در شش ماه بیش از ۱۰۰ زن کشته یا خودکشی کرده‌اند
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۲۳    ۱۴۰۱/۵/۱ کد خبر: 170876 منبع: پرینت

یافته‌های افغانستان اینترنشنال نشان می‌دهد که در جریان ۶ ماه گذشته ۱۰۴ زن در افغانستان به‌قتل رسیده یا خودکشی کرده‌اند.
دستکم ۲۸ زن توسط همسران‌شان و ۱۱ زن دیگر توسط برادر، پدر و پسرشان کشته‌ شده‌اند. طبق این تحقیق ۲۸ زن نیز خودکشی کرده‌اند. طالبان هم در قتل زنان دست داشته‌اند.

بر اساس یافته‌های افغانستان اینترنشنال از اول جنوری تا ۲۲ جولای امسال ۷۶ زن کشته شده‌اند.
تنها در ولایت بدخشان در شمال افغانستان، در چهار ماه گذشته بیش از ۴۴ زن جوان اقدام به خودکشی کردند که نجات یافتند.
این ارقام، افزایش روزانه قتل و خودکشی را نشان می‌دهد.
در ماه جنوری ۱۱زن کشته شدند یا خودکشی کردند، در حالی که این رقم در ماه جون به ۲۷ مورد و در ۲۲ روز اول ماه جولای به ۱۴ مورد رسیده است.

خشونت‌های خانوادگی و محدودیت‌های اجتماعی اعمال شده از سوی طالبان دلیل بیش از نیمی این حواث قتل زنان گفته شده است.
هدربار، مسوول بخش زنان دیدبان حقوق بشر به افغانستان اینترنشنال گفت که پس از بازگشت طالبان، مردان خانواده از عوامل اصلی افزایش خشونت علیه زنان بوده‌اند. به گفته خانم بار، طالبان سیستمی را که به خشونت‌های خانوادگی رسیدگی می‌کرد، از بین بردند.

فعالا حقوق بشر هم می‌گویند، موارد قتل و خودکشی به مراتب بیشتر است؛ اما محدودیت دسترسی رسانه‌ها و نهادهای ناظر سبب شده که این قتل‌ها همگانی نشود.
بر اساس این یافته‌ها از بازداشت و یا مجازات عاملان هیچ گزارشی نشر نشده است.
طالبان دادستانی/سارنوالی منع خشونت علیه زنان را از بین برده‌اند و وزارت امور زنان را نیز به وزارت امر به معروف و نهی از منکر تبدل کرده‌اند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
خودکشی
زن
نظرات بینندگان:

>>>   برماچه رفته که به این روز گرفتارشدیم؟
برما چه رفته که غیرت افغانی خود را تنها بالای زنان مظلوم این دیار نشان می دهیم؟
همواره از یادمان می رود که زنان نیمی از اجتماع بشمار می روند. یادمان می رود که خود از یک مادر مهربان تولد یافته ایم. یادمان می رود که رسول مهربانی ها تا چه اندازه دخترش فاطمه را عزیز می داشت و اکرام می کرد. یادمان میرود یگانه کسی که ما را بیشتر از خود می خواهد همی مادرمهربان است از جنس زن! ما با مادر خود چی می کنیم؟ با مام وطن چی می کنیم؟ شرح وتوصیف این غم واندوه در دریای کابل هم جای گیر نمی شود.
در کتاب های تاریخی می خوانیم که درمیانه جنگ اول افغان و انگلستان مکار که در بخش جنوبی دره هلمند روی داد در آن زمان که دوست محمدخان به تبعید در هند بود و روباه پیر دست نشانده خود شاه شجاع را برای چور و چپاول به خدمت گرفته بود همی زنان ودختران شجاع افغان بودند که بی ترس و واهمه بر لشکر تابن دندان مسلح بریتانیا حمله بردند وقبل از مردان دست به سلاح شدند وگروپ زنان مبارز را تشکیل دادند تا از عزت وشرف این ملک دفاع کنند.

تا همین امروز که جاهلانه حضور مقتدرانه زنان را انکار می کنیم، بیشترین عشق به وطن و فرهنگ ورسوم ما را زنان قهرمان افغان دارند. اگر زنان در این کشور و تمامی جهان صدابلند نمی کردند به عدالت خواهی و ازادگی؛ چیزی بنام وطن پرستی هم دوامی نداشت. چراکه ۹۰فیصد مردان ما از عشق به وطن چیزی نمی دانند و به دنبال زنده کردن عصر جاهلیت و زندگی در میان حوریان استند.

می خواستم از شجاعت واصالت زنان ودختران کشورم افغانستان بیشتر بگویم اما به گمانم این شعر باران حیدری کفایت می کند:

ای "دختر افغان"
تو را تفسیر کردند در کوچه ها
مثل یک فاجعه!
غرق در سکوت کردند
شکستاندند!
انعکاس صدایت
نبض نگاهت
فاصله گرفت ، از آرزوهایت
سقوط کردی در تب زهرآگین!
ای "دختر افغان"
تو را کوچاندن از تقدیر
قمار زدندنت ، در قنوت
تقدیمت کردند
به شکارچی سر نوشت
شب هنگام به خلوتگاه
قلب تو را آتش
جسمت را زخم زدند
ای "دختر افغان"

☆ابراهیم از کشور ایران

>>>   مگر این دختر کشی و زن کشی میراث همان عرب هایی بربر نیست؟؟؟ بخت بد این ملک همانست که مردمان اش بجای پیشروی همیشه پشت سر میروند!!! تمدن آریایی را بخاطر "....عربی" با بربریت تبدیل کردند.
آتش‌خاوری

>>>   زن های بیچاره را طالبان زره کفک‌کرده و‌مرد ها زره کفک شدند . ظالم مثل طالب را ندیده بودند . خدا خودش طالبان ظالم را نابود کند انشاالله


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است