چرا مرگ الظواهری مهم است؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۵۱    ۱۴۰۱/۵/۱۳ کد خبر: 170972 منبع: پرینت

خبر کشته شدن الظواهری توسط آمریکا در کابل به دلایل زیر، فوق العاده حائز اهمیت است:
۱. این اتفاق نشان داد که آمریکا در افغانستان و در کابل حضور قوی و قابل توجه دارد این حضور که عمدتاً رنگ استخباراتی به خود گرفته به گونه‌ای است که هر تحرک ریز و درشتی را رصد می‌کند و در صورت نیاز به اقدام نظامی، این اتفاق نیز می افتد.
بنابراین هرکسی که در حال انکار حضور آمریکا در افغانستان است، فی الواقع در حال اغفال افکار عمومی و نیز اغفال همسایگان افغانستان است.

۲. رهبران و نیروهای القاعده و همچنبن تروریست های مختلف دیگری در پوشش های گوناگون، در عالی ترین سطح ممکن در افغانستان حضور و فعالیت دارند و امکان ندارد که این فعالیت ها، بدون هماهنگی کامل طالبان صورت پذیرد.
شبکه حقانی که بخش عمده نیروهای استخبارات طالبان را در کنترل دارد، با همکاری ای اس ای، بر جزییات فعالیت های مختلف در جای جای افغانستان مسلط هستند و منطق پذیر نیست که بگوییم آدمی در قواره ایمن الظواهری بدون حمایت های امنیتی طالبان در منطقه فوق امنیتی شیرپور کابل زندگی می‌کرده است.

۳. هماهنگی امنیتی و استخباراتی بسیار پیچیده ای میان طالبان و آمریکا وجود دارد.
شبکه‌ حقانی از جمله بخش های مهم طالبان بود که با سازمان سیا همکاری داشت. به همین دلیل، کشورهای همسایه افغانستان که رقبای آمریکا به حساب می آیند، عمدتا بر سر جناح رقیب شبکه حقانی حساب باز کرده بودند و تعامل خود با این گروه را در چنین فضایی تعریف کرده بودند.

آنگونه که از قراین پیداست، بسیاری از این کشورها تصور می‌کردند که رابطه جناح میانه رو طالبان با آمریکا در حد یک رابطه سیاسی و دیپلماتیک است و چون این جناح، ظرافت های دیپلماتیک را درک می‌کند و حساب منفعت و ضرر را می‌فهمد و قصدشان هم حکومت کردن بر افغانستان است، در صورتی که منافع شأن از سوی کشورهای همسایه تامین شود، آمادگی دارند تا از دامن آمریکا خارج شوند.
اما در واقعه ترور الظواهری که تحت حمایت شبکه حقانی قرار داشت، انگشت اتهام همکاری با سازمان سیا به سوی همان جناح معتدل اشاره رفته و از وضعیت رو می‌توان استنباط کرد که حتی همان جناح مثلا معتدل طالبان هم رابطه استخباراتی وثیقی با آمریکا دارند و تحت هیچ شرایطی از دامن آمریکا خارج نخواهند شد.

سید احمد موسوی مبلغ


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
الظواهری
طالبان
آمریکا
نظرات بینندگان:

>>>   انقدر توضیحات لازم نبود
یکی از شروط آزادسازی پولهای بلوکه شده کشاندن ظواهری به جای امن بود تا توسط آمریکا ترور شود
همان زمان هم رییس سیا به افغانستان آمد دقیقا شش ماه پیش
طالبان به فکر خودش است همسایگان هم به فکر خودشان کدامیک احمق نیستند که فکر کنند طالبان میانه رو تند رو و ...فرقی با هم دارند
هر کدام از سازمانهای استخباراتی چند پلن برای خود دارند.

>>>   بلی هم وطن مرگ شیطان برای شیطاطین ها
بسیار همیت دارد چرا زیر بال کلان خود است
آمریکاه شیطان است
طالبان شیاطین تر
آمریکاه شراب خوار شهوت باز
طالبان چرسی بچه باز

>>>   ممکن است سناریوی محمد مرسی در مصر تکرار شود. آمریکایی ها ابتدا اخوان المسلمین را به حکومت رساندند و بعد که همه از مخفی گاهشان بیرون آمدند و چهره هایشان برای ملت آشکار شد با یک کودتا همه‌ی اخدان المسلمین را تار و مار کردند. امروز دیگر رهبران طالبان اشباح تاریکی نیستند و بلکه منزلگاهشان مشخص هست و در کوچه و خیابان قدم می زنند. جنگ امروز با طالبان دیگر پارتیزانی و نامتقارن نخواهد بور.

>>>   عمده‌ی پارتیزان های اسلامگرا روابط مستحکمی با هژمونی آمریکا دارند و تاریخ به خاطر ندارد آن ها منافع آمریکا را به خطر انداخته باشند بلکه عمدتا لبه تیز شمشیرشان را متوجه جوامعی می کنند که مستقل از صهیونیسم جهانی هستند.

>>>   چقدر هزاره درگیر گفته های نمایندگان مجلس ایران هستند از صبح میشینند ببینند کی تو ایران حرف میزنه بعد مثل طوطی همه جا تکرار می کنند
قبلا قفل کرده بودند رو جنبش اصیل منطقه حالا گیر کردن رو ذوالنوری
خخخخ
چقدر واستون مهمه که مقامات ایران چی میگن
قشنگ یکسال میرن تو فکر
خخخخ
حتی نمیتونه مخفی کنه منظورش ذوالنور نیست
درگیر باش هزاره


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است