شما شهامت حریف بودن را نداشتید
تحلیل تان از این بازی چیست؟ آیا شما مات هستید یا پیروز بدرآمده اید؟ مردم به این باور هستند که شما شهامت حریف‌بودن را نداشتید و فراری هستید. پاسخ این پرسش، هویت سیاسی شما را مشخص می‌کند 
تاریخ انتشار:   ۱۴:۳۱    ۱۴۰۱/۲/۲۹ کد خبر: 170352 منبع: پرینت

گروهی از سیاسیون در ترکیه یکجا شده اند تا روی آینده کشور بحث و اتخاذ موضع کنند. تقاضا می‌کنم در این نشست به این مسایل با ژرف‌نگری بپردازند:
در بیست‌سال پسین شما که پشتوانه‌ی ۴۶ کشور ثروتمند دنیا را با خود داشتید، نتوانستید جایگزین طالبان را برای غنی و ارگ فراهم کنید. حالا چه ابزاری محکم تر از آن در اختیار دارید که آینده‌ی بهتر وعده می‌دهید؟

در بیست سال پسین کرزی، غنی و عبدالله از یک‌سو و استخبارات منطقه و جهان از سوی‌دیگر شما را در بازی شطرنج سیاست به‌سان سربازان خود استفاده کردند. تحلیل تان از این بازی چیست؟ آیا شما مات هستید یا پیروز بدرآمده اید؟ مردم به این باور هستند که شما شهامت حریف‌بودن را نداشتید و فراری هستید. پاسخ این پرسش هویت سیاسی شما را مشخص می‌کند.

شما از بی‌ثبات ترین سیاست‌مداران افغانستان در بیست‌سال پسین بودید و در پست‌های معاونیت رییس‌جمهور، وزرای بی‌صلاحیت اما پول‌ساز، مشاوریت‌های نمادین ولی پُر درآمد، سفارت‌های تشریفاتی و وکالت در اطاق‌های پارلمان روز را در ارگ و شب را در سپیدار صف بسته بودید. حالا چه شد و چه تغییر کرد که وعده‌ی ساختن میهن را می‌دهید. مگر با این فرهنگ می‌شود کشور را از بحران برون کشید؟

عده‌ا‌ی شما بیمار، عده‌ا‌ی سال‌خورده و عده‌ای بسیار تنبل شده اید. این در حالی‌است که گروه های حقانی، دیوبندی و پشاوری تازه مزه قدرت را چشیده اند. شما چه تجربه بهتری را برای مردم پیشکش می‌کنید، در حالی‌ که گروه عظیم مردم، فقر، جهالت طالبانیزم، استکبار و استبداد را نسبت به حکومت دزد، مافیایی، مفسد، فریب‌کار و دروغ‌گوی شما که به نام حقوق بشر، دموکراسی و تکنوکراسی بر مردم تحمیل می‌کردید، ترجیح می‌دهند.

بیایید حداقل یک‌بار در زندگی سیاسی تان راست بگویید.
آیا شما به‌همدیگر تعهد دارید؟
آیا شما به نقد باور دارید؟
آیا شما به تخصص باور دارید؟
آیا شما به هم‌دیگرپذیری اعتقاد دارید؟
آیا شما به ارزش‌های اتحاد، هدف، برنامه و تشکل باور دارید؟
البته این پرسش‌ها را صادقانه با درنظرداشت پیشینه‌ی سیاسی تان از خود بپرسید. مردم پاسخ این پرسش‌ها را می‌دانند.

به نظرم این‌که باهم می‌نشینید و صحبت می‌کنید، کار خوبی‌است. اما اگر از این پرسش‌ها می‌گذرید، برنامه های شما معنایی ندارد. من قصد تخریب ندارم. این‌را به عنوان یک پرسش‌گر و تحلیل‌گر که اوضاع افغانستان را از نزدیک دنبال می‌کند مطرح می‌کنم. واقعیت این‌است که اگر شما تحلیل واقع‌بینانه از این پرسش‌ها ارایه ندهید، وقت خود و دیگران را ضایع خواهید کرد. آن‌گاه بهتر است تا با خانواده های خود زندگی آرام و بدون دغدغه‌ی سیاسی را در همین کشورهای آرام سپری کنید.

دکتر ملک ستیز


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
رهبران
طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   GM Baher Formuli
جناب گرانقدر ستیز ! همه آنچه بر شمردید اظهر و من الشمس است ، با در نظر داشت نبض جهانی و سیاست های منطقوی و بن بست موجود برای اقتدار گرایی مثبت سیاسی و حرکت های موجود ، راهکار متناسب به افزار موجود برای رهایی از چنگال تالبان پیشکش کنید

>>>   درود بر شما جناب دکتر صاحب
شما حرف دل اکثریت مردم افغانستان را بیان کردید
همیشه تحلیل واقع بیانه و ژرف نگرانه داشتید
وجود تان به سلامت
سید نسیم ابدالی

>>>   درووود بر شما جناب پروفیسور ستیز بزرگوار آنچه را که لازم بود گوشزد فرمودید ولی اینها گوش شنوا و چشم بینا ندارند. اینها هنوز غرق در روئیا های کش وفش اند اینها را خداوند گوشمالی داد ولی بخود نمی گیرند.
حاجی حسین وارث

>>>   اگر يك راه كار ممكن ومعقول براي حل معضل موجود در افغانستان پيشنهاد وضميمه اين نوشتار مي كرديد خيلي عالي ميشد .
یونس شریف

>>>   وقتی روشنفکران، دوکتورین سیاسی و نخبگان علمی هیچ ابتکار و اقدامات عملی جهت بیرون رفت از بحران کنونی را به جهان و مردم افغانستان عرضه نمی کنند، وحدت و همدیگر پذیری در میان ملتی که سالهاست توسط فتنه گران بیرونی که اقوام را بر علیه همدیگر تحریک می‌کنند خود بخود ممکن است؟
چرا در کشور افغانستان همیشه ابتکار عمل و ایجاد دگرگونی و تحول از سوی سیاسیون و رهبران جهادی آغاز می شوند؟ آیا روشنفکران و نخبگان علمی نمی توانند این ابتکار عمل را در دست بگیرند؟
در طول این ۲۰ سال روشنفکران، دکترین سیاسی و نخبگان علمی کدام برنامه را جهت تغییر ذهنیت ها برای ایجاد یک نظام مردم سالار ارائه نمودند؟
هنوز که هنوز است روشنفکران و نخبگان علمی کشور یک نسخه‌ی قابل علاج برای بیرون رفت بحرانی کنونی کشور روی دست نگرفتند که هم مردم افغانستان را نسبت آینده امیدوار سازند و هم اعتماد جامعه بین المللی را بدست آورند.
محمد تقی سروش

>>>   Dawood Khwaja
بهتر میشد برای شان رهنمایی درست و دست کومک از شخصیت های که دربخش های مختلف تخصص و تجربه ملی و بینامللی دارند دراز شود تا بتوانند برنامه این مذاکرات را مشخص بسازند ،بحث ها صورت بگیرد تا با یک نتیجه مثبت که بتواند افغانستان را ازین بحران به طرف خوب‌تر تحرک بدهد .اگر نتیجه بحث های این جنگ زدهگان دوباره قیام مسلحانه و جنگ باشد خو گپ به هیچ جای نمی کشد جز خونریزی و تباهی مردم بیچاره !،حکومت فدرالی یا تجزیه افغانستان میتواند یگانه راه حل مشکلات بیش ای یک قرن افغانستان باشد.

>>>   جناب ستیز صاحب حرفها و سوالهایتان دقیق و بجا و سوال کل ملت است اما موضوع مهم تر این است در طی این هشت ماه آدم های متعهد و روشنفکر ما چی گام عملی برداشتند برای نجات کسانی که مانده اند آنهایی که رفتند و خارج شدن نوش جانشان ولی برای بهبود وضعیت مردمی که راهی برای گریز ندارند آیا فقط گپ زدن و شعار دادن و تحلیل نظری به تنهایی کافیست؟؟؟؟
با آنکه سابقه این رهبران بر کسی پوشیده نیست اما شرایط فعلی ایجاب یک حرکت عملی را مي کند، متبارزین و برجسته ها که مرد میدان و عمل باشند کیها هستند معرفی کنید و یا هم خودشان تحرکی به خود بدهند حرکت کنند ....حیف که هیچ کسی نمی‌خواهد لحاف نرمی را که تازه یافته کنار بزند، هیچ مرد عملی دیده نمی شود ، هیچ رهبر و صدای والایی نداریم...
از این‌رو باز هم همان رهبران خودخواه فراری خانه شان آباد که صدای خوده کشیدن....خدا برایشان همت بدهد.
فاطمه باقری

>>>   Abdulhai Sahar Janbaz
همی مردم همی رهبران. بگذار در همین شرایط برای نابودی تالب از این ها استفاده شود دگه وقت کار نمیایند.

>>>   کو هستانی
جناب ستیز صاحب حرف شما دقیقا سر زبان ها در وطن ما در هرگوشه همین طور یاد میشود اعطا نور تحمل کنار آمدن با هم ردیف های خود دارد خودش یک شخصی خود خواه که به دیگران بیدون خودش باور ندارد یونس قانونی یک آدم مامله گر سیاست زیاد سرمایه وافر جمع کرده هنوز بخاطر چوکی و باقی آپارتمان های شان نگرانی دارند بخاطر ملت که سالها افزار گفته استفاده کرده از ملت چی باوری وجود دارد به مراتب آین گونه نشت ها بخاطر همدلی وحدت دست های یکدیگر را فشار داد تاکید کدن بعد از هفته نه نشتی نه قولی نه وعده بوده

>>>   هوشنگ زکریا
دقیق است
شهرک ها ساختند .. چهار تا زن گرفتند .. و هزاران امتیاز مادی دیگر از دالر های باد آورده … هنوز هم فکر میکنند که چهره های سیاسی هستند .. چهره های تجاری بلی

>>>   اینها به باور من تنها عاشق هما ن دغدغه و فرکسیون بازی خود هستن بطور خلص آزموده را آزمودن خطاست و اینها موره های سوخته بیش نیستند
عبدالحفیظ نوریار

>>>   Abdulshakoor Eilyar
یک مهمانی مفشن در قصر دوستوم برگذار شده‌ است که بار اول نيست و فقط درد دل می‌کنند و افسوس ها و گله مندی ها مطرح می‌شود وبس

>>>   محمد هاشم فقيرزاده
بايد سياسيون بد بخت بیست سال گذشته ما سری عقل بیاید
ونخبگان سیاست دانان کشور مان چه در داخل استند چه در خارج با مشورت های با مفهوم دقیق از اینها کار بیگرند باید اینها را چوب سوخت بیسازند تا از این مشکلات وطن ما بیرون بیاید
چرا که اینها بودن که این بد بختی را برای ملت ما به ارمغان اوردن

>>>   Ahmad Khalid Hafizi
جناب ستیز تحلیل تان عالی اما اشخاص ۲۰ سال میشود به سرنوشت اقوام شان بازی میکنند اینها محبوبیت خویش را از دست دادند دیگر کسی برای اینها باور ندارند خداوند اینها را لعنت کند وطن را خراب کردند .

>>>   YaSin SiRaT NaSiri
سرمایه‌های هنگفتی غیر منقول از اینا ده افغانستان بجا مانده و برای شان جای نگرانی اس!

>>>   Mohammad Qasem Azizi
قلمت رسا باد مرد توا نا
وقتی مردان مثل شما مینگارند احساس میشود وجدان زنده است.
این کهنه پخان دیگر هیچ ندارند نه وجدان نه شرم و حیا

>>>   M Ibrahim Faizy
فکر کنم مردم دیگر فریب وعده های این سیاست گران فریب کار دوروغ گو دیگر باور نخواهد کرد

>>>   Obaidullah Saice
محترم دوکتور ستیز گرامی
شما سوالات بسیار درست و بر پایه شناخت از ایشان ، عملکرد های شان و با نظر داشت جایگاه این رهبران خود ساخته و خود بافته را در جامعه جهت ارایه پاسخ از ایشان نموده اید .
ولی من فکر می نمایم که هیچ کدام از این مدعیان قدرت جرات و صداقت به ارایه پاسخ را ندارند .
بهتر است که دیگر با سرنوشت این ملت رنج دیده بازی نکنند .
و به بهانه دفاع از حق مردم خون صدها انسان را نریزند .

>>>   عبدالقیوم فطرت
این‌ها مهره‌های سوخته‌ی هستند که به درد خودشان نمی‌خورند؛ چه رسد به درد جامعه، بگذارید یک کمی دل خوش کنند.

>>>   اکنون این گرگ های گرسنه و و تشنه های قدرت شوق و زوق گذشت در کله شان زده انشاءالله دکر کاری از دست شان ساخته نیست با آنقدر ساز و برگی که داشتند چی کردند که اکنون کنند؟
وحید حقجو

>>>   زمری رشاد
خیلی تحلیل عالی ...
برای اینها فقط چوکی و پول و قدرت مهم است از ترقی و پیشرفت و توسعه کشور بوی نمیبرند برای اینها پول و سلاح بدهید افراد بی عقل تر از خودشان جنگ کنند وطن خراب بشه بعد زن و بچه مردم بیوه و یتیم شه بعدا اینها از خارج بیایند و حکومت کنند بس خلاص

>>>   Faizullah Rizvany
همین اختلاس گران بی سواد ۲۰ سال مردم را مگم هدر
نداد؛ یعنی عمیق ترین ضربه درمان نا شدنی را همین ها به مردم وارد کردند متاسفانه؛ اصلا نام این نا مشروع ها در هیچ نشستی نباید مطرح شود. فقط و فقط مرگ تدریجی را مردم باید بالای این ها وضع کنند ، و هر روز از درون بمیرند؛ همیشه تحریم ، و از وطن دور باشند
اگر قرار باشد که این ها در حکومت سهم بگیرند؛ مردم طالبان را ترجیح بدهند بهتر خواهد بود.

>>>   Nasrat Saleh
سلام پوهاند صاحب . شما دقیق فرمودید اما بخاطر بیرون رفت آز بن بست پیشنهاد مشخص تانرا ارائه نکردید . شما که اوضاع افغانستان را از نزدیک مطالعه و تحلیل میکنید آیا بیاد دارید که در بیست سال پسین قدرت دست کی بود ؟ آنه چگونه منتقدین خودرا سرکوپ میکردند ، درست است که آنهای که امروز در ترکیه نشست دارند از دانش کافی سیاسی برخوردار نیستند و اگر می بودند مانند اطفال فریب غنی و کرزی را نمیخوردند . حال هم دیر نشده باید شما و تمام روشنفکران که در خارج و داخل کشور هستید چاره ای بسنجید تا ملت نفس راحت بکشد .

>>>   Hussain Naimi
یک مشت معامله گر و خودخواه بیش نیستند. ایکاش برای احیای حیثیت و آبروی از دست رفته ای شان فرزندان واقعی که در خط نبرد با گروه جهل میجنگند کمک مالی و تجهیزاتی نمایند. و یک قطعنامه جمعی نشر کنند و از اشتباهات خود که باعث فقر، بیچارگی، بی عدالتی، تعصب و کشتار مردم گردیده مخصوصا در دوهه اخیر معذرت خواهی کنند و وعده بسپارند که دیگر با سرنوشت مردم خود بازی نمیکنند. از تمام امکانات خود برای مقابله با گروه اجیر استفاده میکنند فقد برای بدست آوردن رضایت مردم و دیگر به دنبال قدرت برای خود و خانواده شان نمیباشند.

>>>   Hakim Atif
جناب دوکتور روشنگر!
پاسخ درست به پرسش هایتان، مسیر سرنوشت آینده ی ملتی را تعین خواهد کرد؛ این پرسش ها را جنابانی که در نیم قرن گذشته با سرنوشت ما بازی کردند، قبل از هر اقدام عملی باید پاسخ دهند، ‌ورنه تراژدیدی تاریخ کشور دوباره تکرار خواهد شد.
ملت ما بعد از این همه تراژیدی باید به آن آگاهی رسیده باشند تا اجازه ندهند، مشتی رهبران خودخواه و خود شیفته بار دیگر سرنوشت شوم دیگری را برایشان و نسل های بعدی رقم بزنند.

>>>   Irfan Yaqoubi
یک راه دارند او اینکه حمایت همه جانبه خود را و چیزیکه در توان دارند از احمد مسعود رهبر جبهه مقاومت ملی اعلان حمایت کنند و از حق حقوق مردم دفاع شود این کار زمانی میشود عملا روی صحنه حضور پیدا کنند، بعد از آن بالای اینها حساب میشود در غیر آن قصه شان مفت خواهد بود،

>>>   همه میدانند جلسه متذکره بخاطر غم میهن و ملت نیست، جهت حفظ سرمایه های هنگفت و جایداد های مفشن شان تلاش دارند تا به هر نحوی که شده یک راه و چاره پیدا نمایند واقعن که ملت با وجود همه بدبختی از روی کار امدن همه اینها بیزار است
عزیز افضلی

>>>   Samim Samimi
به نظر من این بزرگان امتحان خویش را داده اند ولی باگذشت چند ماه دوباره اتحاد خود را شکستند حالا نوبت را به پسران شان بدهند ممکن است پسران شان از ز طرف مادر هایشان عهد شکن نباشند

>>>   Nafisa Guhar
مخاطبین شما(مجاهدین دهه 60و70 ) حتی خانم ها اولاد هایشانرا کنترل کرده نتوانستن، افغانستان را به نمایشگاه طلا،موتر و لباس تبدیل نموده بودند و اکنون نوبت مجاهدین سالهای 1400و 1401 است که دیده سرو کله زنان و دختران اینها به چه؟صورت ازکجاها نمایان خواهد شد، خداوند استعمار را نابود بسازد که بجز همین درس چیزی دیگر به اینها نیاموخته است.

>>>   انا الحق
یک مشت بیسواد که تفاله های جنگ های تنظیمی بودند از امریکا گاو شیرده ساخته بودند. ۲۰ سال بنام رهبر فلان قوم از طریق پوف و پتاق امریکا ر میدوشیدند. امریکا امنیت شان ر گرفته بود اینها حرفای بزرگتر از دهان شان میزدند. یکیش خودش ر امپراطور میگفت یکیش مارشال شده بود یکیش میگفت سر خود را با فولاد جنگاندم. اگر ناتو نبود اینها خیلی وقت بخاطر انتخابات باهم درگیر میشدند. این شورای شان نیز بخاطر تجارت و جهت دادن کمک های بنام مقاومت است. دیگرایش کمی هوشیارتره ولی محمد محقق به حدی کودن است که در یک کشور عضو ناتو به رهبری امریکا نشسته ولی علیه امریکا شعار میدهد. فکر میکند جنگ واقعا جنگ چهارده معصوم با دیگران است.

>>>   Mir Ahmad Deha
جالبان جاهل از بس که مزخرف گویی تک قومی بی سواد و برنامه هستند که عده مردم را وادار ساختن تا از این معامله گران دزدان حمایت کند

>>>   تا این رهبران بیخاصیت اقرار نکنند که چرا سقوط کردن .
و چرا فرار کردن .
چرا در زمانش واقیعت ها را برملا نکردن.
چرا چهار بار از تقلب تزویر جعل انتخابات دفاع ومشرویط بخشیدن.
چرا حزب جمعیت اسلامی را پارچه پارچه کردن.
چرا سران چیز فهم وبا اقتدار یکه یکه ترور شدن .
مردم به این نشست ها باورمند نخواهد شد باید برای مردم جواب بدهند .
مخلس تان ملک‌زاده

>>>   Mahmood Massoud
آقای ستیز اینها خوب میدانند دیگر به درد جامعه نخواهند خورد. روزی در شهرنو‌ کسی را دیدم بسیار آدم خوش برخورد و با لباس مرتب. نزدیکم شد و برایم گفت چند روپیه بتی نان ندارم. من با او مانندخودش با مرتب سخن گفتم تا نشود احساس حقارت کند و مانند لباس اش پولی گزافی برایش دادم. کسی برایم‌گفت او یک شخص پول دار است اما گدای پیشه اش شده.
حالا اینها گدا بودند و هیچ شرمنده از پیشه خود نیستند.

>>>   M Tawfiq Amani
هر حکومت که د افغانستان حاکم میشه دو ستونش حاکم میباشه دو ستون دیگرش مخالف ، به حاکمیت رسانها باطنا با دو ستون مخالف هستند و ظاهراً با دو ستون حاکم، فرق اینجاست که او وقت اینا با شریکای بین المللی شان از جمله دو ستون حاکم بودند ، و میلان بادارهای شان بیشتر طرف دو ستون مخالف که تالبان بودند بیشتر بود و حالا برعکس است برای تداوم جنگ

>>>   Naseer Ansari
پشت مسائل گذشته نگرد جناب عالی، در مورد آینده فکر بکن. یکی گذشته نگری مان و دیگری هم مرده پرستی مان، بربادمان کرده است.

>>>   آينها ده يا بيست بنام سياست مدا ران که در بين مشهور شده اند
آخلاق اينها در اصل دزدان لندغران غاصبين قانون شکنان زورګويان تبعيض افګنان در بين ملت جپاولګران مفسدين جاسوسان است اينها نع سياست مار استند نبودند لين شرف باختګان را ها وتمام مردم دنيا دانند که به زور وقوت اجانب بالاى شانه هاى ملت اينها را سوار کردند اينها هر چه در توان داشتند وهر اندازه که يا د داشتند ذر ملک دامن فساد را ګسترش دادند وطن را به اشاره بيګانګان به قهقرا بردند لڼعا هنوز کف هاى هر دست را مى مالند وافسوس ميخورند که کم دزدى کرديم آستند يکتعداد لاش خوران و سګ هاىى زنجيرى شان که چشم طمع وتوقع به مال شان دوخته دارد عو عو دار ند وسال ها از بغل شان به ظلم تعدا طفيلى تغذيه کرده اند باز همان رسم رونق را خواب مى بينند خلص کلام اينها نه سياست مدار آستند نه به خير ملک ومردم استند نام ازين دزدان را فردى از ملت بزبا ن نيارند بګزا ريد ايشان را به حال خود شان که از ډولت ها وند زده ګى حرام شان با اولادهاى نازڼين شان نيف کنند واى به کـون لچ لق ملت
نعیم امین

>>>   آقای ستیز شخص دانشمند و مبتکر افغانستان نکات مبسوطی را با در نظرداشت یک واقعیت عینی تبارز دادند البته تذکرات شان از هرجهت فایل بررسی و تمکین است ولی
منکه با مرور و ارزیابی از سی سال گذشته به این نتیجه رسیدم که تنها میتوان به گزشته یک تاسف عمیق توام با تاثر نمود گرچه با تاسف نیز هیچ دردی مداوا نمی گردد و باید از خداوند رب العزت استدعا نمود که بحال مردم مستمند و مظلوم و بی پنای افغانستان ترحم فرماید تا مردم مظلوم کشور از انرشیزم و اختلال امنیت و نا بودی کامل در امان باشند و نخبگان واقعی کشور که در گزشته اندکی چانس خدمت را نداشتند و موقع آن را نیافتند بلکه چانس پیدا کنند تا بتوانند برای ملت و دولت خدمتی انجام دهند ،
امیدوارم مردم شرافتمند افغانستان از راه تعقل و تفکر در مورد سرنوشت خود و کشور شان دقیق و همه جانبه بررسی فرموده تصمیم گیری های مثمر و مفید شان را اتخاذ فرمایند تا ابزار دست فرصت طلبان بیشتر از این نگردیده و بحران بیشتر از گزشته و حال را تجربه نکرده و عاقلانه و سنجیده گام بردارند بلکه بتوانند طریق روشنی را جستجو نموده و برای اشخاص صادق و با دانش موقعیت را مساعد سازند که به خواست خداوند متعال روزنه ی امید را برای ملت بزرگ افغانستان بگشایند
غلام حسین فنا

>>>   Roknoddin Moshkani
جوانان بیاد داشته باشند!
همین یک شیخ سیاف کافیست که همه شمارا به نرخ نازل مثل سابق بایک فتوی بفروشد. دوستم با بی برنامگی وعطا هم باپوف و سران تاجک خودبین وخود خواه ارگ وسپیدار معامله گر درمقابل دالر شمارا مبادله کند.
مردم وقشرجوان فریب نمیخورند. کشورهای منطقه هم ازماشینهای جنگی کهنه دیگر استفاده نمیکند. هدف جاری کردن خون جوانان است وبس
دوبار ازمایش شدند. بارسوم چانس ندارند

>>>   نصرالله جباری
اقای ستیزصاحب واقعاازدل ملت رنجدیده افغانستان صحبت کرده اید اینهاشخصیت های خودفروخته ای استندکه در(۳) دهه گذشته باخون این ملت رنجدیده تغذیه شده اندوحالا میخواهند که دوباره این ملت رافریب بدهند امابایدامارت اسلامی کلیدمشکلات تمام ملت های افغان رابیابند،درغیران مشکلات بعدی بدوش حکومت فعلی خواهد بود وسلام

>>>   Asadullah Safi
این رهبران کاغذی که مصبب وضعیت کنونی کشور طی بیست سال اخیر هستد،اعتراف نمایند به گذشته زشت خودواز مردم افغانستان عذر خواهی کنندکه ما به پاسخ هوای نفس خویش باعث ویرانی ،تفرقه،کشتن ملیون ها انسان وبر بادی همه نعمات مادی ومعنوی کشورشده بودیم اکنون پشیمانیم واز همه مردم پوزش می طلبیم وهمه پول های ملیاردی مردم افغانستان را که دربانک های دنیا ذخیره کرده ایم درین شرایط سخت وناگوارکه مردم نان ندارند وازگشنگی به فروش اولاد خود از اعمال ما مجبور شده اند تقدیم مردم افغانستان نموده وبرای نجات مردم در پروژه های عمرانی کشور مصرف مینماییم دیگر نیاز به گدایی نیست که عزت کشور ما پا مال شود اولاد مردم را بنام سمت وقوم علیه مردم کشوربه نفع خوداستعمال نمیکنیم به نام انسان وانسانیت دور یک محور میخواهیم تمام افغانان را بسیج کنیم هرگاه به صدای برحق صلح آمیزمان پاسخ نیابیم
گزینه بعدی جنگ خواهدبود دران صورت ما همه بادست بوسی ازشما
استقبال و تصامیم تان را بادودیده می پزیریم.

>>>   Wasil Samsoor
يک سوال را علاوه کنيد استاد!
اګر طالبان قبول کرد که بيايد قدرت از شما کدام تان رييس جمهور مٶقت ميشويد؟

>>>   Khalid Hakimi
جناب استاد،مطمئنا اینها مهره های سوخته اند که از هیچ ارزش و جایگاه برخوردار نبوده و نخواهند شد ، خجالت و درمانده در غربت می‌میرند و پاسخ تمام ظلم و بی عدالتی را که بالای مردم مظلوم ما انجام داده اند نزد پروردگار خواهند داد ، روی شان سیاه باد

>>>   این ها فقط در زمان قدرت شان در می قدرت ،پول ، چوکی حرکات نمایشی، قدرت نمایی های بیجا خواستار ها کبرو غرور ،بودند بار بار همین بی شرم ها نبودند که جهت پای بوسی در نزد اشرف غنی میرفتند سرخم میکردند معامله می نمودند یکی ضد دیگر می شدند دندان می‌کشیدند پوف و وپتاق میکردند سیاست را در بلد نبودند وخود بازی نکردند باور مندی ملت هم به حد صفر است بالای این منفور شده گان انسجام آنها غیر ممکن است چون فراری های قرن هستند صدای دهل از دور خوش است
نور احمدی

>>>   عبدالحی خالقی
یک مشکل بزرگ دارند مجبور هستند سرمایه شان گیرمانده باید راه حل پیداکنند اقدام نیک است

>>>   Sayed Abdul Raouf Sadat
والله اگر بگویم که کاملا درست فرمودید باز اشخاص فوق الاشاره نرنجند ؟ اما چی کنم دیگه همه گفته تان راست و درست و قابل تعمق و همه جانبه است!!!
بنا با جرت گفته می‌توانیم که کاملأ درست فرمودید!!!

>>>   Qader Hashmat
ستیز صاحب گرامی با عرض معذرت شما خو استاد و شخصیت کار کشته ی عرصه سیاست هستید به اینها به عوض کلمه ی سیاستمدار اگر ( تجاران موفق جهان که هیچگاه نقصان نکرده اند ) لقب داده شود خوب خواهد بود .

>>>   Ali Najib
درود به آقای ستیز
اینها کسی هستند که باعث بوجود آمدن شرایط فعلی شدند. مردم به اینها ضرورت ندارد.

>>>   M MaHdi Qambari
متاسفانه نه رهبران فراری و نه حاکمان فعلی نه روشنفکران و نه نخبگان سیاسی و علمی افغانستان هیچ کدام از این طیف ها و گروه ها طرح و برنامه مشخص برای بیرون رفت از این وضعیت ندارند. در رابطه به نشست انقره هم باید گفت که مردم افغانستان بارها شاهد این نشست ها و ائتلاف های فصلی بدون برنامه و دستآورد رهبران فراری در بیست سال پسین بودند که همه بخاطر امتیاز گیری بوجود می آمدند و با اندک معامله ناچیز یکی از اعضا، ائتلاف از هم می پاشید.

>>>   Mohammad Amin Arman
بدون شک ملت ازین امپراطوران دالر سخت بیزار است، اما جو موجود در داخل کشور اگر درست مدیریت شود حتی میتواند اعتبار ازدست رفته اینها را دوباره احیا کرده ومحبوب تر از قبل شان کند

>>>   Mohammad Yonus Dara
استاد قطعاً انتقادات که ارائه نمودید عمیقاً غرق در آن بودن‌، در عین حال باهم نشستن اینها اکنون نسبت شرایط طالبانیزم شاید بحث کردن روی آن ،امانادیده نباید اینرا گرفت که با آمدن تالبان بشکل معامله شده در حد امکان بنحوه در مقابل انجام عمل داشتند

>>>   ملک ستیز صاحب.:این ها مریض های سیاسی استند در دل می فهمند که هیچ کاری از دست شان پوره نیست صرف فرمایش خارجی ها را عملی می کنند.تا نهایت صرف وسیله یی اله فشار خارجی ها .علیه طالبان قرار بګیرن. به طالب ګوشزد شود که باز همایه می کنیم. اګر غلامی مارا قبول نکننید.خلاصه هرچه به نفع غربی ها روان است در باطن. ولی ظاهر یک روان کاملن جعلی است.
عبدالله احمدی

>>>   چند جمله‌ای که به عنوان نتیجه نشست خود نوشتند هم ضعف دانش سیاسی و ناتوانی‌های نگارشی‌شان را داد میزند، کاش حداقل یک نفر با سواد کافی همراه خود میداشتند همان چند جمله را آبرومند می‌نوشت...
عادله کبیری

>>>   Farid Zahidi
کاملا دقیق فرمودید جناب ستیز.
ولی با وجودی که از این حلقه هیچ امید بهبودی وطن نیست، من هنوز بدین باورم که اگر اینها از گزشته پند گرفته باشند و در یک مسیر و اهداف درست با هم دست دهند، میتوانند گزینه بهتری نسبت به تا ل ب باشند.

>>>   محمد ناصر
جناب ستیز طالب در اکثریت موارد بد است. اما سلف ناخلف اکثریت این جمع یکبار وطن را به خاکستر مبدل ساختند حال مردم باید اجازه این کار را به اولاده نااهل و فراری شان ارزانی نکنند‌. دیگر حتی خاک وطن تحمل فیر و باروت را ندارد.

>>>   Baryalai Aman Farahi
تحلیل های شما پروفیسورها هم هیچ درد افغانستان را دوا نکرده است
افغانستان زخم های شدیدی دارد تداوی عاجل ضرورت دارد
بیرق ملی
افغانستان
حکومت جمهوری اسلامی
حقوق شهروندی
تعلیم
خاک
پذیرش همه اقوام و مذاهب
می تواند عامل وحدت و یکپارچگی درافغانستان شود
سیاسیون افغانستان
مردم
فعالین مدنی
تحلیلگرانی افغانی
علما ی واقعی
باید از آرمان گرایی براید
باید دست به دست هم بدهد برای رسیدن به صلح وثبات در افغانستان از هر گزینه استفاده کند حتی مبارزه قوی ضد جاسوسانه نظامی باید به عنوان آخرین گزینه روی کار باشد.
راجع به نشست سیاسیون افغانستان در انقره باید بپزیریم مردم خاطره خوشی ندارد مردم بین ۲ گزینه یکی را انتخاب کند
۱: بد
۲: بدترین
مجبوریت فقر ،بی غزتی، عدم نظام معتدل ،متخصص، بی علمی ...
احتمالا که بد را انتخاب خواهد کرد

>>>   Abdul Salam
آقای ستیز شما هم به پرت وپلا گویی شروع کرده اید، همین اشخاصی که مخاطب شما اند مرکب از وطنفروشترین، خاینترین، جنایتکارترین، فاسدترین، قاتلترین، شیطان ترین، جاسوسترین ووو میباشند که تاریخ تاکنون به آنها برخورده است. بنایراین آنها باید باسران طالبان یکجا درمحکمه ملت محاکمه شوند و بجزاهای رسانده شوند که سزاوار این عروسان هزارداماد است. برعکس شماطوری با آنها سخن میگویید که گویا آنها هیچ جرمی بجز خوردن پولهای باد آورده را نکرده باشند. لطفاً بچشم مردم افغانستان و جهان خاک نپاشید.

>>>   Nuh Maarij
آغا ستيز
شما خو يک آدم تحصيل کرده هستين و از شما توقو نميرفت که به دزدان. چکه چوران و خاينين ملي اشخاص سياسي خطاب کنيد و نام سياستمدارن و سياست را لکه دار سازيد

>>>   M Mobin Ayubi
حرف شما دقیق است ولی راه بیرون رفت از این بحران کدام است ؟
تا جای که من متوجه شدم و عقلم کار میکنه بازی آمریکا در افغانستان تمام نشده و طالبان بخشی از این بازی هستند..
به قول معروف آن که نان دهد فرمان دهد.

>>>   اول این رهبران همه بیسواد هستند.
کدام یک از اینها دارای تخصص علوم سیاسی هستند ؟
دوم ریموت کنترول اینها به دست استخبارات خارجی است.
سوم اینها اگر دوباره به میدان آیند، همان راه که رفته اند باز هم می‌روند.
عزیز کریمی

>>>   Abdul Basir Ghanizada
هر کس در این وطن میاید جیب خود را پر میکند، و میرود اکثر مردم به اسم باور دیگر چیزی را نمیشناسد.

>>>   Anisa Pana
بهتر است بگویم گروهی از دزدان وخون آشامان دور هم جمع شده طرح دزدی وغارت باقیماندهٔ اولاد غریل را میریزند از این ها به کس خیر نمیرسد اینه ها سبب بد بختی ما اند

>>>   Ramin Reshad
فکر کنم شما محترم هم فکر میکنین که صلاحیت آوردن صلح و ثبات در دست افغانها بود.
و 46 کشور قدرتمند دنیا بخاطر ایجاد فضای صلح و برادری در افغانستان آمده بودند.
مه هم در اوایل زندگی خود چنین می‌پنداشتم.

>>>   Samiullah Sarwary
آقای ستیز چرا اصل حرف را نمی زنید، این آدمک های که بنام سیاسیون شما یاد کردید همه فروخته شده وبرده هستند، آیا برده اختیار دارد که در مسئله کلان کشوری بحث کند!

>>>   نعمان همت
جناب دوکتور صاحب ستیز کاملا دقیق فرموده آید اگر سیال بوده باشند خودرا بحرف های تان که جنبه اصلاحی داشته از گذشته های خویش درس عبرت بگیرند ازنوخودرا بسازند . وبیشتر ازین مردم رنج کشیده را بنابودی نکشانند .

>>>   Taaj Mohammad Taaj
جناب ملک ستیز ! شما اینهارا بهتر میشناسید. اینها به هیچ صورت سیاسی نیستند بلکه دلال های معامله گر جنگی استند که در ۴۰ سال واپسین بیشترین استفاده را از وضعیت جنگی کشور نمودند. حالاهم هدف شان پول در آوردن است وبس.

>>>   Sayed Mosavi
هنوز هم این رهبران یک ابزار خیلی محکم در اختیار دارند که همانا حماقت و جهل مردم است.
هنوز تعداد کسایی که دنباله رو این بزرگواران است کم نیست، خیلی هم زیاد است.‌ چه ابزاری محکم تر و قوی تر از جهل مردم!

>>>   Ghulam Nabi Sameer
واقعیت گفتید جناب محترم،شخصا برای من که بین طالب که برای استخبارات منطقه کار میکنم و همین سیاسیون که کارکرد شان در چهل سال گذشته حتی بدتر از طالب بود هیچ فرقی خاصی قابل نیست چون هیچ کدام ایشان متعهد بر منافع ملی افغانستان نیستند

>>>   Akhter Mohammad
این ها معلمه گر هستند هر کس که پول داد به آنها ادامه می دهد جلسه این هم به خاطر دریافت دونر است تا بیبند از کدام مملکت مایل هستند

>>>   عادلشاه منور
جناب ستیز ی گرامی
یک بار با ریش لنگی مردم را بازی دادن
بار دیگر بار دیگر با دریشی او نکتای مردم بازی دادن
این بار باچی اباو قبا مردم را بازی میتن

>>>   Moheb Aziz
دقیقا جناب ستیز صاحب اما شما میتوانید یک راهکار چند صفحه یی ارایه بدارید تا مردم بتوانند بخودی خود در سرنوشت کشور تصمیم بگیرند در غیر آن نجات یافتن از این هیولاهای حاکم و هیولاهای گذشته نا ممکن است.

>>>   Enamullah Faizan
بودن وتشکیل جلسه اینها هیچ دردی رامداوانمیکندوهیچ بدیل برای حکومت که بتواننداعتمادمردم کسب کنند نیست وندارند، بنابگذارین مردم خودشان راه وزندگی خودراانتخاب کنند!

>>>   DrHazrat Mirzai
آنها اهل این حرف‌ها نیستند همه دزدان وچپاولگران اند که بخاطر منافع شخصی خویش جمع شدن تا به یک معلومات جهت حفظ منافع ایشان به توافق برسند. اگر آنها. کار میکردن ۱۹ سال حکومت دردست همین ها بود. بدون چور فساد. کار نداشته

>>>   Ajs Kabul
اميدميرود سر عقل آمده باشند و اينبار فريب شرق و غرب را نخورده و در راستاي آزادي افغانستان قدم هاي موثر و مشترك را بردارند
اگر چه يك تعداد چهره هاي ناملموس معامله گر در بين شان است بانهم اينها ميتوانند كاري بكنند زيرا چند نَفَر محدود شان در شهر ها، قرا و قصبات وطن طرفداران خود را دارند كه اينها را ارباب خود دانسته به اجراي هر امر شان حاضر اند.

>>>   Habibullah Modaqiqe
جناب ستیز صاحب فعلآ زمان چنین گپ ها نیست وقت مبارزه واقعی علیه ظلم و استبداد است. فکر کنم به چنین سخنان غیر مسئولانه تان آب در آسیاب تروریستان می ریزید.

>>>   Nawrooz Sabawoon
تا زمان که افغان ها از فساد قانون شکنی قوم پرستی نه برآیند وملی فکر نه کنند و هر تبعه افغانستان خودرا افغان ندانند از فاجعه افغانستان 44 سال گذشته 44سال دیگر نیز سپری خواهد شد وکسانی را که در 30 سال گذشته آزمایش شده دیگر نیاز به آزمایش مجدد شان نیست اینگونه اشخاص درد وطن را درمان کرده نمی‌توانند فقط مردم افغانستان درعقب ملی گرایان ایستاد شوند وقوم گرایی را برای ابد ترک کنند مشکل افغانستان برای ابد حل میشود

>>>   Farid Ahmad Fazly
به سلامت بمانید جناب داکتر صاحب بزرکوار
حرف های از عمق دل مردم و پرسش های که ملت میخواست مطرح نمودید.
این پرسش ها باید از هر جانبی بطور جداگانه پاسخ گیرد و طفره رفتن از آن به معنی بی ارزش بودن ملت و سرنوشت آنان خواهد بود.
و در ضمن از تمام دوستان خواهشمندم تا این پست را تا می‌توانند شیر نمایند.
و این نوشته ها باید جز اسناد تاریخی کشور ثبت آرشیف گردد.

>>>   El Ham
تا زمانی که رهبران و رهبرچه های غیر پشتون به چوکی معاونیت و نمایشی برای زراندوزی تصمیم بگیرند .
و اول بین خود صلح نکرده و اعتماد سازی نکنند .
به هدف تجزیه و یا فدرالی برنامه نداشته باشند.
همه نشست های شان یعنی بر یخ بنویس و در آفتاب بگذار.
همان خرک و همان درک

>>>   غلام ربانی
از برکت این ها حتا مردم نقش خود را باخته بودند.
فرهنگ سیاسی محدود و بسته
که تمامی نقش های مشارکتی را بر اساس جامعه پذیری و‌مصلحت گرائی واگذاری صلاحیت مردمی به رهبران
یا عرض وجود فرهنگ سیاسی انفعالی که خودت رهبران از عهده آن برآمده نتوانستند.منزوی و بر حاشیه کشانیده شد .نتیجه عدم استقلالیت سیاسی،
خود نمایان‌گر، وضعیت، واقعیت ،عین است .

>>>   Hawa Adam
راه حل پیشنهادی شما برای مسئله کشور چیست ؟؟ کشور ما به طرف رفاه و امنیت می رود ، لذامردم راحت باشند؟
مردم صرف تحمل کنند؟ مبارزه مدنی کنند ؟؟ جنگ مسلحانه؟ ؟؟ یا منتظر ظهور حضرت مهدی و نزول حضرت عیسی علیه السلام باشند ؟؟
اگر این رهبران دنیا پرست را مدنظر نگیرند ، کدام الترناتیف دارید ؟

>>>   جلال الدین فیضی
جناب سیز صاحب با عرض احترام به شما
این ها همه معامله گران استند اصلا چیزی بنام سیاست درمغز و مفکوره در قبال وطن و مردم ندارند .
اینها فقط منتظر استند تا کدام کشور قدرتمند دنیا پشت سر اینها ایستاده شود که اینها با قربانی کردن اولاد های غریب و بی سواد مردم افغانستان باز برای خود جزایر قدرت بسازند و مردم را به مشکلاتی بیشتر از امروز گرفتار کنند. مگر اینکه باز آمریکا بخواهد اوضاع سیاسی افغانستان را خراب نماید از این مهره های کرایی استفاده کند در غیر آن اینها به هیچ وجه قابل مقایسه با طالبان نیستند.
اینها همه شان در خارج چاق شدن از خاک و بوی باروت خلاص شدن طالبان با یک هدف مبارزه می کنند با بچه های خورد سال و عقیده قوی دیگر فکر نکنم هیچ کشوری علاقه به اینها و افغانستان داشته باشد مگر اینکه کدام معجزه خداوند شود

>>>   میلاد تنها
رهبران سنتی اقوام غیر پشتون در بیست سال پسین پیوسته مصروف عیاشی خوشگذرانی زراندوزی و حفظ ثروت های باد آورده و قدرت دولتی خود و نزدیکان شان بود و منافع شخصی را همیشه بر منافع ملی ترجیع داده اند
این جنایت کاران قرن نه پلانی برای نجات وطن دارند نه برنامه و نه هم اعتماد بالای همدیگر فقط بخاطر منافع مشترک شان دورهم جمع شدند تا چگونه بتوانند ثروت و ابروی از دست رفته شان را دوباره احیا کنند بیوه زنان یتیم های شکم گرسنه و خانواده های داغدیده فقیر فرار این خاینین را هرگز فراموش نمیکنند
فقط خداوند بزرگ خودش انتقام مردم را از اینها سخت خواهند گرفت

>>>   محمد عارف مهاجر هروی
جناب پروفسور ملک ستیز!
جای دارد تا نخبگان و آگاهان سیاست بین الدول چون خودتان با تشکیل اطاق های فکر, نظریات تان را همچنان مطرح و نقشه راه خود را درین آشفته بازار پیشکش کنید.
واقعیت های و فاکتورهای فعلی را باید بررسی و مطابق آن راه حل هایی برای گذار ارائه نمود.
افغانستان تنهاتر از همیشه است, و جنگ های داخلی در حال شکل گیری.
تاریخ همچنان در حال تکرار, تشکیل نظام و گسست ان .
دراینکه تحیل های تان منطقی و منطبق بر واقعیت های بروز علمی هست, جای هیچگونه شکی نیست, اما شما باید منفعل باقی نمانید و تجارب, علوم, و دانش سیاسی تانرا در حل معضل کنونی بخدمت گیرید.
باید به رهبران پیر و تنبل هم مشوره و آیدیا داد, باید نتایج سیاست های جاری امارت اسلامی نیز آنالیز و تحلیل گردد و از عواقب و پیامدهای تشدید جنگ های داخلی به جوانب ذیدخل اطلاع رسانی نمود.
مسئله جنگ و صلح افغانستان در دو محور ملی و بین المللی ارزیابی گردد.درود

>>>   Mirwais Rashid
دقیقاً به جا فرمودید ؛ ضمن اینکه در امارت یک سلسله مشکلات وجود دارد اما بدین معنی نیست که مردم دوباره روی این مفسدین اعتماد کنند
همه این چهره ها تحت اموزن ملت چندین بار قرار گرفته و‌ضرورت به آزمایش مجدد را ندارند

>>>   بدخشان سرزمين مقاومت
پرس های شما منطقی و دقیق است، اما همین ها با وجود بدبختی شان با سیر و جادو تعدادی کثیری حرف شنو دارند اکثریت مردم که از ظلم و ستم طالب به داد آمده منتظر حرکت ایشان هستن اندک راست بگویند و کمی از پول های خوده مصرف کنند تغییرات کلی در وضعیت نظامی رونما میگردد اما وضعیت سیاسی ره نمیدانم

>>>   ZohRa Joya
دقیق می‌گوید استاد عزیز!
رهبران شمال و مرکز ضعیف عمل کردن، منکر شدنی نیست. ولی حالا مردم شمال و مرکز و رهبرانش اینبار باید خاص برای تجزیه افغانستان بجنگند. پشتون ها یک قرن است که ستمگری می‌کند و حکومت را تک قومی می‌کند. جز استبداد و ویرانی و دربدری نتیجه سلطه اینها نبود و نیست.
اشرف غنی مخالف حکومت واحد در افغانستان بود خاطر همین دولت را به دست برادرانش که پشتون بود سپرد تا حکومت تک قومی ادامه یابد، طالبانی ها هم ادامه دهندگان این سناریو اند و میخواهد با دیگر اقوام بجنگد. حالا که پشتون ها جنگ را برگزیده است بهتر نیست برای جغرافیایی آزاد بجنگیم وگرنه باز پس پیروزی همین بدبختی است.
اگر رهبران پشتون هم دنبال مقاومت هست پس یکجا کنار مردم شمال بجنگد و جنوب و شمال را از سلطه طالبان رها کند و آنهم حکومت فدارلی تشکل دهند در غیر آن باید برای جغرافیایی آزاد جنگید

>>>   Sherzad MahBob
تنها فهم و دانش مهم نیست، بلکه تعهد، همت عمل، وجدان، صداقت به مردم، وطن و وظيفه با هم می‌تواند کارا باشد تا کاری عملی مفید برای کشور انجام داد. ولی باز هم اتحاد و اعتبار میان افراد و تیم کاری نیاز حیاتی دارد.
اشخاص پاک نیت با کلیه خصوصیات بالا را هرگز رهبران فاسد اجازه کار و خدمت نمی‌دادند چون هراس از دست دادن مقام خود را داشتند.
ولی متاسفانه اشخاصیکه در ۴۵ سال گذشته در راس قدرت بودند فاقد بعضی از خصوصیات بالا بودند و یا هم نقض در تیم کاری شان بود.

>>>   Alinoori Makhmalbaf
ما مردم حافظه بسیار کوتا داریم
اگر این سیاسیون دوباره بیایند واعلان موجودیت وکنند بازهم به دست بوس شان میرویم ..
من فکر میکنم همین طالبان بهتره عادت میکنیم بیزو چند وقت دیگه افغانستان میشود سوبه پنچم پاکستان همه شهروند درجه دوم میشویم

>>>   A Zia Faiz
استاد معزز این جماعت لدر و بسیار بوی ناک آنقدر شعور سیاسی و وجدان ملی ندارند که پاسخ درست به این پرسش ها ارایه کنند علی الخصوص دوستم که گمانم توقع یک جواب معقول از او محالست. گمانم پیشنهاد آخر تان که در همان خارج بیرون از دغدغه های سیاسی بمانند درست است .

>>>   Ajmal Salah
یگانه راه نجات کشور محاکمه این جنایت کاران و تحویل حکومت به یک گروه تحصیل کرده، وطن دوست و کسانیکه با استخبارات منطقه و جهان وابسته نباشد، امروز کشور های منطقه و جهان تلاش دارند تا به هر قیمت که شده غلامان و جاسوسان خود را دوباره در افغانستان ببینند، چون آنها میلیاردها دالر بالای شان سرمایه گذاری کردن، آیا همین ها نبودن که کشور را گاهی بالای شوروی، گاهی بالای غرب و گاهی بالای ایران و پاکستان فروختند؟

>>>   Zaman Butshikan Faryabi
خلاصه استقبال بی سابقه سیاسیون ، تحلیلگران ، و خبرنگاران جمهوریت از نشست رهبران سیاسی در مجلس ختنه سوری مارشال دوستم را می توانید که در این خبرنامه مطالعه بکنید ⬇
به‌نقل از آژانس خبری به‌گیل نیوز، جلسه‌ای ‌شوق‌العاده‌ میان مارپال عبدالرشید دوستم، دندان جنرال استاد عطامحمد نور و احمدسیاه مسعود-‌نماینده‌ای "ناق‌العاده‌ای‌" ههههههههههههههههه اسبقِ هههههههههههههههههه رئیس‌جمهور اسبقِ هههههههههههههههههههه- در ترکيه بگریز‌زار شد.
در این جلسه ابتدا دندان جنرال استاد عطامحمد نور، پیرامون وضعیتِ سیاسی کشور پُف‌های تُندی نمود که در اثرآن چاینک و پیاله‌ و گل‌های سر میز جلسه به‌زمین خوردند و یک قاب کِیک به‌شدت زخم برداشت. حتا به‌روایتی در اثر فشار آن پُف‌ها، پوپکِ ازاربندِ رییس‌الوزرا در کابل به‌رقص آمده است. استاد هم‌چنان گفته است که من اولا نمی‌کنم اگر بکنم چنان محکم می‌کنم که "کوی سیم‌الدین" و کوی "البرز" اینقدر محکم نباشند.
متعاقبا مارپال عبدالرشید دوستم، کلاه‌پشمی‌اش را که در اثر سخنان پُف‌آمیز استاد ۳۶۰ درجه کج شده بود-راست نموده ادامه داد که ما همیشه تالب را می‌کردگی استیم سرکوب؛ اما فعلا نمی‌دانم که سرِ خم خودم چه‌وقت بلند می‌شود. مارپال هم‌چنان می‌گفتگی است که "یک راه مارپالی" گریز است...
در ادامه ههههههههه احمدسیاه خانِ مسعود ههههههههههههه نماینده‌ای "ناق‌العاده‌ای" اسبقِ ههههههههههههههه رییس‌جمهورِ اسبق هههههههههههه، به‌ادامه‌ی این‌گونه جلسات تاکید نموده و گفته است که خدا خیرتان دهد؛ کُشته‌کُشته‌ای جلسه بودم؛ خیر ببینید که خمارم را خمیر نمودید.
در پایان جلسه همه به‌اتفاق هم در جای گُهی اشرف‌غنی در شهر ترمز ازبیکستان، اکلیل گُل گذاشتند.
منبع خبر : رِیخ نامه استاد حفیظ الله مصداق

>>>   Faisal Yaqoobi
دقیقا بسیار موضوعات خوب را ارایه کردید اقای ستیز با وجود همان قدر خالیگاه های داشتند در هر عرصه شکر میکشیدیم وفعلا یک‌قومی حکومت میکند که ظالم تر از دیروز است تا که میتوانند قتل میکنند هیچ وظعیت عادی را خوش ندارند کسانی که فعلا در کابل استند به زور و جبری حکومت میکنند.
صد مرتبه اینها خوب تر استند حد اقل یک جوان درس خوانده خو میتوانست ازاد زنده گی میتوانستند حد اقل دختران به درس های خود میرسیدن. اما فعلا همه چیز بند است تا فرمانی از پشاور و روالپندی اتخاذ شود تا این ها اجراعات کنند افسوس میکشیم به همچو حالت

>>>   مصطفی خالقی
درود بر شما آقای ستیز گرامی
کاش همه ما اندازه کافی درک آگاهی می‌داشتیم تا هر خائن و مافیا را به نام رهبر بر شانه های خود بالا کرده کف نمی زدیم
اعتماد به این خائنین فراری خطا بود و اعتماد دوباره اشتباه و گناه بزرگ است.

>>>   مایل جان
استاد محترم یک واقعه غم انگیز را قصه کنم به ارتباط گفته های شما
اخرین بار اشرف به مزارشریف امد وجلسه سران را دایرکرد درجلسه گفت که مارشال جنگ را رهبری کند استادعطا معاون مارشال جنگ را پیش ببرد و جمه خان همدرد والی و محقق قوت های هوایی را کنترول کند اما اما دریغا عطامحمد گفت مارشال دوستم به شبرغان برود جنگ مزارشریف به مارشال صاحب هیچ ارتباط ندارد فرهادجان والی بلخ است به جمعه خان همدرد هیچ ضرورت نیست که والی شود و محقق صاحب به بامیان وبلخاب برود به مزارشدیف بکار نیست و خودم جنگ را پیش میبرم اشرف غنی یکبارقهرکرده جلسه را ترک وبه طرف میدان هوایی رفت و دقیقا 6ساعت بعد مزارشریف سقوط کرد

>>>   Blu Sky
تجمع دزدان و چپاولگران و زورگویان و غاصبین و معامله گران شرف باخته فراری.
حیف تف بر صورت های نجس شما شرف باختگان تاریخ.
از دزد و جز دزدی توقع دیگری نمیرود.

>>>   Ajmal Mohib
آزموده را آزمودن خطاست و به گفته شما
وقتی اینها با کمک ۴۶ کشور نتوانستند از خود و قوم و زادگاه خود دفاع کنند حالا با دست خالی چگونه می توانند حریف تالبان شوند؟

>>>   Hedayatullah Noori
کلید حل مشکل افغانستان در دست قدرت های جهان خوار است هر چه خواستن به سو حرکت می کنند بیجا بی فایده پرگوی وپرحرفی کردن غلط است هر وقت یک اداره دست نشانده ومزدور را برای زمان نا معین به کشور صادر می کند
>>>   خب له سلامتی معلومدار است کدام طرحی از خود ندارید

>>>   شما آنها را نمیخواهید .اینها راهم .بشما هم نميرسد پی کی ها بیاید.فکر میکنم دنیا ازبین همه اینها گلچین کرده یک چیزی خواهدساخت. دیگرازما چیزی ساخته نیست.

>>>   این همه حرف نزنید برگردید افغانستان کشور را بسازید . سیاست کار انسان نیست 👉😁

>>>   با دست خالی اما اراده قوی و استقلال عمل به زود ترین فرصت گلیم طالبان را جمع خواهند کرد.
طالب چانسی برای ماندن ندارد اینکه کی طالب را باید از میدان بدر کند تا یکی دو سال دیگر مشخص خواهد شد.

>>>   از رهبران فراری خیری نیست:
فراریها ضعیف و نابکار اند
بخارج روز مرگ را میشمارند
بدستور غنی کردند چون کار
همه سودجو و در فکر دلاراند
راستگو وطنی

>>>   خطاب به برادران پشتون
برادران شما تبصره های دستان را پیرامون شخصیتهای مخلوع هزاره تاجیک و ازبیک بخوانید اکثریت این نظر دهند گان تاجیک ها هزاره ها استند . انها بدون در نظر داشت اینکه این رهبران مفسد به قوم تاجیک یا هزاره تعلق دارند
مورد ناسزا و انتقاد دوستان قرار گرفته اند و همین مردم در برابر انها عقده هایی فراوان دارند.
حرف من این است که ما نباید از جنایات فساد و عقب گرایی بخاطر همزبان بودن هم تبار بودن و قوم بودن دست از انتقاد و مبارزه علیه بیداد بکشیم.با تاسف امروز بسیاری از برادران پشتون ما ساکن اروپا و امریکا بدون در نظرداشت عواقب وخیم سیاستهای طالبان در برابر طبقه اناث در مورد کادر های دولتی و ده ها مطلب دگر از طالبان دفاع میکنند. این برادران عزیر ما در کسشور های خارج زندگی دارند زنان و دختران شان تحصیلات عالی کرده اند
وابسته به حجابهای توهین امیز به زن نیستند . محافل خوشی خود را با ساز و اواز و مصارف گزاف برگزار میکنند موتر های قیمتی سوار میشوند از وظایف خوب دارند و به انداره یک فیصد درد و رنج اطفال درد رسیده زنان بیوه و مادران داعدار با شکم های گرسنه را تجربه نکرده اند...
در چنین حال و احوال از انعده برادران پشتون ما که صرف بخاطر همزبان و هم تبار بودن از طالب ها حمایت فیسبوکی میکنند دست بردارند و در این لحظه حساس تاریخ در کنار مردم رنجدیده ای وطن اعم از پشتون تاجیک هزاره ازبیک و ترکمن و غیره جوانمردانه بیاستند.
باز هم تکرار احسن:
برادران و خواهران خانمها و اقایان تاجیک پشتون ازبیک هزاره و دگران :
ننگ الود است اگر ستمگران را نشناسیم و به ستم انها فقط به منظور هم تباری و همزبانی و هم کیشی مهر تایید بگذاریم. افتخار امیز خواهد بود که تاجیک و پشتون و دگران ستمگران هم تبار خود را افشا کنند. تا ستمکش نباشد ستمگر وجود ندارد.
فخر اهنگر

>>>   انتقاد سازنده است اگر راه حل نیز پیشنهاد شود. جناب م س

>>>   علی:
جناب ملک سستیز ازین دزدان حرفه ای چندین سوال مطرح نموده که ایا شما پلان پلان وپلان خصوصیت دارید ومتاسفانه ازیشان سوال ننموده که ای شما به خدا ایمان دارید وایا شما خودهارا امت پیغامبر ص میدانید وایا شما در قبال وطن ،دین، ناموس وملت کدام تعهد دارید که متاسفانه ندارد. در حدیث صحیح امده (من مشی مع ظالم لیقویه وهو یعلم انه ظالم فقد خرج من الاسلام) ترجمه: کسیکه همراه ظالم به خاطر تقویه او همکاری کند در حالیکه میداند او ظالم است به تحقیق که از از اسلام خارج گردیده است، خروج ازاسلام به معنی کفر است، جناب ملک ستیز ایا شما ندیدی که این بیدینان وطنفروش در وقت حمله اشغالگران صلیبی به کشور ما با ایشان همکاری نمودند و منحیث اردوی پیاده امریکا اجرای وضیفه نمودند.با در نظرداشت روایت بالاایا ایشان اکنون مسلمان هستند ایا ایشان در رابطه به وطن وناموس ودین کدام تعهد دارند که هرسه را فدای پول وقدرت وکرسی کردند....

>>>   در عین زمان جدآ موجه شوید که آب را
به آسیاب دشمن کودن و ضد پیشرفت و ضدمدرنیته می ریزید که کشور را به دوره
های قرون وسطایی می کشاند .
عبدالخالق کامجو

>>>   تشویش نکنید اینها هیچ وقت مرد جنگ نبودند اصلا ادم این حرف ها نیستند صرفا به دنبال جلب حمایت خارجی ها هستند بلکم بتوانند خرج گزاف اولادهایشان نوه هایشان و دیگر اقوامشان را بپردازند اینها قوم قبیله خود را سالها خرج دادند تا حامی داشته باشند حالا هم اگر ندهند پت وپود شان را به باد میدهند بنابراین خرج اینها زیاد است حتی عرضه کار هم ندارند به دنبال جلب حمایت خارجی ها هستند تا از ناف امریکا و اروپا پول به مردمی بدهند که از سر ناچاری برای لقمه نانی با طالب بجنگند
که این خیالشان هم باطل است امریکا صراحتا گفت از هیچ گروهی بر علیه طالبان حمایت نمیکنیم
در اینده امید این میرود که ایران و روس و چین این قاعله را ختم کنند بشرطی که پاکستان به هر دلیلی دست از حمایت طالب بکشد زودتر از انچه افغانستان را گرفتند پس میدهند وجود طالبان به نفع منطقه نیست واین پر واضح است همان ها که طالب را کمک کردند مجدد برکنارش خواهند کرد هرچند به شخصه معتقدم کمک از خارج حالا هر کشوری که باشد در پی اش توقع و هدفی است اما اگر پاکستان به حمایت طالب ادامه دهد با دست خالی و بی صلاح کار سخت مینماید لیکن غیر ممکن نیست
بنده جز به احمد مسعود به هیچ سیاسی دیگری اعتماد ندارم وقت ان رسیده کار به جوانان واگذار شود
شورای مقاومت هم اگر یک درصد میخواهند که نامشان از ننگ در تاریخ بدر اید بهتر است بی هیچ توقع و شرطی هر کمکی که میتوانند به جبهه به حق مقاومت بکنند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است