احمد مسعود: باید راهی برای آینده افغانستان بیابیم
 
تاریخ انتشار:   ۱۴:۰۲    ۱۴۰۱/۶/۲۵ کد خبر: 171320 منبع: پرینت

احمد مسعود برای بسیاری نماد مقاومت، مبارزه برای آزادی و برقراری حاکمیت در افغانستان است.
او فرزند احمد شاه مسعود، اسطوره مقاومت افغانستان است؛ فرماندهی که در دهه ۱۹۸۰ میلادی در مقابل تهاجم شوروی سابق ایستاد و یک دهه بعد یعنی زماینکه طالبان برای نخستین‌بار، در افغانستان به قدرت رسید با آنها جنگید.

اکنون او رهبری جبهه مقاومت را برعهده دارد. تنها گروهی که از دره پنجشیر در برابر طالبان همچنان به مقاومت مسلحانه ادامه می‌دهد. هر چند جبهه مقاومت کنترل بخش‌های زیادی از افغانستان را در دست ندارد، اما دره استراتژیک پنجشیر، در شمال شرقی کابل را همچنان در دست دارد، دره‌ای که اخیرا طالبان ادعا می کند در آن دست به عملیات پاکسازی زده و دستکم ۴۰ نیروی مقاومت را کشته است.

پس از گذشت بیش از یک سال از سقوط کابل یورونیوز با احمد مسعود گفتگوی اختصاصی داشته است.
قسمت کوتاهی از این مصاحبه را در ادامه بخوانید.

آنلیز بورجس: چند روز پس از سقوط کابل، شما از پنجشیر برای واشنگتن‌پست نوشتید: «من حاضرم راه پدرم را دنبال کنم ... ما مجاهدان آماده‌ایم تا بار دیگر با طالبان مقابله کنیم ... ما انبارهای مهمات و اسلحه‌هایی داریم که جمع‌آوری آنها را از زمان پدرم آغاز کرده‌ایم....» چه بر سر آن تعهد به مبارزه آمد؟ جایگاه مقاومت، الان که در حال گفتگو هستیم، کجاست؟

احمد مسعود: همانطور که می‌گوییم مقاومت چیزی است که طالبان مدام آن را انکار می‌کنند... ولی واقعیت این است که ما توانستیم آنها را اسیر کنیم، حتی توانستیم بالگردهای آنها را ساقط کنیم، توانستیم از زمستان‌های سخت هندوکش جان سالم به در ببریم. بدون هیچ کمک خارجی زنده ماندیم.

آنلیز بورجس: آیا جامعه بین‌المللی به خواست شما بی‌توجه است یا این وضعیت انتخاب خود شمااست؟

احمد مسعود: هیچ عقل سلیمی نمی‌گوید که ما به چیزی نیاز نداریم، البته که ما به کمک و حمایت نیاز داریم اما مساله این است که من هنوز قویا معتقدم که باید همه دور هم جمع شویم. یعنی جامعه جهانی در کنار تمامی نخبگان افغان که از وضعیت کنونی راضی نیستند، باید راهی برای آینده افغانستان بیابند.

مشروح این گفتگو به‌زودی در وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی یورونیوز فارسی منتشر خواهد شد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
احمد مسعود
مصاحبه
نظرات بینندگان:

>>>   طالبان میگویند که ما جامعه جهانی را در افغانستان شکست دادیم و عساکر آنها را از افغانستان بیرون کردیم و حالا وظیفه جامعه جهانی است که به پاس این خدمات ما،ما را برسمیت بشناسند و به ما کمک کنند.

جبهه مقاومت میگوید که ما بیست سال در پهلوی شما اشغال گران خارجی ایستاد شدیم و یکجا با هم در مقابل طالبان جنگیدیم و شما در آخر مثل بودنه های بگیل،میدان را رها کردبد و فرار را بر قرار ترجیح دادید و رفتید و ما را تنها گذاشتید.
حالا به ما کمک کنید که ما خود مان در مقابل طالبان بجنگیم و آنها را از افغانستان خارج کنیم.
اما جامعه بین المللی چه میگوید؟
آنها به طالبان میگویند که شما در مقابل ما جنگ کردید و ما را مجبور به فرار کردید.حالا از ما چه توقع کمک دارید؟
جامعه جهانی به گروپ مقاومت میگوید:
شما گروه مقاومت مجاهدین در مرتبه اول آمدن طالبان،نتوانستید در مقابل آنها مقاومت کنید و همراه دولت و دار و دسته خوبش تا بدخشان فرار کردید و خدا برای شما داد که حادثه یازدهم سپتامبر شد و ما به کمک شما آمدیم و طالبان را از افغانستان بیرون کردیم.
اما دربیست سال گذشته شما موفق نشدید باهم اتحاد کنید و سر تقسیم قدرت باهم چنگیدید و در نتیجه از بی اتفاقی شما طالبان استفاده کرده دوباره افغانستان را اشغال کردند.
بنأ شما در بودن ما نتوانستید در مقابل طالبان ایستادگی کنید،حالا چطور به تنهایی در مقابل آنها ایستادگی میکنید؟
بنأ ما را ازین شوربای چرب افغانستان تیر.خودتان میدانید و کارتان. از ما دگر تقاضای کمک نکنید.
اما طالبان و گروه مقاومت هردویشان چی میگویند؟
آنها میگویند که اگر شما به ما کمک نکنید.افغانستان باز لانه گروپ های تروریستی خواهد شد و نه ما را آرام خواهد ماند و نه شما را.
اما جامعه بین المللی چه میگوید؟
بیا و حالی ازی نوده پیوند کن!
حالا ما چه کنیم؟
در دوراهی پغمان گیر ماندیم.کجا برویم از دست این افغانها؟

>>>   مسعود برادر چشم از کمک جهان بپوش و به مردمت تکیه کن جهان نمیخواهد این جغرافیا ارام بماند پس کوشش بیجا نکن همه میدانیم که از نارامی وطن ما شرق و غرب استفاده کرده و میکند پس طمع از دنیا ببر راه سخت و درازی در پیش داری اما پیروزی باماست طالبان محکوم به نابودی هستند فقط کمی که بگذرد و مردم بفهمند واقعا چیزی برای از دست دادن ندارند کار طالبان یکسره است اینها خودشان گورشان را میکنند با ازار و اذیت مردم بی دفاع تا کمتر از ۵سال بعد سراسر افغانستان به مبارزه خواهد پرداخت و قول میدهم اینبار هموطنان پشتون ما یکبار برای همیشه صفشان را از مزدوران طالب جدا خواهند کرد فرزندان ماهم به این مقاومت میپوندند و یک بار برای همیشه طومار این شجره خبیثه را درهم میپیچند

>>>   اسطوره؟؟ مقاومت؟؟ قهرمان؟؟ فرمانده؟؟
آینده افغانستان؟؟
تماما کلمات مزخرف که طی چندین سال صرف برای تباهی کشور، تبارز یک نسل خاص و یک حلقه خبیث مورد استفاده قرار گرفت.
اینهارا به اساس تعریف معاصر کلمات مسخ شده باید نامید.
چی گفتی برادر گل امیری؟؟


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است