت علوم و نهاد دانش بنیان ریاست جمهوری تعیین میشوند ، قانون اعطای تابعیت ایران بسیار ارزانتر از ترکیه است و صرفا مانند ترکیه نژادی زبانی و قومیتی نیست ( مانند تابعین دادن اقوام ازبک )و ترکمن)و توجه ویژه به مشترکات تاریخی تمدنی و ..‌‌ داشته است.
حمید

>>>   بعد جنگ قره باغ در آذربایجان و ارمنستان و توافق روسیه و ترکیه در مورد سپردن قره باغ دوباره به آذربایجان و تغیرات سرحد میان ارمنستان و ایران، ایران خود را درین موضوع به حاشیه رانده احساس کرد و احساس نارضایتی کرد.
بعد از آن که سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه هیتلر را یهود قلمداد کرد و باعث خشم اسراییل شد و اسراییل انتقاد کرد، ولادیمیر پوتین به نمایندگی از سرگی لاوروف از اسراییل معذرت خواست.
حالا پوتین یک تعداد قوای خود را از سوریه بیرون میکند و مناطق تخلیه شده را به ایران واگذاری میکند و برایش میگوید که این هم سهم تو در سوریه.
بدینترتیب هم ایران سهم خود را از سوریه میگیرد و هم اسراییل در مقابل ایران در سوریه قرار میگیرد و سهم خود را از انتقاد خود خواهد گرفت.
بشار الاسد زییس جمهور سوریه نیز به تهران سفر کرد تا روی موضوعات امنیتی و جابجایی نیرو های ایرانی در سوریه و همچنان کمک های اقتصادی به سوریه از جانب ایران بحث کنند.
حالا ایران هم برای کمک های اقتصادی و هم برای مصارف نظامی برای سوریه به منابع مالی صرورت دارد. خود ایران نیز تحت تعزیرات اقتصادی قرار دارد.
بنأ بخاطر پیدا کردن منابع مالی ، در جستجوی راه ها و حل کمبود منابع مالی است. منجمله فروش آثار عتیقه و صدور تابعیت برای سرمایه داران خارجی در ایران.

>>>   شما وارد هرکشوری بشوید، بعد از شناسایی و طی مراحل اداری، اقامت می گیرید و پس از پنج سال بطور رسمی می توانید تابعیت آن کشور را دریافت کنید./// لطفا" به 8 میلیون مهاجر افغانستان هدایت بدهید تا کلگی ازایران به افغانستان مراجعت کنند و سپس به انگلیس و امریکای قندول مهاجر شوند و پس از 5 سال تابعیت انگلیس و امریکا بگیرند!!!! اگر آسمان به زممین بیاید دولت انگلیس یا امریکا به 8000 افغان هم اقامت نخواهد داد چه رسد به 8 میلیون نفر.مگر دولت های اروپا و امریکا و کانادا مثل دولت ایران ... اند که به 8 میلیون نفر اقامت بدهند (تابعیت که محال است)

>>>   اولا کشور خودشان است دوست داشته باشند تابعیت بدهند دوما عزت کرامت مهاجرین را اینطور زیر پرسش نبرید ما مهاجرین به تذکره کشور خود افتخار می کنیم که اینطور خودت را برای تابعیت ایران پرپر نشان میدهی
شرم و حیا خوب چیزی است
ایرانیها نوشته تو را می خوانند که چقدر افغانستانیها بیچاره هستند که برای تابعیت ایران پرپر می شوند

>>>   نخبه باید نیاز ایران باشد
این نخبگان علمی شما ما خودمان بهترش را داریم
اینها هم دیگر هموطن ما هستند تمام

>>>   ایرانیهای عزیز همی نوشته ماتم کشور ماست اصلی قصه پر غصه کشور ماست اگر کدام کشوری به یکی از اقوام یا گروپی نزدیک شود سایر اقوام خشمگین می شوند. بخاطری که چشم دیدن هموطن خود را نداریم مگر از قوم ما باشد
چشم دیدن آسایش وطنداران خود را نداریم
این است درد و بیچارگی ما

>>>   آخی حتما از هزاره ها نبودند و گرنه از سیاست جدید ایران تقدیر می کرد
حالا من نمیشناسم مگر از کدوم قوم هستند

>>>   اول از همه ما ایرانیا میگیم افغانا بهترین مردم دنیا هستن اصلا. ولی خواهشا نیاید چند میلیون نفر و 50 سال مهمان زوری نباشید.
دوما مگر حکومت ایران وقتی چیزی از افغانا میخواد تونا هم بدون چون و
چرا اجرا میکنن که از ایرانیا توقع دارید طبق خواسته شما عمل کنند؟
ایران هزار بار گفت سهم حق آب رو باز کنید مگه شما مهمانای زوری 50 ساله انجام دادین؟
مگه وقتی گفتن قاچاقی نیاید شما به حرف ملت و دولت ایران احترامگذاشتید؟
ایرانیا یا با پول میرن بقیه کشورا یا با تحصیلات.
ایران حق داره هرجور که خودش بخواد قانون بذاره. به هیچ کس و هیچ کشوری مربوط نیست

>>>   فکر کن به هزاره ها تابعیت بدهند
باید منتظر این حرفها باشیم
چرا هزاره ها نمی تونند نماینده مجلس بشوند
چرا هزاره نمی تواند وزیر بشود
چرا یک هزاره نمی توننه رییس جمهور و رهبر بشود
تجربه اش را افغانستان دارد
چون قشنگ شما را می شناسند

>>>   سالهاست همین را می گویند ایران هم تابعیت نمی دهد

>>>   چون تفکر قومی دارید
چون تابعیت هرجا را بهتان بدهند باز قومیت برایتان مهم است
....

>>>   توهم تا کجا به چند میلیون افغانی تابعیت بدهند
یه تعداد پول دار هستند همین

>>>   چون دوست داریم کشور خودمان است

>>>   دولتمردان ایران چشمان خود را در باره نسل کشی طالبان و قتل عام مردم شمال افغانستان بسته نکنند که فردا در نزد خدا و در پیش مردم و نسل های آینده افغانستان محکوم اند و نسل های آینده آنها را نمیبخشند.

>>>   مهاجرین افغان به کشور خودشان برگردند و جان و خون و عمر و جوانی و استعداد و خلاقیتشان را نثار کشور مفلوک و مصیبت زده خودشان بکنند. چه کسی قرار است افغانستان را آزاد و آباد کند غیر از خود مردم افغانستان؟ با فرار کردن و سربار این ملت و آن ملت بودن افغانستان هیچ گاه روی آرامش و آسایش و آبادی را نخواهد دید.

>>>   هر گاه دیدید که قوانین بین المللی برخلاف منافع غرب بکار گرفته شد و به سود کشور دیگری شد از ما بخواهید فریب نامش رو بخوریم. جنگ روسیه در اوکراین چقدر از نگاه غرب زشت و ناپسنده؟ نامش تجاوزه.
همین امریکا یک میلیون عراقی رو کشت به بهانه بمب اتم صدام. اخرش هم گفتند مدارک اولیه جعلی بودند و بمبی در کار نبود. جنگ سوریه ویتنام یمن فلسطین افغانستان. این قوانین حقوق بشری درباره این جنگها چی میگن؟ رفتیم دموکراسی ببریم به یه کشور که بهش نیاز داشت؟ البته نیاز داشت یک میلیون نفر کشته بشن و چند ده میلیون نفر مهاجر بشن. ولی اخرش ارزش والایی بنام دموکراسی رو بردیم توی کشور و این دموکراسی اونقدی خوبه که هر خری مثل ترامپ میتونه با فریب مردم و تحریک حس خودخواهی اونها رای بیاره. ولی بابتش باید یک میلیون کشته بشن و ده میلیون اواره.

هر وقت حقوق بشر و سازمانهای بین المللی که شما ازش دم میزنید تونست بپرسه چرا امریکا به 52 کشور طی 80 سال تجاوز کرده اونوقت برای کسانی مثل ما هم ارزش داره و میگیم چه خوب که زمین یه جنگل نیست و قوانین بین المللی هم توی زمین هس که مث قانون جنگل نباشه.
حقیقت چیز دیگری هست.
ما در ایران شما رو برادر میدونیم. از گذشته تا اینده دور. مطمئن باشید سازمان بین المللی بابت مهاجرین پولی هم به ایران نمیده. پول نفت ما رو یه کشور بی هویت مث کره جنوبی سالهاست بلوکه کرده. حرف زور از این واضح تر؟ سازمان بین المللی حتی یکبار رای نداده که این همه تحریم نکنید. بعد شما فک میکنید قراره پول به ایران برسه؟ اگر هم یک روز برسه بابت دیوار ساختن به ترکیه میدن نه به ایران. شما بهتره حقایق رو ببینید بلکه بتونیم گرهی باز کنیم. اشتراکات ما بی پایان هست چون یکی هستیم. امروز بحث امنیت از طرف یه مهاجر ازبک دست اموز ترکیه مطرح شد پس نیاز به اینکار بود. دلیل دیگری نداره اینکار.

>>>   مالیات حق هر دولتی هست که از شهروند دریافت کند چند ملیون افغانی تو ایران هستند هیچکدوم هم مدرک ندارن!کجای دنیا همچین قانونی هست؟ هیچ جا!قرار نیست که کاروانسرا باز کنیم هی یکی بیاد و یکی بره اینطوری هم مهاجر اسیب میبینه و هم دولت!بنده به عنوان یک صاحب نظر هم افغانستان رو از نظر قومیت میشناسم و هم از نظر اقتصادی و کلا اشنایی زیادی دارم اکثر افرادی که اینجا هستن از توده افغان ها باسواد تر هستن و درک بیشتری دارن متاسفانه با این همه کمک از سمت ایران باز هم یک عده از روی غرض ورزی یک توهین به ایران میکنن و به ایران میگن نژاد پرست!بنده از افغانستان شناخت بسیار دارم و میتونم بگم بنده قومیت گرا تر و متعصب تر از افغانستانی ندیدم در افغانستان منافع قومی سالاری دارد بر منافع ملی!همه اقوام عوض ساختن افغانستان به فکر ریاست و سالاری هستن و از جنگ های قومیتی هم که دیگر نگویم اصلا اساس مشکلات جامعه افغانستان همینه نژاد پرستی و قومیت پرستی!ما در طول تاریخ افغانستان متاسفانه شخصیتی را نداشتیم که در میان تمام قومیت ها و ملت مقبول باشد!برای هرکس یک حرف و حدیثی هست تازه خبر هم رسیده طالبان و پشتون ها دنبال حذف فارسی هستن!اگه این اسمش نژادپرستی نیست پس چیه؟ قومیت پرستی هم یک روی نژادپرستیه!خلاصه نژاد پرستی تا مغز استخوان در افغانستان نفوذ کرده
بنده اطمینان دارم که اگر در ایران عوض افغانستان مشکل بود افغانستان یک هزارم کمک به ایران نمیکرد نه از لحاظ دولت و نه از لحاظ ملت البته استسنا در همه هست گفتم تا نگید ناعدالتی کردی
بنابراین افغانستانی عزیز که اگر یک نقد به قومیت یا طرز فکرت انجام دهیم ما را دشنام میدهی محبت کن برای دیگران از نژاد پرستی دم نزد زیرا بلاد خودت از نژاد پرستی به این روز افتاده!
حالا اگر مهاجرین شریف در ایران ناخوش هستن میتوانند تشریف ببرن چون ما هر کار توانستیم کردیم میتوانید شانس خود را در کمپ موریا، ترکیه و یونان امتحان کنند
همواره بیایید با منطق و استدلال صحبت کنیم و به دیگران توهین نکنیم زیرا همگی در آخر کار تنها با خود یک کفن میبریم و دیگر هیچ و همگی باید پاسخگو اعمال خود باشیم
یا حق

>>>   من انقدر از افغانها را مخصوصا مجردها که جدیدا اومدند دیدم اصلا انگار نه انگار که تو کشورشون مردمشان در فقر و بدبختی هستند
یعنی چشمهایشان را به نسل کشی طالبات بستند و دنبال کیف و تفریح هستند
حالا مقامات ایران در آینده توسط همین بی خیالها بخشیده نخواهند شد؟
برو بابا

>>>   نخبه یک واژه عربی به معنای برگزیده، سرآمد و برتر است

>>>   در گذشته ایران جوان ترین کشور جهان بود و هیچ نیازی به نیروی کار نداشت ولی رفته رفته به یک کشور سالمندی تبدیل می شود. هنوز ایران نرخ بیکاری بالایی را دارد که شامل تحصیل کردگان دانشگاهی هم می شود. در گذشته تابعیت در ایران مانند اروپای خشکی و برخلاف کشورهای آنگلوساکسون بر اساس قانون خون بود نه قانون خاک. اخیراً ایران تغییراتی را در قوانین خود داده تا خون مادری را هم علاوه بر خون جد پدری به رسمیت بشناسد. البته به نظر نمی رسد از نظر هویت شهروندان افغانستان در ایران ادغام شوند. آن ها هر چند فرهنگی ۱۰۰ درصد مشابه ایران دارند ولی سدی نامرئی آن ها را از پذیرش هویت ایرانی جدا می کند. ما مهاجرانی را داریم که سه نسل در ایران متولد شده اند ولی قویاً خود را افغانستانی می دانند.

>>>   واقعیت این هست که همه‌ی افراد جامعه نخبه هستند. همه‌ی فقرا و بیکاران و محرومین در حقیقت نخبه هستند. هیچ فردی وجود ندارد که نخبه نباشد ولی سال‌هاست که به مهاجرت ثروتمندان پناهندگان سیاسی صاحب نفوذها و دارندگان مدارک دانشگاهی، فرار مغزها گفته می‌شود.

>>>   ما مهاجرین ده ایران استیم دولت جمهوری اسلامی ایران ملتی ایران خیلی مردم خوب استن داری کار میکنیم کسی به کسی کاری ندارد مزدوران رژیم صهیونیستی نمیتونن با این تبلیغات بین دو ملت نفاق بیارد

>>>   کلا به ۲۰ نفر تابعیت دادن!
دوستان افغانستانی که سواد بالا و تخصص بالا دارن عموما توسط اروپا جذب میشت و اکثر مهاجرین ایرانی سواد و تخصص مهارتی پایین دارند

>>>   از اثر حماقت طالبان تمام ملت در حال فرار است .

>>>   به اندازه کافی با بلوچها کردها و آذری های دو طرف مرز درگیری داریم و نیازی به اقوام جدید که نصفشان هم آن طرف است و از قضا بسیار قومپرست هستند نداریم شما ایران وارد چرخه درگیری قومی می کنید

>>>   نسلهای آینده افغانستان نسلهای فعلی را نمی بخشد
چون همه فراری و بی غیرت هستند

>>>   هیچ کس کشته مرده تابعیت ایرانی نیست بعدازانقلاب شناسنامه در خونه واسه افغانستانی ها میاوردن کسی قبول نمیکرد اینکه میگن تابعیت بخاطر اینه که امکانات بیشتری داشته باشن کشورتون ارزونی خودتون نه دنبال ایرانی شدنیم نه دنبال نماینده شدن ما فقط فرار کردیم جنگه میفهمین؟ جنگ داخلیه جنگی نابرابره جنگی از پیش باخته است تورو خدا انقدر مثل بیسوادا هی نگین ماهم جنگ بوده وایستادیم بابا مگه شما از قذافی کمک نگرفتین بابا مگه شما مهاجر نشدین ایران بعداز انقلاب هم کشوری کاملا ثروتمند بود چون وابسته به بیرون نبود دوام اورد منتها کشور ما هر نظامی میاد وابسته به کشور دیگریست چون افغانستان فعلا فقیر است و زمان میبرد تا منابعش استخراج و شرایط بهتر شود یقین کنید هیچ کدام ما دوست نداریم سرکوفت امثال شمارا بشنویم در فقر مطلق زندگی کنیم تا ایرانی باشیم صرفا پناهنده شدیم همین
دولت شما هم اگر منافعی در بودن افغانستانی ها نبود قادر بود در کمتراز یک هفته همه را اخراج کند تاریخ از این بازی ها زیاد دارد هیچ کس نمیتواند تضمین کند که کشور شما همیشه صلح است و برای ما جنگ‌ شاید ۲۰ساله دیگه دنیا روی دیگرش را به ما و شما نشان داد دست خدا بالای همه دست هاست پس مهربان تر باشیم یارانه هم که داره ازاد میشه پس یا مردم برمیگردن افغانستان یا راهی برای فرار به دیگر جای دنیا خواهند یافت کمتر حرص بخورید بیشتر توکل کنید

>>>   هیچ کس کشته مرده تابعیت ایرانی نیست/// تو آلبانی جوری؟ خوشی؟ مسعود که مرد و تو قبر رفت. بدو نون متبرک شده!!!! مریم قجر بخور! کاکا "بن سلاخ" (بن سلمان) جوره؟ خخخخخ

>>>   از هیچ کس و هیچ کشوری گله نکنید همه کشور های دنیا بخاطر شان زحمت و تلاش و زحمت میکشند به استثنی کشور ما و مردم ما که برای سایرین مزدوری میکنند.
بینوا

>>>   سر کوفت امثال ما را بشنوید؟
سر کوفت رو سیلزدگان پاکستانی از شما شنیدن
سرکوفت را تاجیکهای ساکن بامیان از هزاره ها شنیدند

>>>   خوشامدید ایران و افغان یک سرزمین شکل و شمایل و افکار و رفتار هر ۲ مثل همند خوش امدید

>>>   کسانی که میگویند جنگ داخلی درمانی به جز فرار ندارد:
البته که درمان دارد.
درمانش به دو مسیر ممکن است: گفتگو و تفاهم ، و اگر به این راه نشد : تجزیه و جدایی .
افغانستان کشوریست که مردمش حتی بر سر اسم کشور و زبان رسمی هم با هم توافق ندارند. نیمی از مردم خود را افغان نمیداسته و نمیدانند. نیمی از مردم نام خراسان و آریانا را برازنده تر از افغانستان میدانند. بسیارند کسانی که جدایی خودشان از ایران و تاجیکستان را اشتباه و نتیجه توطئه انگلستان میدانند. اصلا اعتقادی به اسلام افراطی و وهابی ندارند و...
و نیمی دیگر کاملا برعکس فکر میکنند.
این مشکل هم از ابتدای تآسیس افغانستان بوده.
وقتی اختلاف تا این سطح بالاست، راهش جداییست و نه فرار یا کشتن همدیگر.
سی سال است که مردم همدیگر را میکشند و در فقر دست و پا میزنند و یک روز خوش ندیده اند برای اینکه ٔبه تذکره خود افتخار میکنندٔ! تذکره آمریکا هم زمان جنگ شمال و جنوب افتخار نداشت. تذکره لیتوانی هم که از شوروی جدا شده هم افتخار و هم ارزش بیشتری پیدا نمود.

>>>   پشتون ها به دنبال وطن جاگزین برای تاجیک ها و وهزاره ها می گردند همانطور که اسراییل به دنبال وطن جایگزین برای فلسطینی ها میگردد

>>>   250 ساله که حتی 25 نفر هم از غرب به شرق مسلمان گناهنده نشدند ولی روزی هزاران نفر در این دوصدسال اخیر به غرب گناه بردند!!
از چه کسی و کسانی به غرب فرار می کنید
از مسلمانان و مسلمانی؟! چه کردید و چه کردیم با خود که چنین شدیم؟ این از افغانستان و از ایران، آن هم از سوریه و لبنان و فلسطین و غیره
وای بر ما که نه فرهنگ خودمان را شناختیم و قدر دانستیم و نه به ایمانی دلگرمبم که سرزمین خود را رها می کنیم
ولی بر ما

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است