کارت‌های بانکی مهاجرین در ایران مسدود شد
 
تاریخ انتشار:   ۰۶:۳۵    ۱۴۰۱/۳/۲۶ کد خبر: 170577 منبع: پرینت

مسدود شدن مجدد و بدون اطلاع قبلی کارت‌های بانکی مهاجرین، بار دیگر داستان سرگردانی و تحیر آنان را تکرار کرد.
اواخر هفته گذشته، تسنیم پیام‌های گلایه‌آمیزی از سوی مخاطبان دریافت کرد که خبر از مسدودی مجدد و چندباره کارت‌های بانکی مهاجرین می‌داد؛ آن هم بدون اطلاع‌رسانی قبلی.
نتیجه هم قابل پیش‌بینی است؛ در دورانی که پول کاغذی در معاملات روزمره کم‌کم نقش سابق خود را از دست داده است و تراکنش‌های الکترونیک سایه سنگینی بر داد و ستدها دارد، مسدود شدن کارت بانکی عملاً شما را از اکثر معاملات باز می‌دارد.

به دنبال گزارش‌ها و گلایه‌های مردمی، دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم با هدف تبیین بیشتر اتفاق روی‌داده، اقدام به کسب اطلاعات بیشتر از مخاطبان خود دراین‌باره نمود؛ پرسش‌های تسنیم در سه محور مطرح شد. کدام کارت بانکی شما مسدود شده است؟ آیا مسدودی با اطلاع قبلی بوده است یا خیر؟ و اینکه آیا مشکل شما رفع شده است یا کماکان کارت شما مسدود است؟

برخی از پیام‌هایی که مخاطبین برای ما فرستاده‌اند، این موارد است:
ـ بانک تجارت مسدود شده بدون اطلاع
ـ سلام؛ کارت بانک سپه مسدود شده 24 خرداد
ـ بله مسدود شده؛ به علت تمام شدن اعتبار کارت شناسایی در صورتی که هشت روز هنوز وقت داره. اطلاع رسانی کرد... بعد مسدود شد.
ـ نه با اطلاع قبلی نبود؛ بله، رفع شد بعد دو روز.
ـ سلام علیکم بانک تجارت مسدود شده است. بدون اطلاع قبلی هنوز مشکل مسدودی رفع نشده است.
ـ به من تماس گرفتن از بانک اقتصاد نوین که حساب شما بسته میشه باید یه سر بیای بانک.
ـ سلام وقت بخیر؛ بله بانک ملت پیامک زده و اعلام مسدودی کرد.
ـ نه اطلاع نداده بودن؛ مشکل نه هنوز مسدوده. من پول رو نقدی گرفتم و به حساب دوستان ایرانی ریختم.
ـ با عرض سلام خدمت شما؛ کارت بانکی بنده مسدود شده. بانک تجارت بدون اطلاع قبلی فعلاً مسدود است. بانک رفتیم گفتن مشکل از مرکز است.
ـ بلی، ملّی ما مسدود شده دو روز پیش
ـ بله؛ کارت بانک تجارت سه روز شده بسته شده، هیچ اطلاعی قبلی نداده و هنوزم درست نشده.
ـ رفع کجا بود؛ حساب‌ها هنوز بسته هست.
ـ نه هنوز که درست نشده؛ نه بدون اطلاع قبلی.
ـ سلام کارت بانکی‌ام از بانک تجارت بود بدون اطلاع قطع کرد؛ شب بیمارستان بودم پول نداشتم، خیلی سخت بود و کارت بانک ملت هم پیام اومده تاریخ کارت آمایش تموم میشه قطع میکنیم. آخه تا [مدرکم را] تمدید کنم ماه‌ها طول میکشه. باید دفتر کفالت نوبت بده. این چه وضعیه آخه چرا آدمو اذیت میکنن... .
ـ سلام وقت بخیر؛ بله. کارت بانک صادرات، همراه بانک تجارت و اخطار قطع بانک ملت. البته تا کنون بانک ملت قطع نشده اما فقط ملت اخطار قطع داده.
ـ من کارت بانک تجارت دارم، متاسفانه بدون دلیل و بدون اطلاع قبلی مسدود شده است، حتی پاسپورتم تا برج 9 ویزا دارد و وقتی به شعبه مراجعه می‌کنم، می‌گویند مشکل از سیستم بانکی است و در روزهای آینده رفع خواهد شد، ولی هنوز یک هفته هست که این مشکل من رفع نشده.
ـ سلام؛ بله بانک تجارت. سه روز مسدود بود، الان درست شده. خبرم ندادن
ـ سلام علیکم، بلی مسدود شدن بانک تجارت و ملی اصلاً اطلاع ندادن. دو روز دارم پشت سرهم می‌روم هنوز رفع انسداد نشدن.
ـ سلام؛ دیروز خیرِ سرم رفتم خرید جهیزیه. هر دو کارت عابرم قطع شده. سنگ رو یخ شدم جلو فامیل. بدون خبر کردن قطع می‌کنند. بخدا آدم می‌مونه چیکار کنه. پاسپورت و اقامت دارم. هردو کارت برای بانک سپه هستش،هنوز قطع هستش.
ـ سلام بدون هیچ اطلاعی کارتمو قطعش کردن، مراجعه کردم گفتن تا دوشنبه حل میشه که ان‌شالله حل بشه؛ ای کاش می‌تونستیم قبل از تولد، ملیت‌مون رو خودمون انتخاب کنیم بعد به دنیا میومدیم.

به نظر می‌رسد بانک‌ها در یک فرایند کاملاً قانونی و با استناد به منقضی شدن مدارک اقامتی افراد(حداقل نسبت به عده‌ای) اقدام به مسدودی کارت‌های صادر شده نموده‌اند، اتفاقی که قبلاً هم افتاده بود!
اما نکته‌ای که در این میان حائز اهمیت است و قبلاً نیز به آن پرداخته شده و البته ظواهر امر نشان می‌دهد برخی مدیران بانکی برای آن گوش شنوایی نداشته‌اند، مشکلاتی است که با این اقدامات به یکباره برای افراد به وجود می‌آید؛ از مشکل در خریدهای کوچک مانند مایحتاج روزانه تا معاملات بزرگ‌تر کاری و... و در مواردی هم امور فوری مانند محروم ماندن از خدمات حوزه سلامت!

باید مدیران محترم بانک‌ها و مسوولان ذیربطی که فقط و فقط چارچوب آیین‌نامه را ملاک عمل خود قرار می‌دهند، در وضعیت مشابه قرار بگیرند تا درک کنند قطع یکباره کارت بانکی آن هم بدون اطلاع قبلی و در یک موقعیت حساس، چگونه سوهان روح و روان آنان می‌شود.
معضلات و مشکلات این چنینی نه داستان‌سرایی و نه افزودن به «پیاز داغ» مسئله است، بلکه واقعیت تلخی است که دامنگیر انسان دیگری مانند ما می‌شود؛ به راستی وجدان انسانی اجازه می‌دهد که پیامدهای رفتاری خود را در قبال دیگران نادیده بگیریم؟!
در مساله مسدود کردن کارت‌های بانکی مهاجرین، آن هم بدون اطلاع قبلی، بعید به نظر می‌رسد هیچ دلیل موجهی از سوی بانک یا بانک‌هایی که اقدامی این چنینی کرده‌اند وجود داشته باشد!

این پرسش از مدیران بانکی قابل طرح است که آیا ارسال یک پیام کوتاه برای یک «مشتری» که برای «بانک» فقط «آورده» دارد و شامل هیچ «مزایایی» هم نمی‌شود، جزو حقوق پیش‌پاافتاده و اولیه او محسوب نمی‌شود؟!
تأمل و دقت اندک در این مسئله هم نشان می‌دهد که گره کار، گره کوری نیست که به بهانه آن، برخی بانک‌ها هر از چند گاهی برای مشتریان خود مشکلات ریز و درشتی به وجود بیاورند.
اگر دلیل مسدود شدن کارت‌های بانکی منقضی شدن اعتبار مدارک است، در قدم اول یک اطلاع‌رسانی ساده، هیچ مسئولیتی را در مشکلات احتمالی متوجه بانک نمی‌کند.

در همین مساله، البته نیاز به هماهنگی بین بانک‌ها و مراجع صادر کننده مدارک هویتی برای مهاجرین است، با این توضیح که معمولاً فرایند تمدید اعتبار مدارک هویتی مهاجرین زمان‌بر است و در مواردی هم ممکن است چند ماه به طول بینجامد؛ پیشنهاد می‌شود در موارد این چنینی «رسید» صادر شده از سوی نهادهای ذیربط برای ارائه به بانک برای تمدید خدمات بانکی، ملاک عمل باشد.
در یک کلام، به نظر می‌رسد اگر مساله «کرامت انسانی» در ذهن مدیران نسبت به مهاجرین اصلاح شود، مشکلات این چنینی در هیچ سطحی در جامعه تکرار نمی‌شود.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کارت‌های بانکی
مهاجرین ایران
نظرات بینندگان:

>>>   با سلام
واقعا مایه تاسفه که چرا آیین نامه ها اینقدر بی ملاحظه تدوین شده و این بی نظمی خلاف شان و کرامت انسانی هست. بهرحال و بهردلیل امروز ما مهاجران رو پذیرفتیم و مث یونان و یا ترکیه اونها رو به رگبار نبستیم. اگر به دلیل مشکلات جاری کشور مث تحریمها اذیت بشن تقصیر چندانی به گردن ما نیس ولی این دست مسائل فقط و فقط از بی مسئولیتی و بی نظمی مسئولین هست.

بنده یه پیشنهاد به برادران و خواهرانی دارم که با این دست مشکلات مواجه میشن. امروز ماشالله مسئولین ما همشون توی فضای مجازی حضور دارن. توی صفحه یه مسئول مربوط برید و حدود ده نفر مشکل رو بگید با یه هشتگ مشخص. جسارتا با لحن مودبانه باشه که باعث تحریک و پاسخ بخش بی فرهنگ جامعه نشه. اینجوری مسئول دوزاریش میفته داستان چیه. تا به امروز بنظر میرسه اقای رئیسی فرد موجهی هست و نسبت به برخی اخلاقیات دینی هم متعهد هست. به احتمال زیاد کاری مثل این باعث رفع مشکل بشه. نه تنها این مشکل بلکه مشکلهایی که ریشه در بی نظمی مدیران رده میانی یا پایینی داره رو مستقیم میتونید توی فضای مجازی به سلسله مراتب بالاتر برسونید. قطعا سریعترین راه برای رسوندن این مشکلات یه گوش مسئولین همین فضای مجازی هست ولی نحوه بیان و احترام در گفتار باعث نرمش مسئول میشه حتی اگر از خطایی که رخ داده باشه متضرر شده باشید بدان هیاهو مطرح کنید.

>>>   افغانستان باید با کشور هابی پیشرفته و دارای استقلال دادوستدد اقتصادی داشته باشد

>>>   نوشته که کاش می توانستیم قبل از به دنیا آمدن ملیت خود را انتخاب کنید
باید گفت برادر ملیت شما هم ایرانی بود ولی اجدادتان شعار جدایی را سر دادند و این دو کشور توسط افغانها از هم جدا شد
شاید در آینده بخواهید دوباره شعار جدایی سر بدهید

>>>   بله ای کاش قبل از تولد ملیت خود را انتخاب میکردید
و ایکاش از اول شما را در کمپهای نگهداری میکردند

>>>   ایران باید هر چه سریعتر پشتونها را اخراج کند تا با کشورهای پیشرفته مانند افغانستان پیشرفته باشند تعاملات اقتصادی کنند
فقط قبلش به این نظر دهنده دوم پشتون فرق تعاملات اقتصادی با عابربانک مهاجرین آموزش داده شود

>>>   سلام . ولی باور کنید که این گونه مشکلات سازی برای یک مشت مهاجر در شان ایران وایرانی نیست نمی دانم که چرا چنین می شود مگر آن کسی که چنین دستوری می دهد این را نمی داند که تمامی خرید و مایحتاج روز مره مردم چه ایرانی و چه مهاجر با کارت های بانکی انجام می شود امید وارم که مسئولین بانکی این مسئله را به خوبی درک کند ازطرفی هم این تمدید کارت اقامتی یا همان آمایش دست من مهاجر نیست که صبح بروم و آن را یک روزه ویا دو روزه تمیدش کنم باید وزارت کشور اعلام کند و بعد من بروم نوبت بگیرم و بعد هم بیست یا یک ماه بعد تازه می گوید فلان روز بیا تا برایتان بگوییم که چه کار های را برای تمدید کارت تان انجام دهید من از اداره ثبت احوال اتباع خواهش می کنم که این فرایند را به مسئولین بانکی بگوید که این چنینی هست . با تشکر
مهاجر

>>>   نظر دهنده اول
اول خودت را ایرانی جا نزن
جالبه توصیه میکنی به هموطنانت که در صفحات شخصی مقامات ایرانی مودبانه بنویسند یعنی بی فرهنگی نکنند
تمام توریستهایی که به ایران آمده اند از فرهنگ بالای مردم ایران و مهمان نوازی آنها سخن گفتند

>>>   افغانستان اول استقالش را از پاکستان کسب کند
راستی جشن استقلال افغانستان از انگلیس کی است


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است