آیا دهلیز راهبردی واخان به پاکستان واگذار شده است؟
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۰۵    ۱۴۰۱/۵/۷ کد خبر: 170924 منبع: پرینت

نگرانی‌هایی در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده است که دولت پاکستان قصد دارد از دهلیز راهبردی واخان بدخشان برای دسترسی به آسیای میانه استفاده کند.
باشندگان واخان و کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌گویند که پاکستان در تبانی با طالبان محلی، بخش‌هایی از ولسوالی واخان بدخشان را تصرف کرده‌ و قصد دارد از این طریق با کشورهای چین و تاجیکستان ارتباط ترانسپورتی برقرار کند. طالبان اما می‌گویند که هیچ توافقی با دولت پاکستان درباره استفاده از خاک افغانستان صورت نگرفته است.

نیروهای محلی طالبان در بدخشان به‌تازگی نوارهای تصویری را در شبکه‌های اجتماعی نشر کرده‌اند که تلاش آنان برای جلوگیری از تجاوز نیروهای نظامی پاکستان در خاک افغانستان را نشان می‌دهد. در این تصاویر دیده می‌شود که شماری از باشندگان محل و جنگ‌جویان طالبان تابلوهای سمنتی که توسط ارتش پاکستان در ولسوالی واخان بدخشان نصب شده است را تخریب می‌کنند. جنگ‌جویان طالبان در این نوار تصویری تأکید می‌ورزند که به پاکستان اجازه نخواهند داد تا از خاک افغانستان استفاده کند.

منابع محلی در ولایت بدخشان اما نشر این تصاویر را یک حرکت نمادین طالبان می‌خوانند و زمان ضبط این نوارهای تصویری را به دو ماه پیش نسبت می‌دهند. به سخن آنان، نیروهای نظامی پاکستان بخش‌هایی از ولسوالی واخان بدخشان را عملاً تصرف کرده‌اند و نیروهای محلی طالبان با وجود آگاهی از این موضوع، مانع این اقدام پاکستان نشده‌اند. بر‌اساس اطلاعات منابع، پس از تسلط طالبان بر افغانستان، نیروهای نظامی پاکستان با افراز ایست بازرسی در بخش‌های مربوط به ولسوالی واخان بدخشان، برای باشندگان این ولسوالی اجازه رفت‌وآمد به مناطع ایلاقی را نمی‌دهند.

به گفته منابع، نیروهای محلی طالبان از تصرف بخش‌هایی از ولسوالی واخان بدخشان توسط پاکستان آگاهی کامل دارند، اما برای جلوگیری از آن هیچ گام عملی برنداشته‌اند. منابع توضیح می‌دهند که باشندگان ولسوالی واخان پس از جدال‌های لفظی با پاکستانی‌ها، حدود دوونیم ماه پیش تصمیم گرفتند مشکلات پیش‌آمده را با مقام‌های محلی طالبان در این ولایت در میان بگذارند. به گفته آنان، بزرگان قومی، فرماند‌‌هان جهادی و شماری از فعالان سیاسی بدخشان در یک نشست مشترک نزاع‌های موجود میان باشندگان واخان و نیروهای پاکستانی را با والی، فرمانده امنیه، رییس استخبارات و مسوولان مرزی طالبان در میان گذاشته‌اند.

در این نشست مسوولان محلی طالبان تصمیم گرفتند هیأتی را برای بررسی قضیه به واخان بفرستند. هیأت طالبان با حرکت نمادین تنها چند سنگ‌نوشته نظامیان پاکستان در خاک افغانستان را تخریب و ساحه را ترک کرده‌اند. جنگ‌جویان محلی طالبان این اقدام نمادین خود را تصویربرداری نیز کرده‌اند، اما در دوونیم ماه گذشته این تصاویر همگانی نشده است. مسوولان محلی طالبان از باشندگان محل خواستند موضوع برگزاری این نشست و تصاویر ضبط شده را سری نگهدارند و با رسانه‌ها در میان نگذارند.

چنانچه منابع تصریح می‌کنند، باشندگان محل هرچند چگونگی این قضیه را همه‌گانی نساختند، اما با فرستادن نامه‌ای، رهبران طالبان در کابل و قندهار را از چگونگی این مساله آگاه ساخته‌اند. منابع در پیوند به جزییات این نامه می‌افزایند که در بخشی از این نامه از طالبان خواسته شده است که یک دهلیز مرزی با کشورهای آسیای میانه باز کنند و شاهراه اقتصادی «راه ابریشم» را احیا کنند تا از یک‌سو سود اقتصادی آن به حساب افغانستان واریز شود و از سوی دیگر، پاکستان از تجاوز بر خاک افغانستان در این منطقه دست بر‌دارد. به گفته باشنده‌گان محل، حدود ۸۵ کیلومتر خاک مربوط به ولسوالی واخان بدخشان در امتداد مرز میان دو کشور به دولت پاکستان واگذار شده است و طالبان محلی و رهبران این گروه در کابل و قندهار برای جلوگیری از تصرف این قسمت از خاک واخان توسط پاکستان، هیچ اقدامی نکرده‌اند.

مطابق اطلاعات منابع 8 صبح، اکنون که واکنش‌های شهروندان نسبت به واگذاری بخش‌هایی از واخان به پاکستان بیشتر شده، طالبان محلی قصداً تصاویر دو ماه پیش را همه‌گانی می‌سازند تا به مردم نشان دهند که قضیه واخان برای آنان مهم است.
ولسوالی واخان در شرق ولایت بدخشان واقع شده است. این ولسوالی به دلیل ارتفاع بلندش از سطح دریا به نام «بام دنیا» یاد می‌شود. واخان در سال ۱۳۹۲ خورشیدی به‌عنوان دومین پارک ملی افغانستان معرفی شد. بزرگ‌ترین یخچال‌های طبیعی افغانستان در این ولسوالی موقعیت دارد. دام‌پروری و گردشگری از منابع درامد باشندگان این ولسوالی است.

ولسوالی واخان از شمال با تاجیکستان، از شرق با چین و از جنوب با پاکستان وصل است. از همین ‌رو، دارای اهمیت راهبردی است. دولت پاکستان در گذشته نیز خواهان کنترل بخش‌هایی از این ولسوالی بوده، اما موفق نشده است. محمد‌کریم خرم، رییس دفتر حامد کرزی، رییس‌ جمهور پیشین، در توییترش نوشته است که پاکستان در دوره آقای کرزی می‌خواست از طریق واخان یک راه بازرگانی به آسیای مرکزی باز کند، اما حامد کرزی آن را نپذیرفت.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
واخان
پاکستان
نظرات بینندگان:

>>>   طالبان اگر مستقل بود می توانست با پاکستان دست به معامله می زدند و در قبال این واگذاری یک دهلیز از خاک پاکستان برایی دست یابی به دریا های آزاد را از پاکستان در خواست می کردند.

>>>   پاکستان و هند با تاجکستان سرحد مشترک ندارند.
در تقسیماتی که میان تزار روس و انگلیس ها در قرن نزدهم صورت گرفت،نقشه افغانستان قسمی ترتیب گردید که فاصله در میان هند بریتانیوی که تحت تسلط انگلیس ها بود و آسیای میانه که تحت نفوذ روس ها و چین که یک دولت جداگانه بود،افغانستان منحیث یک سرحد جایل و بیطرف قرار داشته باشد.
از همین خاطر سرحد افغانستان در آخرین منطقه شمال شرقی آن،به شکل یک دمبک ترسیم شده است که سه منطقه یعنی هند بریتانیوی و آسیای میانه و چین را از یکدیگر جدا کند.
در نقشه افغانستان قبل از بمیان آمدن دولت کرزی و دولت طالبان،هیچ منطقه افغانستان بنام کریدور وجود نداشت.نه کریدور واخان بود و نه کدام کریدور دیگر.
این کلمه کریدور،صرف بخاطر راه یافتن به آسیای میانه و چین،از طرف امریکایی ها و پاکستان در منطقه واخان نام گزاری شده است.هیچ کریدوری در آنجا وجود ندارد و صرف ولسوالی واخان بدخشان است.

>>>   این همه درووغ و تحمت بر مجاهدین وطنپرست نبندین ای حرامزاده هایی که دست آویز بیگانه شده وازبرای دالر مردانگی واینسانیت را زیر پای خود می گذارید.
اکنون کلگی دنیا به قدرتمندی اول بودن حکومت افغانستان پی برده وپاکستان وایران که هیچ، آمریکا وروس وآلمانش هم جرعت نگاه کردن به تکه ای از خاک وطن نمی کند. دنیا امروز با احترام وعزت سر بر آستان مردان خدا فرود میاورند و از قدرت ایمانی عسکرهای امارت اسلامی احدی را توان مقاومت نیست.
دیرنخاهدبود که شما خفاشان شب هم به این بزرگی وعظمت پی ببرید.
ان تنصروالله ینصرکم ویصبت اقدامکم
قاری وحافظ قران
جاج بشیر هرات

>>>   پاکستان طالبان را کاشته و حال حاصل اش را درو میکند.

>>>   مگر این چرکستان با کمک ترکیب زهر دار عرب-پشتونیزم کل ملک را نگرفته است که سر واخان چرت بزنیم؟؟؟
آتش خاوری


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است