انتقال پناهجویان افغانستانی از تهران به ایتالیا
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۰۴    ۱۴۰۱/۵/۸ کد خبر: 170929 منبع: پرینت

"۹" پناهجوی افغانستانی بامداد سه‌شنبه با پروازی از تهران به ایتالیا منتقل شدند. این نخستین گام از خروج حدود ۳۰۰ نفر دیگر از افغانستان در هفته جاری است. از سرگیری خارج کردن شهروندان در خطر افغانستان با همکاری دولت ایتالیا، نهادهای خیریه و سازمان‌های بین‌المللی اجرایی می‌شود.
وزارت امور خارجه ایتالیا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد کریدور بشردوستانه جدید به منظور «پذیرش شمار دیگری از پناهجویان و شهروندان سرکوب شده افغانستان» انجام می‌شود. هدف از این برنامه «برخورداری شمار بیشتری از شهروندان افغانستان از آینده‌ای امن و با کرامت» توصیف شده است.
پس از پرواز روز دوشنبه از تهران، قرار است ۲۰۰ پناهجوی دیگر روز چهارشنبه از اسلام آباد و گروه دیگر روز پنجشنبه از تهران به ایتالیا پرواز کنند.

در ماه اوت سال گذشته و پس از سقوط جمهوری اسلامی افغانستان و بازگشت طالبان به قدرت، هزاران شهروند افغان که عمدتا همکاران دولت‌های خارجی و نهادهای بین‌المللی بودند، سراسیمه از فرودگاه بین‌المللی کابل گریختند. برنامه انتقال غیرنظامیان در خطر در ماه‌های بعد و با همکاری ایالات متحده، دولت‌های اروپایی و همچنین شرکت‌های امنیتی-اطلاعاتی ادامه یافت. با این حال جنگ اوکراین و گسیل گروه جدیدی از پناهجویان به اروپا این روند را عملا برای ماه‌ها متوقف کرد.
در حال حاضر هزاران پناهجوی افغانستانی در ایران و پاکستان در انتظار پذیرش موارد پناهندگی از سوی سفارت‌های اروپایی هستند.

سازمان ملل متحد هفته گذشته گزارش کرد از ابتدای سال ۲۰۲۲ تاکنون، دست‌کم ۳۲۸۰ پناهجوی افغانستانی از راه دریای مدیترانه وارد ایتالیا شده‌اند. کشورهای جنوبی اروپا در کناره دریای مدیترانه و از جمله ایتالیا و یونان بزرگ‌ترین مبادی ورودی پناهجویان از خاورمیانه و شمال آفریقا به مرزهای اتحادیه اروپا هستند. در یک سال و نیم گذشته و با توجه به تشدید کنترل مرزهای شرق اروپا، عبور از دریای مدیترانه، با وجود خطرهای گسترده، بار دیگر به معبر اصلی پناهجویان و مهاجران برای رسیدن به کشورهای اروپای غربی بدل شده است.

کد (8)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
پناهجویان افغانستانی
تهران ایتالیا
نظرات بینندگان:

>>>   کشتن خودشان را. فقط ۹ نفر که این همه بیانیه صادر کردن ندارد.

>>>   اینالیا بهترین جا است هر که انجا برسد زندگی اش مالامال میشود و اینده اش درخشان .

>>>   ضمن عرض تبریک بابت پیروزی ورزشکار قهرمان کشور احمد ولی هوتک باید یاد آور شوم که چنانچه جماب عالی در کابل در امن و امان زندگی میکنید همه جوانان از این نعمت برخوردار نیستند و اگر باور ندارید سری بزنید به خیرخانه وکارته پروان و سفری بکنید به اندراب و پنجشیر و تخار و اگر ممکن نیست سری بزنید به زندان پلچرخی و ببینید که جوانان غیر پشتون به چه جرمی در آنجا زندانی هستند و اگر باز هم فرصت ندارید سری بزنید به یوتیوب و ببینید که طالبان با چه بی رحمی جوانان غیر پشتون را به نام های مختلف شکنجه میکنند و میکشند.
افغانستان شده بهشت پشتون ها و دوزخ غیر پشتون ها خواستی باور کن وخواستی باور مکن.

>>>   فقط 9 نفر!!!!

>>>   هرکه اینالیا را خوش دارد ولی از ایران اینالیا رفتن اسان نیست


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است