تداوم فشار طالبان بر شیعیان هزاره
 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۰۵    ۱۴۰۱/۵/۱۳ کد خبر: 170973 منبع: پرینت

از زمان تسلط طالبان بر افغانستان، فشارهای سیاسی و نظامی بر شیعیان هزاره در افغانستان هر روز بیشتر می‌شود و نیروهای طالبان به بهانه‌های مختلف، اقدام به کشتار و بازداشت‌های خودسرانه می‌کنند.
به گزارش شفقنا، نیروهای طالبان در راستای تداوم فشارها بر شیعیان افغانستان، یک نفر را در ولسوالی ناوه‌میش ولایت دایکندی در زندان اعدام کرده‌اند و ۹ نفر دیگر را در ولایت غزنی به صورت انتقامجویانه، بازداشت کرده‌اند.

منابع محلی در ولایت دایکندی به خبرنگار شفقنا گفته‌اند که طالبان محمد زابلی، یکی از اعضای نیروهای امنیتی حکومت پیشین افغانستان را در ولسوالی ناوه‌میش این ولایت در زندان اعدام کرده‌اند.
یکی از بزرگان ولسوالی ناوه‌میش به خبرنگار شفقنا با تایید این خبر گفت که طالبان چندی پیش پسر ده ساله آقای زابلی را بازداشت کرده بودند و او که پس از تسلط طالبان به ایران مهاجر شده بود، مجبور شد برای رهایی پسرش به وطن برگردد و خود را تسلیم کند.

منابع محلی می‌گویند که این عضو پیشین نیروهای امنیتی افغانستان زیر شکنجه طالبان جان داده است و طالبان جسد بی‌جان او را به دار آویخته‌اند.
مسوولان محلی طالبان در ولسوالی ناوه‌میش ادعا می‌کنند که محمد زابلی در زندان خودکشی کرده است، اما منابع مردمی این ادعا را رد می‌کنند.
طالبان چندی قبل پسر ده ساله محمد زابلی را بازداشت و زندانی کرده بودند و در بدل رهایی او، از خانواده‌اش سلاح و مهمات خواسته بودند.

بازداشت‌های انتقامجویانه در غزنی؛
طالبان در این اواخر فشارها بر شیعیان هزاره در ولسوالی ناهور ولایت غزنی را افزایش داده‌اند و ساکنان این ولسوالی را به بهانه‌های مختلف، بازداشت کرده‌اند.
منابع محلی می‌گویند که دو روز پیش نیروهای طالبان از منطقه “بهائی” ولسوالی ناهور ولایت غزنی، ۹ نفر از شیعیان هزاره را به اتهام قتل یک مرد کوچی، بازداشت کرده‌اند.

منابع می‌گویند که این مرد کوچی حدود بیست سال پیش در این منطقه کشته شده است و اکنون طالبان از هر روستا چند نفر را به اتهام قتل این مرد کوچی، بازداشت کرده‌اند.
این افراد در پی عریضه کوچی‌ها از ساکنان محل از سوی نیروهای طالبان بازداشت شده‌اند و مسئولان محلی طالبان گفته‌اند تا زمانی که رضایت کوچی‌ها به دست نیاید، آنها را آزاد نمی‌کنند.
پیش از این نیز طالبان شماری از ساکنان روستای “باریکی” ولسوالی ناهور را به اتهام عدم پرداخت خون‌بهای یک مرد کوچی که بیست سال پیش کشته شده بود، گروگان گرفته بودند.
طالبان خون بهایی این مرد کوچی را ۱۱ میلیون کلدار پاکستانی تعیین کرده بودند و بعد از پرداخت کامل این مبلغ توسط ساکنان محل، افرادی که به گروگان گرفته شده بودند، آزاد شدند.
طالبان تاکنون در موارد مختلف شیعیان هزاره‌ها را به بهانه‌های واهی، بازداشت و جریمه کرده‌اند.

چند ماه قبل آنها ساکنان یک روستا در ولسوالی شهرستان ولایت دایکندی را به دلیل اینکه موتر حامل اموال تجارتی آنها 19 سال قبل در مسیر راه واژگون شده و خساره دیده، جریمه کرده بودند.
صاحب این موتر از قوم پشتون است و زمانی که اموال تجارتی ساکنان ولسوالی شهرستان ولایت دایکندی را از غزنی به دایکندی انتقال می داده، بر اثر بی احتیاطی خودش، موترش واژگون می شود.

پیشینه نزاع کوچی‌ها با شیعیان هزاره؛
کوچی‌های پشتون همه ساله بر مناطق محل سکونت شیعیان هزاره در بخش‌های مختلف افغانستان هجوم می‌آورند؛ اما آنها بیشتر به شماری از ولسوالی های ولایت غزنی و ولسوالی‌های حصه اول و دوم بهسود ولایت میدان وردک، هجوم آورده‌اند.
با هجوم کوچی‌ها، مردم محل به دفاع از خود برخواسته‌اند و مانع تصرف زمین‌های زراعتی و محصولات زراعتی شان توسط کوچی‌ها می‌شوند.

در درگیری‌های که بر سر این مساله به وجود آمده است، شمار زیادی از هزاره‌ها نیز هنگام دفاع از خانه و زمین خود، کشته شده‌اند، اما کوچی‌ها هیچگاه از سوی حاکمان افغانستان مجبور به پرداخت خون‌بها و غرامت به هزاره‌ها، نشده‌اند.
با تسلط طالبان بر افغانستان، کوچی‌ها از تعصب قومی و قبیله‌ای مسئولان طالبان نفع برده و شکایت‌های واهی علیه شیعیان هزاره ترتیب می‌کنند.

مسوولان محلی طالبان بدون اینکه اینگونه شکایات و قضایا را به محاکم و ارگان‌های عدلی و قضائی راجع کنند، به صورت خودسرانه مردم محل را بازداشت، شکنجه و مجبور به پرداخت جریمه‌های سنگین می‌کنند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
فشار طالبان
شیعیان هزاره
نظرات بینندگان:

>>>   این طالبان دوام نمیاورد انشالله سرنگون خواهد شد.

>>>   مهم نیست.
چیزیکه عوض دارد ، گله ندارد.
حال که طالبان حاکم اند بکشند و وقتی ما حاکم شدیم میکشیم و این بازی تا قاف قیامت ادامه دارد چون طالب آدم شدنی نیست.

>>>   این نتیجه پشتیبانی داکو های هزاره (محقق، خلیلی و .....) از فاشیستان پشتونیست در دو دهه اخیر است.
آتش خاوری

>>>   ملیت مظلوم ومحروم هزاره مناطق مرکزی افغانستان مردم زحمت کش و صادق بوده اند که متاسفانه درادوار مختلف حکومات کذشته مورد ظلم واذیت قرار کرفته اند.اکنون نیز با برداشت نادرست از وضع این مردم مومن تحت نام های مختلف دوسیه سازی میکردند وتحت این دسیسه ها اهداف فاشیستی وتنک نظرانه بازهم ظلم وستم را براین ملیت مومن وزحمت کش قرار میدهند.الا لعنت الله علی القوم الظالمین.
نورالدین نورستاني

>>>   خدا کسانی را که به اندازه سر سوزنی از طالبان حمایت کرده اند ....کند.

>>>   طالبان حذف نوروز و عاشورا از تقویم افغانستان را تایید کرد

>>>   ظلم طالبان تنها بر شیعه یا هزاره خلاصه نمی‌شود
اگر چشم و گوش تانرا باز کنید متوجه می‌شوید که طالبان به همه اقوام و اقشار جامعه ما ظلم می‌کنند
مثلا در قندهار چقدر مردم را اعدام صحرایی کردند یایا نمونه دیگر کشتار های شمالی و پنجشیر میشود نام برد
خلاصه کلام که موضوع را قومی نسازید طالبان به هر افغانستانی ظلم می‌کنند

>>>   عزیزان دل
طالبان تقیه میکنند وگر نه
شیعه و طالب چو آب و آتش است

>>>   خداوندا همان چند هزار نفر از هزاره ها که در حمایت از طالبان تجمع کردند را به سزای اعمالشان برسان
خدایا تمام عمر بعضی مفختوران طلبه هزاره در قم و مشهد که زندگی خود را به غیبت پشت سر شیعیان عراق و لبنان و یمن و سادات افغانستان گذشت و بیشترین کارشون فقط کامنت کنایه آمیزگذشته از این زندگی نکبتی تهوع آور راحت کن و به شیرزنان افغانستان طول عمر عنایت بفرما

>>>   طالبان کمی پای شان از جنگ ها با مقاومت جمع شود فکر نکنم که شیعه را اجازه دست باز نماز خواندن بدهد چنانکه قبلا این کار را کرده اند .

>>>   با نظرات منفی که به هزاره هادادید شما رو بخدایتان واگدار میکنم، شما هیچوقت از کشتن هزاره ها سیر نمیشید. هزاره ها درطول تاریخ کم غرامت ندادن، ..... کند شما هایی که درباره هزاره ها از روی تعصب گپ می زنید، فکر آخرت تان راه بکنید اگر مسلمان هستید.....

>>>   شیعه توانش را در مقابل داعش نشان داده
کاری باهاتان میکنیم قبله را گم کنی به دنبال ویزه اسراییل باشی

>>>   طالب بخاطر محو شیعه طرح ریزی شده . میخواهند افغانستان را صد فیصد سنی بسازند .

>>>   باربار از طالبان ....حمایت کردید وحتا در پایتخت ایران مظاهره به نفع طالب انجام دادید. چنان از امدن این .....ها ذوق زده شدید که به صفوف موافقان پیوستید. حالی طالبان درنظر دارد این مهربانی وخوبی هزاره ها را جبران کند پس این وظیفه ای است که خود پیش گرفتید واین هنوز از نتایج سحراست🤣


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است