کوفی: کشورها به طالبان رشوه می‌دهند
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۱۱    ۱۴۰۱/۵/۴ کد خبر: 170901 منبع: پرینت

فوزیه کوفی، عضو سابق هیات مذاکره‌کننده دولت افغانستان با طالبان روز دوشنبه از دولت ازبکستان بخاطر دعوت گروه طالبان به نشست بین‌المللی تاشکند انتقاد کرد.
خانم کوفی می‌گوید: ‌‌‌‌«کشورها برای مصون نگه‌داشتن خود از افراط‌گرایی نظامی جهانی، به طالبان رشوه می‌دهند.»
او در یادداشتی که در صفحه توییتر خود نوشته، هشدار داده است که «جلب رضایت کوتاه‌مدت یک نیروی نظامی، بیشتر به رشد افراط‌گرایی در منطقه کمک خواهد کرد.»

فوزیه کوفی که در گذشته در دو دوره، عضو مجلس نمایندگان بوده است، می‌گوید دعوت از طالبان به نشست تاشکند به مردم افغانستان کمک نخواهد کرد.
این سیاستمدار سرشناس افغانستان، یکی از چهار عضو هیات گفتگوکننده صلح جمهوری اسلامی افغانستان با طالبان در قطر بود.
او در گفتگوهای صلح با طالبان از مطالبات زنان افغانستان نمایندگی می‌کرد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان
کوفی
نظرات بینندگان:

>>>   خانم کوفی جان کلام را بیان کردند و حال عقل و فراست و درایت به کار است تا کشور ها بفهمند که با مار افعی دوستی نمیشود سرش را با سنگ باید کوبید.

>>>   فوریه جان ، همین کشور ها به شما نیز بیست سال تمام رشوه دادند ، برای زنان سناتور و وکیل شورا ، حتی پول آرایشگاه و لوازم آرایش را نیز می پرداخت، مگر شما چه کردید...
صد ها مکتب نقلی ، هزاران سربازان. مفقود ولی معاشات شان به جیب افسران و مافیا میرفت، پنج ملیون طفل طی بیست سال تمام حاکمیت شما آواره و سرگردان ، با شکم های گرسنه شکار انسان‌های درنده خو و شهوتگرای وحشی گردیدند. هزاران زن جوان بیوه شد و برای لقمه نان به فحشا کشانده شد، لیست میراث شوم بدبختی های تان خیلی ها طویل است.
فوریه جان !!شما از جمله خانم هایی استید که برضد چپی ها بودید و بعد از سقوط نظام چپی از گوشه ای سر بلند کردید و مانند خانم ثریا بها دهان برای بدگویی آنها باز کردید، اما چشمان شما و خانم ثریا و صد ها معامله گر چون شما ، کور بود و ندید که طی. دوازده سال حاکمیت ، پلانهای بزرگ و وسیع برای محو بیسوادی ، تامین آزادی های دموکراتیک برای زنان و تساوی حقوق ملیتها. گامهای اساسی برداشته شد که متاسفانه از طرف مشتی از افرادی چون شما و احزاب تان راه را برای. حاکم ساختن جهادی ها و بالاخره طالبان هموار کردید.
شما که دوازده سال بر ضد جمهوری دموکراتیک افغانستان و در کنار غرب قرار داشتید امروز همان غرب شما را که دگر برای آنها حیثیت ملی سرخک را هم ندارید ، تجرید کرد و قدرت را به سازمان فاشیستی طالبی داد و یقینا با طالبان کنار میایند..
شما با نشر کتابهای بی محتوای تان خاک بر چشم ملت زدید ...اکنون شما و ثریا بها و امثال تان مسوول حوادث فعلی استید.
مخدوم

>>>   خانم کوفی آن روز های خاطره انگیز را فراموش کرده اند که با طنازی وعشوه گری میخواستند طالبان را مجذوب خویش ساخته و ...٬ و در راهرو ها و تالار های هتل های مسکو و دوحه دوشادوش طالبان به دیگران فخر فروشی میکردند و میگفتند که: « طالبان امروز طالبان دیروز نیستند و طالبان بسیار فرق کرده اند».
نسیم بیدار

>>>   در دوران حکومت قبلی که مذاکرات بین هیأت افغانی و طالبان به سرکردگی کرزی رخ داده بود،فوزیه کوفی نیز عضو هیأت بود.
او از شیر محمد ستانکزی،عضو هیأت طالبان پرسید که آیا خانم ها در دولت طالبان تقش خواهند داشت؟
استانکزی در جواب اش گفت: خانم ها تنها امیر المومنین و رییس جمهور شده نمیتوانند،در مورد وظایف باقیمانده شان،رهبری طالبان تصمیم میگیرند.
این گفته ستانکزی را فوزیه کوفی چنین تعبیر کرده است که گویا خانم ها میتوانند ،معاون رییس جمهور مقرر شوند و چوکی معاونیت ریاست جمهوری دولت طالبان را،فوزیه کوفی برای خودش ریزرو کرده بود.
اما همین که طالبان وارد کابل شدند،فوزیه کوفی دومین نفری بود که بعد از فرار اشرف غنی از افغانستان به یونان فرار کرد و در یونان پناهندگی داد و برایش در هوتل جای دادند و بعداً از دولت یونان شکایت کرد که ما را برای سیاحت برای جاهای دیدنی نمی برند.
مقامات دولت یونان بعداً او را به جزیره لیسبوس یونان که در آنجا هزاران پناهنده در حالت بد رندگی میکردند،بردند و برایش گفتند که اینهم جای سیاحت برایت.

>>>   کوفی صاحب یک‌کوف هم نکردی که طالبا گم میشد و لبخند بر لبان مردم باز میگشت


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است