اندیشه: تعامل با طالبان به بن‌بست رسیده است
 
تاریخ انتشار:   ۰۶:۵۷    ۱۴۰۱/۳/۲۷ کد خبر: 170581 منبع: پرینت

نصیراحمد اندیشه، نماینده افغانستان در ژنو در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل گفته است که تلاش‌های جامعه جهانی در ده ماه پسین از بهر تعامل با طالبان به بن‌بست رسیده است.
به باور آقای اندیشه، نقض حقوق بشر، به دور ماندن بانوان از کار و آموزش و وضع محدودیت‌ها بر زنان سبب ناامیدی جامعه جهانی از امارت اسلامی شده اند.
آقای اندیشه گفته است: «جامعه جهانی بیش از ده ماه می‌شود که از هر راه ممکن از بهر تعامل با طالبان تلاش کرده است، اما آنچه دیده می‌شود این همه تلاش‌ها به علت ناامیدی جهان از عملکرد آنان به بن بست رفته است.»
او این اظهارات را روز چهارشنبه در نشست شورای حقوق بشر مطرح کرده است.

به گزارش طلوع، در پنجاهمین نشست سالانه حقوق بشر سازمان ملل، کشورها و نمایندگان سازمان‌های حقوق بشری در ژنو از بدترشدن اوضاع حقوق بشری، حذف سیستماتیک زنان از جامعه و به بن بست رسیدن تعامل جهان با امارت اسلامی سخن زده اند.
میشل باشله، کمیشنر بخش حقوق بشر سازمان ملل، گفته است: «من از مقام‌های کنونی افغانستان می‌خواهم تا به تعهدات شان در باره حقوق بشری زنان عمل کنند و بی‌درنگ گفتگوها را از بهر مشارکت سیاسی زنان زمینه سازی کنند تا صدای آنان شنیده شود، زیرا اوضاع در افغانستان به گونه بحرانی است که مردم به ویژه زنان روزهای تاریک یک نسل را تجربه می‌کند.»

انتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل که در این نشست حضور داشت، گفته است: «طالبان در افغانستان حکومت مردانه را ایجاد کرده اند. مکتب‌ها را بر روی دختران بسته اند و زنان را از نشان دادن چهره شان در جامعه ممنوع کرده‌ اند و حتا حق بیرون شدن را از خانه‌ها به آنان محدود کرده‌اند. که در نتیجه نزدیک به ۲۰ میلیون زن و دختر از اجتماع ناپدید شده.»

از سویی هم، حکومت سرپرست درباره نقض حقوق بشری در کشور چنین دیدگاه دارد.
ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، گفت: «امارت اسلامی افغانستان در باره ادعا هایی که در مورد حقوق بشری یا نقض حقوق بشری در افغانستان صحبت می‌شود، را رد می‌کند. حقوق مردم تامین است. قبلا مردم با کشتار، جنگ، بدبختی و مشکلات روزافزون مواجه بودند، خانه‌های مردم بمبارد می‌شد.»

پیش از این دید‌بان جهانی حقوق بشر با پخش گزارش‌هایی در باره نقض گسترده حقوق بشر، وضع محدودیت بر زنان و بازماندن دختران از آموزش، از جامعه جهانی به ویژه از سازمان ملل متحد خواسته بود تا گام‌های جدی را در برابر امارت اسلامی بردارد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان
سازمان ملل
نظرات بینندگان:

>>>   البته مسئله حقوق زنان واقعا مهم است اما این حرفها مثل این است که وقتی خانه کسی آتش گرفته با او راجع به رنگ لباسش مجادله کنیم مردم افغانستان امروز اکثرا زیر خط فقرند نان ندارند که بخورند اولویت برای مردم افغانستان امروز این است جامعه جهانی باید اولویت نیازهای افغانستان را برای کمک به مردم (نه حکومت طالبان)در نظر بگیرد نه اولویت بندی های انتزاعی بر اساس نظرات خودشان را بیست سال در افغانستان همین کار را کردند به جای درک جامعه و در نظر گرفتن نیاز های واقعی اش توهمات خودشان را پی گیری کردند نتیجه اش طالبان شد درس نمی گیرند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است