این عید مبارکباد ندارد...!
دعا می کنیم عید قربان همراه با پایان قربانی شدن ها، سوء استفاده های جنسی، منع تحصیلی، سوء استفاده روانی و...؛ آخرین عیدی باشد که کودکان در سرک ها گدایی می کنند و اعتیاد دارند 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۵۸    ۱۴۰۱/۴/۱۸ کد خبر: 170786 منبع: پرینت

درحالی که مردم بیچاره ما درگیر مشکلات سیل و زلزله و آوارگی هستند و سرگردانی در بیابان های بلخاب هم بدان اضافه شده است، باز هم به عید سعید اضحی، عید قربان رسیدیم، عید قربانی کردن نفس اماره و چشم پوشیدن از مطالبات ناتمام دنیوی و عید بندگی. ضمن عرض تبریک این عید بزرگ به تمام مسلمانان جهان و به ویژه افغانستانی های مقیم در افغانستان یا مهاجر در جای جای جهان؛ دعا می کنیم.

دعا می کنیم تا این اولین عیدی باشد که در آن انتحاری و انفجار رخ نمی دهد و پس از آن این سلسله دوام داشته باشد و عیدهای مردم ملکی با لبخند کودکان شان با نذری ها و خیرات ها و قربانی های شان برای همه تنگدستان و با امنیت خاطر و سفره ی گشاده باشد. انشاء الله!

دعا می کنیم تا این آخرین عیدی باشد که در آن خانواده ای چشم انتظار خبری از صحت یا دریافت جنازه ی فرزند ربوده شده و یا به جنگ رفته اش است، آخرین عیدی باشد که مظلومی صرفا بخاطر نژاد و قومیت و مذهب قربانی ظلم ظالمی می شود که حمایت حکومت را با خود دارد.

دعا می کنیم عید قربان همراه با پایان قربانی شدن کودکان و نوجوانان در سوء استفاده های جنسی، منع تحصیلی، سوء استفاده روانی در انتحاری ها و سوء استفاده جانی در اختلافات خانوادگی می شود؛ آخرین عیدی باشد که کودکان در سرک ها گدایی می کنند و اعتیاد دارند.

دعا می کنیم زندانی های بدون بررسی پرونده هایشان هرچه زودتر رفع تکلیف شوند و زندانی هایی که از پیش هماهنگ شده اند تا مورد عفو عید قربان قرار بگیرند؛ جان زنان و کودکان و کهنسالان را نگیرند و جای دورتری حملات انتحاری خود را از سر بگیرند.

دعا می کنیم تا عید قربان سال آینده، همه زورمندان محلی و اختلاس گران و رشوت گیرندگان و سوء استفاده کنندگان از بیت المال، در سفر حج و قربانی کردن گوسفندهایشان در صحرای عرفات، داغ هایی که بر دل مردم بیجا شده و قربانیان ظلم و تبعیض روا داشته اند بزدایند و مرهم نهند تا حج شان مقبول حق باشد.

عید قربان به تمامی حج رفتگان در حقیقت به حج نارفته، مبارک! برتمامی سهمیه داران حج! بر تمامی نورچشمی های درنده و خون آشام این سرزمین که در پناه قدرت های بزرگ آرمیده اند، مبارک!
این عید بر تمامی فراریان و دزدان بیت المال که شاید توبه کنند و برگردند مبارک!
هرچند این عید به مردم بیچاره و دغدار ما مبارکبارد ندارد.....

کد (8)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عید قربان
مردم
نظرات بینندگان:

>>>   موفقیت و مشروعیت طالبان محصول سیاست های فاشیستی کرزی و غنی بود و است ، این هردو تا جای که توانستند نگذاشتند طالبان مهار شود و حتا با تلاش این دو سران طالبان از لست سیاه ملل متحد خط زده شد ، این هردو طالبان را به شمال انتقال دادند و چندین شهر و استان در شمال را پایگاه اساسی طالبان ساختند ، و حتا جنگ با طالبان را در شمال معادل نسل کشی پشتون ها قلمداد کردند ، دوستم را به جرم طالب ستیزی رسوا و بی صلاحیت ساختند ، طالبان را در شهر کابل داخل ساختند و آیس کریم دادند و هر چه در توان شان بود در سطح ملی و‌جهانی از آنها قباحت زدایی کردند ، اکنون که طالبان پیروز شدند، اشک شان برای از دست دادند موقف های شان است ، اگر فردا طالبان غنی را معاف کنند و‌در حکومت آینده راه دهند ، غنی دوباره مانند زمان مقاومت سخنگوی طالب خواهد شد .

>>>   خدای عالم باقبول قربانی ابراهیم خلیلش مراسم قربانی را در بین ملت های مختلف و ادیان آسمانی پذیرفت که در اصل آن حضرت با بردن فرزند دلبندش به قربانگاه عشق وایمانش را به ذات الهی ثابت نمود زیرا قربان کردن فرزند کار آسان نیست. دعا کنیم تا خدای توانا قربانی ها خانواده های داغدار وطن را که با ظلم و به خواست و نقشه بیگانگان به قربانگاه عشق بوطن برده میشود قبول نماید وصلح پایدار را از دربارش به این ملت عطا نماید

>>>   متن نامه‌ی امیر دوست‌محمد‌خان به پسرش محمد اکبر مشهور به غازی وزیر اکبر خان:
من(امیر دوست محمد خان) با انگلیس‌ها به موافقه رسیده‌ام بر این تفصیل که، تو(شهزاده اکبرخان) به بهانه‌ی شکست یافتن از قوای فرنگی خودرا بیرون بکشی-انگلیس‌ها داخل کابل خواهند شد و دشمنان واقعی خود(آزادی خواهان به رهبری میرمسجدی خان و مجاهدین شمالی) را نابود خواهند کرد و بعد از بدست آوردن آبروی رفته و سرکوب دشمنان شان افغانستان را ترک خواهند گفت. به این صورت از سویی لکه‌ی بدنامی شکست از دامن انگلیس‌ها پاک می‌شود، اما در عوض آن، پادشاهی را در خاندان ما به رسمیت خواهند شناخت و از سویی دیگر، رقبای امارت ما در کابل، که شاید فردا، درد سری برای ما باشند، از میان خواهند رفت.
پ.ن: خواننده‌ی گرامی می‌داند که علیه انگلیس‌ها، کی‌ها جهاد کردند و ثمره‌ی آن به پای کی‌ها ختم شد. این نامه را دوست محمد خان زمانی به پسرش اکبرخان ارسال کرد که مجاهدین شمالی به رهبری میر مسجدی‌خان، انگلیس‌ها را تا جلال آباد شکست داده و هزاران سرباز انگلیس کشته شده بود که گفته می‌شود از میان ۱۶۵۰۰ نفر لشکریان انگلیس، تنها یک جنرال آن زنده رها شده بود.
دوست محمد خان می‌خواست این شکست انگلیس‌ها جبران شود که جبران هم شد. طوری‌که تاریخ گواه‌است، انگلیس‌ها از پی‌آن شهر چهاریکار و شهرستان استالف را آتش‌زدند و هزاران جنایتی دیگر را به کمک خاندان دوست محمد خان به غیر افغانان و مردم شمالی روا داشتند.
کتاب؛ استیلای نظام قبیله سالاری
نوشته‌ی پروفیسور دکتور جلال الدین صدیقی

>>>   Farid
افغانستان آزمون ناکام !
ببینید؛در بازی امریکا با چین،روسیه،هند و پاکستان افغانستان یکی از میدان های خونین است.تنها میدان خونین است!
گاهی که امریکایی ها آمدند تا امارت طالبان را براندازند تقریبن همه خوش بودند.امارت طالبان واژگون شد و طالبان هم مصون و آرام رفتند تا باز آیند.در نزده سالِ اخیر طالبان دوباره سازی شدند،در محلات غیر بومی برده شدند،تسلیح و تمویل شدند.در نزده سالِ اخیر هرچه مانع و مزاحم از راه "صلح باعزت" برداشته شد.در نزده سالِ اخیربیشتر نیروی ضد طالب بدنام،فاسد و جنگ سالار معرفی شد و طالب نظم،قدرت،مظهرِ عدالت و ضامن تجزیه ناپذیری کشور شناسانده شد.
.گاهی که صنف سیاسی افغانستان بیشتر ملیشه ی سیاسی باشدومردم بی تفاوت؛به پیش رفتن دشوارمی نماید.

>>>   اکرام اندیشمند
فلسفه و حکمت قربانی در عید قربان، تنها کشتن حیوانات و چتل کردن محل زندگی نیست.
قربانی، کشتن نفس سرکش و پاک کردن از چتلی های حرام خواری، دزدی، رشوت، ریا، ظلم، بی عدالتی، تبعیض، دروغ، تظاهر، تعصب و انواع فساد است.

>>>   عید از غنی است که ملیون ها دالر سرمایه در آمریکا و لبنان و لوگر و کابل و جاهی دیگر دارد و بی بی گل اش در کنار و دخترش و پسرش مشغول عیش در آمریکا...

>>>   ملای ما گفت شخص که قربانی کرده درروز اخرت گوسفند قربانی شده را سوار شده ازپل صراط(ازموی باریکتروازتیغ تیزتز) عبور میکند٫امامن متیقین هستم که گوسفند قربانی کننده راسواروباشاخش کونش راپاره خواهدکرد.

>>>   عید قربان به تمام ملت افغان تبریک باد و به امید نابودی دشمنان وبدبینان ملت افغان و حکومت اسلامی افغانستان

>>>   «باید اذعان کنیم که ۱۷ سال ناکامی سیاسی، امنیتی و حکومتداری ما بود که امروز طالبان آمدند»...
«نخبه های سیاسی-فکری- اقتصادی... یا با این موج های جدید کنار بیایند ‌ویا هم به تبعید رفته و ترک وطن نمایند».

>>>   Salam
برای خارجی ها تنها یک هدف مهم است و آن اینکه افغانستانِ آینده تهدیدی به منافع شان نباشد ، اگر این هدف را طالبان بر آورده سازند، بدون شک امارت طالبان را به رسمیت خواهند شناخت . دموکراسی و حقوق بشر تنها یک ابزار سیاسی برای شان است اگر در جای کارا نبود برای شان مقدس نیست . کشور سعودی یکی از کار آمد ترین دموکراسی ها برای منافع خارجی ها است !

>>>   مردم افغانستان مسلمان کتابی هستند. ما اسلام عملی را هیچ وقت تجربه نکرده ایم و به همین لحاظ دین وسیله تباهی و بربادی ما بوده.
درست مانند شعار های میان تهی، افغانیت، غیرت، همت، شیر بودن، تاریخ کاذب پنج هزار ساله، خارجی ستیزی و هزاران دروغ دیگر در مغز ما حک شده اما هیچگاهی این ارزش ها وجود خارجی نداشته است.
در بین اقوام افغانستان قوم پشتون ما بیشتر متاثر از این ارزش های نداشته هستند.

>>>   واه بجان حیوانات بیچاره که باید باز آماده سر بری باشند!!!
آتش خاوری

>>>   طالب خوارج زمان است و پایبندی به شعایر اسلامی ندارند.

>>>   گوسپند ، گوسپند مى كشد و عيد مى كند !
عيد من روزى فرا خواهد رسيد ...
شما را عيد و قربانى هاى تان مبارك و مقبول باد.

>>>   قربانی قبل از بمیان آمدن بشر در روی رمین وجود داشت و حالا نیز دارد.
در قاره افریقا در موسم های مختلف حیوانات از یک منطقه به منطقه دیگر غرض بدست آوردن آب و علوفه و غذا مهاجرت میکنند.
در میان راه آنها دریا های بزرگ مملو از تمساح ها وجود دارد.
حیوانات همه دهان خود را در لب دریا برای نوشیدن آب میگذارند و منتظر مینشینند تا تمساح ها بالای یکی از آنها حمله کند.
به مجردی که تمساح بکی از آنها را با دهن خویش بطرف دریا کش کرد،تمام تمساح های دیگر دور او جمع میشوند تا این حیوان را تکه و پارچه کرده بخورند.
در همین هنگام که تمساح ها مصروف خوردن ابن حیوان میشوند،تمام حیوانات دیگر از موقع استفاده کرده و از دریا تیر میشوند.

>>>   تبریک به همه همطونان
هرچند این روزها همه عزاداریم اما عید دینی ما مسلمانان است.
فرشته از کابل

>>>   نوش جان گوسفندان که قبل از قربانی شدن شکم سير آب داده ميشوند .
واه بحال ما ملت افغان که در وقت قرباني شدن هم از آب نوشيدن محروم استيم .
عيد حقيقی شکم سيران و عيد خيالی گرسنه گان مبارک باد
H

>>>   عید تمام ملت افغان مبارک ..انشاالله سالی سرشار ازخوشی واسایش وامنیت داشته باشید.
آبتان سرد نانتان گرم وکاشانه اتان گرم وهمیشه برقرار
محمد صالح .

>>>   سلام !
به خداوند احد و واحد قسم که اگر زيارت حج يک افغان امسال قبول شده باشد !!!!!!!!!!!!!!!
با اين همه افراد گرسنه ، يتيم ، بيوه ، مهاجرين عودت کرده و اينهمه سرما و گرسنگی در وطن ، حج رفتن ضرور است . مصارف زيارت رفتن را هر احرامی به يک فاميل مستحق ميداد ، حج اکبر را نصيب ميشد . ( بی شک قاضی خداوند (ج) است اما خداوند ( ج ) به ما و شما هم عقل داده است ) .
دل بدست آر که حج اکبر است / از هزاران کعبه يک دل بهتر است
ترسم که به کعبه نرسيده باشيد ای احراميان / زين ره که رفته ايد به ترکستان بود
عابد الله

>>>   کسانی که پول را به دوبی میبرند ما هرگز از آنها این توقع را نداریم زیرا مسیر آنها معلوم است کسیکه بنام اسلام پول را در جیب عرب ها میندازد گله داریم اسلام در صورتی حج را فرض گفته که دگر جای برای مصارف نداشته باشد و با آن پول از مسیر غلط استفاده کند. حالانکه ما شهدای داریم که طفل های شان به روز ها بدون نان بسر میبرد درین صورت بهترین و بزرگترین حج پر کردن شکم طفل است که تمام روز را به امید یافتن لقمه نان سر میکند و انتظار میکشد عرب ها میرقصند و از زندگی لذت میبرند مردم غریب از خدا بی خبر پول های عیش آنها را مهیا میسازد در اخیر برای شان اجازه هم نمیدهد که بدست های خود شان از آب زمزم بخورند بوتل ها را پر نموده بالای شان به فروش میرساند

>>>   حلول عيد سعيد قربان رابه كافه ملت مسلمان افغانستان از صميم قلب تبريك ميگويم ، و از خداوند متعال تمنا دارم تا صلح سر تاسري در گوشه و كنار كشور عزيز ما افغانستان حكم فرماشود .
داکتر یارمحمد

>>>   کاش قربانی کردن همان می بود که هرکس فرزندش را حلال کند ، تادیده میشد کی برای رضای خدا وکی برای خوردن گوشت و سیالی شریکی قربانی میکند

>>>   گوسفندان اروپائی دُنبه ندارند. چقدر پُشت دنبه دِق شدیم.

>>>   قربانی هم ثواب دارد و هم فقرا صاحب کمی گوشت میشود ..فکر بعضی اشخاصیکه نظریات منفی میدهد شاید مسلمان نباشند

>>>   صدیق الله کلکانی
عید قربان یا عید گوسپندکشان، زیبا ترین و دشوار ترین آزمون پروردگار از انسان هاست و جشن آن یاد آور مبارزه‌ی مستمر و خستگی‌ناپذیر ابراهیم پیامبر و گردن نهادن انسان بزرگ ومصمم به امر پروردگار و از سوی دیگر پیروزی و رهیدگی از آزمون خدا که همانا دل‌کندن و قربان‌کردن غیر خدا در حیات انسان می باشد؛ این جشن را برای همه خوانندگان به ویژه دوستانی که درفیسبک بامن اند مبارک باد می گویم!
هر روز تان عید باشد!

>>>   Shoja Mohseni
حج، با هاجر گره خورده. شايد به حرمت سهم برابر هاجر و ابراهيم است كه حج شاهد اشتراك زن و مرد در نماز، در طواف در عرفات و ديگر مناسك خود مي باشد.
ملت حنيف ابراهيم در مرحله آغاز دو الگو دارد، يك زن و يك مرد؛ ابراهيم و هاجر.
اسلام در كنگره عظيم حج، ميليون ها مسلمان را فرا مي خواند تا در بخش هاي پر رنگ مراسم، منزلت و مقام زن را به انان تذكر دهد و از جايگاه و كرامت زن، تجليل كند.
خداي كعبه، در بسياري از مناسك حج، حركات هاجر را مو به مو، بخشي از مراسم حج قرار داده و فرموده است، رفتار هاي يك زن از شعاير الهي است. ان الصفا و المروه من شعائر الله...
هاجر، مطاف حجاج بيت است و حاجيان وقتي كعبه را طواف مي كنند، هاجر را كه در حجر اسماعيل، كنار كعبه آرام گرفته، نيز طواف مي كنند.
عيدتان مبارك!

>>>   Rassul Fedai
آورده‌اند که چنگیز خان مغول آنگاه که شهر بخارا را تصرف کرد، عُلماء آن دیار را در مسجد جامع آن شهر گِردآورد و از آن ها خواست تا دین اسلام را به او معرفی کنند. (*)
علماء بخارا ارکان دین اسلام از جمله مراسم حج را یکی یکی تعریف و توضیح کردند.
چنگیز خان توضیحات علماء را در باره اصول و ارکان دیگر دین اسلام قبول کرد اما در باره مراسم حج گفت :
«مگر همه جا از آنِ خدا و خانه خدا نیست ، چرا مسلمانان برای زیارت خانه خدا به مکه می روند»؟!
صرف نظر از اینکه چنین نشست و پرسش و پاسخی میان چنگیز خان و علماء بخارا اصلا اتفاق افتاده است یا نه، نفس این اشکال اما ، آیا قابل تأمّل نیست؟
وقتی که مسلمانان ، عبادات دیگر را می توانند در هر نقطه از کُره‌ی زمین انجام دهند ، چرا عبادتِ مراسمِ حج را در یک نقطه‌ی خاص و یک سرزمین خاص باید انجام دهند ؟

>>>   به اذان رهبران طالب اقامه نکنید !
شما ملت ، تعریف نشده‌‌ترین جماعتی هستید که دیده‌ام !
هزاران نفر از وطنداران مسلمان‌تان از ترس بازگشت اسلام ناب طالبانی ، به دامن مسیحیت پناه برده‌اند، زنان و دختران خانه‌نشین شده، حق تحصیل از فرزندتان گرفته شده ، عسکران و نظامیان این خاک مخفیانه قتل‌وعام می شوند و یا همچون بسیاری از فعالان لادرک‌اند ! فقر و بیکاری در سرتاسر کشور بیداد می‌کند ، بیشتر از هزار نفر در زلزله کشته شده ، وضعیت بلخاب و ظلمی که بر این مردم جریان دارد، تکاندهنده است، جنگ در پنجشیر ادامه دارد و خلاصه ده ها مصیبت و فاجعه دیگر که بر‌ سرتان نازل شده است. ولی شما مردم !
تمام صفحات اجتماعی را از تصاویر عید مبارکی پر کرده‌اید!!
فقط به این دلیل که رهبران طالب اطراف کعبه طواف می کنند و از آنجا برایتان با فرق‌ تراشیده و احرام پوشیده تبریکی عید می فرستند؟!
در گذشته وقتی اتفاق تکان‌دهنده برای شهری می افتاد، از بلندگوهای مسجد جامع اذان بی‌موقع سر می دادند، یعنی می آمدند، حرکتی خلاف رسم معمول انجام می دادند تا مردم و حاکمان شهر را با خطر یا هشدار متوجه سازند .
هموطنان همیشه در صحنه!!
در این‌روز اگر عید را تبریک نگویید، از مسلمانی‌تان چیزی کاسته نمی شود !
عیدی که تک تک‌تان در آن قربانی شده‌اید. آمال و آرزوها ، امید به فرداهای‌تان ، روح و جسم‌ شما توسط امارت اسلامی زندانی ،قربانی و دفن شده ‌است.
حداقل اگر برای اعتراض به وضعیت حاضر ،نتوانستید به خیابان ها بیایید، با همین سکوت مدنی خود، به حاکمیت طالبان #نه بگویید و اجازه دهید؛ جهان بداند در یکی از بزرگترین اعیاد مسلمانان ؛ مردم افغانستان در سوگ خاکی که بر باد رفته است همچنان عزادار و سیاه پوش اند!
بتول حیدری

>>>   ( عيد تان مبارك عزيزان )
عيد يعني بر گشت به فطرت اوليه و ذات پاك و بي غل و غش ، و برگشت به خصلت هاي انساني و رحمت و مهرباني ،
ايا ما اينچنين عيد ميكنيم عيد ما اينچنين هست ؟
كمترين گناه ما ريختن خون انسانها و خوردن حقوق محرومان و بيداد گري در حق جوامع مسلمانها هست .
در قران سوره اي هست به نام سوره ماعون : اين سوره حالات مردم را بيان ميكند .
ميفرمايد : سؤال ميكند كسي كه روز جزاء را باور ندارد ديدي؟
او همان كسي هست كه يتيم را ميرنجاند .
و او نيز همان كسي هست كه به شكم گرسنه مردم بي اعتناء ميباشد .
پس واي بر نماز خوانهاي كه از نماز شان غافلند انهائي كه همه كارشان رياء و نمايش هست ، و از دادن زكوات و روزي مردم خود داري ميكند .
مصباح هراتی

>>>   حلول عید سعید قربان، پرشکوه‌ترین ایثار و زیباترین جلوه‌ی تعبد در برابر خالق یکتا بر همه ئ مسلمانان جهان ، خصوصأ هموطنان گرامی و همشهریان عزیزم و همه ی عزیزانم تبریک و مبارک باد میگویم ، امیدوارم ایام متبرک عید را با خوشی و سرور در کنار خانواده های محترم و دوستان تان سپری نمائید.
از بارگاه حضرت خالق و آفریدگارجهان هستی آبادی، آرامی و ترقی افغانستان عزیزم را استدعا می‌نمایم .
بــــــااحــــــتــــــرام
ابراهیم غزنوی

>>>   بخاطر فاجعه انسانی بلخاب علیه مردم هزاره و شیعه شایسته است که همه مردم هزاره در هر جای دنیا که هستند عید قربان را به احترام زنان و کودکان و پیران کشته شده بلخاب بدست طالبان وحشی نگیرند.نمیتوان عکس کودکان و مادران جان باخته به ضرب گلوله طالبان و یا جان باخته از تشنگی و گرسنگی در کوهها را دید و شاد بود و عید قربان گرفت.

>>>   چه مبارک، چرا مبارک، کدام عید؟
حدود سه دهه است که مردم کشور ما از دست گروه‌های اسلامی هر روز با فاجعه‌ی تازه‌یی دست‌و‌گریبان اند. حدود سه دهه است که اسلامیست‌ها کارستانی در کشور ما برپا نمودند که قاتلین انقلابیِ که وطن را با دو دست تقدیم روسیه‌ی شوروی کردند و آغازگرانِ فاجعه‌ی نیم قرنِ اخیر اند با سرِ بلند ادعای روشنفکری دارند و همان مردمی را که دهه‌ی دموکراسی را پذیرفتند، متهم به عقب‌مانیِ فکری می‌کنند و خجالت هم نمی‌کشند.
حدود سه دهه است که مجاهد و تالب، یعنی حامیان اسلام با خیال راحت از هیچ نوع جنایت و خیانتی دریغ نکردند. فاجعه‌ی فرخنده، معصومه و سنگسار‌ها همه ریشه در اعتقادات اسلامی دارند و هیچ عقل سالمی نمی‌تواند آن را کتمان کند یا توجیه نماید.
حالا گذشته از مسلمانان مکتبی در افغانستان، کدام کشور اسلامی در رابطه با فرخنده‌ها، معصومه‌ها، سنگسارها، انتحاری‌ها، ازدواج با اطفال و . . . اعتراض کرده است؟ کدام کشور یا گروه اسلامی در مقابل تطبیق شریعت، یعنی تطبیق قوانین قرون‌وسطایی بر انسان قرن ۲۱ اعتراض کرده است؟ کدام کشور یا گروه اسلامی به وحشتِ مردمی که از ترس حاکمیت گروه اسلامی از بال طیاره پایین افتادند، توجه جدی کرده است؟ کدام کشور یا گروه اسلامی به نقض حقوق زن و در کُل نقض حقوق انسان و نقض انسانیت در اسلام اعتراض کرده است؟ هیچ کدام!
اگر هم گروهی با تالب و "مجاهد" مخالف است، سنگ همین تفکر قرون‌وسطایی را از راه دیگری به سینه می‌کوبد که در نهایت همان شریعت را می‌خواهد و همان دیکتاتوری دینی را که برای انسان قرن ۲۱ و عقلانیت اش کوچک‌ترین منفعتی در پی ندارد. مگر اندک اند افغان‌هایی که با تالب مخالف اند اما خمینی را آغا خطاب می‌کنند؟ خب، این نوع نگاه در قرن ۲۱ چه تغییری در وضعیت انسان می‌آورد؟ هیچ!
لذا کدام عید؟ این اعیاد دینی چه تبریکی دارند و چرا باید مبارک باشند و تجلیل گردند؟ چرا؟ جامعه‌ی ما چه دل خوشی از اسلام و اسلام‌بازی دارد که اعیاد اش را تجلیل کند؟ این تجلیل‌ها فقط و فقط به عادت مبدل شده اند و الی هیچ دلیل منطقی دیگری ندارند!
به این می‌ماند که فاشیسم را تجلیل کنیم اما هیتلر و موسولینی و فرانکو را محکوم نماییم. عجبا!
کاوه شفق

>>>   برای من عید وقتی می‌رسد که احترام به بشر، مساوات حقوق زنان با مردان، تکیه به علم و دانش و نابودی غربت جزو مهم اهداف جامعه ما باشد. آن وقت میتوانیم قصه های خیالی وحشتناک و‌ گاهی مضحک را که قرنهاست تکرار می‌شود کنار بگزاریم و همدیگر را در صلح و آرزو در آغوش بگیریم.
شهیر عرفان

>>>   نقيب الله حسرت
هر آن پدیدهٔ که به گونهٔ شادمانی بار آورده و همدلی و کنار هم بودن را دستیاب میکند، پذیرنده و دوستداشتنیست.
ارچند از شهر بیرون شده ایم اما از نرخ بیرون شدن آسان نیست.
خوش باشید
>>>   Malek Sitez
ما نخست از همه برای انسانیت دل‌تنگیم.
شما بروید قاتلان انسانیت! آن‌گاه عید برای ما معنا پیدا می‌کند. عید یعنی باطن آرام، یعنی آزادی، عدالت، آرزوی‌که برای خود و همه آنانی‌که در کنار تو زندگی می‌کنند.
در انتظار عید...

>>>   Kazim Yazdani
عید قربان امسال
عید سعید اضحی یا عید قربان امسال، به جهت تهاجم وحشیانه طالبان به خون آغشته است، و در هر گوشته و کنار کشور، هزاران خانواده به جهت قتل، غارت، کوچ های اجباری و سفره های خالی و مشکلات عدیده خون گریه می کنند، به همین جهت به جای عرض تبریک، به همه مردم شریف کشور تسلیت عرض می کنم. و از پیشگاه پرورد گار عالم تمنا دارم که مهاجمان از دین و خدا بی خبر را در راه اسلام قرآنی هدایت فرماید، و صلح و ثبات ،برادری و مهربانی و استقلال کشور را دوباره باز کرداند. و خدمت همه عزیزان به عرض می رسانم : هموطنان گرامی ! هر نوع کمک و مساعدتی که در توان شما باشد از خانواده های داغدیده، و بیجا شدگان مخصوصا آوا ره گان عزیز بلخاب، پنجشیر و بغلان و.. . دریغ نفرمایید کمک به مستحقین در ایام عید طبق روایت صحیح و منقول از طریق فریقین شیعه وسنی، هزار ان برابر پاداش اخروی بیشتری دارد. خدای بزرگ همه تان را موفق و پیروز و سر فراز گرداناد

>>>   عبادت قبول حق تعالی ، جامعه ایی که خود در اسارت دیکتاتوری و تعصبات و خرافات مانند طالبان باشد دیگر عید ندارد، بنابراین عید واقعی مسلمانان و بخصوص مردم افغانستان زمانی است که خود و کشورشان و فرزندانشان را از یوق استبداد و دیکتاتوری آزاد و رها سازند. خدا عبادت هر کسی را قبول فرماید. انشاالله


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است