امریکا چرخبال‌های افغانستان را به تاجیکستان می‌دهد
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۲۲    ۱۴۰۱/۴/۱ کد خبر: 170633 منبع: پرینت

امریکا تصمیم دارد تا آن چرخبال‌هایی را که پس از سرنگونی دولت پیشین افغانستان به تاجیکستان انتقال یافته اند، به دوشنبه بسپارد.
فرمانده فرماندهی مرکزی امریکا می‌گوید که این چرخبال‌های نظامی به افغانستان بازگردانده نخواهند شد؛ زیرا مربوط طالبان نمی‌شود.
به گزارش خبرگزاری رویترز، فرمانده فرماندهی مرکزی ایالات متحده در سفرش به تاجیکستان و در دیدار با مقام‌های تاجیکستان گفته است که هواپیماها و چرخبال‌های که در زمان سقوط دولت پیشین افغانستان به تاجیکستان منتقل شدند، ممکن است به دوشنبه واگذار شوند.

جنرال مایکل کوریلا، فرمانده فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا، گفت: «ممکن است که ایالات متحده امریکا به تاجیکستان اجازه دهد تا چرخبال‌های را که به اردوی افغانستان کمک کرده بود و پس از سقوط در ماه اگست به این کشور انتقال داده شدند، به خود نگهدارد. ما امیدوار هستیم که بتوانیم تمامی یا بخشی از چرخبال‌ها را به دولت تاجیکستان تحویل دهیم، اگرچه زمان آن مشخص نیست اما ما تلاش داریم که این چرخبال‌ها تحویل داده شوند.»
در هنگام سقوط نظام جمهوریت در افغانستان ده‌ها چرخبال و هواپیمای نظامی به تاجیکستان و ازبیکستان انتقال داده شدند. شمار چرخبال‌های انتقال یافته به تاجیکستان و ازبیکستان بیش از ۵۰ بال گفته شده است.

پیش از این امارت اسلامی از گفتگوها با مقام‌های تاجیکستان و ازبیکستان برای برگرداندن چرخبال‌ها و هواپیماهای نظامی به کشور خبر داده است.
بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، می گوید: «مسوولان امارت اسلامی در مورد موضوعات که با کشورها مربوط است، در تماس استند و در این مورد بعد از تکمیل شدن جزییات، معلومات شریک می‌شود.»
با این هم، مقام‌های تاجیکستان و ازبیکستان نیز گفته اند که چرخبال‌های امریکایی را که از افغانستان به این کشورها انتقال یافته اند، به حکومت امارت اسلامی واگذار نخواهند کرد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امریکا تاجیکستان
چرخبال‌های افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   امریکا چرخبال ها را میفروشد نه هدیه میدهد کسی که امریکایی ها بشناسد میداند تا از یک دالر سه دالر عاید نکنند کاری را شروع نمیکنند خدا میداند در این 20 سال در افغانستان چه میکردند

>>>   مال امریکا بود دل اش که به کی میدهد اگر کسی پول داده ، میتواند ادعای استرداد پول کند.

>>>   اگر دست طالبان میبود حال در بلخاب و پنجشیر و اندراب انسان های بیشتر را میکشتند.
افغانستان نیاز به سلاح ندارد نیاز به انسان دارد که وطن را بسازد نه اینکه ویران کند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است