انفجار و درگیری‌؛ اختلافات طالبان یا فشار مخالفان؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۱۶    ۱۴۰۱/۳/۲۳ کد خبر: 170559 منبع: پرینت

گزارش‌ها حاکی است که روز (یکشنبه ۲۲ جوزا) موترهای نظامیان طالبان در ولایت‌های کنر در شرق، قندوز و بدخشان در شمال شرق کشور «هدف انفجار» قرار گرفتند.
همچنین در خبری دیگر، فرمانده امنیت طالبان در ولایت بلخ در شمال افغاستان گفته است «تیراندازی افراد ناشناس» به موتر حامل کارمندان فرودگاه بلخ «۲ کشته و ۶ زخمی» برجا گذاشته است. این حادثه بعداز ظهر روز، (یکشنبه) در حوزه دهم مزارشریف، مرکز ولایت بلخ، در مسیر بازگشت کارمندان فرودگاه به خانه‌هایشان رخ داده است.
در همین حال، نیز گزارش‌ها از درگیری میان جناح‌های «طالبان ازبیک و شبکه حقانی» در فاریاب در شمال کشور نشر شده است.
در همین رابطه یک منبع طالبان که نخواست نامش ذکر شود به بی‌بی‌سی گفت که در ولسوالی قیصار فاریاب تنش به گفته او «میان افراد پایین‌رتبه» رخ داده است؛ اما برخی رسانه‌های محلی گزارش داده‌اند که درگیری میان طالبان ازبیک و پشتون چند «کشته» از دو طرف بجا گذاشته است.

شام شنبه (۲۱ جوزا) نیز انفجار بمبی در یک موتر مسافربری در کابل، پایتخت، دستکم ۴ کشته و ۶ زخمی به جا گذاشت.
تاکنون هیچ گروهی مسوولیت این حملات را برعهده نگرفته است؛ در گذشته، گروه داعش مسوولیت حملات مشابه را برعهده گرفته است.
روز شنبه، بنا به گزارش‌ها، درگیری در شهر تالقان، (مرکز ولایت تخار در شمال کشور) رخ داد که به گفته ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، ۸ عضو «اصلی» گروه داعش از جمله فرماندهی به نام «یونس ازبکستانی» کشته شدند.
تنها در یک ماه گذشته، گروه داعش مسوولیت دستکم ۲۷ حمله را در سراسر افغانستان برعهده گرفته است.
همچنین در روزهای اخیر در پنجشیر و اندراب نیز نیروهای جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود نیز درگیری‌های پراکنده با نیروهای طالبان داشته‌اند.

گسترش شبکه حقانی به ولایت‌های شمالی؟
امرالله صالح، که در تبعید به سر می‌برد، در یک رشته توییت درگیری در شهر تالقان را میان گروه‌های قومی طالبان و شبکه حقانی طالبان دانسته است که درصدد «تحکیم» موقعیت خود در این مناطق هستند.
منابع محلی در ولایت تخار به بی‌بی‌سی گفته‌اند که درگیری روز (شنبه ۱۱ جوزا) در تالقان بعد از «مشاجره لفظی» میان افراد طالبان رخ داده است که برخی از آنها ظاهرا «مانع» سخنرانی قدیر حامی، مولوی منتقد طالبان، شدند.
مولوی حامی، از قوم ازبک است و قبلا امام جماعت مسجدی بود که چندی پیش بدلیل انتقاد تند از طالبان برکنار شد. براساس گزارش‌های غیر رسمی طالبان ازبک‌تبار در حوزه ۴ شهر تالقان به «طرفداری» از او با دیگر نیروهای طالبان درگیر شدند.
این منابع محلی می‌گویند داعش «پوششی» است برای اینکه طالبان بتوانند با منتقدان و مخالفان‌شان براحتی برخورد کند.
ناظران نیز رویدادهای امنیتی در ولایت‌های عمدتا ازبک‌نشین تخار و فاریاب را به تلاش برخی از حلقه‌های طالبان بویژه شبکه حقانی برای گسترش حوزه نفوذ خود به ولایت‌های شمالی می‌دانند.

پس از توافق هفته گذشته آتش‌بس میان طالبان پاکستانی و دولت پاکستان در کابل با میانجیگری سراج‌الدین حقانی به گفته ناظران، این احتمال وجود دارد تعدادی از نیروهای طالبان پاکستانی توسط این شبکه به شمال افغانستان منتقل شده باشند.
سخنگویان طالبان هر نوع درگیری میان جناح‌های داخلی خود را رد کرده‌اند اما گزارش‌های متعددی از جمله گزارش تحلیلی اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد «اختلافات جدی» میان جناح‌ها و مقام‌های عمده در رهبری طالبان منتشر شده است.
پیشتر شماری از چهره‌های کلیدی شورای موسوم به «هلمند طالبان» از جمله صدر ابراهیم و قیوم ذاکر از سمت‌های کلیدی امنیتی در وزارت‌های دفاع و کشور طالبان کنار گذاشته شده‌ و یا به سمت‌های غیرنظامی گماشته شدند.
برخی دیگری از رهبران برجسته طالبان از جمله ملا برادر و هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان، منسوب به «شورای کویته» هستند.

به گفته تحلیل‌گران این حوادث و درگیرهای اخیر «درون گروهی» و همچنین برخی از اختلافات دیگر مانند پوشش زنان و یا تحصیل دختران و یا تعامل با دیگر کشورها بین رهبران طالبان می‌تواند نشانه‌ای از نزاع شدید حلقه‌های مختلف طالبان برای استحکام قدرت خود باشد.
به گفته همین تحلیلگران این نزاع‌های درون گروهی از یک سو و درگیرهای طالبان با نیروهای مخالف خود مانند «جبهه مقاومت ملی» از سوی دیگر و البته مشکلات اقتصادی شدید وضعیت افغانستان را بیش از پیش شکننده می‌کند؛ وضعیتی که می‌تواند بالقوه به بی‌ثباتی بیشتر در کشور دامن زند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
اختلاف درونی
طالبان مخالفان
نظرات بینندگان:

>>>   باید قبول کرد افغانستان دیگر جای زندگی نیست


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است