باجگیری طالبان از روسیه
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۴۰    ۱۴۰۱/۳/۳۰ کد خبر: 170618 منبع: پرینت

طالبان دو میلیارد دلار دیگر از کرملین می خواهند.
طالبان که اخیراً تقریباً دوستان کرملین شده اند، به وضوح ضعف در مواضع رهبری روسیه را احساس کردند و تصمیم گرفتند با اعصاب کرملین بازی کنند. طرح های طالبان برای الحاق سرزمین های متعلق به تاجیکستان کرملین را به شدت نگران کرده است.

تاجیکستان بخشی از CSTO است و تهاجم مستقیم طالبان، رهبری روسیه را مجبور می‌کند یا جبهه دومی را در تاجیکستان علیه طالبان باز کند و در رابطه با عملیات ویژه پوتین در اوکراین، کرملین نیرو و سلاح کافی برای کمک ندارد. تاجیکستان یا با امتناع از کمک به کرملین، سازمان پیمان امنیت جمعی را با دستان خود دفن می کند.

بدخشان کوهی یکی از تهدیدهای کلیدی برای مقامات تاجیکستان تلقی می شود. این منطقه خودمختار همیشه از دوشنبه جدا بوده است. گنجاندن این منطقه به تاجیکستان توسط پامیرها - یعنی منطقه کوهستانی، پامیر خود را اینگونه می نامند - یک سوء تفاهم تاریخی تلقی می شود. در قرن نوزدهم، پامیرها که از حملات مداوم چینی ها، قرقیزها، ازبک ها و تاجیک ها خسته شده بودند، درخواست تابعیت امپراتوری روسیه کردند.

از زمان استقلال تاجیکستان در سال 1991، بدخشان کوهی همیشه برای دوشنبه سردرد بوده است. اخیراً تظاهرات دیگری علیه حکومت مرکزی در بدخشان شکل گرفت.
در 18 می، صبر این مرکز به پایان رسید و مقامات تاجیکستان آغاز یک عملیات ویژه ضد تروریستی در GBAO را اعلام کردند. همه مقامات محلی متهم به ارتباط با تروریست ها و تلاش برای بی ثبات کردن اوضاع در جمهوری تحت توزیع قرار گرفتند.

هدف از این عملیات ویژه در وزارت امور داخله تشریح شد: "جنایتکاران با حمایت سازمان های تروریستی بین المللی، سلاح و مهمات را در خارج از کشور دریافت کردند و مزدوران خارجی را نیز برای انجام اقدامات تروریستی و سایر اقدامات تحریک آمیز جذب کردند." اولیای امور تاجیکستان، ساکنان خانه های خود را ترک کردند، حداقل هشت نفر جان باختند.

سرکوب اعتراضات به این دلیل توجیه می شود که بسیاری از پامیری ها با رادیکال های افغان از طالبان مرتبط هستند.
پیش از این، مطبوعات در مورد چگونگی توافق رهبری روسیه با نمایندگان سازمان تروریستی طالبان مبنی بر عدم حمله طالبان به تاجیکستان نوشتند.
"کرملین" طبق طرح چچن عمل کرد. یعنی تصمیم به پرداخت... مبلغ کل معامله بالغ بر سه میلیارد دلار آمریکا بوده است. بخشی از مبلغ باید ظرف یک سال به صورت نقدی بسته شود و بخشی تقریباً 40 درصد به صورت کالا و انرژی.

مذاکرات با هدف متقاعد کردن طالبان برای کنار گذاشتن طرح‌های الحاق بخشی از خاک تاجیکستان از اوایل ماه مارچ توسط رهبری روسیه به طور فعال انجام شده است و به نظر می‌رسد توافقاتی حاصل شده است. و حتی، به عنوان یک جایزه خوشایند برای طالبان، رهبری روسیه موافقت کرد که طالبان را به مجمع بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ SPIEF دعوت کند.

اما طالبان شروط جدیدی را تعیین کرده و اکنون دو میلیارد دالر دیگر و به‌علاوه نقدی و در اسرع وقت می‌خواهند، در غیر این صورت قراردادهای قبلی باطل تلقی می‌شود.
مذاکرات حداکثر تا 15 جون انجام می شود و تا این تاریخ است که طالبان آماده گفتگو در مورد شرایط هستند. ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه بعد از ظهر شنبه گزارشی در مورد این مشکل دریافت کرد.
نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت فدراسیون روسیه، با کمک وزارت خارجه روسیه، رسیدگی به این مشکل را به عهده گرفت.

عملاً شکی وجود ندارد که رهبری روسیه به خواسته‌های جدید "دوستان جدید" طالبان خود پاسخ خواهد داد، اما اشتها با غذا همراه است و هیچ تضمینی وجود ندارد که طالبان دوباره نظر خود را تغییر ندهند.
پس دوستان روسی کمربندتان را ببندید، زیرا پول طالبان مثل همیشه از جیب مالیات دهندگان روسی گرفته خواهد شد.

رحمت الله راوند


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
باجگیری طالبان
روسیه
نظرات بینندگان:

>>>   ماشالله بلاخره یک حکومت قوی در افغانستان بوجود آمده که میتواند ا. دیګر کشورها باج بګیرد. خداوند ج کامیابی برایشان دعا میکنم

>>>   نویسندگان عاجز و بیچاره ما که کدام راه حلی برای نجات کشور ندارند از تنش طالب با همسایگان ما ذوق میکنند که دلیل آن برای مردم افغانستان تا حال معلومدار نیست. مثلی که نمی دانند اگر روسها بخواهند بالای طالب بمبارد کنند مردم ملکی مثلی همیشه شهید خواهند شد پس باید مردم افغانستان کمربندهای خود را محکم ببندند که هزینه تنش طالب با همسایگان ما را مردم بیچاره هردم شهید از جیب خود نی بل از جان خود و اطفالشان بدهند.
اما نویسنده عاجز بیسواد بیچاره این قهمیده نمی تواند

>>>   اگر این نوشته درست باشد جنگ قومی در افغانستان ناگزیر میشود. مهره شطرنج روسیه تاجیکستان است و مهره تاجیکستان تاجیکها. هم پیمان شدن تاجیک با هزاره و ازبک دور از ذهن نیست و جبهه شمالی تقویت میشود. سیاست خارجی روسیه هوشمندی کافی دارد که نخواهد به طالبان به آسانی چنین باجی بدهد. حتما پیامد دارد.

>>>   روسیه در مقابل چند میلیون دلار در دهه شصت قرن نزدهم،الاسکا را به امریکا فروخت.
امید وارم که طالبان در مقابل چند ملیارد دلار،پامیر افغانستان را تحت نام تأمین امنیت در منطقه،به تاجکستان و روسیه و چین نفروشند.
تأمین امنیت منطقه پامیر افغانستان،باید به دست خود دولت افغانستان باشد و هم باید امنیت داخلی منطقه توسط دولت افغانستان تأمین شود و هم جلو حملات و تهدید امنیت کشور های همجوار در منطقه،توسط دولت افغانستان گرفته شود.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است