شیوع پدیده چند همسری در میان طالبان
چند همسری از گذشته‌ها در جوامع پشتون رواج داشته است، جایی که زنان به طور سنتی در مورد این‌که با چه کسی یا چه زمانی ازدواج می‌کنند، اجازه اظهارنظر ندارند 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۳۰    ۱۴۰۱/۶/۱۴ کد خبر: 171222 منبع: پرینت

نکاح اجباری توسط طالبان؛ موارد انفرادی یا یک پدیده شایع؟
جامه جهانی جلوی ازدواج های اجباری را در افغانستان بگیرد. (این پدیده چنان وسعت پیدا کرده که یاد آوری از آنرا ضروری می سازد)
گزارشاتی از شماری از ولایت مبنی بر اینکه ازدواج های اجباری صورت گرفته است نه در محضر نه مسجد بلکه خود طالبان عقد نکاح را می خوانند.

هرچند این قضیه در رسانه‌های اجتماعی بازتاب گسترده یافته است، اما قبلاً نیز گزارش‌های زیادی در مورد چنین ازدواج‌ها و ازدواج‌های متعدد اعضای طالبان نشر شده است.
گفته شده ابعاد گسترده ازدواج های اخباری بعضی ازخانواده ها را مجبور به خارج شدن از افغانستان نموده است. این اخبار و عدم رفتن دختران بزرگ سال به مکتب دیگر امیدی را برای خانواده ها بجا نگذاشته است و انها وادار می شوند کشور را ترک کنند.
به همین منظور چندی قبل ملا هبت‌الله رهبر گروه طالبان در فرمانی از اعضای این گروه خواست که از ازدواج‌های دوم، سوم و چهارم خودداری کنند. این فرمان ظاهراً بیانگر شایع بودن چند همسری در میان اعضای طالبان است.

مرتبط؛ عفو بین الملل: سرکوب زنان از سوی طالبان، آنان را دچار خفقان کرده است در ماه‌های اخیر گزارش شده که شماری از فرماندهان این گروه دو یا سه بار ازدواج کرده اند. رسانه‌های داخلی افغانستان به تاریخ ۳ سنبله گزارش دادند که یک فرمانده طالبان در تخار دریک هفته دو بار ازدواج کرده است.
در گزارشی از بی بی سی امده است، چندهمسری چقدر رواج دارد.
بیشتر رهبران ارشد طالبان چندین زن گرفته اند. بنیانگذار این جنبش، ملامحمد عمر و جانشین وی، ملا اختر منصور، هر دو، سه زن داشتند. ملا هبت الله، رهبر فعلی طالبان دو زن دارد.

چند همسری از گذشته‌ها در جوامع پشتون افغانستان و پاکستان رواج داشته است، جایی که زنان به طور سنتی در مورد این‌که با چه کسی یا چه زمانی ازدواج می‌کنند، اجازه اظهارنظر ندارند.
براساس این گزارش‌ها، شمس الدین همایون، ولسوال طالبان برای ولسوالی درقد تخار، یک هفته بعد از عروسی با یک بیوه، با یک دختر عروسی کرده است.
ارشدترین مقام مذاکره کننده طالبان در دوحه، ملا عبدالغنی برادر سه همسر دارد. گفته می‌شود هنگامی که او در پاکستان در زندان بود با زن آخری ازدواج کرد.

تقریبا همه رهبران این جنبش مستقر در دوحه چندین همسر دارند، از جمله کسانی که به تازگی از زندان آمریکایی گوانتانامو آزاد شده اند. بعضی از آنها بعد از آزادی، همسران اضافی گرفته اند.

محمود منجم زاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
جوامع پشتون
چند همسری
نظرات بینندگان:

>>>   زن بگیر زیاد فایده دارد مثل آنرژی کاربو است هم قبل از غذا هم بعد از غذا نوش جان کن که کیفیت خاص دارد ما ۲۰ سال در کوه ها بودیم حالا یک زن حق نداریم بگیریم زن های قشنگ قشنگ دختر های قشنگ قشنگ در شهر ها در سرک ها بیاد شوی فریاد میزنند میگویند که نان، کار ،آزادی، شوی وغیره ....... می خواهند ما هم لبیک می گویم به شما چی
ملا عباس استانکزی

>>>   یکی گفته است که یکی از رهبری طالبان شش زن دارد. شایع کرده ک دو را طلاق داده اما دروغ گفته که طلاق داده.
کمال الدین

>>>   چند زنگی از خود شرایط دارد بایید پولدار باشی و عدالت را تامین کنی . این ملا های بیکار و بی شغل که نان مردم را میخورند پول از کجا کردند ؟ معلوم است که چور و چپاول بیت المال را شروع کرده اند و از پول حرام زن میگیرند . از پول حرام زن هم حرام خواهد بود

>>>   پدیده چند همسری عوامل متعدد دارد که صاحب نظران و دانشمندان حوزه های روانشناسی و مردم شناسی و جامعه شناسی و تاریخ و مذهب و دیگر اهل خبره و فهم باید به آن بپردازند.
اما خز دید من
طالبان اصلا" به مفهوم ازدواج پی نبرده اند و در یک سر در گمی احساسی به سر میبرند.
طالبان با تجدید فراش دنبال لذت واقعی هستند چون درک لذت جنسی برای شان تا حال مفهوم نشده.
طالبان درک این مطلب که لذت جنسی ترکیبی از هم آغوشی احساسی و فکری و فزیکی است برای شان مشکل است و لذت جنسی برایشان فقط در هم آغوشی فزیکی و آنهم با پیش ذهنیت برتری مرد بر زن و مالک و مملوک تعریف شده و چنان عمل میکنند که گویا از خود رفع تکلیف میکنند و به مجرد بیرون شدن باد و بخار شان کار تمام است و با گذشت چند ساعتی احساس ارضای غریزی نمیکنند و فکر میکنند که مشکل در طرف مقابل است و باید تعویض شود و چون امکان تعویض شدن نیست پس سراغ جنس نو میروند و آنگاه تکرار در تکرار.
طالبان چنانکه با مردم بیگانه اند و با جهان بیگانه اند با فطرت و احساس درون خود نیز بیگانه اند و از عشق به جز لذت جنسی دیگر چیزی نمیدانند و زن در قدم اول برایشان مفهوم مستراح و محل خلاء را دارد و در قدم دوم ماشینی برای تولید نسل و در قدم سوم خدمتگاری بدون مزد.
حال اگر رسم و رسوم قبیله و ده و قریه را هم با این باور ها یکجا کنیم دقیقا" میشود مانفیست طالبانی برای ازدواج.
اما از طرف دیگر قضیه که زن اسیر شده در چنگال طالب است چندان آگاهی وجود ندارد و ایکاش خواهران روزنامه نگار ما که حالا فرصت کافی دارند به این موضوع بپردازند و با زن های طالبان در حد ممکن دیدار هایی داشته باشند تا دید آنها هم از ازدواج و همبستری و لذت جنسی و مفهوم ازدواج از نظر زنان طالبان هم چیز هایی به دست نشر بسپارند.
من حدس میزنم که شاید ۸۰ فیصد زنان اسیر دست طالبان از مفهوم ارضاء جنسی و اوج لذت چیزی نمیدانند.

>>>   این جماعت بعد از تسلیم شدن قدرت از دست پروردگان غنی بی وجدان و بعد فرار این بچه بی ریش استاد دری لوگری داخل کابل شده و خود را فاتح جنگ میدانند و هر کسی که زیر بیرق جمهوریت زندگی میکردند را غنیمت جنگی دانسته و به زنان و دختران به چشم کنیز می بینند اگر این زنان و دختران مظلوم را ظاهرا عقد هم میکنند از شرم کشور های اسلامی است وگرنه با سوء استفاده از روایات اسلامی بدون عقد ان زنان را برای خود حلال میدانند . رفتار داعشی ها در سوریه فراموش نشده که زنان و دختران بیچاره را اسیر و مورد تجاوز قرار میدادند بعد به دیگر داعشی واگذار میکردند و میگفتند اینها کنیزان ما است اختیارش را خود ما داریم و عقد و نکاحی لازم نیست مجاهدین باید از آنان استفاده جنسی نمایند خدا از رهبران رنگارنگ جهادی شدید بازخواست کند که از فروش آیات قرانی وخون مردم بیچاره صاحب مقام و ملک و ثروت شدند و اخرش هم با پول های حرام به کشور های دیگر فرار کردند

>>>   آقای منجم زاده لطفأ آقای محقق و امسال ایشانرا شامل جوامع پشتون چند همسری نسازید! قوانین نویسندگی را در قضاوت های تان باید مراعات نمایید.

>>>   این عادت شوم این مردم است .حتی زن
مانند اموال دیگر تبادله ، معامله،
آلش بدل و در میراث تقسیم می شود.
اگر باور نه دارید بروید آستان شینوار
و ولایات ههجوار تا ایالت های سرحدی .
م.ایوب خانقاهی

>>>   با این که اسلام مجوز ۴ زن را به مرد داده ولی بسیاری از چند زنه‌ها صرفاً ۳ زن دارند و از داشتن زن چهارم خودداری می کنند. ظاهرا به این علت که زن چهارم در حقیقت گردشی و مسیار است.

>>>   مرد اگر مرد است یک زن کافی است
دوم و سوم چهارم زیادی است
گر ضرورت باشدت دوم بجو
ورنه با با یک زن همه عمرت نکو

>>>   جای بسیار زیاد تعجب وافسوس است که آقای منجم زاده ودیگر همفکرانش از تعدد ازدواج طالبان که از نگاه شرعی یک عمل مشروع است آنهم در صورتیکه رضایت طرفین وجود داشته باشد با طمطراق انتقاد میکنند اما از غنی وهمفکرانش که هر روز با یک دختر ویا زن همبستر میشدند چه رضایت میداشت ویا نی وخصوصا فروختن منصب وچوکی در مقابل کام گرفتن از زن ودختر وطنت هیچ نمیگویید این بدین معنی است که شما دین وشریعت مشکل دارید.

>>>   Xآقای منجم زاده با دین و شریعت مشکل ندارد بلکه با سوُاستفاده از دین و شریعت مشکل دارند. شاید غنی و یک تعداد ارگی های دیگر فاسد بوده باشند و هرچه شبطان خواسته انجام داده باشند اما این دلیل و توجیه به این نیست که ملا غنی برادر بیاید و سه زن را برده وار در حرمسرا نگاه دارد حال آنکه هما یک زن تا آخر عمر برایش کافی بود.

>>>   آنها صرف بفکر شکم و پایین تنه خود هستند، چیزی بنام تفکر انسانی، ترقي، پیشرفت و دانش جایی در مغز کوچک آنها ندارد. اکثر آنها درمدارس دینی پاکستان مورد سوء استفاده جنسی مسولين و متولیان این مدارس قرار گرفته اند و عقده مند بار آمده اند و حالا دارند از مردم انتقام می کشند.
شمس تمنا


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است