نشست سران مخالف طالبان در وین برگزار شد
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۲۷    ۱۴۰۱/۶/۲۵ کد خبر: 171316 منبع: پرینت

نشستی در وین با حضور شخصیت‌های سیاسی مخالف طالبان برای بررسی وضعیت کنونی افغانستان و مقاومت علیه طالبان برگزار شده است.
این نشست صبح پنج‌شنبه (۲۴ سنبله‌) آغاز شده است و حدود ۳۰ چهره سیاسی در آن شرکت دارند.
احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی و شماری از مقام‌های دولت پیشین افغانستان از جمله رنگین دادفر سپنتا، زلمی رسول، رحمت الله نبیل، فوزیه کوفی، نظیف شهرانی، شاه گل رضایی، میرویس بلخی، طیب جواد، منصور نادری، شکریه بارکزی، حسین یاسا و برخی چهره‌های دیگر سیاسی مخالف طالبان در این نشست شرکت دارند.

یک منبع به بی‌بی‌سی گفت که این کنفرانس بدون حضور رسانه‌ها برگزار می‌شود و هدف نشست بحث در مورد آینده افغانستان و «مقاومت سیاسی و نظامی» علیه حکومت طالبان در افغانستان است.
به گفته این منبع، آنها در حالی این نشست را برگزار می‌کنند که طالبان ایدیولوژی خود را تغییر نداده است و سیاست‌ها و دستورالعمل‌های سختگیرانه را به اجرا گذاشته است.
در روزهای اخیر درگیری‌های شدید میان نیروهای طالبان و مبارزان «جبهه مقاومت ملی» در پنجشیر شدت گرفته و از دو طرف تلفات زیادی به جا گذاشته است.

احمد مسعود در پیام صوتی، در این مورد گفت فرماندهان این جبهه «بعد از مبارزه طاقت فرسا در یک جنگ نابرابر» توسط نیروهای طالبان کشته شدند.
او تاکید کرد که «خون دادیم اما ارزش‌های [خود] را معامله نکردیم.»
آقای مسعود در نواری صوتی، می‌گوید کشته شدن این فرماندهان، ادعای طالبان را مبنی این که «مقاومتی وجود ندارد» بی‌اعتبار کرده و جبهه مقاومت، به گفته او «در حال گسترش» به سایر مناطق کشور است.
او تاکید کرد که کشته شدن مبارزان این جبهه «عزم ما را محکم‌تر، اراده ما را محکمتر، باور و راه ما را روشن‌تر می‌سازد.»

در همین حال، علی میثم نظری، مسوول روابط خارجی جبهه مقاومت ملی که خود نیز همراه با احمد مسعود در این نشست شرکت کرده است، در یک رشته توییت نوشته که کنفرانس وین به عنوان «انسجام و هماهنگی برای آینده افغانستان» سه روز ادامه خواهد داشت.
او افزوده که «این کنفرانس اولین پلتفورم و فرصتی است که مخالفان طالبان گردهم آمدند تا راه‌حلی برای یک افغانستان صلح آمیز و دموکراتیک را مورد بحث قرار دهند. چهره‌های سیاسی از همه اقوام و طیف‌ها جمع شده‌اند.»

این اولین بار است که یک پایتخت غربی میزبان کنفرانس گروه‌های مخالف طالبان از جمله کسانی است که در مقاومت نظامی علیه طالبان دست دارند.
در این کنفرانس رییس انستیتو امور بین المللی اتریش یک نهاد غیردولتی اتریشی نیز صحبت می‌کنند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
سران مخالف
نشست وین
نظرات بینندگان:

>>>   این چند .... ها نمیتواند که لکه بدنامی به مردم افغانستان وارد کند ‌پسر گوش بریده از مقاومت سخن میگوید وقتیکه یک دزد و لندغر در جنگ مسلحانه کشته میشود باز مانند .... داد میزند و سخن از ظالم و مظلوم میزند مظلومیت سما لندغر ها برای مردم معلوم است صرف پدر نامشروع تان است که از شما از راه نامشروع استفاده میکند

>>>   گورباچف نقل می کرد ، که احمد شاه مسعود برای مه زنگ زد و گفت امنیت راه سالنگ بر عهده ما است و من امنیت نیرو های روسی را گذر از این را تامین می کنم و اگر حتی یک نیرو روسی کشته شد نه به من پول بدهید و نه اسلحه . مسعود یک وطن فروش بیشی نبود و برای منافع بیگانگان می جنگید ، در جنایت بشری افشار مسعود وزیر دفاع بود و دستور کشتار هزاره های مظلوم را صادر کرد . بیست سال افغانستان در اشغال امریکایی ها بود چرا مسعود جوان برای ازاد سازی افغانستان در برابر امریکایی ها مبارزه نکرد؟ و هزاران سوال که با تایپ کردند نمی شود پرسید ، نوکران و کاسه لیسان فرانسوی میخواهند در افغانستان نا امنی ایجاد کنند و سزای کسانی که امنیت ملی را در خطر قرار دهند مرگ است ، دستور دادیم که پنجشیر را از وجود نوکران فرانسوی و خوارج پاکسازی کنیم،
حبیب الله یوسف زی

>>>   زور تان در کمر تان
تمام نوکران پاکستان و جرنیل های پنجابی بیایید و از پنجشیر به جهنم بروید.
اینجا پنجشیر است و هنوز سر فلم است.
اینجا عزت و شرف و مردانگی و غیرت در سنگر های مقاومت ایستاده اند و منتظر اند تا لشکر جهل و تعصب و فاشیسم قومی را به جهنم بفرستند نزد رفتگان شان.
یادتان نرود وقتی آمدید آخرین وداع را از بستگان تان بگیرید که فرصت باز گشت نخواهید داشت.
طالبان ای ذلیلان مزدور
شرم تان باد
ای عرزندان نا مشروع بی نظیر و انگلیس

>>>   یوسف زی
ما شیعیان یادمان نرفته فاجعه افشار و متاسفانه یاددمان هم نخواهد رفت اما از فاجعه کشتار ۳۰۰۰شیعه بیشتر غم به دل داریم که توسط شما از خدا بیخبران رخ داد اما فرق شما با مسعود در این است که شما همچنان افتخار میکنید به این عمل شنیع تان اما مسعود ابراز پشیمانی کرد و حتی نپذیرفت که عمدی بوده در واقع نیروهای تحت امرش بسیار جنایت ها کردند اما این سیره و روشش نبود اماشما همچنان به کشتار شیعیان احتمام دارید راستی گناه پدر را از پسر نمیپرسند موضوع بعدی چرا احمد مسعود مقابل امریکا نایستاد بخاطر اینکه فقط ده سال عمر داشت و از بچه ده ساله توقع ایستاده گی نیست اما بعد از تحصیلات راه عیش و نوش نپیمود من پیش از سقوط افغانستان پیگیر اخبارش بودم از منتقدین حضور خارجی هابود و اتفاقا دولت دست نشانده شان را قبول نداشت و از همین خاطر هیچ پست و مقامی را در این دولت نپذیرفت خیلی متاسفم که گیر شخصی افتادید که نمیتوانید با تهمت مردم را از او متنفر کنید


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است