وقتی طالب هم خیانت طالب را برنمی‌تابد
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۲۶    ۱۴۰۱/۳/۲۸ کد خبر: 170603 منبع: پرینت

آن عده از رهبران طالبان که با مدرسه «دارالعلوم حقانیه» وابسته به سازمان «آی.اس.آی»، پیوند دارند، مخالف فعالیت مکتب‌ها و تحصیلات عالی در افغانستان هستند.

اگر در گذشته این سخن در حد حدس و گمان بود اما پس از انتشار کتاب مولوی «عبدالحکیم حقانی» قاضی‌القضات طالبان و عضو مدرسه دارالعلوم حقانیه، به یقین تبدیل شد که پاکستان نمی‌گذارد مردم افغانستان با سواد شوند زیرا با رشد علمی مردم افغانستان به خصوص جامعه پشتون، پاکستان نمی‌تواند به آسانی برنامه‌های خود را در افغانستان پیاده و اجرا کند.
لذا سازمان اطلاعات پاکستان در گذشته با جنگ سخت مکتب‌های افغانستان را تخریب می‌کرد اما پس از به قدرت رسیدن طالبان اکنون برای متوقف کردن علوم عصری و فعالیت مکاتب، دست به جنگ نرم زده است.

در همین راستا عبدالحکیم حقانی در کتاب خود با صراحت از حاکمان اسلامی و علما می‌خواهد که جلو فعالیت مکاتب و تحصیلات عالی و عصری را بگیرند. این توطئه برای افغانستان چنان خطرناک است که با مخالفت‌هایی از درون طالبان نیز روبرو شده است. مثلاً «عبدالسلام ضعیف» سفیر سابق طالبان در اسلام‌آباد که هنوز تفکر طالبانی دارد، در توییتی نوشته است: "هفه كسان چې د عصري علومو، مکاتبو او پوهنتونونو مخالفت کوي، په حقیقت کې هغوی د اسلامي نړۍ د شاته پاته کېدو او د مسلمانانو په ذلت کې په شعوري او یا غیر شعوري ډول پوره ونډه لري."
ترجمه:
"افرادی که با علوم عصری، مکاتب و دانشگاه‌ها مخالفت می‌کنند، در حقیقت، خودآگاه یا ناخودآگاه در عقب‌ماندگی جهان اسلام و ذلت مسلمانان سهم کامل دارند."

خلاصه سخن این که خیانت طالبان به افغانستان چنان آشکار و علنی است که اکنون افرادی مثل عبدالسلام ضعیف نیز خیانت هم‌فکران خود را برنمی‌تابد و در برابر آن می‌ایستد.

مرادی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالب
خیانت
نظرات بینندگان:

>>>   اکثریت صفوف طالبان و تعدادی هم از بلند پایه گان آنها پای لچ های کندهار اند
اقبال علم

>>>   جناب اقبال اعلم! شما درانی ها را با غلجاای ها یکی دانستید؛ اینطور نیست؛


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است