آنچه باید مهاجرین افغانستانی در ایران بدانند
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۴۴    ۱۴۰۱/۳/۲۴ کد خبر: 170563 منبع: پرینت

انجام امور اداری برای اتباع افغانستانی ساکن ایران پیچیده و زمان‌بر است و در این مطلب تلاش شده جهت تسهیل امور به پرسش‌های متداول دراین‌باره پاسخ داده شود.
به گزارش تسنیم، انجام امور اداری برای اتباع افغانستانی ساکن ایران می‌تواند پیچیده، پرهزینه و زمان‌بر باشد؛ در این مطلب تلاش شده است جهت تسهیل امور به پرسش‌های متداول مهاجرین افغانستانی مقیم ایران درباره کارت آمایش و پاسپورت پاسخ داده شود.

1- خروج و مراجعت به افغانستان با کارت آمایش امکان‌پذیر نمی‌باشد.

2- برای افرادی که آخرین کارت آن‌ها آمایش 13 بوده هنوز هیچ دستوری مبنی بر امکان تمدید نیامده است.

3- افراد دارای کارت آمایش که نامه بهزیستی و پاسپورت سفید دارند می‌توانند معرفینامه صدور و یا تمدید گواهینامه از اداره اتباع به پلیس مهاجرت اخذ نمایند.

4- صدور برگ تردد بین‌استانی توسط دفتر کفالتی که شخص دارای کارت آمایش در آن دفتر کفالت پرونده دارد، انجام می‌شود و برای مناطق ممنوعه فقط در صورتی توسط اداره‌کل امور اتباع برگ تردد صادر می‌گردد که شخص دارای ابلاغیه دادگاه و یا نامه کلانتری مبنی بر الزام حضور در آن استان را داشته باشد.

5- تعلق بیمه سلامت رایگان به اتباع دارای کارت آمایش طبق دستورالعمل توافقی بین اداره‌کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ایران و کمیساریا انجام می‌شود و اطلاعات لازم (نامه تأییدیه بیماران خاص و یا ازکارافتادگی و... از پزشک معتمد) همه‌ساله در زمان اجرای طرح آمایش توسط دفاتر کفالت اخذ و به اداره اتباع ارسال می‌شود.

6- با توجه به تعداد کثیر اقشار آسیب‌پذیر افراد دارای کارت آمایش، ممکن است خانواده آسیب‌پذیری که امسال دارای بیمه سلامت رایگان بوده است، در سال آینده بیمه سلامت رایگان آن حذف شود و به خانواده آسیب‌پذیر دیگری تعلق بگیرد.

7- به فرزندان خانواده‌هایی که یکی از والدین آن‌ها دارای کارت آمایش و دیگری دارای پاسپورت اقامتی و یا خانواری و یا رسید سرشماری و یا فاقد مدرک می‌باشد، کارت آمایش صادر نمی‌شود.

8- کارت آمایش افرادی که با حکم دادگاه باطل شده است مانند افرادی که در مرز ترکیه دستگیر و ردمرز می‌شوند، دوباره صادر نمی‌گردد.

9- ثبت تولد، ازدواج، طلاق و فوت افراد دارای کارت آمایش در دفاتر کفالت انجام می‌شود.

10- افراد دارای کارت آمایش باید یک مدرک هویتی از دولت افغانستان مانند پاسپورت و یا تذکره جهت تمدید کارت آمایش ارایه دهند، هرچند فعلاً دفاتر کفالت به‌علت شرایط موجود به مهاجرین سخت نمی‌گیرند ولی در نهایت ارایه مدرک هویتی الزامی می‌باشد.

11- طرح آمایش 17 هنوز شروع نشده و هزینه‌ها و جزییات آن درحال حاضر مشخص نیست و با شروع طرح آمایش 17 جزییات آن از همین کانال نشر خواهد شد.

12- از زمان قطع ارتباط سفارت و کنسولگری‌های افغانستان در ایران با داخل افغانستان در ماه اسد 1400 به‌علت سقوط دولت قبلی، پاسپورت ماشین‌خوان و تذکره الکترونیک در سفارت و کنسولگری‌ها توزیع نمی‌گردد و مراکز بیومتریک و توزیع تذکره الکترونیک در ایران نیز تعطیل و تجهیزات آن به افغانستان فرستاده شده است و در حال حاضر به‌جز مراحل صدور پاسپورت ماشین‌خوان و تذکره الکترونیک، باقی امورات مهاجرین از جمله تمدید اعتبار پاسپورت ماشین‌خوان و پاسپورت دست‌نویس در سفارت و کنسولگری‌های افغانستان در ایران انجام می‌شود.

13- پلیس مهاجرت برای یکی از اعضای خانواده افراد دارای پاسپورت با اقامت معتبر به‌شرط تأهل، ارایه نکاح‌خط سفارتی، ارایه گواهی عدم سوءپیشینه و ارایه تعهدنامه محضری عدم استفاده از موتر به‌عنوان شغل؛ معرفینامه صدور و یا تمدید گواهینامه موتر به پلیس راهوار صادر می‌نماید.

14- افراد دارای گواهینامه معتبر با ارایه معرفی‌نامه پلیس مهاجرت فقط یک پلاک خودرو می‌توانند به نام خودشان در راهور ثبت کنند.

15- در حال حاضر افراد دارای پاسپورت خانواری نمی‌توانند گواهینامه اخذ نمایند.

16- افراد دارای پاسپورت با اقامت معتبر برای مسافرت به افغانستان و یا کشور دیگری (با داشتن ویزای آن کشور) می‌توانند جهت درج مهر خروج و مراجعت به پلیس مهاجرت محل سکونت مراجعه نمایند. از زمان صدور خروج و مراجعت؛ یک ماه مهلت دارند تا از ایران خارج شوند و از زمان خروج از ایران 90 روز مهلت دارند تا به ایران برگردند.

17- در حال حاضر برای افراد دارای پاسپورت خانواری، خروج و مراجعت صادر نمی‌شود.

18- به فرزندان خانواده‌هایی که یکی از والدین آن‌ها دارای پاسپورت با اقامت و دیگری دارای کارت آمایش می‌باشد، به‌شرط تبدیل وضعیت طرف دارای کارت آمایش به اقامت تبدیل وضعیتی؛ اقامت صادر می‌شود.

19- فقط ویزای نوع ورود، زیارتی، جهانگردی و خانواده در دفاتر کفالت بعضی از استان‌ها تمدید می‌شود. تمدید انواع دیگر ویزا مثل تجاری و یا درمان توسط پلیس مهاجرت انجام می‌شود.

20- افراد دارای پاسپورت دست‌نویس جهت الصاق عکس فرزندانشان، ابتدا با اصل و کپی گواهی ولادت، پاسپورت پدر و مادر به پلیس مهاجرت مراجعه و بعد از اخذ نامه، به سفارت مراجعه نمایند و پس از الصاق عکس فرزند به پاسپورت، با نامه سفارت به پلیس مهاجرت جهت اضافه نمودن به پرونده‌شان، مراجعه نمایند. در حال حاضر پاسپورت ماشین‌خوان جدید صادر نمی‌شود.

21- با توجه به عدم صدور پاسپورت توسط سفارت، افراد بالای 18 سال که در پاسپورت والدینشان هستند، نمی‌توانند پاسپورتشان را تفکیک نمایند.

22- افراد داری پاسپورت با اقامت معتبر، حداقل یک هفته قبل از اتمام اعتبار اقامت‌شان، جهت تمدید اقامت به پلیس مهاجرت مراجعه نمایند که اگر نقصی در پرونده‌شان بود، فرصت جهت رفع آن نواقص داشته باشند تا مشمول جریمه و یا به‌علت عدم تمدید اقامت حساب‌های بانکی‌شان مسدود نگردد.

23- چنانچه روند تمدید اقامت و یا ویزا در بازه زمانی قانونی صورت نپذیرد به‌ازای هر روز تأخیر مبلغ 200 هزار تومان جریمه خواهد شد.

24- طرح سرشماری اتباع فاقدمدرک اقامتی تا 1 سرطان تمدید شده است.

25- شرکت در طرح سرشماری و بازشماری برای همه افراد فاقد مدرک اقامتی الزامی می‌باشد.

26- افراد مشمول سرشماری هنگام مراجعه جهت انجام مراحل سرشماری حتماً تذکره و یا پاسپورت برای هر فرد، نکاح‌خط برای خانواده‌ها و اجاره‌نامه به‌همراه داشته باشند.

27- برای افرادی که در طرح سرشماری‌ جدید در دفاتر کفالت و یا دفاتر پیشخوان شرکت می‌کنند؛ برگ سرشماری 6ماهه صادر می‌شود. در حال حاضر مشخص نیست بعد از اتمام اعتبار برگه‌های سرشماری چه تصمیمی گرفته خواهد شد.

28- هر فرد در شهری که در سال‌های گذشته سرشماری شده است، در همان شهر باید بازشماری را انجام دهد و فردی که از یک دفتر کفالت معرفی‌نامه واکسیناسیون دریافت کرده است، در همان دفتر باید سرشماری تکمیلی را انجام بدهد.

29- امکان انتقال از شهری که سرشماری انجام شده است به شهر دیگر وجود ندارد.

30- افراد دارنده معرفی‌نامه واکسیناسیون و یا مشمول بازشماری که دارای حکم قضایی باشند، هیچ اقدامی برای آنها انجام نمی‌‌گردد.

31- افراد دارای برگه و یا نوبت بازشماری نباید در سرشماری جدید شرکت کنند. اگر نوبت بگیرند و به دفتر کفالت مراجعه کنند، با انگشت‌نگاری مشخصات آن‌ها بالا می‌آید و هیچ کاری برای آن‌ها انجام نمی‌شود و اگر از دفاتر پیشخوان، برگه سرشماری 6ماهه بگیرند، در آینده ممکن است برای‌شان مشکل ایجاد گردد.

32- برای افرادی که در طرح بازشماری شرکت کرده‌اند، در ماه‌های آینده برگه تاریخ‌دار معتبر صادر می‌گردد.

33- با برگه‌ بازسرشماری و برگه سرشماری 6ماهه، مسافرت از یک استان به استان دیگر غیرقانونی می‌باشد و افراد در صورت دستگیری توسط پلیس، ردمرز می‌گردند.

34- در حال حاضر با برگه‌ بازسرشماری و برگه سرشماری 6ماهه افتتاح حساب بانکی، اخذ کارت کار و یا انجام امور دیگر اداری امکان ندارد.

35- طرح تمدید و یا صدور برگ حمایت تحصیلی هنوز شروع نشده است و با شروع طرح جزییات آن متعاقباً منتشر خواهد شد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مهاجرین افغانستانی
ایران
نظرات بینندگان:

>>>   ممنون از راهنمای جامع تان

>>>   540 هزار دانش آموز افغانستانی در مدارس ایران مشغول به تحصیل هستند که این بزرگترین خدمت ایران به افغانستان است.
8 میلیون مهاجر قانونی و غیر قانونی افغانستانی در ایران زندگی میکنند و اکثرا مشغول به کار هستند.
درست است که کارهایی که مهاجرین انجام می دهند شاید سخت و فیزیکی باشد ولی ایران هم شرایط اقتصادی خوبی ندارد و خود جوانان ایرانی بیکار هستند.
ایران 40 سال تحریم بوده است ولی مهاجرین را رها نکرده است.
پول ایران به دلیل تحریمها تضعیف شده است که امیدواریم با برداشته شدن تحریمهای ظالمانه آمریکا شرایط اقتصادی ایران برای مهاجرین بهتر شود.
اکثر افغانستانی هایی که به اروپا مهاجرت کرده اند از طریق ایران بوده است.
ایران مشغول تربیت هزاران دانشجوی افغانستانی است که این ها آینده افغانستان را ان شالله خواهند ساخت.
و..
آن چیز که ما از مهاجرین میخواهیم این است که وضعیت سخت ایران را درک کنند و ایران را با کشورهای مرفه اروپایی قیاس نکنند. توان ایران شاید بیشتر از این نیست.
خود کشورهای مرفه اروپایی هم شاید اگر 8 میلیون مهاجر می پذیرفتند ناتوان می شدند. آنها فقط اندکی مهاجر می پذیرند و به آنها خدمات خوب می دهند.
500 هزار افغانستانی فقط در تهران هستند!
شما تصور کنید 500 هزار ایرانی در کابل بودند، چه میشد به نظر شما؟
درگیری مشکلات و ..تا حدی طبیعی است، و ما نباید آن را بزرگنمایی کنیم.
دو کشور ایران و افغانستان برادر هستند و ان شالله روزی اتحاد ایران-افغانستان-تاجیکستان را دوباره ببینیم و قدرت باستانی ما دوباره احیا شود.
تنفر پراکنی علیه ایران و افغانستان مطمئنا بر ضرر مردم دو کشور و به نفع استخبارات کشورهای دشمن خواهد بود.
با تشکر

>>>   چند چیز را بایید افغانستانی های که میخواهند ایران بروند بدانند .
۱- ایران فعلا خودش از گشنگی چاشت میخیزد برای شما جای مناسب نیست .
۲- در ایران نه کار مناسب پیدا میشود و نه ارامش روحی برای تان .
۳- اذیت و ازار زیاد زیاد میبینید چون فرهنگ ایران مهاجر ستیزی است.
۴- متوجه باشید بعض واژه ها به دری یک معنی دارد و در فارسی دیگر معنی و بعضا کاملا معنی متضاد و یا بد . بطور مثال واژه های ذیل :
الف :واژه مردکه به دری ای مرد یا ان مرد معنی میدهد ولی در فارسی مرده گاو معنی میدهد بنابرین در ایران کسی را مردک خطاب نکنید چون که میتواند جان شما را در خطر بیندازد .
ب: واژه چون به دری بخاطریکه معنی میدهد ولی به فارسی مقعد معنی میدهد . مواظب باشید .
ت: شیر به دری شیر یعنی مایع نوشیدنی که از حیوانات بدست میایید مثلا شیر گاو‌ و بز و غیره معنی میدهد ولی به فارسی نل معنی میدهد .
اگر کسی گفت شیر را باز کن دنبال گاو‌ ندوید دنبال نل بروید و نل را باز کنید.
ث: واژه دوصد در دری دو صد را میگویند ولی در فارسی وجود ندارد به فارسی دوبیست میگویند . اگر شما در ایران دوصد بگویید ایرانی ها بالای شما تمسخر خواهند کرد.
ج: ماما با دری برادر مادر معنی میدهد ولی در فارسی نرس زایشگاه معنی میدهد.
همینقسم هزاران واژه با معنی متفاوت و متضاد وجود دارد که اینجا گنجایش ندارد همه را بنویسم . مواظب باشید .
۵- در رفت و امد های تان تکسی دربست بگیرید و از بس استفاده نکنید چون اگر ایرنی ها بدانند افغانی استید ازیت تان میکنند. در صورت مجبوریت وقتی داخل بس شدید کوشش کنید در چوکی نشینید صرف استاده باشید و با کسی گپ نزنید .
زیاد چیز های دیگر هم است فعلا حوصله نوشتن نیست پیش از سفر از کسانی که ایران رفته اند پرسان کنید بعدا سفر کنید .
شاد وخرم باشید

>>>   هیچ چاره‌ای جز الحاق و اتحاد دو کشور وجود ندارد. در شرایطی که تمایل به مهاجرت شهروندان افغانستان در سکونت به ایران وجود دارد پافشاری برای وجود کشور مستقل که کسی در آن زندگی نکند موضوعیتی ندارد. با اقتصاد دو کشور در هم تنیده شوند و مانند گذشته یک کشور شوند. ممکن است افغانستانی ها تصور کنند ۴۰ ملیون جمعیت در حاشیه‌ی ۸۰ ملیون جمعیت قرار می گیرند ولی این چنین نیست با توجه به رشد جمعیت پایین ایران، اتفاقی که می افتد فتح بدون خون ریزی ایران توسط افغانستان خواهد بود.

>>>   هیچ ایرانی استخبارات نمی گوید
ولی در کل بد نبود نوشته

>>>   پاسپورت :گذرنامه
تذکره:شناسنامه

>>>   معنی چون در ایران همان معنی چون در افغانستان است؟؟!! چون نمی خواستیم....... به خاطر اینکه نمی خواستیم ........ آن معنی بیجا را کجا شنیدید در اتوبوس و تاکسی هم با مردم عادی رفتار کنید و البته محترمانه آنها هم همین طور با شما رفتار خواهند کرد غیر قانونی هم به ایران نیایید هم بی احترامی به خودتان است هم بی احترامی به ایرانیان .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است