معافیت سفر ۱۳ مقام ارشد طالبان از تحریم تمدید شد
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۲۷    ۱۴۰۱/۴/۱ کد خبر: 170635 منبع: پرینت

شورای امنیت سازمان ملل به استثنای وزیر تحصیلات عالی و معین وزارت معارف طالبان، معافیت سفر ۱۳ مقام ارشد این گروه از تحریم را تمدید کرد.
عبدالغنی برادر، عبدالسلام حنفی، امیرخان متقی و شیر محمد استانکزی از جمله چهره‌های مطرح طالبان‌اند که معافیت سفرشان تا سه ماه دیگر تمدید شده است.

در فهرستی که سازمان ملل منتشر کرده، شهاب‌الدین دلاور، وزیر معادن، خیرالله خیرخواه، وزیر اطلاعات و فرهنگ، عبدالحق وثیق، رییس استخبارات، نورالله نوری، وزیر سرحدات و قبایل، عبداللطیف منصور، وزیر انرژی و آب، ملا فاضل مظلوم، معین وزارت دفاع، مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی رییس الوزرا، دین محمد حنیف، وزیر اقتصاد و نورمحمد ثاقب، وزیر حج و اوقاف طالبان در میان کسانی‌اند که معافیت سفر خارجی آن‌ها از تحریم‌های ملل متحد، تا سه ماه دیگر تمدید شده است.

اما مولوی عبدالباقی حقانی، وزیر تحصیلات عالی و سعید احمد شهیدخیل، معین وزارت معارف طالبان تنها چهره‌های‌اند که ممنوع‌السفر شده‌اند.
منابع دیپلوماتیک به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که این دو مقام طالبان به دلیل سیاست‌های سخت‌گیرانه‌شان در قبال آموزش زنان و دختران، معافیت سفرشان تمدید نشده است.
دیپلومات‌ها به خبرگزاری فرانسه گفتند که پس از مذاکرات دشوار، کمیته تحریم طالبان در سازمان ملل با تمدید معافیت سفر این ۱۳ مقام طالبان موافقت کرده است.

برخی کشورها به دلیل نقض گسترده حقوق زنان از سوی طالبان، طرفدار لغو معافیت‌ سفر همه رهبران طالبان بودند، اما برخی از کشورها به این اقدام اعتراض کردند.
با این حال، تحریم اقتصادی شامل داد و ستد اقتصادی و مسدود کردن دارایی‌های این افراد و تحریم نظامی، تعامل نظامی با مقام‌های طالبان کماکان به قوت خود باقی است.
ممنوعیت سفر شماری از مقام‌های طالبان در سال ۲۰۱۹ توسط دانلد ترامپ، رییس‌جمهور پیشین امریکا برداشته شد تا راه را برای مذاکرات صلح امریکا و طالبان هموار کند.
مهلت معافیت‌ سفر این افراد روز دوشنبه ۲۰ جون به پایان رسیده بود.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان
معافیت سفر
نظرات بینندگان:

>>>   ملای قشلاق مامیفرماید:انسان اشرف مخلوقات است یعنی که شب روشنترازروز است.اما واقیعت اینست که اگرانسانها ۵ فیصد خوگ ها شرافت،اخلاق ووجدان میداشتند،امروز میلیاردها انسان روی زمین اینقدربدبخت نمیبودند.
عاقل

>>>   چه جالب!!!!!
به این میگویند تروریست پروری و تفاهم با تروریستان
دنیا به چند تا تروریست تسلیم شده است.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است