آیا از درون امارت، نظام فدرالی تولد می‌شود؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۳۵    ۱۴۰۱/۳/۳۰ کد خبر: 170615 منبع: پرینت

آیا از درون امارت اسلامی ،نظام فدرالی تولد می‌شود؟
بسیاری از تحلیلگران پیش‌بینی می‌کردند که از درون جمهوریت امارت تولد میگردد، این پیش‌بینی راستی از آب درآمد، اکنون تجربه ده ماهه امارت نشان می دهد که امارت نیز حامله به نظر می رسد و باید از بطن آن جایگزین آن تولد گردد.

حذف، کشتار و کوچ های اجباری هویت های قومی و مذهبی نه تنها که باعث موفقیت نظام تک قومی، تک زبانی، تک مذهبی، تک جنسیتی و تک قشری نگردیده بلکه سیستم تک قومی را از درون به پوسیدگی و فرسایشی رسانده است، ایتلاف نظام تک قومی با دزدان میلیون دالری قومی هم نمی تواند پایه های رژیم تک قومی را مستحکم نماید.

اگر تاجیک ها، هزاره ها و اوزبیک ها درست بجنبند زمینه برای فروپاشی نظام انحصار تک قومی و استبداد مرکزی به فدرالی و چند صدایی بیش از هر وقت دیگر مساعد شده و نباید به معامله گران، کژ اندیشان و نژادباوران اجازه داده شود که در جهت آزموده شده تاریخ قرار گیرند زیرا غیر از سیستم فدرالی تمام سیستم ها تجربه و ناکام شده است.

حسن علی عدالت


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
نظام فدرالی
امارت
نظرات بینندگان:

>>>   جواب معقول راباید قبول کردحتی اگرازطالب هم باشد.
یکی ازطالبان کیرام درجواب این سوال که چرافکرمیکنبدهرکه پیراهن تنبان پوشیدمسلمان واگرپتلون ویخن قاق پوشیدکافراست.میفرماید.اینجاموضوع کفرواسلام نیست مشکل جایی دیگراست وان اینکه این شکم های دول مانندماغیرازپیراهن تنبان وطنی درپتلون یخن قاق وغیره جای نمیشود.وقتی مادریشی پوشیده نمیتوانیم،دیگران چرابپوشند؟
عاقل

>>>   آقای عدالت:
نظر شما کاملاً دقیق و صائب است. تنها گزینه ای که باقی مانده است همانا تشکیل یک حکومت فرالی ست.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است