سیم خاردار خانواده‌های دو سوی دیورند را جدا ساخته
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۲۹    ۱۴۰۱/۳/۳۱ کد خبر: 170622 منبع: پرینت

شماری از اقوام ساکن در اطراف خط دیورند در ولسوالی ناری ولایت کنر می‌گویند که نصب «سیم خاردار» برخی از اعضای خانواده‌ها را از هم جدا ساخته است.
آنان می‌افزایند که اقوام ساکن در دو سوی این خط روابط خانوادگی، فرهنگ مشترک و روابط عمیق زبانی دارند، اما نصب سیم خاردار روابط آنان را از هم پاشیده است.

باشندگان محل می‌گویند که مراسم غم و شادی نزدیکان شان را از دور می‌بینند، اما به علت موجودیت سیم خاردار نمی‌توانند در آن شرکت نمایند.
فضل نبی، باشنده ولسوالی ناری، می‌گوید: «یک برادر اینسو و برادر دیگر با خانواده‌اش آنسو هستند. ما می‌خواهیم که مشکلات سد راه شان را بردارند و خانواده‌های دو طرف باید رفت‌وآمد کنند.»
سرور خان، باشنده دیگر محل، گفت: «چندین خانواده ما آنسوی سیم خاردار هستند و ماه‌ها شده است که ما رفت‌وآمد نکرده ایم؛ ما از هر دو طرف می‌خواهیم که برای حل این مشکل، سیم خاردار را بردارند.»
آنان از امارت اسلامی می خواهند که مانند گذشته مسیر رفت وآمد شان را باز نماید.

رفت‌وآمدهای باشندگان منطقه‌ دوکلام ولسوالی ناری و منطقه‌ی ارندو در آن طرف خط دیورند از هم پاشیده اند. مسوولان محلی نیز مشکلات باشندگان این منطقه را تایید می‌کنند.
عبدالظاهر، ولسوال ناری، گفت: «این یک بندر مهم است، بخاطریکه باشندگان چندین روستا در هر دو طرف غم و شادی شان مشترک هستند.»
ولسوال ناری می‌گوید که مشکلات باشندگان این ولسوالی را با مسولان حکومت شریک ساخته است و آنان وعده سپرده اند که این مشکل را حل خواهند کرد.
عبدالظاهر گفت: «ما بارها از نهادهای مسوول خواستیم تا این مشکل را حل کنند؛ ما این خواست مردم را با وزارت دفاع هم شریک ساختیم تا مشکل باشندگان دو طرف حل شود.»

به گزارش طلوع، در امتداد خط دیورند در ولایت کنر شش ولسوالی موقعیت دارند. اقوام ساکن در دو طرف این خط روابط خانوادگی، فرهنگ مشترک و روابط عمیق زبانی دارند.
اخیرا بزرگان قومی ولسوالی‌های باجور و مومند ایالت خیبرپشتونخواه در نشستی از مسوولان محلی دو طرف خط دیورند خواسته اند تا راه رفت‌وآمد میان باشندگان مناطق دو طرف را دوباره باز نمایند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
سیم خاردار
دیورند
نظرات بینندگان:

>>>   تنها خط دیورند نیست که پشتون ها را از هم جدا کرده است،بلکه در سمت شمال و غرب افغانستان نیز اقوامی وجود دارند که خطوط سرحدی آنها را از هم جدا کرده است،چه تاجک ها هستند و چه ازبک ها و چه ترکمن ها.
یا افغانستان باید به سرحدات خود پابند باشد و قوانین سرحدی را مراعات کند و اگر مراعات نمی کند،باید شامل تمام سرحدات افغانستان شود.
اینطور نمیشود که یک بام و دو هوا باشد و یا البیل و من التاوان و التبرو من الهیچ باشد.

>>>   سرحدات کشور ها قومی نیستند بلکه جغرافیایی هستند.
کرد ها عرب ها بلوچ ها ترکمن ها ارمن ها و آذری ها اقوام ساکن دوطرف سرحدات ایران هستند و همینگونه پنجابی ها و باقی اقوام در سرحدات پاکستان و هندوستان و تقریبا" در تمام جهان دو طرف سرحد ها اکثرا" اقوام واحد زندگی دارند اما سرحد سرحد است و قوانین کشور ها در داخل سرحدات تعین شده خودشان قابل تعمیل.
به مجرد عبور از دروازه طورخم قوانین پاکستان اجرایی است.

>>>   تاجکستان و ازبکستان هم سیم خاردار گرفته پس چطور کنیم ما افغانها سرحد را به رسمیت نمیشناسیم بایید چهار طرف ما باز باشد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است