روند بازگشت حاجیان افغان از عربستان آغاز شد
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۲۹    ۱۴۰۱/۴/۲۵ کد خبر: 170832 منبع: پرینت

وزارت حج و اوقاف حکومت طالبان اعلام کرد که پس از ادای مناسک حج در عربستان سعودی، بازگشت حاجیان افغان به کشور شان آغاز شده است.
این وزارت در پیامی که به رسانه‌ها ارسال کرده، گفته است که ۷۰۰ نفر از حاجیان در گروه اول از شهر جده عربستان سعودی در دو پرواز روز پنجشنبه ۱۴ جولای (۲۳ سرطان) به کابل برگشتند.

بر اساس اطلاعات وزارت حج و اوقاف، در جریان روند بازگشت حاجیان افغان، شش هزار نفر که در دور اول به عربستان رفته بودند، به کشورشان باز می‌گردند.
پیش از این وزارت حج و اوقاف طالبان گفته بود که یک افغان در اثر بیماری قلبی در عربستان سعودی در مراسم حج جان باخته است.

پس از دو سال تاخیر به دلیل شیوع کروناویروس در جهان، عربستان سعودی مانند سایر کشورهای اسلامی، امسال نیز سهمیه زایران به افغانستان را اعطا کرد، اما تعداد زایران این کشور نسبت به سال گذشته تقریباً به نصف کاهش یافت.
به گزارش صدای آمریکا، اولین پرواز برای انتقال زایران افغان به عربستان سعودی از میدان هوایی بین‌المللی کابل در ۱۲ جون (۲۲ جوزا) آغاز شد. امسال بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ زایر افغان برای شرکت در مراسم حج به عربستان سعودی رفتند.

بر اساس معلومات وزارت حج و اوقاف، در دو سال گذشته،‌۸۶ هزار افغان به منظور شرکت در مراسم حج در این وزارت ثبت‌نام کردند. به گفتۀ وزارت حج و اوقاف، حکومت طالبان در سال جاری اولویت را به کسانی داد که قبلاً در این وزارت ثبت‌نام کرده بودند.
بر اساس اعلام وزارت حج و عمره عربستان امسال یک میلیون زایر در مناسک حج شرکت کردند.

در فهرست افغان‌هایی که امسال برای ادای حج به عربستان سعودی رفتند، تعدادی از مقامات دولتی و فرماندهان طالبان نیز پس از ۲۰ سال جنگ برای اولین‌بار، در این مراسم مذهبی حضور داشتند.
به گزارش رسانه‌های محلی افغانستان، بیش از ۱۰۰ مقام حکومتی طالبان به شمول ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی حکومت طالبان در مراسم حج شرکت کردند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
حاجیان افغان
عربستان
نظرات بینندگان:

>>>   طالبان از کدام پول و به اساس کدام جواز شرعی به حج رفتند؟

>>>   حج وقتی روا است که در چاراطرافت گرسنه و دست و پا شکسته یی نباشد.
این حج رفتن از نادانی و بی خبری است یا که عدم اعتقاد راسخ به اصول اسلام؟؟؟؟؟
آتش خاوری


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است