گفتگوی طالبان و ایران روی تطبیق کامل معاهده هیرمند
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۲۰    ۱۴۰۱/۳/۳۱ کد خبر: 170621 منبع: پرینت

نمایندگان حکومت طالبان و ایران در نشستی، روی تطبیق کامل معاهدۀ هیرمند و رفع چالش‌های فرا روی عملی‌سازی آن بحث کردند.
به گزارش باختر، وزارت آب و انرژی حکومت طالبان با نشر اعلامیه‌یی گفته است که به ادامۀ نشست‌های قبلی، به ریاست انجنیر مجیب الرحمن عمر آخندزاده، معین آب وزارت آب و انرژی، یک هیات متخصص حکومت طالبان برای اشتراک در بیست و پنجمین نشست کمیساران آب هیرمند که از 25 تا 27 جوزای سال‌روان در شهر تهران برگزار شده بود، به ایران سفر کرد.

به گفتۀ منبع، در این نشست روی تطبیق کامل معاهدۀ هیرمند و رفع چالش‌های فراروی عملی‌سازی آن بحث شده و در کنار بررسی وضعیت غیر نورمال آبی سال‌های (1400 و 1401) در تأمین حقابه مطابق معاهدۀ روی سه نکته تأکید شده است.
بر اساس معلومات وزارت آب و انرژی طالبان، معاهدۀ دریای هیرمند میان افغانستان و ایران که درسال 1351 ه‍.ش از سوی صدر اعظم‌های دو کشور به امضا رسیده، اکنون نافذ است.

منبع می‌افزاید: به هدف تطبیق هر چه بهتر این معاهده بر اساس مادۀ هفتم و هشتم آن و از روی نخستین ضمیمۀ پروتوکول آن از سوی کمیساران کشورهای مربوطه بین افغانستان و ایران از سال 1383 ه‍.ش بدینسو هرسال دوبار جلسات بین کمیساران مشترک دریای هیرمند به شکل نوبتی برگزار می‌شود، که تا کنون 25 نشست مشترک برگزار شده است. بیست چهارمین جلسه از 9 تا 11 دلو سال 1400 ه‍.ش در شهر زرنج نیمروز برگزار شد.
باید گفت که هیات یاد شده روز گذشته دوباره به کشور برگشته است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
هیرمند
آب
نظرات بینندگان:

>>>   هرکس که قانون حق آبه را وضع کرده است،کاملاً غلط است.
منابع یک مملکت،بشمول منابع روی زمین و زیر زمین،مربوط همان کشور است و هیچ کشور دیگر بصورت مفت و رایگان حق استفاده از آن را ندارد.
آیا ما از کشور ایران حق نفت خواستار شدیم؟
معلومدار نی. ما در مقابل هر تانکر تیل که از کشور ایران وارد میشود،پول پرداخت میکنیم.
ایران دعوا میکند که مطابق قرارداد سال ۱۳۵۱باید در هر ثانیه بیست و شش متر مربع آب دریای هیرمند به خاک ایران وارد شود که حدود هفتصد و هشتاد ملیارد لیتر آب میشود.
در دوبی و امارات یک لیتر آب پنجاه سنت است،یعنی قیمت مجموعی آب افغانستان که به ایران میرود،سیصد و نود ملیارد دلار میشود.
پس چرا ما باید این مقدار پول خویش را سالانه مفت و رایگان به کشور ایران بدهیم؟
این تنها در قسمت دریای هیرمند نیست،بلکه در قسمت دریای آمو و دریای کابل و دریای کنر و هریرود و فراه رود و سایر دریاهای افغانستان نیز میشود.
اگر همین دریای هیرمند در عوض افغانستان در کشور ایران میبود،یک لیتر آب هم به شما نمیدادند.
یا بند میساختند و یا کانال میساختند و به سایر مناطق ایران آن را انتقال میدادند و به افغانستان میگفتند:
ما مشکل کم آبی برادران افغانی خود را درک میکنیم. اما متاسفانه خود ما به پروبلم کم آبی مواجه هستیم و ما نمیتوانیم به برادران افغان خود آب بدهیم.بنأ معذرت ما را قبول کنند.
اما افغانها چنین نیستند.دریا هایشان به کشور های خارج میروند و کشور های همسایه مفت و رایگان از آن بحره کند میشوند. تا چه وقت؟
باید بیدار شوید و نگذارید که همسایه هایتان از شما سؤ استفاده کنند.

>>>   ماافغان ها باید شرایط ایران رو درک کنیم وحقابه ایران رو بدیم چون این کشور در حال حاضر ..... است واین دو کشور در حال غارت آن کشور. هستند باید حق همسایگی رو به جا آوریم
وحقابه آنها رو بدیم

>>>   طالب به کدام وعده عمل کرده که به این یک عمل کند.

>>>   نظر دهنده دوم
آخی پشتون بیچاره که در خاک ایران زندگی میکنی و هر روز گلو پاره میکنی که زبان افغانستان دری است و اما الان به زبان فارسی ایران مینویسی
چون پشتون هستی و سالها با حقارت از گشنگی تلف نشوی مجبور شدی در ایران حمالی کنی خخخخ
راستی سالنرد استقلال افغانستان از اگنبیس را تبریک میگم بهت.الان هم جستعمره پاکستان هستی
طالبان هم که دستبوس آمریکاست

>>>   نظر دهنده اول
دجله و فرات از ترکیه سرچشمه می گیرد به عراق و سوریه می رسد و بیش از یک میلیون نفر از افغانستان در یکسال گذشته وارد ایران شدند و آب خوردن طهارت و حمام رفتن خود را از کجا تامین میکنند؟
دوم همانطور که می دانی دنیا با خشکسالی مواجه هست و افغانستان محصور در خشکی است ولی ایران در جنوب به خلیج فارس و دریای عمان متصل است و با شیرین کردن آب دریا نیازش را تامین میکند
و آن زمان با خشکسالی مواجه شدید خواهیم دید

>>>   نظر دهنده چهارم ایرانی باسواد
اول برو نهضت سواد آموزی بعد بیا درباری افغانستان
......

>>>   به نظر دهنده اخیر !
افغانستانی ها در ایران برای حمام و اب اشامیدنی پول میپردازن و‌حتی در زاهدان و بعض شهر های دیگر ایران که اب ان شور است . افغانستانی ها اب شیرین را بشکه گکی میخرند . پس بایید شما هم پول اب افغانستان را بپردازید و یا اب شرین و حمام های تان را برای افغانستانی ها مجانی نمایید تا حق به حقدار برسد

>>>   ایران می تواند از طریق سازمان ملل و حقوق بین الملل درباره حوزه آبی مشترک اقدام کند البته معاهده هم وجود دارد اما حتی بدون معاهده هم ایران میتواند مسئله حقابه را پیگیری کند.

>>>   افغانستان میتواند از طریق ملل متحد و حقوق بین دول در باره حوزه نفتی مشترک اقدام کند البته معاهده هم وجود دارد و حتی بدون معاهده هم افغانستان میتواند موضوع حق نفته را پیگیری کند .

>>>   پشتون بیچاره که باعث جدایی دو کشور شد آنچنان در برابر ایران فارسی زبان شیعه به حقارت افتاده که در صندوق عقب ماشین دوازده ساعت ده نفری پنهان می شود تا بیاید ایران حمالی کند
و. جلوی ایران و ایرانی به دست پا میفتد که این حقیر بیچاره اجازه سواد دار شدن بدهیم
پشتون در ایران برای شیعه فارسی زبان حمالی میکند خخخخ
پشتون رو از ایران اخراج میکنند دوباره مثل گوسفند می آید و از شرش خلهص شویم
پشتون = حمالی برای ایرانی

>>>   پشتون داری به ما ایرانیها میگی برو نهضت سواد آموزی؟بیسوادترین قوم دنیا
حقارت بالاتر از این برای یک پشتون پیدا نمی شود که تحت حکومت شیعه ایران زندگی کند خخخخخ
پشتون حقیر


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است