افزایش زورگویی کوچی ها به ساکنان بهسود
 
تاریخ انتشار:   ۰۶:۴۴    ۱۴۰۱/۳/۲۶ کد خبر: 170579 منبع: پرینت

در ادامه معضل کوچی و ده‌نشین، برخی از کوچی‌ها در ولایت میدان‌وردک به مردم هشدار داده‌اند که کشت‌زارهای‌شان را درو کنند ورنه پامال مواشی خواهد شد.
منابع محلی از ولسوالی بهسود ولایت میدان‌وردک می‌گویند که کوچی‌ها به باشندگان این ولسوالی مهلت یک هفته‌ای داده‌اند تا کشت‌زارهای‌شان را پیش از وقت درو کنند.

به گفته منابع محلی، کوچی‌ها هم‌اکنون در کنار زمین‌های کشت‌شده باشندگان بهسود چادر پهن کرده و گفته‌اند که پس از پایان مهلت اگر کشت‌زارهای مردم پامال مواشی‌شان شد، آنان مسوول نیستند.
این در حالی است که به‌تازه‌گی یک گزارش رسمی طالبان که ۸صبح به نسخه‌ای از آن دست یافته است، بدرفتاری و زورگویی کوچی‌ها در برابر ده‌نشینان بهسود میدان‌وردک را تأیید می‌کند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ساکنان بهسود
کوچی ها
نظرات بینندگان:

>>>   کوچی ها کار خوب نمی کنند که این زمین ها را که قبلاً مال چر و چراگاه بوده است و کوچی ها مال های خود را در آن می چراندند و بعد از حادثه یازدهم سپتامبر و شکست دولت طالبان،هزاره ها آمدند و این چراگاه ها را تصرف کردند و به زمین زراعتی برای خودشان تبدیل کردند و تصاحب کردند،میگذارند که هزاره ها کشت های این زمین ها را که از خودشان نیست،جمع آوری کنند و بعداً این چراگاه ها را به کوچی ها تسلیم کنند.
زیرا هزاره ها بیست سال مکمل این چراگاه ها را بطور غیرقانونی تصرف کردند و از این زمین ها حاصلات برداشتند،حالا نوبت کوچی ها است که قبل از تصرف این چراگاه ها،کشت این چرتگاه ها را نیز خوراک حیوانات خود کنند که هزاره ها در آینده دیگر جرات تصرف چراگاه های کوچی ها را نکنند.
از دست همین هزاره ها و گرفتن غیر قانونی چراگاه های کوچی ها در بامیان ث بهسود و دایکوندی بوده است که قیمت یک کیلو گوشت در قصابی های کابل به حدود پنجسد افغانی رسید.

>>>   اگر مواشی کوچی ها بر کشتزار های شما داخل شدند از نظر فقه حنفی و جعفری حق دارید که آن مواشی را در اختیار خود بگیرید تا صاجب اش خساره بپردازد.

>>>   بااین طرزفکرورفتارغیرانسانی مردم افغانستان تاابدبدبخت خواهند ماند چون یک روزکوچی میادیک روزطالب یک روزکرزای یک روزغنی شما پشتونهاریدیدتو افغانستان رفت یعنی شمااوغانا جزشرمساری وبدبختی برای ماچیزی نیاوردیدبخداتو دنیاحیوانات داره زبان انسانویادمیگیره و میفهمع اما اوغانها هنوزنفهمیده که هزاره جزئی ازهمین مردم وخاک است آخه نفهم چطورکشت جمع کنه وقتی فصل درونشده شماد کوچیهادرقدیم عموی منو کشتید هرجاهم رفتیم براشکایت محکمه و دولت ازخودتون بود دستمون بجای بندنشد ماازحقمون وخونمون پیش خداوقرآن خداازشماشکایت کرده ‌واگزارمیکنم شماروبخدا

>>>   کمنت اول را بخوانید تا با منطق یک پشتون کوچی اشنا شوید همه زمین ها باید از زرع و کشت بیافتد و ابادانی و شهر و روستا نابود شود تا اینها در ان مواشی تربیه کنند

>>>   بهترین راه حل این است که کوچی ها باید در یک منطقه زمین گیر شوند و ساحه استفاده از مزارع برایشان مشخص شود. این کار در زمان حکومت جمهوری دموکراتیک افغانستان یعمی زمان مرحوم ببرک کارمل شروع شد و شخص سلطان علی کشتند وظایف مشخص در این راستا داشت ولی پروسه تطبی قبسیار کار ها با ایجاد تشنج و موضعگیری های مسلحاه توسط عبدالعلی مزاری و دگر اخوانی های هزاره مختل گردید. انها به چند مرکز امنیتی حمله بردند سرباز و افسر را به نام جهاد شهید ساختند سلاح و مهمات انها را به یغما بردند.در حقیقت هزاره تیشه به ریشه خود زدند و تا کنون عبدالعلی مزاری را مثل پیغمبر پرستش میکنند.
هزاره ها و کوچی ها باید با هم خویشاوندی کنند دختر بدهند و بگیرند و از مزارع مشترکا استفاده کنند. هزاره جات پکتیا بامیان مزار کابل و یا جلال اباد جایگاه شخصی یک قوم و قبیله نیست. هر تبعه افغانستان حق زندگی در هر گوشه ای از کشور را دارد به شرط انکه به حقوق دگران دست درازی نکند . انسانیت و اسلامیت را مراعات کنند.
بامیانی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است