فرمان رهبر طالبان درباره‌ی تشکیل «مدارس جهادی»
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۰۴    ۱۴۰۱/۳/۳۰ کد خبر: 170610 منبع: پرینت

ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان فرمانی را درباره‌ی تشکیل و مصارف «مدارس جهادی» صادر کرده است.
در ماده اول این فرمان که روز گذشته در شبکه‎‌های اجتماعی منتشر شده، آمده است که در تمامی مدارس جهادی، نصاب درسی منظورشده طالبان تدریس شود.
آخوندزاده در ماده دوم این فرمان گفته است که تلاش شود تا «شیوخ مشهور» محلی در محل خودشان به‌عنوان معلم تعیین شوند.
همین‌طور در ادامه‌ی فرمان ملا هبت‌الله، تشکیل و هزینه‌های مدارس جهادی توضیح داده شده است.

طبق فرمان رهبر طالبان، هر مدرسه جهادی ۱۰ معلم داشته باشد؛ از جمله سه نفر شیوخ حدیث با ۲۵ هزار افغانی معاش، سه شیوخ «موقوف‌علیه» با ۲۰ هزار افغانی معاش، سه استاد فنون با ۱۵ هزار معاش و یک تن استاد دارالحفاظ با ۲۰ هزار افغانی معاش.
رهبر طالبان در فرمان خود گفته است که هر یک از مدرسه جهادی دارای هشت کارمند (خادم) شامل یک نفر مدیر یا مهتمم مدرسه، یک نفر ناظم، دو راننده، سه نفر آشپز و سه نفر نانوا باشد.

ملا هبت‌الله گفته است که هر یکی از مدرسه جهادی با ظرفیت ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر خوابگاه نیز داشته باشد و اعاشه روزانه هر طلبه ۱۵۰ افغانی ذکر شده است.
طالبان توجه ویژه به مدارس دینی دارند. این گروه پیشتر اعلام کرده بود که صدها مدرسه در تمام ولایت‌ها و ولسوالی‌ها می‌سازد.
تشکیل و مصارف مدارس دینی در حالی توسط رهبر طالبان اعلام شده که اخیرا شماری از ساکنان ولایت فاریاب می‌گفتند شاگردان مدارس دینی در این ولایت از خانه‌های مردم نان جمع‌آوری می‌کنند. آنان از این کار انتقاد داشتند و می‌گویند که در وضعیت بد اقتصادی، مردم توان تأمین نان طلبه‌ها را ندارند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مدارس جهادی
رهبر طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   مکاتب وهابی که در زمان جنگ شوروی در پاکستان اینها را تربیه کرده بود حالا در افغانستان از نو نسل جدید داعشی را تربیه خواهد کرد ... بر هر وهابی و سلفی و اخوانی که کاری جز تکفیر و ریختن خون مسلمین ندارند

>>>   در خوابگاها چه خواهد گزشت . قصه ای
ملای اتک پشتونخواه ازی اکوله ختکی ها چه مصداقی پیدا میکند.
دوم :ـ بودجه ای این به اصطلاح مدارس
جیب مردم خاهد بود و مایده آسمانی
انبار گندم .
عزیز عبدالله

>>>   نسل انتحاری را پیش از اینکه بکشند ، بکشید.

>>>   باید مسابقلت المپیک انتحاریون در افغانستان برگزار شود تا چلنج کرده و از سراسر کشور در بالای کوه یا کدام جای خلوت دیگر همدیگر را انفجار داده تا دیده شود در پایان مسابقات کدام بهتر مردار شده یا کدام اعضای بدنش بیشتر پرتاب شده یا اگر کون انتحاری سالم ماند او مدال طلا اگر سر او ماند نقره اگر پایین تنبانش ماند برنز داده شود تا با هم مشغول بازی شوند و تعدادشان به نابودی برود


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است