افزایش بیسابقه قاچاق ذغال سنگ به پاکستان
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۱۵    ۱۴۰۱/۳/۱۳ کد خبر: 170462 منبع: پرینت

منابع محلی در ولایت تخار می‌گویند که روزانه صدها تیلری حامل زغال‌سنگ از معدن‌های این ولایت بارگیری شده و مستقیم به پاکستان انتقال داده می‌شود. به گفته منابع، در این معامله برخی از مقام‌ها، مسوولان و فرماندهان طالبان دست دارند.
به گزارش روزنامه 8 صبح؛ شماری از باشندگان شهر تالقان، مرکز ولایت تخار، می‌گویند اگر استخراج و صادرات بی‌رویه زغال‌سنگ این ولایت به پاکستان به‌شکل کنونی ادامه پیدا کند، زمستان پیش‌رو مردم با کمبود مواد سوخت (مشخصاً زغال‌سنگ) مواجه خواهند شد.

سید‌فرید هاشمی، باشنده تخار می‌گوید که روزانه از معدن‌های زغال‌سنگ این ولایت ده‌ها تیلری زغال‌سنگ خارج می‌شود. به گفته آقای هاشمی، استخراج معدن زغال‌سنگ در یک ماه گذشته بی‌پیشینه بوده و به‌شدت استخراج می‌شود.
عبدالغفار، یکی از زغال‌فروشان در تخار، می‌گوید که هم‌زمان استخراج معدن در ولسوالی‌های کلفگان، نمک آب و سایر بخش‌های این ولایت به‌شدت ادامه دارد. به گفته عبدالغفار، قیمت یک سیر زغال‌سنگ در زمستان، ۶۰ تا ۷۰ افغانی بود‌، اما اکنون با افزایش قاچاق آن، در فصل گرما به ۷۰ تا ۸۰ افغانی رسیده است و امکان دارد بیش‌تر افزایش یابد.

باشندگان تخار از مسوولان محلی طالبان در این ولایت می‌خواهند تا هر چه عاجل جلو استخراج معادن را بگیرند و اجازه ندهند تمام زغال‌سنگ به پاکستان صادر شود. به گفته آن‌ها، در صورت ادامه این روند، مردم در زمستان پیش‌رو با چالش‌های جدی مواجه می‌شوند.
یکی از فعالان مدنی در تخار که نمی‌خواهد نامش فاش شود، می‌گوید که طالبان به‌شدت با کمبود منابع مالی مواجه‌اند و به همین دلیل دست به استخراج منابع طبیعی افغانستان، به‌خصوص معادن طلا و زغال‌سنگ در این ولایت زده‌اند. به گفته این فعال مدنی، طالبان در این ولایت بالای استخراج معدن طلا و زغال‌سنگ چندین بار باهم درگیر شده‌اند. او می‌افزاید که اکثر فرماندهان طالبان در پی جمع‌آوری پول هستند.

در همین حال احمد‌ولی حقمل، سخنگوی وزارت معادن طالبان، در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفته است که «صادرات زغال‌سنگ را به پاکستان افزایش داده‌ایم و در شش ماه گذشته ۱۶ میلیارد افغانی از این بابت درامد داشته‌ایم.»
به گفته حقمل، تنها سه میلیارد افغانی که معادل ۳۳ میلیون دالر است، بابت گمرک این محصولات به دست آمده است.

معادن زغال‌سنگ افغانستان که از کوه‌های هندوکش در بدخشان و در شمال‌شرق کشور شروع می‌شود و به هرات در غرب می‌رسد، از منابع قدیمی تامین سوخت مردم افغان است. در حال حاضر چهار شرکت در شمال افغانستان در حال استخراج معادن زغال‌سنگ‌اند.
پیش از این نیز زغال‌سنگ افغانستان به میزان کم به کشورهای همسایه صادر می‌شد؛ اما در حال حاضر صادرات آن به‌ویژه به پاکستان شدیداً افزایش یافته است.
گفتنی است که بیش‌تر استخراج معدن زغال‌سنگ در ولایت‌های تخار، بغلان و سمنگان صورت می‌گیرد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ذغال سنگ
پاکستان
نظرات بینندگان:

>>>   اصل پروبلم کجاست؟
پروبلم اصلی خرافات پسندی عمومی است.ملاها مطابق ذوق وعلاقه مردم ساعت هاخرافات پوف میکنندودرمقابل حلوا،قدرومنزلت وثروت کسب میکنند واین یگانه عامل خرافاتی شدن سرتاسری جامعه است.اگراحیانن ملایی حرفی برضد خرافات برزبان ارد،جامعه اورا متهم به کفرمیکنند،چیزی که طبعن ملاانرا نمیخواهد.ازینجاست که مافعلن درجامعه زندگی داریم که تاروپود وسرشت همه وجودش خرافات است وبس وازینجاست که یوم البدتر.
عاقل

>>>   فرمان پاکستان را باید طالبان نوکر انجام بدهند.

>>>   شیطان ترین حکومت درجهان نا پاکستان بچه سیاه روی
انکلیس صفت است یکی از مکار ترین در آسیاه
در جهلستان هر کاری میکند از بچه بازی چپاوال
تریک چرس شراب نسوار تمام نجیس کاری در این
کشوری شیاطین است


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است