طالبان اسیران جنگی را تیرباران می کنند
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۳۶    ۱۴۰۱/۶/۲۴ کد خبر: 171308 منبع: پرینت

به دنبال کشته شدن شماری از اسیران توسط طالبان در پنجشیر، سازمان ملل متحد در مورد نقض جدی حقوق بشر در این ولایت و مناطق دیگر افغانستان شدیدا ابراز نگرانی کرد.
یوناما می‌گوید وضعیت را زیر نظر دارد و خواهان به عدالت کشیدن عاملان هر جنایتی است.
یوناما، دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان روز چهارشنبه در خبرنامه‌ای می‌گوید طرف‌های منازعه علاوه بر احترام به حقوق زندانیان، تعهدات بین‌المللی روشنی دارند.

به گزارش انترنشنال، در روزهای اخیر، تصاویری متعددی از پنجشیر منتشر شد که نشان می‌دهد افراد طالبان پس از اسیر گرفتن نیروهای جبهه مقاومت ملی، آنها را تیرباران می‌کنند.
یوناما گفته است که در مورد ادعاهای اخیر در پنجشیر در خصوص نقض جدی حقوق بشر نگران است.
طبق گزارش‌های منتشر شده، طالبان اخیرا فرمانده محمدیار و ۶ نفر از نیروهایش را پس از یک درگیری طولانی، در منطقه شابه ولایت پنجشیر به اسارت گرفته و آنان تیرباران کردند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت که در عملیات پاکسازی این گروه در پنجشیر، دستکم ۴۰ تن از نیروهای جبهه مقاومت کشته و بیش از ۱۰۰ تن آنان اسیر شده‌اند.
صبغت‌الله احمدی،‌ سخنگوی جبهه مقاومت در توییتر نوشت که این رفتار طالبان با اسیران جنگی،‌ نقض صریح کنوانسیون سوم جنیوا است.
بر اساس کنوانسیون جنیوا،‌ مصوب سال ۱۹۴۹ که همه کشورها، از جمله افغانستان آن را پذیرفته و ملزم به اجرای آن اند، ناظر بر رفتار طرف‌های درگیر با اسیران جنگی است. در این کنوانسیون،‌ نه تنها کسی اجازه کشتن اسیران جنگی را ندارد،‌ بلکه رفتار انسانی با اسیران باید تضمین شود.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان
پنجشیر
اسیران جنگی
نظرات بینندگان:

>>>   درجنگ زخم وکشتن است،کسانی که میجنگندند این چیزها را باید در نظر داشته باشند

>>>   از طالب ....توقع انسانیت نیست.

>>>   اگر زور پنجشیری برسد و یا طالب را اسیر کند زنده پوست میکند کجا است آن مردم کور و ملل نامتحد که اعتراز کند افغانستان در این بیست سال از دست همین پنجشیری نا اهل و لندغر در اتش میسوزد وقتیکه میجنگد باید مردانه بجنگند و در وقت کشتن مانند .... خود را پاره نکند

>>>   ولی جنگ هم قانون دارد برای مثال اسرای جنگی از حقوقی برخوردار هستند و اعدام صحرایی آنها یک جنایت جنگی است.

>>>   کشتار اسیران جبهه مقاومت توسط طالبان نتیجه ترسی است که در وجود مسئولین و مقامات جبهه مقاومت لانه کرده است . این ترس زاده امروز ، امسال ، پارسال نیست بلکه نتیجه سه قرن جنایات افغانها بر علیه اقوام دیگر است که بد بختانه فرد فردی تاجک ، هزاره و ازبک به خاطر حفظ جان شان در مقابل ظلم اوغان سکوت کرده و به شکل اتومات به انسان ترسو و جبون تبدیل شده اند .
تاجکها، ازبیکها و هزاره ها باید بدانند که فرد فرد افغان بیشتر از اینها زندگی شان را دوست دارند فقط فرقی که با دیگران دارند اینست که آنها با قبول ریسک دست به انواع مختلف جنایت میزنند تا آن حدی که روحیه طرف مقابل را بشکنند چناچه موفق به شکستن روحیه طرف مقابل شده نتوانستند آنگاه از موضع خود عقب نشینی مینمایند
اگر آنچه را گفتم قبول کنید و مانند خود افغانها عمل به مثل در مقابل اسیر شده های افغان انجام دهید آنوقت خواهید دید که دست سلاح دار خود را مخفی و دست قران دار شان را پیش خواهند کرد امتحانش مفت است عجله کنید . سازمانها به اصطلاح حقوق بشر یک قصه مفت است در جنگها حرف اول و آخر را زور تعیین میکند.

>>>   از طالبان جز این توقعی نمیتوان داشت.
طالب نه به اصول و شریعت اسلمی پایبند است و نه به قوانین بین المللی و نه بویی از انسانیت برده.
مقاومتگران تا پای جان ایستاده اند و با رفتن یک مقاومتگر ده ها جوان کمربسته منتظر است تا در سنگر اش ایستاده شود.
هندوکش در پایان این نبرد نامش میشود طالب کش.

>>>   اينها به چه مى جنگ و انگيزه جنگ شان را بايد توضيع دهند؟ ايا مى خواهند مثلى دولت قبلى همه مردم را به گروگان بگيرند؟ مى خواهند دو ريس جمهور داشته باشند؟ مى خواهند ولايت پنجشير را ممنوع الدخول بسازند به ديگر اتباء افغانستان؟ بلاخره مى خواهند خراسان بسازند؟ ما به هميش نه مى گويم و اين ولايت بايد از موجوديت چند دانه مزدور و جاهل بغاوتگر بايد پاك سازى شود!!

>>>   به هفتمی
میجنگن تا اسلام را خوارجی نکنید میجنگند فارسی را نابود نکنید میجنگند تا تاریخشان را به یغما نبرید میجنگند تا ناموس ملتش از گرسنگی اولاد تن به هر کاری ندهد میجنگند تا مکاتب باز شوذ زنان سرزمینشان توانمند باشند نه جنس دست دوم میجنگند تا نام نحس ناله استان را از روی این سرزمین بردارند میجنگند تا انسانیت شجاعت فرهنگ و تمدن به دست جهل حماقت و فریب و وحشت نمیرد اگر قانع نشدی طومار هم بنویسند فایده نداره خود را به خواب زده ای


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است