شیخ تقی عثمانی کیست؟
یک نظامی در لباس دینی! سفر شیخ تقی عثمانی به عنوان رییس وفاق‌المدارس و نایب رییس دارالعلوم کراچی خارج از مأموریت ارتش و سازمان اطلاعات پاکستان نیست 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۲۶    ۱۴۰۱/۵/۷ کد خبر: 170927 منبع: پرینت

شیخ تقی عثمانی کیست؟
یک نظامی در لباس دینی!
اخیراً هیاتی از علمای پاکستان به کابل آمده است که در رأس آن شیخ «تقی عثمانی» قرار دارد. با این که شیخ تقی به مفتی پاکستانی مشهور است اما اصلیت وی از منطقه «دیوبند» هند است. عثمانی در شوال سال ۱۳۶۲هجری قمری برابر با اکتبر ۱۹۴۳میلادی در دهکده دیوبند از توابع «سهارنپور» هند متولد شد. شیخ «محمدیاسین» پدر بزرگ تقی عثمانی از نخستین دانش آموختگان دارالعلوم دیوبند بود که زمینه حضور سایر مردان خانواده را نیز به دارالعلوم دیوبند فراهم کرد.

شیخ «شفیع عثمانی» پدر شیخ تقی هم از شاگردان مکتب دیوبند بود که پس از شکل‌گیری پاکستان با تقی فرزندش به کراچی آمد و «دارالعلوم کراچی» را بنیان گذاشت. این دارالعلوم به برادر و همزاد «دارالعلوم حقانیه» در منطقه «اگوره ختک» پاکستان شهرت دارد زیرا هر دو از یک منبع فکری تغذیه کرده و ارتباط تنگاتنگی با سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی پاکستان دارند. سران شبکه حقانی در افغانستان، وابسته به دارالعلوم حقانی بوده که پسوند اسم خود را نیز از این مدرسه گرفته‌اند. در حال حاضر هشت عضو مدرسه حقانی در کابینه طالبان حضور دارند. به همین دلیل رابطه شیخ تقی با شبکه حقانی بسیار نزدیک و صمیمی است تا جایی که وی در بیست سال گذشته، افغانستان را دارالحرب می‌دانست و وقتی شبکه حقانی وارد کابل شد، آن را به "فتح مکه" در صدر اسلام، تشبیه کرد.

به هر صورت، پایگاه اطلاع‌رسانی «آوای سنت» طی مطلبی در سنبله ۱۳۹۹خورشیدی که به افتخارات و کارنامه شیخ تقی عثمانی اختصاص دارد، نوشته است که شیخ تقی عثمانی در بدو ورود به پاکستان، جذب ارتش شد و "از هشت سالگی آموزش نظامی را آغاز کرد." این نکته یادآور فیلم‌هایی است که چگونه گروه‌های مسلح مرتبط با سازمان "آی.اس.آی" مانند لشکر طیبه، کودکان را برای جنگ‌های نیابتی پاکستان آموزش می‌دهند.
در ادامه همان مطلب آمده است که شیخ "پس از اتمام دروس نظامی، به مشورت حضرت پدر، آموختن علوم اقتصادی و حقوقی نوین را با پشت کار فراوان آغاز کرد و چنان پیش رفت که توانست مدارج بالای علمی را با امتیاز بالا کسب کند."

نکته قابل توجه در زندگی شیخ تقی عثمانی، خدمت در ارتش پاکستان است و این مساله در ارتقای رتبه علمای پاکستان چنان اهمیت دارد که اگر فردی در ارتش و سازمان‌های اطلاعاتی پاکستان خدمت نکرده باشد و یا در حال خدمت نباشد، ممکن نیست به شهرت و مقامی برسد. جالب است که بیشتر مدارس دینی و اکثر علمای پاکستان در طول حیات ۷۵ ساله این کشور، همواره پشتیبان ارتش و سازمان اطلاعات پاکستان در جنگ‌های نیابتی این کشور در کشمیر، افغانستان و سایر مناطق جهان بوده‌اند. به همین دلیل هرگاه ارتش پاکستان خواسته است که در منطقه و کشوری اعمال نفوذ کند، از عقبه فکری خود یعنی مدارس و علمای دینی بهره برده و از آنان به عنوان پیش‌قراولان پیاده کردن استراتژی خود استفاده کرده است.

سفر شیخ تقی عثمانی به عنوان رییس وفاق‌المدارس و نایب رییس دارالعلوم کراچی به افغانستان نیز خارج از مأموریت ارتش و سازمان اطلاعات پاکستان نیست زیرا اخیراً به این موضوع «منظور پشتین» رهبر «جنبش نجات پشتون‌ها» و «محسن داور» عضو پارلمان پاکستان و رهبر حزب «جمهوری ملی» هم اشاره کردند. «افراسیاب ختک» سناتور سابق پاکستان نیز با تأیید این که هیئت علمای پاکستان به کابل از سوی نهادهای امنیتی پاکستان مأموریت دارد، اظهار داشت: "هیات اعزامی علمای پاکستان به افغانستان، نقشی در مذاکرات تحریک طالبان پاکستان و دولت پاکستان نداشته بلکه اعضای این هیات برای فراهم کردن زمینه گشایش شعبه‌ها و نمایندگی‌های مدارس دینی پاکستان، به افغانستان آمده‌اند." وی تصریح کرد که "توسعه مدارس دینی در افغانستان، در راستای سیاست ارتش پاکستان صورت می‌گیرد زیرا یکی از صادرات پاکستان به کشورهای پیرامونی مثل افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی، صدور طالبان است."

فشرده مطلب این که طبق شواهد میدانی، افغانستان و منطقه شاهد تحولات جدیدی هستند که اگر گمانه حرکت خزنده پاکستان به سوی دهلیز واخان به منظور اتصال این کشور به آسیای مرکزی، درست باشد، بازهم پاکستان بازیگر نقش محوری این بازی خواهد بود. این در حالی است که به تازگی، "تحریک طالبان تاجیکستان" اعلام موجودیت کرد که نسخه تاجیکی طالبان پاکستان و افغانستان است. بی‌جهت نبود که سران کشورهای آسیای مرکزی، نشست تاشکند را ترتیب دادند تا نگرانی خود را از ناحیه افغانستان اعلام کنند. البته تردیدی نیست که در بازی جدید پاکستان که چراغ سبز آمریکا را با خود دارد، بازهم مدارس دینی پاکستان و به خصوص دارالعلوم کراچی و حقانیه، مأموریت پیش‌قراولی را برای پیاده کردن استراتژی پاکستان در منطقه، به عهده دارند.

مرادی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
تقی عثمانی
ارتش پاکستان
نظرات بینندگان:

>>>   نخست وزير يك كشور نسوار در دهانش، با لباس ژوليده و لنگي چرك آلود همراه با دمپايي هندي و با دستاني بسته كه زير ناف قرار داده و سر خود را خم كرده چُرت مي زند و در مقابل يك ملا پاكستاني نشسته گوش به فرمان آن است و جالب آنكه آن همچون پادشاه نشسته انگار به عسكر دستور مي دهد، چه بگم؟
حاكميت پشتونها هميشه متكي به كشورهاي خارجي بوده است چه اينكه هيبت الله باشد زير پرچم اسلام پاكستاني باشد و چه اينكه كرزي و غني باشد زير چتر ناسيوناليسم آمريكايي باشد و چه اينكه نجيب باشد در سايه سوساليسم روسي باشد همه آنها اعتقاد دارند بدون حمايت خارجي نمي توانند دوام بياورند از اينرو به نيروهاي خارجي تكيه مي كنند حتی گروهای کوچک این قبیله شدید وابسته هستند.
در فرهنگ پشتونها نقد كردن از بزرگان شان جرم است، رهبران پشتون هر عملي را انجام دهند براي قبيله هاي پشتون مقدس شمرده مي شود از اينرو اين تصوير را غير پشتونها مايه شرمساري و افغانها مايه افتخار مي دانند.
گل امیری

>>>   جبهه مقاومت ملی با توکل به خدا و اتکا به نیروی جوانان مقاومتگر افغانستان بدون داشتن هیچ پشتوانه خارجی قیام و ومقاومت را در مقابل طالبان این لشکر نیابتی پاکستان و تمام اجیران و نوکران شرق و غرب از القاعده و داعش گرفته تا تروریست های کشمیری و آسیای میانه و عرب و عجم که در صفوف طالبان برای ویرانی و به ذلت کشیدن مردم و وطن ما کمر بسته اند آغاز کرده و نسل بعد نسل تا زدودن آخرین بقایای نوکران اجنبی و پاک کردن دامان وطن از لوث وجود تروریستان جهانی و منطقوی و محلی ادامه میدهد و در این راستا به هیچ قدرتی در روی زمین به توکل خدا سر خم نمیکند.
تدارک امکانات نظامی و لوجیستیکی را از هر مرجعی بدون قید و شرط میپذیرد اما دستور نمیپذیرد و با همه مقاومتگران دلیر وطن در تمام نقاط کشور که هدف شان رهای و آزادی و نجات کشور باشد همسنگر و همراه است و در نهایت هم این فرد فرد ملت سر بلند افغانستان است که تعین کننده نوع نظام و شیوه حکومتداری و تسوید و تصویب قانون اساسی با ریختن رای فردی و سری و آزاد و سهم گرفتن در انتخابات عادلانه و دور از تقلب تحت نظارت جهانی و مدیریت ملی خواهد بود.

>>>   هشدار به ملا هایی که در پاکستان درس خوانده اند.
با شکست طالبان تمام دیوبندی ها و حقانیه ها هم به پاکستان صادر خواهند شد.
در هیچ مسجدی جایی برای ملای دیوبندی و درس خوانده پاکستان و سلفی و وهابی نخواهد بود.

>>>   نصیب این کشور بد بخت انچه دزد رهزن یاغی و باغی در افغانستان موجود بود در قالب رهبر تنظیم ملا مولوی خان و ارباب سید پیر و پیشوا شیخ گردیده است. افغانستان قدیم و افغانستان امروز بزرگترین ضربات را از ناحیه دین متقبل شده است.....
باور

>>>   Mozhdah Zafari Bakhshi
این شیطان و خدا‌ رانده چندی پیش کابل آمد.
این همو شیطانی است که همواره فتوای قتل عام تاجیکان و هزارگان را صادر می‌نمود.
فتوای کشتار مسلمانان در افغانستان!
بصد‌ها و هزاران مردان جوان در بخش نظامی به فتوای این شیطان حلال یعنی گردن زده میشد.
تروریستی که نسل تازه درجهان اسلام را تروریست و انتحاری پرورش داده است.
این ناانسان تعصب و تبعیض مذهبی را مثل ویروس شیوع بخشید، هر انسانی که افکار و اندیشه‌ی تروریستی این قاتل را نداشته باشد مستوجب مردن است و جز خویش و هم اندیشانش، دیگران را متنفر است.
از خدا می‌خواهم که این شیطان را نابود نماید، مردم ما را دربدر و آواره ساختند. پلک بهم‌زدنی فتوا صادر می‌نماید. فتوای اشغال سرزمین دیگران را.
خدا خدای کاینات و خالق همه ای مخلوقات هست. ولی این شیاطین خدا را در انحصار خویش گرفته و بنام خدا تا توان دارند آدم می‌کشند.

>>>   او باداری است که به سرکشی از نوکران اش امده

>>>   .... کند هرچی سلفی و وهابی را که کاری جز ریختن خون مسلمین ندارند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است