اخراج اجباری مهاجران افغان از ایران و پاکستان
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۵۸    ۱۴۰۱/۳/۲۹ کد خبر: 170605 منبع: پرینت

ریاست مهاجرین و عودت کنندگان بغلان می‌گوید که نزدیک به دو هزار خانواده در کمتر از یک سال گذشته به گونه‌ اجباری از ایران و پاکستان، اخراج و به این ولایت باز گشته اند.
مسوولان این ریاست می‌افزایند که آنان با نهادهای مدد رسان در ارتباط استند تا زمینه‌های کار را به بیجا‌شده‌گان فراهم کنند.
مولوی محمد ابراهیم عمری، ریس مهاجرین و عودت کنندگان بغلان، گفت: «یک کار بنیادی پیدا شود، با یک بوجی آرد و با یک قطی روغن چیزی نمی‌شود، باید برای شان کار ترتیب شود و به آنان سپرده شود.»

در همین حال، شماری از جوانان که تازه از ایران برگشته اند می‌گویند، اگر زمینه‌ کار برای شان فراهم نشود، ناگزیر اند تا دوباره دست به مهاجرت‌های غیرقانونی بزنند.
به گزارش طلوع، عبدالرحیم یکی از روستانشین بغلان می‌باشد، به شهرپلخمری آمده است تا برای پسرش که در حراست پولیس ایران قراردارد، پول بفرست تا به خانه برگردد.
عبدالرحیم، پدر یکی از مهاجرین افغان در ایران، گفت: «تقاضای ما از حکومت افغانستان همین است که زمینه کار را برای همین جوانان فراهم بسازند تا پرده شان شود، اگر در همین جا برایشان زمینه کار فراهم شود به خارج مهاجرت نمی‌کنند.»
خال محمد، تازه برگشته، گفت: «از جای کار ما را گرفتند، بندی کردند چیزی که در جیب داشتیم همه را گرفتند و سر مرز ما را رها کردند.»
فیروز، کارگر رستورانت، گفت: «در یک ماه بچه‌های از ده، پانزده الی بیست تا می‌آیند پیش ما اینطور وقت آمده که در ماه دوتا هم آمده.»

مسوولان می‌افزایند که آنان همچنان به همکاری یک نهاد، روند سروی خانواده‌ها را در مرکز شهر و سه ولسوالی این ولایت آغاز کرده اند و قرار است تا به بیجاشدگان مواد غذای و پول نقد نیز توزیع کنند.

کد (8)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
اخراج اجباری
مهاجران افغان
نظرات بینندگان:

>>>   هموطنان افغان باید برگرددنند به کشور خودشان وباید شرایط این دو کشور را درک کنند
چون این دو کشور خودشان مستعمره هستند
ایران تحریم است و مستعمره چین و روسیه است
پاکستان هم مستعمره عربستان و آمریکا است

>>>   دوستان ایران که میگویند پیشرفته وابر قدرت هستند
ولی نمی‌توانند چند هزار مهاجر را تحمل کنند
البته به توهم و خیال خودشان ابر قدرت هستند
خبر ندارند //...

>>>   هر کسی از افغانستان حتی ویزای توریستی گردشگری زیارتی تجارت و ویزای کار داده می شود افغانها آنها را هم مهاجر به حساب می آورند
هر کسی به ایران بیاید از نظر افغانها اون شخص مهاجر است

>>>   باید بیشتر اخراج شوند

>>>   یگانه راه حل برگشت تمام مهاجرین از پاکستان و ایران است.
طالبان که ادعا دارند کلید حل همه مشکلات در جیب ملا ها است حال باید راه حل این همه مشکلات را هم پیدا کنند و چشم به راه کمک های جهان کفری نباشند.

>>>   نظر دهنده اول بفرمایند که شما مستعمره کجا هستید؟ شما یک دولت به رسمیت شناخته شده ندارید و آنوقت ایران مستقل را مستعمره کشورهای دیگر می دانید. معلوم است که شما فرد کینه توز و بخیل هستید. ایران کشور مستقل و از نظر علمی و فنی پیشرفته است. این ادعا نیست بلکه دآمار و گزارش های منتشر شده از طرف نهاد های بین المللی و مراکز مطالعاتی است.
بله ما معنب کشور مستقل افغانستان را هم متوجه شدیم و صحنه آویزان شدن هم وطن های شما از طیاره آمریکایی را هم دیدیم و جهانیان هم دیدیند که چگونه از طیاره استقلا به زمین پرت شددید.

>>>   نظر دهنده اول و دوم
یکبار گفتم برای شما پشتونها خفت بار و حقارت آمیزتر از اینکه می آیید و تحت حکومت شیعه فارسی زبان ایران زندگی می کنید نیست
از اینکه شما پشتونها مجبورید در صندوق عقب ماشین ده نفری ساعتها بمانید تا وارد ایران شیعه بشوید خنده ام می گیرد و از نوشتنت معلوم است در مدارس ایران با سواد شدی و حقارت بیشتر اینکه به جای استفاده از کلمات دری مثل فارسی ما ایرانیها نوشتی
یعنی ما ایرانیها زبان تو که پشتون هستی تغییر دادیم و این یعنی قدرت ایران و خفت پشتونها
همین برایت کافیست

>>>   نظر دهنده دوم ...
ترکیه هم چند هزار افغان را در این ماه اخراج کرده پس نتیجه گیری می شود ترکیه هم پیشرفته و ابرقدرت نیست
...

>>>   در سی سال گذشته بیست و هفت میلیون نفر افغان از ایران اخراج شدند

>>>   نظر دهنده هفتم
من دری زبان هستم و اهل هرات هر چه در مورد شما گفتم درسته

>>>   ایران پیشرفته باشد یا نباشد مهم نیست
مهم این است افغانستان عقبمانده ارین کشور دنیاست

>>>   اخراج‌مهاجرین به نفع افغانستان است هرقدر نفوس زیاد باشد ابادی و کار زیاد میشود

>>>   خخخخ دمت گرم جواب پشتون حقیر دادی حالا مجبور شده خودش را از هرات جا بزند
هراتی ها خود را فارسی زبان می دانند فقط پشتونها دری میگویند خخخخ


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است