ورود به پاکستان؛ معادن به آسانی و مهاجران به سختی
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۴۹    ۱۴۰۱/۳/۲۸ کد خبر: 170596 منبع: پرینت

منظور پشتین، رهبر جنبش محافظت از پشتون‌ها در پاکستان از برخورد نیروهای پاکستانی و طالبان در برابر بیماران و مهاجران اهل افغانستان در گذرگاه‌های اسپین بولدک و چمن انتقاد کرد.
او می‌گوید انتقال مواد معدنی افغانستان به پاکستان آسان اما عبور بیماران و مهاجران دشوارتر شده است.
رهبر جنبش حفاظت از پشتون‌ها در یادداشت‌هایی که در صفحه رسمی فیسبوک و توییتر خود منتشر کرده، می‌گوید در ماه‌های اخیر وضعیت کسب‌وکارهای کوچک مردم دو طرف مرز نیز دشوارتر شده است.

غوث‌الله، رییس اتحادیه کارگران محلی می‌گوید که با قدرت رسیدن طالبان در افغانستان صادرات مواد معدنی افغانستان به پاکستان افزایش یافته، اما کسب‌وکارهای کوچک مردم محل با چالش برخورده است.
رییس اتحادیه کارگران محلی می‌گوید: "طالبان نیمی از افغانستان را فروخته است. انتقال زغال سنگ و سنگ‌های معدنی دیگر متوقف نمی‌شود، طالبان جلو کاروبار مردم محل را می‌گیرند."

پیش از به قدرت رسیدن طالبان، هزارن نفر از مردم محل که به نام «لغریان» در این منطقه مشهور هستند، مشغول کسب‌وکار در دو سوی مرز بودند و بدون ویزه از گذرگاه‌های اسپین بولدک و چمن در دو کشور عبور و مرور می‌کردند.
این کارگران محلی می‌گویند کارگران چمن و بلوچستان به سادگی وارد خاک افغانستان می‌شوند، اما مردم اسپین بولدک کندهار بدون پرداخت رشوت نمی‌توانند از مرز عبور کنند.

مشکلات عبور بیماران از مرز؛
منظور پشتین، رهبر جنبش حفاظت از پشتون‌ها در یادداشتی که روز پنجشنبه، ۲۶ جوزا در صفحه رسمی فیسبوک خود منتشر کرده، نوشته است از مردمی که برای انتقال بیماران خود به مرز می‌روند «رشوت» گرفته می‌شود.
پشتین از طالبان و پولیس پاکستان خواسته برخورد اهانت‌بار و توهین‌آمیز با مهاجران افغانستان را متوقف کنند.

غوث‌الله، رییس اتحادیه کارگران محلی در یک گردهمایی اعتراضی اعضای این اتحادیه از طالبان انتقاد کرد و گفت معاهده‌ای که طالبان با نیروهای پاکستانی در مورد بندرگاه اسپین بولدگ امضا کرده‌اند، باعث شده است که به مردم به ویژه زنانی که می‌خواهند وارد پاکستان شوند، اهانت شود.

انتقادهایی از بدرفتاری نیروهای پاکستانی در مرز با مهاجران افغانستان در شبکه‌های اجتماعی نیز منتشر شده است.
برخی از کاربران عکسی را منتشر کرده‌اند که به گفته آن‌ها نشان می‌دهد که نیروهای پاکستان در حال «تلاشی» زنانی هستند که می‌خواهند از افغانستان وارد این کشور شوند.

کد (8)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ورود پاکستان
معادن افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   طالبان پیش پاکستان سر خمی دارند.

>>>   از افغانستان میوه تازه و میوه خشک و جلغوزه و خربژه و تربز و نقل و شیر پیره و گوسفندان فربه شده از علفزار های خرم کوهپایه های کنار دریا های خروشان به پاکستان صادر میشود و در عوض از پاکستان پوقانه و جرنگانه و پاپر به افغانستان وارد میشود . شرم باد بر تجار خایین ما


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است