سازمان ملل: ترکیه امکانات برای نجات زلزله زدگان دارد
 
تاریخ انتشار:   ۰۶:۳۶    ۱۴۰۱/۴/۲ کد خبر: 170643 منبع: پرینت

معاون نماینده سازمان ملل برای افغانستان روز چهارشنبه گفت که این سازمان امکانات جستجو و نجات زلزله زدگان از زیر خرابه‌ها در جنوب شرق افغانستان را ندارد و از ترکیه خواست که در این عملیات سهم بگیرد.
به گفته رامز الکبروف، طالبان نیز تجهیزات لازم برای عملیات نجات را ندارد.

به گزارش رویترز، رامز الکبروف در کابل گفت: «ما با سفارت ترکیه در اینجا حرف زدیم و آنها منتظر درخواست رسمی ما هستند. البته، ما پس از بحث با مقامات بالفعل[طالبان] و ارزیابی از وضعیت، از ترکیه درخواست کمک کرده می‌توانیم.»
حکومت ترکیه قبلا اعلام کرده بود که هلال احمر این کشور آماده کمک به زلزله زدگان در جنوب شرق افغانستان است.

مقامات طالبان می‌گویند که در این زمین لرزه دستکم ۱۰۰۰ تن کشته و ۶۰۰ نفر زخمی شده اند. اما تصور می‌شود که رقم تلفات افزایش یابد.
الکبروف گفت که حکومت طالبان درخواست رسمی کمک از تیم‌های بین المللی نجات نکرده است، اما این سازمان از کشورهای منطقه خواسته است تا از امکانات خود برای نجات افراد از زیر آوارها در جنوب شرق استفاده کنند.
او گفت: «تیم‌های ما تجهیزات بیرون کردن مردم از زیر خرابه‌ها را ندارند. از این رو، باید به مقامات [طالبان] اتکا کرد که آنها نیز محدودیت‌های خود را دارند.»

معاون نماینده خاص سازمان ملل با لحن تردید آمیزی گفت که واضح نیست طالبان چه امکاناتی برای انجام عملیات موفقانه نجات زلزله زدگان در مناطق کوهستانی را دارد.
به گفته الکبروف، سازمان ملل ۱۰ تُن مواد طبی و ۲۰ تیم صحی را به مناطق زلزله زده ارسال کرده است و برای رسیدگی به وضعیت دستکم نیاز به ۱۵ میلیون دالر است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
سازمان ملل
ترکیه زلزله
نظرات بینندگان:

>>>   باید به این بی وجدانان گفت که: در بیست سال گذشته تمام نقاط افغانستان زیر پای شما جاسوسان غربی قرار داشت. تمام دفاتر دولت قبل را شما اعاشه و لوازم می دادید - به صد دالر می خریدید و به بیش از هزار ها دالر به جمع مردم محاسبه می نمودید - آیا نمی دانید که طالب چه امکاناتی دارد؟ خود را مسخره نمایید؛ آن روز قهر خداوند آمدنیست که شما هم به این بلا خداوندی مبتلا شوید.
سهیل

>>>   ترکیه یک کشور مجهز و مترقی است ولی افسوس که در همسایگی ما همه کشور های غریب و فقیر و ناتوان فرار دارند و ترکیه با ما مرز ندارد

>>>   نظر دهنده دوم خبر داری ترکیه از ترس مهاجران افغانی مرزش با ایران را دیوار کشیده است؟


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است