گزارشی از زراندوزی مقامهای حکومت غنی
 
تاریخ انتشار:   ۲۰:۲۴    ۱۴۰۱/۳/۲۳ کد خبر: 170562 منبع: پرینت

وال استریت ژورنال از زراندوزی شماری از مقامهای حکومت اشرف غنی احمدزی پرده برداشته است:
‏۱- اکلیل حکیمی وزیر مالیه سابق چندین خانه در آمریکا خریده است و به کرایه داده است.
۲- عمر زاخیلوال وزیر مالیه سابق یک بلندمنزل مرکز داد و ستد در تورنتو کانادا خریده است.
۳- همایون قیومی وزیر مالیه سابق در شهر لاس آنجلس آمریکا ویلای ۷میلیون دالری خریده است.
۴- خالد پاینده سرپرست سابق وزارت مالیه که ظاهراً تاکسیرانی می‌کند، ۲خانه لوکس ویلایی در واشنگتن خریده است.
۵- اجمل احمدی رییس سابق بانک مرکزی در شهر لاس آنجلس آمریکا یک هوتل ۵استار برای مهمانان ویژه هالیوود خریده است که هزینه خرید آن نزدیک به ۱۰۰ میلیون دالر آمریکایی میشود.
۶- سلام رحیمی رییس دفتر اشرف غنی در بُرج خلیفه در شهر دُبی خانه رهایشی خریده است و همین اکنون در آنجا زندگی میکند.
۷- فضل محمود فضلی رییس اداره امور به مبلغ ۹میلیون یورو در کشور سویدن جدیداً یک ویلای رهایشی خریده است.
۸- حمدالله محب مشاور اشرف غنی بنام مادر زنش یک باب خانه رهایشی لوکس به ارزش ۱۲میلیون دالر آمریکایی در شهر نیویورک خریده است.
۹- داوود نورزی رییس برشنا سهام یک شرکت ترانسپورتی را در مسکو به ارزش ۲۵میلیون دالر خریده است.
۱۰- مصطفی مستور معین سابق وزارت مالیه یک باب بلندمنزل ۱۴ طبقه ای رهایشی در شهر دبُی خریده است و در حال حاضر بلندمنزل را به کرایه داده است و خودش در استانبول ترکیه زندگی میکند.
۱۱- عطامحمد نو در شهر دُبی در جزیره مصنوعی آپارتمان رهایشی لوکس VVIP به ارزش ۱۰میلیون دالر خریده است.
۱۲- حیات الله حیات وزیر داخله پیشین مبلغ ۴میلیون دالر خانه رهایشی و سند شهروندی قبرس را برای فامیلش خریده است.
۱۳- حنیف اتمر وزیر خارجه سابق یک باب ویلایی ساحلی در کشور ایتالیا خریده است.
۱۴- ویس برمک وزیر داخله سابق یک باب ویلای رهایشی در شهر استانبول ترکیه خریده است.
۱۵- محمد علم ایزدیار معاون مجلس سنا یک باب آپارتمان رهایشی در شهر استانبول ترکیه خریده است.
۱۶- بشیر احمد ته ینج وزیر کار و امور اجتماعی یک باب آپارتمان در شهر انقره خریده است.
۱۷- ایوب سالنگی معین سابق وزارت داخله یک باب ویلای ساحلی در شهر استانبول ترکیه خریده است.
۱۸- نقیب الله فایق معین سابق وزارت داخله یک باب آپارتمان در شهر استانبول ترکیه خریده است.
۱۹- جنرال یاسین ضیا معاون سابق وزارت دفاع یک باب ویلای لوکس در شهر لندن خریده است.
۲۰- حاجی الماس زاهد مشاور اشرف غنی یک باب ویلای ساحلی در شهر استانبول ترکیه خریده است.
۲۱- متین بیگ رییس دفتر اشرف غنی و همسرش عادله راز سفیر افغانستان در واشنگتن یک باب آپارتمان لوکس در ایالت مریلند آمریکا خریده اند.
۲۲- اجمل غنی احمدزی مشاور خاص و پسر کاکای اشرف غنی در ناحیه اورنج کانتی ایالت کالیفرنیای آمریکا چندین رستورانت فست فوت زنجیره ای مک دونالد را به قیمت ۱۹میلیون دالر خریده نموده است.
۲۳- طارق غنی پسر اشرف غنی احمدزی یک باب آپارتمان کلاسیک را به ارزش ۳میلیون دالر در ایالت نیویارک آمریکا خریده است.

زرغونه خليلي


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
زراندوزی
مقامهای حکومت
نظرات بینندگان:

>>>   از پول دزدی های خانم ها چیزی نگفته اید ؟

>>>   محمد اشرف غنی
محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور پیشین از سوی برخی مقام‌ها و رسانه‌ها متهم به بردن ده‌ها میلیون دلار از کابل شد. او این ادعاها را بارها رد کرد. بازرس ویژه آمریکا برای افغانستان که در حال بررسی این اتهام‌هاست، اخیراً گفت که بررسی‌های ابتدایی نشان می‌دهد که «محمد اشرف غنی و اطرافیانش احتمالا کمتر از یک میلیون، یا حتی مبلغی حدود ۵۰۰ هزار دلار» از افغانستان خارج کرده‌اند.

وال استریت ژورنال دریافته است که آقای غنی پس از خروج از افغانستان، ابتدا با همسرش (رولا غنی) در یک سوئیت هتل پنج ‌ستاره «سنت رجیس» در ابوظبی اسکان یافت و ماه‌ها در آن‌جا اقامت داشت. همسر آقای غنی یک ویلای خصوصی را برای اقامت دائم آنها انتخاب کرد که توسط اماراتی‌ها در اختیارشان گذاشته شد.

برای نخستین بار که اقامت آقای غنی در امارات تایید شد یک سخنگوی دولت امارات گفت که به آقای غنی و خانواده‌اش به دلایل بشردوستانه همراه با سایر افغان‌های فرارکرده از کشورشان، پناه داده است.

>>>   حمدالله محب
روزنامه وال استریت ژورنال همچنین از حمدالله محب، مشاور امنیت ملی آقای غنی و از نزدیک‌ترین افراد به او نام برده است. بر اساس این گزارش «آقای محب با آمریکا ارتباط نزدیکی داشته و همسرش آمریکایی است». وال استریت ژورنال همینطور به مصاحبه‌ای از او استناد کرده که در آن گفته در طول دوران ماموریت خود در افغانستان شهروندی بریتانیایی خود را حفظ کرده بود.
آقای محب گفته که نگران امنیت و سلامت همسر باردارش بود و به این دلیل خانواده‌اش را قبل از سقوط کابل به هتل «شانگری لا» در ابوظبی نقل مکان کرد و هزینه آن را امارات پرداخت می‌کرد. امارات گفته که این اقامتگاه‌ها را نیز به دلایل بشردوستانه فراهم کرده است.

گزارش طبق اسناد عمومی و تأیید آقای محب گفته که او سپس با خانواده خود به یک خانه چهارخوابه در خلیجی جذاب با درختان نخل در فلوریدا نقل مکان کردند. این خانه متعلق به مادر همسر آقای محب است. بر اساس سوابق عمومی و تایید شده توسط آقای محب، همسر او صاحب یک ملک کوچک است که با هدف سرمایه‌گذاری در شمال شرقی واشنگتن دی سی خریداری کرده است. آقای محب گفت که در هیچ کجای دنیا ملکی به نام خود ندارد.

>>>   اکلیل حکیمی
وال استریت ژورنال نوشته سوابق املاک و شرکت‌های آمریکا نشان می‌دهد که اکلیل حکیمی، وزیر دارایی پیشین و متحد قدیمی رئیس جمهور غنی، مالک حداقل ۱۰ خانه در کالیفرنیا است. این خانه‌ها را او در سال‌های گذشته از جمله در زمانی که وزیر بود و همچنین پس از ترک افغانستان در سال ۲۰۱۸ خریداری کرده است.
پس از کناره‌گیری، آقای حکیمی و همسرش، سلطانه حکیمی، هشت مورد از آن املاک را به شرکتی به نام «گروه زلا» منتقل کردند که به نام خانم حکیمی است و آدرسش خانه آن‌ها در لاگونا نیگوئل است. سوابق شرکت نشان می‌دهد که همسر اکلیل حکیمی مالک شرکت است.

بر اساس سوابق املاک کالیفرنیا، دارایی آنها از جمله شامل یک خانه پنج اتاق خوابه با استخر شنا، در محله لوکس لاگونا نیگوئل در نزدیکی ساحل است.

طبق برآورد شرکت معاملات ملکی زیلو، ارزش این خانه ۲.۵ میلیون دلار است. وال استریت ژورنال نوشته، در مجموع ارزش ۱۰ ملک متعلق به آقای حکیمی و همسرش بیش از ۱۰ میلیون دلار است. طبق سوابق املاک اورنج کانتی، آخرین خرید این زوج، که در اوایل امسال انجام شد، یک آپارتمان ۱.۱ میلیون دلاری در ساحل جنوبی کاو در یک محله نوساز در کالیفرنیا است.

وال استریت ژورنال نوشته که آقای حکیمی به درخواست‌هایش برای تماس، جوابی نداده است. این روزنامه حتی به اقامتگاه او در لاگونا نیگوئل هم رفته و کسی که در را باز کرده گفته او در خانه نیست.

>>>   خالد پاینده
در گزارش وال استریت ژورنال آمده که خالد پاینده، وزیر مالیه پیشین افغانستان، دارای دو خانه در نزدیکی واشنگتن دی‌سی است که یکی از آنها با پول نقد خریداری شده و اطلاعات شرکت معاملات ملکی زیلو نشان می دهد که ارزش آنها بیش از ۱ میلیون دلار است.
او در ایمیلی به وال استریت ژورنال گفته است: «داشتن خانه [با وام مسکن] و اجاره لزوماً به این معنا نیست که با مشکل پول نقد مواجه نشوید.»
او افزوده که به طور موقت راننده تاکسی اوبر بوده است تا بتواند به امور مالی خود رسیدگی کند.

>>>   حنیف اتمر
حنیف اتمر، وزیر خارجه پیشین افغانستان به وال استریت ژورنال گفته که پس از اینکه آقای غنی پاسپورتش را خواسته، تلاش کرده تا از فرار رئیس‌جمهور جلوگیری کند و به وی هشدار داده که این امر منجر به فروپاشی دولت خواهد شد.
آقای اتمر گفت از این که روز بعد با پاسپورت‌های رئیس‌جمهور به ارگ رسید و متوجه شد که آقای غنی رفته، شوکه شد. او از وزیر امور خارجه ترکیه برای خروج کمک خواسته است. چندین مقام ارشد کابینه پیشین و بستگان آنها به ترکیه منتقل شدند.
آقای اتمر گفت که این مقام‌ها پس از رسیدن به ترکیه به سراغ املاکی که در خارج از افغانستان داشتند، رفتند.

>>>   عبدالرشید دوستم
عبدالرشید دوستم، معاون پشیین رئیس‌جمهور در ترکیه به سر می‌برد. در گزارش آمده که یک روزنامه‌نگار محلی عکسی را در توییتر منتشر کرده که نشان می‌دهد آقای دوستم در محل سکونت خود در محله گران قیمت اور-آن در آنکارا مهمانی داده است.
مشخص نیست که آقای دوستم چه زمانی این خانه را خریداری کرده، و سخنگوی آقای دوستم از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده است.

>>>   مصطفی مستور،
وزیر پیشین اقتصاد، مالک یک آپارتمان بزرگ در منطقه «مارینا» در شهر دبی است. آقای مستور گفته که او این سرمایه گذاری را قبل از اینکه وزیر شود انجام داده بود و در آپارتمانی زندگی می‌کند که ماه‌ها قبل از فروپاشی افغانستان در استانبول خریداری کرده است. آقای مستور در ایمیلی به وال استریت ژورنال نوشته است: «هیچ چیز پنهانی وجود ندارد و این تنها سرمایه گذاری من در دبی بوده است.»

>>>   عطا محمد نور،
رئیس اجرایی حزب جمعیت و والی پیشین بلخ اشاره کرده که مالک آپارتمانی در جزیره مصنوعی و گران‌قیمت پالم در دبی است. او پس از سقوط افغانستان به آنجا نقل مکان کرده است. سخنگوی آقای نور گفته است که این تنها ملکی است که او در خارج از افغانستان دارد.

>>>   متاسفانه که در مورد دزدی دزدان بزرگ ووطنفروشان ودیوسان بزرگ مثل برادران وپسر مسعودجوساس مشترک کی جی بی وسی ای ای احمد،احمدضیا واحمد وهمچنان ضابط اسماعیل،قانونی،محمدی پشقل،سیاف مفتی بزرگ ناتو، عبدالله ییزک ،همایون خوستی ،وظاهر قدیر ،دین محمد بیغیرت، امان الله گذر دیوس ......وغیره معلومات ارایه نکردی ودرین مورد توجه تانرا خواهانم تا ملت افغان بداند که از چه قسم انسانهای بی مروت ودون همت پیروی کردند.
علی از کابل عزیز.

>>>   از مریم جان سما از شکریه جان بارکزی از فاطمه گیلانی از ناهید فرید از خدیجه جان الهام ووووووووووونگفتید یا واسطه قات پای شان قوی است.
هههههههههههههههههه

>>>   با افشای ابعاد جدید از فساد دولت تحت حمایت آمریکا در افغانستان می‌توان گفت یکی از خواسته‌های مردم افغانستان تشکیل دادگاه صالحه برای رسیدگی به فسادهای مالی مقامات دولت اشرف غنی است.
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، فساد گسترده مالی مقامات دولت سابق افغانستان به‌ریاست اشرف غنی، همواره مورد توجه افکار عمومی، رسانه‌های داخلی و خارجی بوده است، چنان‌که پیشینه این مسئله حتی به افشاگری برخی مقامات دولتی علیه همکارانشان می‌رسد.

در مهرماه (میزان) سال گذشته (1400)، محمد خالد پاینده سرپرست وزارت دارایی در حکومت اشرف غنی در مصاحبه‌ای عنوان کرد که ضیاءالحق امرخیل، والی ننگرهار ماهانه 40 هزار دلار از رییس گمرک این ولایت رشوه می‌گرفته است. در همان مصاحبه، پاینده به عمق فساد در دولت اشرف غنی اشاره کرده و خاطرنشان ساخته بود که گمرک‌ها از آلوده‌ترین نهادهای دولت پیشین به فساد بوده‌اند.

وی همچنین نزدیکان اشرف غنی در ارگ ریاست‌جمهوری را به مداخله، کارشکنی و فساد مالی و اداری متهم کرد.

آخرین رویداد از این دست را می‌توان به خبر خارج کردن 169 میلیون دلار توسط شخص اشرف غنی هنگام فرار از کابل ذکر کرد که رئیس جمهور سابق افغانستان را متهم به سرقت سرمایه‌های مردم این کشور نمود، اما وی این اتهام را رد کرد.

خبرهایی که در مجموع با شواهد دیگر از جمله گزارش دفتر بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان که می‌گوید دست‌کم 15.5 میلیارد دلار از مجموع کمک‌های آمریکا به افغانستان حیف‌و‌میل شده‌است، مورد تأیید قرار می‌گیرد.

در تازه‌ترین مورد برای تأیید فساد گسترده مقامات دولت پیشین که نشان می‌دهد چگونه سرمایه‌های مردم افغانستان و کمک‌های بین‌المللی به این کشور، مورد غارت مسئولان وقت قرار گرفته است، «وال استریت ژورنال» در گزارشی که دیروز (دوشنبه 23 خرداد) منتشر کرد، عنوان کرد که برخی از مقامات ارشد افغانستان و خانواده‌های‌شان در سال‌های اخیر میلیون‌ها دلار را برای خرید خانه‌های گران‌قیمت در آمریکا و دیگر کشورهای خارجی هزینه کرده‌اند؛ خانه‌هایی که پس از فرار از خشونت‌های فزاینده در افغانستان، به محل اقامت‌ مجلل‌شان تبدیل شد.

این گزارش مدعی شده است بر اساس بررسی اسناد عمومی، مصاحبه‌ها و سایر سوابق وال‌استریت‌ژورنال، برخی از مقاماتی که در دوره‌ تصدی اشرف غنی، در رده‌های عالی مشغول به کار بودند، اکنون در عمارت‌هایی در امتداد سواحل کالیفرنیا زندگی می‌کنند، همچنین سوابق و مصاحبه‌ها نشان می‌دهند که در خارج از کشور، عده‌ای از مقامات و قانونگذاران سابق در شهرهای بزرگ اروپایی، امارات متحده عربی و ترکیه زندگی می‌کنند.

در این گزارش آمده است، سوابق املاک و شرکت‌های آمریکا نشان می‌دهد که اکلیل حکیمی، وزیر دارایی و متحد قدیمی رئیس‌جمهور، حداقل 10 ملک در کالیفرنیا خریداری کرده است، از جمله در دوره کاری‌اش به‌عنوان وزیر و پس از ترک وظیفه در سال 2018.

خالد پاینده، آخرین وزیر دارایی افغانستان، دو ملک در نزدیکی واشنگتن دارد که یکی از آن‌ها با پول نقد خریداری شده است، بر اساس گزارش «زیلو»، ارزش آن‌ها بیش از یک میلیون دلار است.

پیش‌تر گفته شده بود آقای پاینده برای تأمین هزینه‌های زندگی در یک شرکت تاکسیرانی آمریکایی مشغول به کار شده است!

این گزارش‌ها در حالی منتشر می‌شود که به‌اذعان سازمان ملل و گزارش‌های عینی، مردم افغانستان یکی از فقیرترین کشورهای جهان به‌شمار می‌روند که برای تأمین مایحتاج اولیه خود با مشکلات فراوانی روبه‌رو هستند.

با افشای این ابعاد از فساد در دولت تحت حمایت آمریکا در افغانستان، می‌توان گفت یکی از خواسته‌های به‌حق مردم افغانستان تشکیل دادگاه صالحه برای رسیدگی به فسادهای متعدد از جمله فسادهای مالی گسترده مقامات دولت اشرف غنی است که با سرمایه‌های ملت مظلوم افغانستان به‌اذعان منابع غربی، مشغول خوشگذرانی و عیش‌ونوش در سواحل کالیفرنیا، دبی، ترکیه و خیابان‌های لندن هستند و صاحبان واقعی این سرمایه‌ها چشم به دریافت اعانه کشورهای دیگر دارند تا بتوانند روزگار بگذرانند.

>>>   دولت فاسد کرزی و غنی پروژۀ اول امریکا در افغانستان بود که با فساد گسترده از واشنگتن امریکا تا افغانستان رهبری میشد و بیشترین شاید 95 فیصد منابع دروغین کمکهای امریکا در خود امریکا توسط مافیای و قراردادیهای امریکا دزدی میشد و چند فیصدی نیز به دزدان دولت کرزی و غنی رسیده است.
پروژه دوم طالب با مافیای مواد مخدر و تروریستان و تکفیریهای انتحاری است که باید افغانستان تخریب و بطرف چین و آسیای میانه و ایران در آینده نفوذ کنند و افغانستان مطابق پلان جیوپولیتیک امریکاباید به مرکز تروریسم، مواد مخدر و تجارت اسلحه و قاچاق مواد معدنی و انسان و غیره تبدیل شود. باید طالب و ترویستان القاعده، داعش و غیره منطقه مشنج، ناآرام و در حال جنگ نگهدارند و امنیت در منطقه را جنوب آسیا، خاور میان و مرزهای چین و آسیای میانه و روسیه را تهدید کنند. بیرون کردن این آمار نیز از طرف امریکا بمنظور خاص انجام میشود. کیکن دزدی غنی و محب را دروغ جلوه میدهد. اینها بازیهای گثسف و ضدبشری امریکا در افغانستان، منطقه و شرق است.

>>>   تا جایی که مه میدانم به دزد دزد میگوین نه آقا و خانم دزد
پس خاهشانه کلمه آقا و خانم و دگر وال و جگرن ره پسوند و پیشوند دزد نکنید
مثال غنی دزد
محب دزد
و...
ما هم انتظار میکشیم و دزدها هم انتظار میکشند تا در محکمه اون عادل بی مثال بین ما مردم آواره و بیچاره و اون دزد های از خدا بیخبر که دار و ندار و آبرو و اعتبار و وطن ما را به باد دادند حکم کند
انک انت السمیع و العلیم.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است