احناف و شهادت امام حسین (رض)
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۵۵    ۱۴۰۱/۵/۱۹ کد خبر: 171001 منبع: پرینت

یکی از رویدادهای جان‌گداز تاریخ اسلام، شهادت امام حسین در کربلا است. در کربلا، آن‌هم چند دهه پس از رحلت پیامبر اسلام، فاجعه خطرناکی اتفاق می‌افتد که بعدها در میان گروه‌های اهل سنت، بیش‌تر از همه توسط احناف جدی گرفته می‌شود.
به همین دلیل، امام ابوحنیفه در طول حیات خود هیچ گاهی هیچ منصبی را در دستگاه امویان و عباسیان نپذیرفت و حاضر نشد برای آن‌ها مشروعیت قائل شود.

۱) در دوره امویان، پس از نصب ابن هبیره به فرمانروایی عراق، علی رغم اصرار بسیار از طرف دربار خلافت، امام ابوحنیفه حاضر نشد منصب نظارت بر بیت‌المال را بپذیرد و به ناچار کوفه را ترک گفت و دو سال پایانی حکومت امویان را در مکه گذراند.

۲) او هم‌چنان در دوره امویان از قیام زید بن علی (۱۲۱- ۱۲۲ق) حمایت کرد.

۳) امام ابوحنیفه حتی از شورش‌های مرجئه در خراسان علیه امویان حمایت کرد. جریان وساطت او در گرفتن امان‌نامه برای حارث بن سریج، خیلی معروف است. حارث از رهبران قیام مرجئه در خراسان و ماوراءالنهر بود.

۴) امام ابوحنیفه هم‌چنان در دوره عباسیان با سفاح و منصور مماشات نکرد و به همین خاطر، در آخرین روزهای زندگی خود در زندان افتاد.

۵) او هم‌چنان در دوره عباسیان از جنبش ابراهیم بن عبدالله بن حسن حمایت کرد.

از ابوحنیفه روایت شده که او معتقد بوده است حضرت علی کرم‌الله وجهه در تمام جنگ‌های خود حق به جانب بوده است.
این واقعیت‌ها و روایت‌ها نشان می‌دهد که حادثه کربلا حضرت امام ابوحنیفه را بسیار متاثر ساخته و تا پایان از مواضع اهل بیت پیامبر دفاع می‌کرده و با دشمنان شان، دشمنی می‌نموده است.

عبدالشهید ثاقب


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
احناف
امام حسین
نظرات بینندگان:

>>>   جالب بود نمیدونستم اما پس چطور طالبان و حتی مردم افغانستان اکثرا گرایش سلفی دارند با اینکه مدعی حنفی بودن هستن اینقدر تفاوت جای تعحب و سوال دارد

>>>   آجرک الله جناب ثاقب صاحب، انشاالله که تلاش شما در زمینه روشن سازی نقاط تاریک و مبهم حوادث تاریخی اسلام در جهت رفع کدورت و کینه که مایه اصلی بدبختی و بیچارگی مسلمین است موثر واقع شده و راه های نفوذ دشمنان عظمت اسلام و مسلمین مسدود گردد. اما، اگر اسناد و منابع تاریخی فرمایشات تان را ذکر میکردید آنگاه هیچ بهانه ای در دست توکران اجنبی باقی نمی ماند

>>>   بیشتر از اینکه مطلب در مورد امام حسین باشد در مورد ابوحنیفه بود ....

>>>   لبیک یاحسین

>>>   امام حسین (ع)فرمود:اگرمسلمان نیستید لااقل آزاده باشید.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است