ممکن است روسیه طالبان را به رسمیت بشناسد
 
تاریخ انتشار:   ۰۶:۱۵    ۱۴۰۱/۳/۲۶ کد خبر: 170574 منبع: پرینت

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان گفته است که مسکو ممکن حکومت سرپرست افغانستان را به رسمیت بشناسد، اما نخستین گام برای به رسمیت شناختن، تشکیل یک حکومت سیاسی فراگیر است.
آقای کابلوف در گفتگو با یک رسانه دولتی در کشوراش، افزوده است که روسیه در پیوند به موضوع به رسمیت شاختن حکومت سرپرست در افغانستان از امریکا و کشورهای دیگر پیروی نخواهد کرد و ممکن این حکومت را به رسمیت بشناسد.

نماینده ویژه روسیه برای افغانستان گفته است: «چنین احتمالی وجود دارد. شرایط این امر را رییس جمهور روسیه و همچنان وزیر خارجه تعیین کرده اند. نخستین گام در این مسیر تشکیل یک حکومت سیاسی فراگیر است. ما این مسله را به شریکان افغان مان گفته‌ایم.»
همزمان با این، بلاول بوتو زرداری، وزیر خارجه پاکستان که به ایران رفته است، در یک نشست خبری مشترک با همتای ایرانی‌اش در تهران گفته است که اسلام‌آباد نگران امنیت و ثبات در افغانستان است.

آقای زرداری گفته است که حکومت سرپرست باید به سوی فراگیر شدن برود.
بلاول بوتو زرداری گفت: «منافع ما در استقرار صلح و ثبات در افغانستان است. در این شرایط حساس باید از افغانستان حمایت شود و ذخایر ارزی این کشور آزاد شوند. حکومت سرپرست باید به سمت فراگیرتر شدن برود و در پیکار با هراس‌افگنی گام‌های جدی بردارد.»

در همین حال، کابل گفته‌های تازه مسکو را می‌ستاید.
به گزارش طلوع، انعام الله سمنگانی، معاون سخنگوی امارت اسلامی گفت: «ما از سخنان آقای کابلوف مبنی بر آماده‌گی برای به رسمیت شناختن دولت افغانستان استقبال می‌نماییم. امارت اسلامی افغانستان آنچنان که همواره تاکید داشته، خواهان تعامل رسمی با جامعه جهانی بخصوص فدراسیون روسیه است و شرایط غیرضروری باید در راستای آغاز تعامل بین افغانستان و جامعه جهانی حایل واقع نشود.»

این گفته‌ها در حالی ابراز می‌شوند که تا اکنون هیچ کشوری حکومت سرپرست کنونی را به رسمیت نشناخته است. اما پیش از این کابل گفته روند به رسمت شناختن شدن این حکومت به گونه خاموشانه جریان دارد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
روسیه
طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   روسیه از عمق اهداف استراتیژیک امریکا در روی قدرت آوردن طالبان توسط قرارداد قطر میداند و روسیه و چین فریب نقشه های پنهان امریکا و طالبان و پاکستان را نمیخورند. این بازی امریکا، چین و روسیه است و طالب همان موشهای آزمایشگاهی یا مواد تمرین جنگی برای سربازان امریکایی دیروز اند که اکنون امریکا آنان را بقدرت آورده است.

>>>   اگر روسیه به رسمیت بشناسد به شمول گشورهای آسیای میانه هم به رسمیت خواهند شناخت

>>>   روسیه همسایه نزدیک افغانستان است و باید امارات اسلامی طالبان دست دوستی به طرف روسیه، ایران و چین دراز کند امریکایها بیست سال در افغانستان بودند هیچ گونه کار بنیادی برای مردم افغانستان انجام ندادند پولهای را هم که وارد افغانستان کردند از طریقهای مختلف پس دزدی کردند و گناهش را به گردن مردم افغانستان انداختند از قدیم هرچی فابریکه و شرکتهای تولیدی و همه پلان های توسعه ای که بوده همگیش از کمک کشور دوست روسیه بوده در شرایط کنونی هم که روسیه یکی از ابر قدرتهای جهان است و در همسایگی نزدیک افغانستان قرار دارد امارت اسلامی نباید از کشورهای اروپایی و ایالات متحده امریکا پیروی کند مردم افغانستان خودشان صاحب اختیار هستند که با کدام کشورهای جهان روابط برقرار کنند درست است که مردم افغانستان قبلا ارزش دوستی با کشور روسیه را ندانستند در حالیکه اگر این دوستی ادامه پیدا میکرد افغانستان امروز در جایگاه خوبی قرار میداشت اما همین کشورهای اروپایی و آمریکایی مانع گسترش روابط دوستانه بین روسیه و افغانستان شدند در زمانیکه روسها در افغانستان بودند تیل از خود روسیه توسط پاپلینها به افغانستان میآمد مواد غذایی آرد و روغن و همه مواد غذایی به حد زیاد وارد افغانستان میشد کار و درآمد مردم هم بد نبود اما آمریکایها دیدن یک افغانستان پیشرفته را در همسایگی روسیه چین و ایران نداشت امروز که بازهم این شرایط مساعد شده باید امارات اسلامی دست دوستی با همسایه را بفشارد تا روی مداخله گران سیاه شود.
رامین اسحاقزی

>>>   رامین اساحقزی پشتون از روابط دوستانه با ایران می گوید دنیا در کدام سمت روان است؟


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است