ادامه سیلاب ها در ده ولایت کشور
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۰۴    ۱۴۰۱/۵/۳ کد خبر: 170892 منبع: پرینت

در نتیجه سرازیر شدن سیلاب ها در ده ولایت کشور، ۱۳ تن جان باختند و ۲۰ تن دیگر زخم برداشته اند. وزارت دولت در امور رسیدگی به رویدادهای طبیعی میگوید که این سیبلاب ها زیان‌های هنگفت مالی را نیز وارد کرده اند.
ولایت های میدان وردک، پکتیا، ننگرهار، نورستان، پروان، پنجشیر و پکتیکا در دو روز اخیر گواه سیلاب های ویرانگر بوده اند.

وزارت دولت در امور رسیدگی به رویدادهای طبیعی می افزاید که گروه های نجات به این ولایت ها فرستاده شده اند و نیز به آسیب دیدگان کمک های فوری رسیده‌اند.
محمد نسیم حقانی، سخنگوی وزارت دولت در امور رسیدگی به رویدادهای طبیعی، گفت: «بر اثر این سیلاب‌ها برخی از راه‌های فرعی و بزرگ تخریب و یا هم مسدود شده اند، اکنون تیم‌های ما در ساحه در حال کار کردن هستند.»

در این سیلاب ها بیشترین تلفات در ولایت میدان وردک بوده است.
رییس مبارزه با رویدادهای طبیعی این ولایت می‌گوید که این سیلاب‌ها شاهراه کابل بامیان را بسته اند و شماری از باشندگان این ولایت ها در بخش‌های سیلاب‌زده گیرمانده اند.
به گزارش طلوع، فیض الله جلالی، رییس مبارزه با رویدادهای طبیعی میدان وردک، گفت:«در منطقه جلریز و نرخ بحران بزرگی را به میان آورده است و جاده عمومی نرخ، دایمرداد و جلریز مسدود است، شماری از افراد جان باخته اند و ده‌ها خانه ویران شده اند.»

در همین حال شماری از باشندگان ولایت های سیلاب زده و نیز کشاورزان در این ولایت ها می گویند که دار و ندار شان را از دست اند.
شفیق الله، کشاورز در میدان وردک، گفت:«برای ما بسیار زیاد و خساره وارد کرده است، ما در خانه چیزی نداریم.»
سرازیر شدن سیلاب در ولایت پنجشیر نیز زیان بزرگ های مالی به همراه داشته است.
نصرالله ملک زاده، رییس اطلاعات و فرهنگ پنجشیر، گفت:«در ولسوالی آبشار و حصه اول ولایت پنجشیر خسارات هنگفت مالی را به مردم این دو ولسوالی وارد کرده است.»
در ننگرهار در نیتجه این سیلاب ها، شاه راه کابل - جلال آباد بسته شده است.
عزیز، باشنده ننگرهار، می گوید: «هزاران جریب زمین را تخریب کرده است و میوه‌های فصلی را خراب کرده است.»

به گفته وزارت دولت در امور رسیدگی به رویدادهای طبیعی در یک ماه پسین در نتیجه سرازیر شدن سیلاب ها در ۲۰ ولایت کشور بیش از ۸۰ تن جان باخته اند و نزدیک به ۱۲۰ تن زخم برداشته اند.
بربنیاد آمارهای این وزارت بیش از ۲۵۰۰ خانه ویران شده اند و بیش از ۷۰ هزار جریب زمین کشاورزی نیز به گونه ای ویران شده اند و نزدیک به ۲۰۰۰ مواشی تلف شده است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
وزارت دولت
سیلاب
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است