شرایط تمدید اقامت موقت مهاجران در ایران را اعلام شد
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۷    ۱۴۰۱/۳/۳۰ کد خبر: 170613 منبع: پرینت

همزمان با نزدیک شدن پایان مهلت ثبت نام مهاجران افغانستانی، معاون وزارت داخله ایران اعلام کرد که تنها آن دسته از مهاجرانی اقامت موقت دریافت می‌توانند که «حرفه شان مورد نیاز کشور است.»
افغانستان انترنشنال گزارش داد، به گفته مجید میراحمدی، پس از ماه میزان به کسانی که اجازه اقامت یافته یا رد شده اند، اطلاع داده خواهد شد.
بنا به آمار وزارت داخله ایران، بیش از ۲ میلیون مهاجر افغان در چارچوب طرح سرشماری پناهندگان افغان فاقد مدرک اقامت، ثبت نام شده اند.

به گزارش خبرگزاری تلویزیون دولتی ایران، میراحمدی گفت که پس از بررسی پیشینه مهاجران ثبت شده، «اقامت کارآفرینان، سرمایه‌گذاران، نخبگان علمی، فرهنگی، هنری، سیاسی و اجتماعی و نیز اقامت موقت کسانی که حرفه شان مورد نیاز کشور است از جمله کارگران، تمدید خواهد شد.»
میراحمدی افزود که مهاجران با سوابق مجرمانه و «گرایش‌های فکری تکفیری و ضد اتحاد جهان اسلام» اجازه اقامت در ایران را نخواهند داشت.

با بدتر شدن وضعیت اقتصادی افغانستان، سازمان پناهندگان ملل متحد از تشدید مهاجرت افغان‌ها به کشورهای همسایه خبر داده است.
قیصر افریدی،‌ معاون این سازمان روز یکشنبه به خبرگزاری اناتولی گفت که بیش از ۲۵۰ هزار پناهجوی افغانستانی در ۱۰ ماه گذشته به پاکستان مهاجرت کرده اند.

مهلت ثبت نام مهاجران افغانستانی در ایران تا ختم ماه جوزا به پایان می‌رسد. معاون وزارت داخله ایران هشدار داد که پس از آن، مهاجران ثبت نام نشده «به سرعت از کشور اخراج خواهند شد.»
قبل از این، اداره «امور اتباع و مهاجرین خارجی» وزارت داخله ایران اعلام کرده بود که به پناهندگان افغانستانی مورد تایید، برگه اقامت شش ماهه داده خواهد شد و آنها تنها در چندین ولایتی که از سوی این وزارت تعیین شده، اجازه بود و باش خواهند داشت.

کد (8)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
اقامت ایران
تمدید اقامت
نظرات بینندگان:

>>>   حتما باید اون دو طلبه در حرم امام رضا به شهادت می رسیدند تا تروریستها و تکفیریها رو اخراج میکردید؟
با خود افغانهایی که چهل سال است ایران هستند همکاری کنید تا تکفیری ها را معرفی کنند

>>>   وزارت کشور با کلمات بازی نکند و خشم مردم ایران را امتحان نکند به جز شیعیان افغانستان الباقی باید اخراج شوند
تمام سنی مذهبهای افغانستان شیعیان را مسلمان نمی دانند.چرا وقی شیعیان افغانستان توسط سنی ها در رنج هستند باید به سنی مذهبهای افغانستان اجازه سکونت در ایران را داد؟
اخراجشان کنید و به جاش از شیعیان افغانستان مهاجر قبول کنید

>>>   واقعا راست میگه وقتی شیعیان افغانستان را میکشند چرا ما باید به بچه های این سنی ها آموزش علم و خدمات بدهیم؟
اصلا دلیل جدایی دو کشور همین تفاوت مذهبی بود

>>>   به نظر دهنده سومی !
دلیل حدایی ایران اژ افغانستان عدم توجه شما فارس ها به مرکز و مرکز گریزی تان بود نه کدام موضوع مذهبی . وقتی قندهار پایتخت بود هم شما مرکز گریز بودید وقتی غزنی مرکز بود همچنان وقتی بلخ مرکز بود همینطور حتی در زمان که هرات را پایتخت ساختیم تا شما از مرکز گریزی پرهیز کنید متاسفانه نکردید و بلاخره اسقلال تان را از افغانستان بعد از دوره ابدالی ها بدست اوردید حالا پشیمانی نکنید چون خود تان خود را جدا ساختید .

>>>   نظر دهنده چهارمی
باهمین توهمات هم خودتو بفنا میدی وهم میخوای مارو بفنا بدی
هرچند شغل شما پشتون ها همین است نفرت زایی و انتحارگرایی و تاریخ سازی و انداختن مشکلات خود بردوش همسایگان ومتهم کردن انان
اگه با همین فرمون پیش بری یقینا به افغانستان اصلی که تو پاکستان امروزی هست هدایت خواهی شد
خودمان شماروبه (هرات و قندهارخراسان وسیستان)اوردیم خودمان از آن خارج میکنیم

>>>   نظر دهنده آخر
محمود طرزی پشتون می گوید:
خاک پاک ما از ممالک ایران بود
دقت کن میگه افغانستان از ممالک ایران بود
شما در اندازه ای نبود و نیستید که ما از شما جدا شویم این را من نمی گویم بلکه طرزی می گوید
محمود طرزی می گوید که کشورت جزو خاک ایران بود.حالا هر چقدر دوست داری خودت را گول بزن آخر هم مستعمره بودید
بعد هم نادرشاه افشار دنبالتان کرد تا هند
همزبانان ما روزی شکوه گذشته بر خراسان بر می گردانند

>>>   میدونم پشتون هستی غرور داری عیب نداره
ولی متن توافق پاریس بین ایران و بریتانیا موجود است که ایران در آن متن تعهد میکند که استقلال افغانستان را به رسمیت بشناسد و ادعایی در برابر هرات نداشته باشد
دیگه متن را من ننوشتم که
یک چیز تاریخی است میتوانی مطالعه کنی
قرارداد پاریس برای ما ایرانیها یک نعمت بود و گرنه باید با پشتونها هموطن می شدیم که کاری جز انتحار و کشت مواد مخدر بلد نیستند

>>>   به نظر دهنده ای که گفت
دلیل حدایی ایران اژ افغانستان عدم توجه شما فارس...
تو هنوز تاریخ نمیدانی و حتی خبر نداری افغانستان از ایران جدا شده پس نظر نده

>>>   به نظر دهنده ایرانی!
تو تاریخ دروغین ایران را خوانده ای. برو از پدر کلانت بپرس که محمود افغان در اصفهان در کدام سالها حکومت و چی روزی را بالای خانواده شاه ایران اورد پدر کلانت اگر زنده باشد تاریخ اصلی و چشم دید خود را را برایت شرح خواهد داد و از تاریخ دان هایت بپرس که سلطان محمود غزنوی و اولاد هایش چند صد سال سر تان حکومت کرد برایت شرح خواهد داد. حالا دیگر هایش باشد جایش. اینکه استقلال تان از افغانستان را جشن نمیگیرد مربوط خود تان است ما مستعمرات زیادی داشتیم که سرش از سمرقند و بخارا شروع میشد پایش به دهلی میرسید . سر شما اصلا حساب هم نمیکنیم چون شما جز کوجکی از مستمرات قبلی ما استید.

>>>   اون افغان که در مورد تاریخ ایران صحبت کرد، بعنوان یک استاد تاریخ و مدرس این رشته عرض کنم اطلاعات شما ناچیز و ناقص و جعلیاتی بیش نیست، بهتر هست ابتدا مطالعات خود را بدون جهت گیری های مغرضانه بصورت آکادمیک تکمیل کنید که با توجه به منابع شما در افغانستان که بیش از نود درصد آنها هم از ایران است بعید می دانم رفرنس های شما چیزی را که می گویید را اثبات کند
محمدی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است