زلزله قوی جنوب شرق افغانستان را تکان داد
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۲۹    ۱۴۰۱/۴/۱ کد خبر: 170636 منبع: پرینت

مرکز مطالعات زمين شناسی امريکا می‌گويد که زمين‌لرزه‌ای به قدرت ۶.۱ درجه، بخش هایی از افغانستان و پاکستان را در ساعات اولیه روز چهارشنبه تکان داده است.
این زلزله در ۴۴ کیلومتری شهر خوست اتفاق افتاده است.
تا هنوز گزارشی در مورد خسارات و تلفات این زلزله در دست نیست.

به گزارش رویترز، نزدیک به ۱۱۹ میلیون نفر در افغانستان، پاکستان و هندوستان تکان این زلرله را احساس کردند.
یک باشنده کابل در صفحه توییتر مرکز زمین شناسی اروپا و مدیترانه نوشت: «تکان‌هایش قوی و طولانی بود.»
یک نفر دیگر نیز از پشاور در شمال شرق پاکستان این زمین‌لرزه را «قدرتمند» توصیف نمود.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
زلزله
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   ملای قشلاق مامیفرماید:انسان اشرف مخلوقات است یعنی که شب روشنترازروز است.اما واقیعت اینست که اگرانسانها ۵ فیصد خوگ ها شرافت،اخلاق ووجدان میداشتند،امروز میلیاردها انسان روی زمین اینقدربدبخت نمیبودند.
عاقل

>>>   میگویند "هر جا سنگ است، بپای لنگ است" مصیبت زمینی کم است که آسمانی هم بر سر این ملت دربدر میاید. نمیدانم رنج و عذاب این مردم داغ دیده و رنجدیده چه وقت بپایان خواهد رسید.
آتش خاوری

>>>   طالبان از یک سو کشور های غربی دشمنی دارد واز سوی دیگر از نزد شان گداهی می کند نمی دانم این چه رقم اسلام است

>>>   بیش از هزار تن از هم وطنان مظلوم مان در زلزله دیشب کشته شدند ، وزارت دفاع حاکمیت اسلامی هفت چرخبال و تیم درمانی به محل حادثه فرستاده است ، امارت اسلامی افغانستان تسلیت عمیق خود را به خانواده ها و بسته گان قربانیان این حادثه غم انگیز ابراز میدارد ، امارت اسلامی مردم حادثه دیده را حمایت خواهد کرد و کمک ها فوری به محل اعزام خواهد شد ،
حبیب الله یوسف زی

>>>   های وطنم
مصیبت پشت مصیبت

>>>   زنها و کودکانشان را زلزله نابود کرد و مردهایشان به بلخاب رفته اند تا مردم هزاره را بخاک و خون بکشند این انصاف و عدالت طالبانی مردم هزاره بیدار شوید و از حق مشروع خود که همانا به رسمت شناخته شدن مذهب جعفری است دفاع کنیم اکنون وقت آن است که همه دست بدست هم بدهیم تا توطعه دشمن موفق نشود هزاره ها سلاح خود را بر زمین گذاشتند اما فیر کردن را فراموش نکرده اند حمت کنید و دوباره به دشمن نشان بدهید که وقتی حوصله مردم هزاره به سر رسید دیگر حتما حق خود را از کسی باشد خواهد گرفت در زمان که جنگ بر مردم هزاره در غرب کابل تحمیل شده بود مردم هزاره طرفدار صلح و حق بودند اما این زورگویان بودند که ۹ نفر غریبکار مردم هزاره را که جوالی بودند و از راه حلال نفقه خانواده های خود را پیدا میکردند ولی از طرف ظالمان وقت در منطقه کوتی سنگی در یک اطاق به طور فجیع به رگبار بسته شده بودند جنگ مردم هزاره در غرب کابل از همین نقطه شروع شد و مردم تا پای جان جنگیدند و آزادی را هم از ظالمان گرفتند حالا تاریخ در حال تکرار شدن است و مردم هزاره باید یکبار دیگر به دشمنان مذهب خود ثابت کنند که مردم هزاره خط سرخشان مذهب شان است...
محرم علی از غرب کابل

>>>   آتش خاوری
این مردم خود نمی خواهند تغییر کنند

>>>   "این مردم خود نمی خواهند تغییر کنند" بلی با تاسف همین بزرگترین بدبختی این سرزمین است!!!!
آتش خاوری

>>>   محترم محرم علی از غرب کابل
وضعیت نا هنجار اسیب دیدگان زلزله در جنوب و جنوب شرق کشور هیچ ربطی به جنگ هزاره جات ندارد.برای شما شرم است که چنین قضاوت غیر منصفانه در حق اسیب دیدگان و مردمان بی بضاعت که شکار بی امنیتی بی دوایی بی مسوولیتی شده اند مینمایید. بیشتر از هزار نفر اعم از طفل زن و مرد در این حادثه جان باخته اند که هیچ پیوندی به حکومت قرون وسطایی طالب ندارد. اسیب دیدگان مردمان غریب کار و بیچاره ای اند که شما خود شاهد وضعیت انها از طریق رسانه استید.
من خیلی ها به حال شما و امسال شما تاسف میکنم که حتی حوادث طبیعی را با سیاست قومگرایی و ملیت ستیزی گره زده اید.
شما هزاره ها با هر نظام و حاکمیت مخالفت داشتید و دارید...حتی در زمانیکه صدراعظم کشور از طرف رهبری پرچمی ها هزاره تعیین گردید در حالیکه بودند کسانی در رهبری حزب که در اقتصاد و حکومتداری بهتر از کشتمند بودند ...خلقی ها هیچ اراده نداشتند که پست مهم دولتی به کشتمند داده شود ولی این پافشاری ببرک کارمل بود که حکومت را با تمام اختیارات ان به کشتمند سپرد. با نصب کشتمند هزاره مهاجرت و هجوم
سیل اسای هزاره ها از مناطق مرکزی به کابل شروع شد. در مدت کوتاه غرب کابل به هزاره جات دوم مبدل گردید. تمام نقاط مهم تجارتی شهر کابل از ایستگاه های بس الی سرای های بزرگ لباس فروشی را شما در دست داشتید
شما انقدر ارام بودید که حتی ایرانی ها به هراس افتادند.
با وجود انکه حکومت پرچمی ها شما را بالای چشمان شان جا داده بودند ولی باز هم شما سلاح برداشتید بر ضد حکومت وقت بنام اسلام جنگ را اغاز کردید سرباز و افسران را عبدالعلی مزاری نظر به اقرار خودش سلاخی کرده است .در انروزگار شما بر تخت پادشاهی جا داشتید چرا بر ضد دولت سلاح گرفتید ؟؟؟چه میخواستید ؟؟؟ میخواستید که به دهل ایران برقصید؟؟؟ رقصیدید.
از یکسو یک گروپ تان با طالب پیوسته است یک گروپ تان سلاح بر ضد طالب گرفته است این چه نوع سیاست است که شما به ان چسپیده اید؟؟
از اقرار تان معلو م است که شما یک شیعه متعصب و افراط گرا استید.
جنایات سیافی ها وحدتی ها شورای نظار و گلبدینی ها را مردم کابل فراموش نکرده اند.
توصیه ای من به شما این است که جنگ مذهبی را دامن نزنید ...ورنه در شعله های اتش ان هزاران طفل معصوم و انسان بیگناه هزاره خواهند سوخت.
جنگ بلخاب را صبغه ای مذهبی ندهید . این جنگ ابعاد دگر دارد که معلوم میشود شما از درک ان عجز استید.
تاجیکیار


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است