دعوت دستهای آلوده به خون مردم اشتباه است
 
تاریخ انتشار:   ۰۶:۵۴    ۱۴۰۱/۳/۲۷ کد خبر: 170580 منبع: پرینت

مدتی می‌شود طالبان کمیسیونی تحت عنوان (تماس و دعوت چهره های سیاسی به افغانستان) را تشکیل داده اند و فعالیت خود را آغاز کرده است؛ همانگونه که از اسم این کمیسیون مشخص است کار اصلی آن تماس با چهره های سیاسی و برجسته افغانستان که از کشور خارج شده‌اند و دعوت آنها به برگشت به کشور می‌باشد.
با تشکیل این کمیسیون به نظر می‌رسد که طالبان تلاش های جدی را برای تماس و دعوت چهره‌های سیاسی و مقام های حکومت پیشین آغاز کرده است، این کمیسیون از سوی شهاب الدین دلاور، سرپرست وزارت معادن و پترولیم طالبان رهبری می‌شود و اکثر وزیران کابینه سرپرست طالبان عضو این کمیسیون هستند.

سوال اصلی این است که آیا واقعا موجودیت این چنین کمیسیونی چقدر می‌تواند به ثبات افغانستان و جلوگیری از جنگ های احتمالی نقش داشته باشد.
محمد عيسی اسحاق‌زی رییس كانگرس ملی افغانستان، كارشناس روابط بين الملل به این باور است که اگر دعوت واقعا از شخصيت ها مدافع آزادی، منافع ملی و حقوق بشر كه دست شان به خون و مال مردم آلوده نباشد صورت بگیرد کار نیک و به جایی است.
وی در گفتگو با خبرنگار شفقنا اظهار داشت: اگر واقعا طالبان بخواهند دولت سازی را زير نظريات نخبه گانی که دعوت باید بشوند تشکیل دهند افغانستانی باثبات و آرام را در آینده پیش رو خواهیم داشت، به باور وی باید طالبان برای تشکیل حکومت آینده افغانستان پيش نويس قانون اساسی را ترتیب بدهند كه بتواند آزادی، برای شهروند و انسانيت را صرف نظر از هر نوع تعصبات مذهبی، قومی، جنسی و نژادي ضمانت كند.

رییس كانگرس ملی افغانستان می‌گوید طالبان باید برای باثبات شدن افغانستان و جلوگیری از جنگ‌های احتمالی پیش رو، حکومت آینده را از طريق رای مردم با انتخابات شفاف عادلانه و دموكراتيك تشکیل دهند، به باور وی اعضای پارلمان و يك قاضی بی طرف، مستقل و عادل را از طریق رفراندوم و يا نظر خواهی نمايندگان حقيقی مردم باید تشکیل شود تا بتوانند مشروعیت داخلی داشته باشند و با ايجاد حاكميت قانون بر پايه اعلاميه جهانی حقوق بشر همچنان می‌توانند مشروعيت جهانی را نيز بدست بيآورند.

اسحاق‌زی می‌گوید که اگر طالبان چنین کاری را انجام دهند نامشان در تاريخ كشور به نیکی یاد خواهد شد و در تاریخ سیاسی افغانستان ثبت می‌شود، در غير آن مانند ساختارها و دولت های فاسد و ديكتاتور قبلی كه در طی بيشتر از چهل سال به شكست افتضاح آميز مواجه شده اند دچار خواهند شد.
رییس كانگرس ملی افغانستان در اخیر گفتگو می‌گوید که اگر طالبان خودکامه گی و قوم پرستی را پیشه کنند و حکومت همه شمول به معنای واقعی را تشکیل ندهند افغانستان دوباره به چاه فرو خواهد رفت و سرنوشت حکومت طالبان هم مانند حکومت‌های خود سر به ناکامی دردناک هم برای خودشان و هم برای مردم افغانستان خواهد بود.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کمیسیون دعوت
طالبان
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است