امضای قرارداد خرید نفت میان طالبان و ایران
 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۴۸    ۱۴۰۱/۵/۱ کد خبر: 170883 منبع: پرینت

وزارت مالیه طالبان اعلام کرد که برای کنترل و کاهش نفت در بازارهای افغانستان، ۳۵۰ هزار تُن نفت از ایران وارد می‌کند.
قرارداد خریداری این مقدار نفت در جریان سفر هیأتی از طالبان به ایران با یک شرکت سهامی ایرانی امضا شده و روند واردات آن به افغانستان در روزهای آینده آغاز می‌شود.

طبق خبرنامه‌ی وزارت مالیه‌ طالبان، هیأت مشترک از شرکت دولتی نفت‌وگاز، وزارت خارجه، وزارت تجارت، بانک مرکزی و اداره نورم و استندرد طالبان برای خریداری نفت از ایران به این کشور رفته است.
این هیأت در جریان این سفر با مسئولان ایرانی درباره‌ی خریداری، کیفیت، قیمت و ترانزیت مواد نفتی و فراهم‌سازی تسهیلات لازم گفت‌وگو کرده است.

به نقل از خبرنامه، طالبان و مقام‌های ایرانی درباره‌ی ایجاد یک کمیته مشترک برای قراردادهای دولت به دولت یا G2G، ادامه کار ساخت پایپ‌لاین مواد نفتی، ساخت تصفیه‌خانه‌های مشترک و اجرای قراردادهای درازمدت به توافق رسیده‌اند.
طی روزهای اخیر، قیمت نفت در افغانستان به‌گونه‌ی بی‌سابقه افزایش یافته است. در حال حاضر یک لیتر دیزل به ۱۲۰ افغانی رسیده است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
خرید نفت
طالبان ایران
نظرات بینندگان:

>>>   یکی از شعار های طالبان بعد از به قدرت رسیدن عبارت از دولت داری شفاف بود که باید قیمت قرارداد هایی که با کشور های خارجی صورت میگیرد،بطور شفاف در محضر عام قرار گیرد و در وسایل اطلاعات جمعی نشر شود تا مردم آگاه شوند.
قرار داد ذغال سنگ با پاکستان با قیمت نازل صورت گرفت و با مردم در میان گذاشته نشد و بعد ازین که افشا شد که با نرخ پایین قرار داد صورت گرفته است،قیمت آن را بالا بردند و حالا هم معلوم نیست که در مقابل این قرارداد دولت اسعار بدست می آورد و یا تبادله جنس به جنس صورت میگیرد و یا کلدار بدست می آورد.
حالا هم معلوم نیست که قرارداد نفت با کشور ایران به کدام قیمت صورت گرفته است و غی لیتر تیل چند خریده میشود و در تانک تیل ها و به مردم به قیمت چند بغروش میرسانند.

>>>   طالبا نبایید نفت را از ایران بخرند چون افغانستان حق نفته دارد و ایران بایید حق نفته افغانستان را مجانی بدهد چون افغانستان تا حالا از اب خود پول نگرفته و هزاران سال است که اب ما به ایران طور مجانی داده شده

>>>   بیایید و. لش را بگیرید... ما از شما به راحتی آب برده و خواهیم برد.. جاهای افقی جدیدا تکنولوژی اش داره در ایران به صورت جدی پیگیری میشه

>>>   چهار میلیون مهاجر افغان که تا شش میلیون هم گفته شده اگر روزی یک متر مصرف کنند آن هم آب تصفیه شده ای که هزینه های هنگفتی برای آن می شود و انتقال آن تا شهرها هم با یارانه دولت ایران است به عبارتی می شود روزی چهار میلیون متر مکعب در روز.. کل حقابه ایران از سمت افغانستان روزی دو میلیون مترمکعب هم نیست.. از دولت ایران تقاضا داریم ما به التفاوت این آب را با هنه هزینه های تصفیه و انتقال آن یا از طرف افغان بگیرد یا از مهاجران افغانستانی... تمام


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است