درگیری میان مردم محلی و کوچی‌ها در تخار
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۲۰    ۱۴۰۱/۶/۲۵ کد خبر: 171315 منبع: پرینت

زد و خورد میان مردم محلی و کوچی‌ها در ولسوالی خواجه بهاءالدین که از ۲ روز پیش آغاز شده، پایان نیافته است.
مردم محلی ادعا می‌کنند که کوچی‌ها خانه‌های شان را چور کرده و طالبان هم مانع از کار آنان نشده اند.
در عین حال، تصاویری که به‌دست افغانستان اینترنشنال رسیده است، نشان می‌دهد برخی از مردم ولسوالی خواجه بهاءالدین در اعتراض به دستور طالبان در این ولسوالی مبنی بر تخلیه یک روستا دست به تجمع اعتراضی زدند.
آنها علیه طالبان شعار داده و از بی تفاوتی شان در برابر اقدامات کوچی‌ها به شدت انتقاد کردند.

پیش از این، منابع محلی روز ۱۹ سنبله گفتند که کوچی‌های مسلح با همکاری طالبان شماری از ساکنان ولسوالی خواجه بهاءالدین تخار را از خانه‌های شان بیرون کردند.
ویدیوی رسیده به افغانستان اینترنشنال نشان می‌داد که وسایل خانه‌ برخی ساکنان روستای لاله‌گذر و گل‌بهار بیرون انداخته شده و آنان نسبت به این کار اعتراض می‌کردند.
ساکنان این دو روستا گفتند که پس از غصب خانه‌های‌شان توسط کوچی‌های مسلح، آنها به طالبان شکایت کردند، اما استخبارات طالبان پس از حضور در محل از کوچی‌ها طرفداری کرد.

طالبان در یکسال گذشته در مناطقی که نیروهای مقاومت علیه این گروه فعالیت کرده اند، مردم را وادار به کوچ اجباری کرده اند. چنانچه، در روز ۸ سنبله منابع معتبر افغانستان اینترنشنال روز سه‌شنبه تایید کردند که طالبان ۸ خانواده را از قریه تنبنه ولسوالی دره ولایت پنجشیر کوچ اجباری داده‌اند.
مردم محل گفتند که طالبان این خانواده‌ها را به ارتباط داشتن با جبهه مقاومت متهم کرده و بر آنها فشار وارد کردند تا خانه‌های خود را ترک کنند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مردم تخار
کوچی ها
نظرات بینندگان:

>>>   مگر طالبان چه جرمی را مرتکب شده اند که اهالی خواجه بهاوالدین این همه داد و فریاد و رسوایی کرده اند؟
طالبان هیچ رفتاری خلاف شریعت انجام نداده اند اینها فقط صله رحم که یک حکم شرعی است در حصه اقوام کوچی خود به جا آورده اند و خود شما هم قبول دارید وقبلا هم در وقت قدرت تان زمان شورای نظار همین کار ها را انجام دادید یاد تان رفته که خانه های اهل هنود کابل را غصب کردید و قدرت همان وقت یا شورای نظار از شما حمایت کرد و پنجشیری ، بدخشی و تخاری در خانه های مردم که غصب کرده بودند بدون کدام تشویش از روز جزا در همان خانه های غصبی نماز میخواندند روزه میگرفتند با عیال خود خانه داری و بعد دل شان خوش که غسل جنابت میکنند در حالیکه تا دم مرگ جنوب میمانند . در چنین مسایل مشکل در برداشت های نادرست مردم از احکام دین است و مقصر خود مردم است که فتوا های تکفیری ملا های یهودی صفت را قبول مینمایند همین ملا و مولوی های یهودی صفت بودند که 120 سال قبل زمان عبدالرحمان خان پدر بزرگ طالبان و کوچیها چنین فتوا بر علیه هزاره ها و به نفع صله ارحام عبدالرحمان صادر کردند هزاره ها را قتل عام نموده ملک و مال و اموال شان را بین اوغان های کوچی و غیر کوچی توزیع کردند تا کنون سه چهار نسل شان از امکانات و املاک هزاره ها استفاده مینمایند در حقیقت هرچه اوغانی که الان آمده خانه های اهالی خواجه بهاوالدین را غصب میکنند همان های اند که با لقمه های حرام از مال هزاره ها بزرگ شده اند. برای جلوگیری از بروز چنین حوادث در نقاط دیگر باید و باید قبل از همه در دهن ملا های تکفیری ، داعشی ، حزب التحریر، جمعیت اصلاح و اخوانی ها با مشت بکوبید و آنانرا مانند س گ از بین خود برانید آنوقت است که حقوق انسانی هم نوع خود را حفاظت خواهی کرد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است